Systemy gier

Systemy gier

  • System: Bitwa XXI wieku (B-XXI) – Skala: kompania
  • System: Wielkie Bitwy 1939-45 (WB-95) – Skala: pułk – dywizja
  • System: Bitwy II wojny światowej 1943-45 (B-35) – Skala: batalion – kompania
  • System: Wielkie Bitwy 1914-18 (WB-48) – Skala: pułk – dywizja
  • System: Polska Kampania Wrześniowa 1939 (W-39) – Skala: pułk – batalion
  • System: Kampanie II wojny światowej (K-2) – Skala: dywizja – brygada
  • System: Kampanie I wojny światowej (K-1) – Skala: dywizja – brygada
  • System: Napoleon – Skala: brygada – pułk
  • System: Średniowiecze – Skala: 1 żeton = 100-200 osób
  • System: Husaria – Skala: 1 żeton = ok. 100 osób

System: Battles of the XXI century

B-XXI

scale: Company

Bitwy XXI Wieku (B-XXI)

System w skali kompanii dotycząca nowoczesnych bitew. Dzięki szczegółowym zasadom dostrzeżemy różnice między uzbrojeniem różnych armii, wraz z czynnikami opancerzenia lub siły ognia. W grze każda brygada możę dysponować różnego rodzaju sprzętem, dzięki czemu gracze mogą sprawdzić, jak ta sama jednostka będzie działać na różnych rodzajach uzbrojenia, od przestarzałych po najnowocześniejsze. Z niszczycielską siłą ognia lub czołgami, artylerią i jednostkami powietrznymi rozgrywane przez graczy bitwy są często krótkie, ale bardzo dynamiczne. System obejmuje zarówno bitwy historyczne, jak i hipotetyczne, możliwe konflikty dnia wczorajszego, dzisiejszego i jutrzejszego.

System: Great battles 1939-45

WB-95

scale: Regiment

Wielkie Bitwy 1939-45 (WB-95)

System skali pułku/dywizji, stworzony z myślą o największych bitwach II wojny światowej. Dzięki dość prostym zasadom gracze mogą pokusić się o zmianę biegu historii na najważniejszych polach bitew tego konfliktu, takich jak Stalingrad, Normandia, Kursk, Korsun czy Moskwa. Najważniejszą ideą tego systemu jest umożliwienie graczom poczucia zwrotności tych bitew i pokazanie niepokoju w podejmowanych przez nich decyzjach. Gracze mogą wykorzystać swoje siły pancerne do przebijania się przez linie wroga, użyć sił powietrznych do spowolnienia ruchu wroga lub użyć ruchu strategicznego, aby skutecznie wykorzystać sukcesy ataków. Oprócz scenariuszy historycznych, niektóre gry zawierają również scenariusze hipotetyczne, pokazujące, co mogłoby się wydarzyć, gdyby…

Forum dyskusyjne – WB-95 WarGames System

System: Battles of the Word War II

B-35

scale: Battalion-company

Bitwy II Wojny Światowej 1943-45 (B-35)

Bardzo szczegółowy system w skali batalionu, stworzony na potrzeby najważniejszych bitew II wojny światowej. Zasady są skomplikowane, ale dzięki temu gracze mogą naprawdę poczuć różnicę między rodzajami broni, działami i czołgami każdej ze stron, wraz ze strukturami dywizji, ich słabymi i mocnymi stronami. System ten jest bardzo dynamiczny a gracze mogą stosować zagrania zaskakujące przeciwnika takie jak desanty powietrzne. Walki rozgrywane są za dnia oraz w nocy co ma wpływ na przebieg walk. W trakcie gry każda jednostka może mieć kluczową rolę na polu bitwy, czasem nawet kompania może skutecznie zatrzymać postępy wroga. Siły powietrzne i morskie również mogą wspierać swoje jednostki.

Forum dyskusyjne – B-35 WarGames System

System: Great Battles 1914-18

WB-48

scale: brigade-regiment

Wielkie Bitwy 1914-18 (WB-48)

Jest to system walki z I wojny światowej. Podstawową skalą jednostek są pułki i brygady. Regulamin doskonale oddaje charakter zmagań na polach bitew europejskiego teatru. Walki na froncie wschodnim charakteryzowały się dużą zwrotnością, ale odwzorowywana jest również walka w okopach. Przewaga artylerii umożliwia przełamywanie nowych pozycji obronnych. Tymczasem na froncie wschodnim przeważały manewry z dużymi masami piechoty wspieranej przez kawalerię. Aby prowadzić działania wojenne gracz musi zadbać zapasy żywności i paliwa (zaopatrzenie) , bez których szybko okazuje się, że gracz traci kontrolę nad własnymi oddziałami. Planowanie odgrywa w tym systemie bardzo ważną rolę.

System: Sempember Campaign

W-39

scale: Regiment-batalion-company

Polska Kampania Wrześniowa 1939 (W-39)

System w skali pułkowo-batalionowej stworzony na potrzeby bitew kampanii polskiej 1939 roku. Każda gra odtwarza jedną z kluczowych bitew tej kampanii, od pierwszych dni walk granicznych, poprzez niemiecki przełom, polską kontrofensywa na Bzurę, ostatnie próby obrony i finałową bitwą pod Kockiem. Gracze mogą dowodzić jednostkami strony polskiej, niemieckiej, sowieckiej, słowackiej i litewskiej. Zasady opisują wszystkie sytuacje, które były ważne dla kampanii, łącznie z masowym uderzeniem oddziałów pancernych, trudną obroną, przewagą w powietrzu, problemami z zaopatrzeniem i próbami wzmocnienia jednostek, które poniosły straty. Plansze można ze sobą łączyć, więc w niektóre gry można grać razem, jeśli gracze mają na to ochotę.

System: Kampanie II wojny światowej

K-2

scale: Regiment-batalion

Polska Kampania Wrześniowa 1939 (W-39)

System w skali pułkowo-batalionowej stworzony na potrzeby bitew kampanii polskiej 1939 roku. Każda gra odtwarza jedną z kluczowych bitew tej kampanii, od pierwszych dni walk granicznych, poprzez niemiecki przełom, polską kontrofensywa na Bzurę a ostatnie próby obrony i finałową bitwą pod Kockiem. System stworzony został w skali dywizja/brygada aby jak najwierniej zobrazować wielkie operacje wojskowe, z setkami tysięcy żołnierzy po każdej stronie. W grach stosuje się sekwencje działań, w której gracz najpierw wyznacza swoje ataki, a następnie przemieszcza pozostałe jednostki, efektywnie wykorzystując sukcesy ataków. Ważną rolę odgrywa zaopatrzenie, od którego w dużej mierze zależy prędkość jednostek zmechanizowanych i zmotoryzowanych. Ideą tych gier jest pokazanie całych operacji i danie graczom szansy na zmianę biegu historii lub eksperymentowanie z własnymi planami.

System: Napoleon

NAPOLEON

scale: brigade-regiment

Napoleon

Napoleon – system w skali brygady-pułku, stworzony na potrzeby bitew pierwszej połowy XIX wieku, początkowo dla epoki napoleońskiej, ale nie tylko. Zasady są dość proste, więc gracze mogą się ich nauczyć dość szybko. System obejmuje wielkie bitwy, jak Borodino 1812, duże, Grochów 1831 oraz mniejsze, jak Ostrołęka 1807. Reguły przedstawiają wszystkie ważne elementy XIX-wiecznego pola bitwy, takie jak szarże kawalerii, ostrzał artyleryjski, walka wręcz i walka ogniowa piechoty, poziomy demoralizacji i zakres dowódców.

Forum dyskusyjne – “Napoleon” Wargames system

System: Husaria

HUSARIA

scale: 1-counter – 100 men

Husaria

System stworzony na potrzeby wielkich bitew XVII wieku, toczonych w środkowej i wschodniej Europie pomiędzy armiami Rzeczypospolitej a jej wrogami – Osmanami, Szwedami, Rosjanami czy Kozakami. W większości tych bitew kluczową rolę odegrała polska legendarna ciężka kawaleria – HUSARIA, przełamująca linie wroga i pokonując najlepsze armie Europy. Zasady systemu są dość proste, ale wciąż dokładne. Wychwytują wiele ważnych elementów XVII-wiecznych działań wojennych, takich jak siła ognia, możliwość zmiany szyku w obecności wroga, szybkość, zwrotność i odporność.

Forum dyskusyjne – “Husaria” Wargames System

System: Medieval

MEDIEVAL

scale: 1-counter – 100-150 men

Średniowiecze

System stworzony z myślą o największych bitwach średniowiecza, od średniowiecza do narodzin ery prochowej. Gry tego systemu obejmują wiele ważnych starć tamtych czasów, od podboju Anglii przez Wilhelma w 1066 aż do największej bitwy średniowiecza – Grunwaldu 1410. Każdy żeton reprezentuje około 100-200 żołnierzy piechoty, kawalerii, łuczników, kuszników, a nawet artylerii. Zasady przedstawiają różnice między zbrojami i siłą uderzenia, a także inne czynniki, ważne na średniowiecznych polach bitew, takie jak przywództwo, morale, sztandary, piki czy pułapki. Wiele bitew toczy się na konnicy (Varna 1444, Grunwald 1410, Legnica 1241), ale jest też trochę piechoty (Fullford 1066) oraz starć piechoty z kawaleria (Stirling 1297, Bannockburn 1314). Zasady są dość łatwe i szybkie do nauczenia. Niektóre gry zawierają więcej niż tylko pojedynczą bitwę.

Forum dyskusyjne – “Medieval” WarGames System