Ta strona wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji. Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej. Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
| Aktualności | Sklep | Księgarnia | Punkty sprzedaży | Wydane gry | Archiwum | Errata | Scenariusze |
| Komentarze do gier | Armagedon | Redakcja | Linki | Pliki do pobrania |
| Forum (english) |
Zamówienia można składać telefonicznie pod numerem 22 867 65 64 lub 502 05 37 36
Scenariusze
Gry systemowe:
WrzesieÄ 1939 (W39)
Wybrzeýe 1939
Pomorze 1939
M¸awa 1939
Suwalszczyzna 1939
Bzura 1939
 
W tym systemie także:
Wo¸omin 1920
 
Bitwy II wojny ćwiatowej (B35)
Bitwy II wojny ćwiatowej
Szczury Pustyni
Burza Zimowa 1942
Kasserine 1943
Ancona 1944
Arnhem 1944
Bostogne 1944 (Ardeny)
Malmedy 1944 (Ardeny)
Normandia 1944 - Bradley
Normandia 1944 - Montgomery
Odra 1945
Culdron
 
Front wschodni 1940-45 (WB95)
Chark—w 1942
SmoleÄsk 1941
Bagration 1944
Budapeszt 1945
 

Wybrzeże 1939

1. Historyczny
Scenariusz umożliwia rozegranie walk na Pomorzu zgodnie z realiami historycznymi.

Szczegóły Zawartość "operacjabiałyorzel" nie istnieje!

3. Gryf Pomorski
Polska przegrała. Generał Kleberg pod Kockiem skapitulował 6 października, Warszawa poddała się 28 września po kilkunastu dniach obrony, Lecz były jeszcze obszary, na których polscy żołnierze nie dali się pokonać i trwali w swym oporze zdając sobię sprawę, że tak naprawdę walczą jedynie o honor polskiego oręża. Tak było na polskim wybrzeżu, gdzie wschodzące w skład Korpusu Interwencyjnego - gen. Skwarczyńskiego 13. i 27. DP wciąż stawiały opór i umiejętnie rozbijały nieudaolne natarcia niemieckiej 207 DP.
Lecz wrzesień dobiegł końca i kilkanaście niemieckich dywizji zostało zwolnionych z zadań bojowych w centralnej Polsce. Zostały one natychmiast przerzucone w okolice Bydgoszczy i Piły, gdzie przygotowywały się do koncenrycznego uderzenia. Dowództwo nad działaniami na Pomorzu przejął generał Kuchler (3. Armia), podporządkowano mu I KA (1. i 12. DP), KA "W" (11. i 61. DP) oraz Korpus "Medem" (jednostki gdańskie i 207 DP).
Do pierwszych starć doszło 1 październka w okolicach Kościerzyny gdzie Niemcy chcieli przez zaskoczenie opanować miasto i most kolejowy na północ od niej. Działania te nie powiodły się. W ciągu następnych dwóch tygodni doszło do prawdziwęj wojny pozycyjnej.

Szczegóły

4. Operacja JESIEŃ
Gdy w 1940 roku III Rzesza triumfowała wszędzie, gdzie tylko lokalizowała swe interesy, nikt na świecie nie spodziewał się, że możliwy jest najmniejszy zwrot w historii Europy i jakiekolwiek państwo odważy się przeciwstawić Hitlerowi. Cały świat patrzył na Francję i pokładał w niej nadzieję, że ta potrafi skutecznie stawić czoła nadchodzącej napaści. Wszyscy, ale nie Francja, ta spokojnie przyglądała się niemieckim zbrojeniom w zaciszu Linii Maginota.
Tymczasem w Polsce, po traktacie Gdańskim z 1939 roku, który zakładał przekazanie Niemcom całego polskiego Pomorza wraz z Gdynią i Helem, Północnego Mazowsza aż do Linii rzek Wisły i Bugu, doszło do dramatycznych wydarzeń. Polska i jej naród nigdy nie pogodziły się z klęską z roku 1939 i każdy kto żyw pragnął odwetu. I choć wciąż trwały utarczki a nawet poważne starcia na granicy wschodniej. Naczelny wódz (ówcześnie Kazimierz Sosnkowski) zadecydował o rozpoczęciu działań ofensywnych na Froncie Północnym. Utworzono trzy armie (1, 2. i 3.), których zadaniem było przywrócenie stanu posiadania z września 1939 r. Powstał też na terenie Francji X Samodzielny Korpus, w skład którego weszli Polacy z Legii Cudzoziemskiej (1. Brygada Strzelców Podhalańskich, 2. Brygada Strzelców Pomorskich) oraz trzy elitarne alianckie brygady (brytyjska 24. Gwardii, francuska 14. Półbrygada Legii Cudzoziemskiej i 3. Brygada Spahisów) - razem 16 batalionów. Siły te miały za zadanie opanowanie portów w Gdyni, Gdańsku oraz Półwyspu Helskiego. Ich wsparcie stanowiła brytyjsko-francuska grupa morska z dwoma pancernikami, trzema krążownikami, 10 niszczycielami i 12 okrętami podwodnymi (w jej składzie znalazły się wszystkie polskie okręty z Wielkiej Brytanii oraz te, które opuściły party, w których zostały internowane podczas kampanii wrześniowej). W przypadku powodzenia planowano mobilizację polskich żołnierzy w garnizonach Gdynia, Oksywie, Wejherowo (planowano po jednym batalionie dziennie w ciągu pierwszych pięciu dni walk - razem 15 batalionów). Utworzono też jednostki podporządkowane organizacji K-17, którym zlecono dywersję na tyłach i dezorganizację zaopatrzenia i komunikacji niemieckiej.
Atak zaplanowano na 1 marca 1940 r. Flota Brytyjska przepłynęła Cieśniny Duńskie i skierowała się na wschód pod pozorem dotarcia do Kronsztadu z kurtuazyjną wizytą. Na wysokości Oksywia flota wykonała zwrot na południe i po kilku godzinach dopłynęła na redę portu w Gdyni. Dla zmylenia, cały czas prowadzono rozmowy w eterze w języku rosyjskim. Niemcy mając podpisany układ o nieagresji z tym sąsiadem nie zdecydowali się na otwartą walkę. Fortel udał się całkowicie i alianci nie niepokojeni wpłynęli do portów w Gdańsku i Gdyni. Piechota natychmiast opanowała nabrzeża. Polacy dosłownie roznieśli na bagnetach pułk ochrony i dotarli do ruin poczty polskiej, gdzie natychmiast załopotała biało-czerwona chorągiew:
Zaskoczenie było kompletne. Niemiecki pułk SS Haimwer Danzig ze stratami wycofał się na południe. Do ataku próbowały przejść bataliony 207. DP Ich ruchy zostały jednak sparaliżowane przez żywiołowo formujące się polskie jednostki partyzanckie. Nie pomogła też skierowana z Elbląga część 12. DP. Tak rozpoczęła się jedna z najsłynniejszych bitew kampanii marcowej.
Istnieje możliwość rozegrania całości kampanii marcowej, którą proponujemy przeprowadzić następująco. Jako pierwsza powinna zastać rozegrana bitwa na planszy "Lądowa Obrona Wybrzeża" (do 10 września). Jeżeli jakiekolwiek jednostki polskie lub niemieckie wyjdą poza planszę, w kierunku południowym, należy zapisać kiedy miało to miejsce i ile punktów ruchu im pozostało (proponujemy skorzystać z załączonej tabeli - TABELA PRZEJŚĆ). Następnie należy rozegrać pierwsze 10 dni na planszy do POMORZA, z uwzględnieniem ewentualnego przejścia wojsk z północnej krawędzi. Jako trzecia rozgrywana jest bitwa na planszy do MŁAWY. Można też wprowadzać element łączenia plansz, w takim przypadku można rozgrywać wspólnie LOW i POMORZE (co polecam). Operacja LATO
Operacja WIOSNA
Operacja ZIMA

Szczegóły