Ta strona wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji. Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej. Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
| Forum (english) |
Przepraszamy, strona w budowie
Scenariusze
Gry systemowe:
WrzesieÄ 1939 (W39)
Wybrzeýe 1939
Pomorze 1939
M¸awa 1939
Suwalszczyzna 1939
Bzura 1939
 
W tym systemie także:
Wo¸omin 1920
 
Bitwy II wojny ćwiatowej (B35)
Bitwy II wojny ćwiatowej
Szczury Pustyni
Burza Zimowa 1942
Kasserine 1943
Ancona 1944
Arnhem 1944
Bostogne 1944 (Ardeny)
Malmedy 1944 (Ardeny)
Normandia 1944 - Bradley
Normandia 1944 - Montgomery
Odra 1945
Culdron
 
Front wschodni 1940-45 (WB95)
Chark—w 1942
SmoleÄsk 1941
Bagration 1944
Budapeszt 1945
 

Bitwy II wojny światowej

2. Koń trojański
Październik 1944 roku. Po długich i przewleklych walkach na równinach Belgii udalo się aliantom przełamać zorganizowany opór wojsk niemieckich. Dywizje amerykańskie i polskie wchodzaące w sklad I Armii polskiej okrażyły i izolowaly kilka odrębnych niemieckich punktów oporu. Głównymi pozycjami Niemców stały się nadmorskie porty oraz twierdza Ulden.
Jednocześnie w sztabie armii polskiej zdawano sobie sprawcę że najdalej na wschód wysunięta amerykańska 9 DP narażona jest na ataki wychodzące z Bramy Alpejskiej. Nie wiedziano tylko, kiedy i czy w ogóle atak taki nastapi. Opinie w sztabie były podzielone, ale mimo jednoznacznych informacji dochodzących z oddziału wywiadowczego nie podjęto żadnych działań, by poważniej wesprzeć 9 DP. Ogólna opinia była następująca - pobici Niemcy nie będą w stanie skoncentrować poważniejszych sił, by wykonać poważniejszą akcję zaczepną, a gdyby nawet tak się stało, to dwie amerykańskie dywizje pancerne (2 i 3) bez problemu powinny uporać się z przeciwnikiem. Było jednak co najmniej kilka przesłanek, by nie być tak pewnym sytuacji. Po pierwsze, amerykańskie dywizje pancerne związane były w walkach o twierdzę Ulden (nikt nie wiedział, jak szybko zostanie ona w całości opanowana). Po drugie, mosty na rzece Donau na południe od Krunbergu były wysadzone (nie spodziewano sic też, by w samym Ulden Niemcy pozostawili całe mosty). Już z tych dwóch faktdw jasno wynika, iż manewr amerykańskich jednostek szybkich był wielce utrudniony i nie mogły one wesprzeć wa1czącej samotnie 9 DP.
Tego samego nie mogły uczynić dywizje polskie, gdyż linia rozgraniczenia korpusów przebiegała na rzece Lowland, a następnie z Mastrichtu do Brasbergu. Z wcześniejszych doświadczeń wiadomym był fakt ostrzeliwania przez Amerykanów wszystkiego, co nie jest amerykańskie i Polacy woleli unikać sojuszników czasami bardziej niż Niemców.
Tak więc 9 amerykańska DP pozostała sama, walcząc z całym XXIV Korpusem Pancernym. A korpus ten był jednostką nie byle jaką. Dwie pełne dywizje pancerne (16 i 17) wraz z jednostkami wsparcia - w sumie około 300 czołgów. Były to naprawdę duże siły i odpowiednio dowodzone mogły dokonać wiele.
Pierwsze uderzenie Niemców skierowane zostało na Amerykanow, z tym że część ich wojsk uderzyła z kierunku Dortmundu na Grenzburg i Kulmen. Zamiarem tych wojsk było jak najszybsze dotarcie do Portsmuth i odblokowanie walczących tam wojsk niemieckich.
Rozgorzała bitwa w całej wschodniej Belgii. Początkowo przewaga byla po stronie niemieckiej, lecz już w drugirn dniu polska i amerykańska artyleria ciężka swym ogniem powstrzymały najdalsze podjazdy Niemców. Rozpoczął się drugi etap walk. Kto zdołał podciągnąć odwody, ten zyskiwał lokalną przewagę i mógł atakować dalej. Dla okrażonych w portach Niemców każdy kilometr drogi, jaką pokonały wojska niemieckie, był zbawieniem. Każdy metr przybliżał ich do wo1ności (unikali oni jak ognia polskiej niewoli).
Czy Wy, jako alianci, potrafilibyście zatrzymać Niemców lub jako Niemcy dojść do wybrzeży morskich? Spróbujcie, ten scenariusz jest średnio trudny dla obydwu stron.

Warunki zwycięstwa
Niemcy:
- Zwycięstwo automatyczne, jeżeli w którymkolwiek dniu walki na wschodnim brzegu Donau nie będzie żadnych jednostek alianckich. Jeżeli warunek ten nie zostanie spełniony, należy pod koniec gry poiczyć punkty zwycięstwa.
- Za każdy zniszczony punkt siły wojsk alianckich - 1 PZ
- Za utrzymanie linii rzek Lowland - Ulden) - Donau do końca rozgrywki - 30 PZ
- Za dotarcie jednostek pancernych do portów - 10 PZ (za każdy port)
Alianci:
- Zwycięstwo automatyczne gdy w którymkolwiek momencie gry alianci opanują cały Berlin
- Za każdy zniszczony punkt siły wojsk niemieckich - 1 PZ
- Za nieprzepuszczenie niemieckich wojsk pancernych za Lowland - 40 PZ
- Za zdobycie całej twierdzy Ulden - 20 PZ

Uwagi
1. Amerykańskie 2 i 3 DPanc. nie mogą przekroczyć rzeki Donau dopóki nie zdobędą fortów VII - X, miasta Ulden oraz fortów V i X.
2. Polska 5 KDP może przekroczyć Donau dopiero po zdobyciu Oeringen i Wiks.
3. Polska 16 BPanc. nie może przekroczyc Donau dopóki jednostaka niemiecka nie przekroczy Lowendu.
4. Most na Donau w Neustad jest zniszczony.
5. Jako pierwsi rozstawiają się Niemcy.

Inicjatywa
Niemcy

Czas trwania
1 października, 1 etap - 6 października, 3 etap

Zaoptarzenie
Amerykanie:
zachodnia krawędź planszy
Niemcy:
Berlin, Ulden, Wiks, Oeringen, Homgun, Hanover, Portsmuth

Rozstawienie wojsk
Alianci:
9, 10, 11 pac - Amsterdam
5 KDP - Utrecht
II KA - Driel
16 BPanc. - Mons
14 BPanc. - Borowen
2 DPanc. - Alpen
3 DPanc. - Kosbach
VIII KA - Alpen
sztab 1 Armii - Amsterdam
9 DP - dowolnie między Fort I - Fort III - Mino - Neustad
3 DSK - dowolnie wokół Portsmuth, Hanover, Homgun (max 4 pola od miasta)
Jednostki alianckie mogą być rozstawione w promieniu 2 pól od pola wskazanego (ale nie w strefach kontroli wojsk niemieckich).

Niemcy:
8 DFort, 10 SAR, 1 pzf, 1 k.strz.wyb. - twierdza Ulden
16 DPanc, 17 DPanc, XXIV KPanc. - Germania
p-lot, sap, I/3 AR, 50 RP, p-panc, sztab, rozp. (3 DP) - Wiks
sztab I KA, II,III/3 AR, 8,29 RP (3 DP) - Oeringen
I/2 FAR, 2 FR (2 DSpad) - Homgun
2 p-panc, II/2 FAR, 7 FR (2 DSpad) - Hanover
2 ckm, III/2 FAR, 600 b.karny, 6 FR, 2 sap, sztab (2 DSpad) - Portsmuth