Wielki Atlas Wojny 1920 Roku

Opis

Wielki Atlas Wojny 1920 Roku

Wojna jest jedynie kontynuacją polityki innymi środkami, jak pisał Clausewitz, historią zaś rządzi geografia jak mawiał Sun Tzu.

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku. To także 100 lat zmagań na wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. W kwietniu 1920 roku rozpoczęła się polska ofensywa na Ukrainie, której celem był Kijów.

Zmagania Polaków z Sowietami, zakończone podpisanym 12 października zwieszeniem broni zaprezentowane zostały w nowym  – Wielkim Atlasie Wojny 1920 Roku. To pierwsze tego typu wydawnictwo w naszym kraju prezentujące w taki sposób tamte wydarzenia.  Od ofensywy na Ukrainie, przez odwrót polskich wojsk, okrążenie od północy Warszawy, aż po natarcie polskiej Grupy Manewrowej i odwrót armii czerwonej na wschód.

Wielki Atlas Wojny 1920 Roku to dzieło, które w setną rocznicę polsko-sowieckich zmagań w sposób kompleksowy przybliża historię tak ważną nie tylko dla Polski, ale również dla Europy.


Format: A3 (29,7 x 42 cm)
167 map
Oprawa: twarda


Spis map:

Rok 1918

1.            Mapa Rzeczpospolitej Polskiej
2.            Polska, listopad
3.            Małopolska, zima 1918/1919
4.            Luty – marzec
5.            Małopolska Wschodnia, 14 V-14 VI

Rok 1919

6.            Polska, styczeń 1919 – styczeń 1920
7.            Cieszyn, 26-27 I
8.            Gródek Jagielloński, 3 XII 1918 – 25 III 1919
9.            Wyniki plebiscytu na Górnym Śląsku
10.          Pińsk, 27 II 1919 – 5 III 1920
11.          Luty – marzec 1919
12.          Wilno, 13 V
13.          Święciany, 13-14 V
14.          Sambor, 15-16 V
15.          Chodorów, 22-25 V
16.          Baranowicze, 13-24  IV
17.          Lida, 16-17 IV
18.          Bobrujsk, VIII-IX
19.          Brzostowica, 21 V-24 IX
20.          Stanisławów, 18-25 V
21.          Jazłowiec, 10-11 VI
22.          Brzeżany, 16-21 VI 1919
23.          Złoczów, 28 VI 1919
24.          Bug, 17-23 VII 1919
25.          Dniestr, 23 V – 3 VII
26.          Dokszyce – Głębokie, 10-23 VIII
27.          Borysów, VII-28 IX
28.          Dźwina, 2 VIII – 27 IX
29.          Berezyna Górna, 30-31 X
30.          Dyneburg, 31 XII 1919 – 4 I 1920
31.          Ugrupowanie wojsk polskich, grudzień 1919 r.
32.          Pierwsze powstanie śląskie, 16-24 VIII 1919
33.          Drugie powstanie śląskie, 19-25 VIII 1920
34.          Trzecie powstanie śląskie, 2 V – 5 VII 1921

 

Rok 1920

35.          Mozyrz – Kalankowicze, 4-7 III
36.          Uderzenie na Kijów, 25 IV – 8 V
37.          Kijów, 4-8 V
38.          Kijów, 9-11 V
39.          Boryspol, 2 VI
40.          Ugrupowanie wojsk, 26 V
41.          Skwira 5 VI
42.          Międzybórz, 18-20 II
43.          Dniepr, 5 VI
44.          Dniepr, 5-9 VI
45.          Odwrót z Kijowa, 10-13 VI
46.          Latyczów, II – 26 IV
47.          Bar, 25-27 IV
48.          Lepel, 14 V
49.          Lepel, 14-15 V
50.          Biała Cerkiew, 3 V – 3 VI
51.          Dokszyce, 19-21 V
52.          Dokszyce,  22-25 V
53.          Budsław,  26-31 V
54.          Berezyna 16-20 V
55.          Walki nad Dolną Berezyną, 19-23 V
56.          Walki nad Berezyną, 14-26 V
57.          Berezyna, 14 V – 8 VI
58.          Czarnobyl, 9-17 VI
59.          Wielka Czernica, 24 VI
60.          Zwiahel, 27 VI
61.          Zwiahel, 25-26 VI
62.          Zwiahel, 23 VI
63.          Boh, 19 VI – 6 VII
64.          Auta, 4-5 VII
65.          Auta, 4-5 VII
66.          Auta, 4-6 VII
67.          Auta, 5-6 VII
68.          Kontrnatarcie 17. DP na Borowe, 4-5 VII
69.          Walki nad Dżwiną, 4-5 VII
70.          Beresteczko – Brody, 29 VII – 1 VIII
71.          Beresteczko – Brody, 2-3 VIII
72.          Hermanowicze, 4-7 VII
73.          Święciany, 7-9 VII
74.          Dubno, 11-13 VII
75.          Dubno,  19 VII
76.          Słonim, 20-21 VII
77.          Bereza Kartuska 24 VII
78.          Grodno, 23-25 VII
79.          Styr, 18-27 VII
80.          Orlanka, 28 VII
81.          Puszcza Białowieska, 27-28 VII
82.          Kobryń, 28-30 VII
83.          Tarnopol, 27 VII
84.          Orlanka , 29 VII
85.          Orlanka, 30 VII
86.          Siemiatycze, 31 VII
87.          Brześć, 1-2 VIII
88.          Biała – Brześć, 31 VII – 3 VIII
89.          Biała – Brześć, 4-5 VIII 1920
90.          Małkinia – Sarnaki,  30 VII – 3 VIII
91.          Ciechanowiec, 1-2 VIII
92.          Łomża, 4 VIII
93.          Tarnopol, 2 VIII
94.          Małkinia, 5-7 VIII
95.          Denysów, 8 VIII
96.          Polska, 8 VIII
97.          Polska, 9 VIII
98.          Polska, 10 VIII
99.          Polska, 11 VIII
100.       Polska, 12 VIII
101.       Polska, 13 VIII
102.       Polska, 14 VIII
103.       Polska, 15 VIII
104.       Polska, 16 VIII
105.       Świniuchy, 7 VIII
106.       Sokal, 13-18 VIII
107.       Ciechanów, 14 VIII
108.       Ciechanów, 15 VIII
109.       Ciechanów, 16 VIII
110.       Ciechanów, 17 VIII
111.       Arcelin, 17 VIII
112.       Mława, 8 VIII
113.       Mława, 9 VIII
114.       Mława, 10 VIII
115.       Mława, 20 VIII
116.       Mława, 21 VIII
117.       Mława, 22 VIII
118.       Brodnica, 18 VIII
119.       Włocławek, 16 VIII
120.       Mława – Chorzele, 20-23 VIII
121.       Warszawa, 13 VIII
122.       Milewo, 13 VIII
123.       Zegrze, 13 VIII
124.       Radzymin – Wołomin, 13 VIII
125.       Radzymin – Wołomin, 14 VIII
126.       Radzymin, do godz. 10.00, 14 VIII
127.       Wołomin, 14 VIII
128.       Radzymin, 15 VIII
129.       Ossów, 14 VIII
130.       Walki nad Wieprzem, 16 VIII
131.       Mińsk Mazowiecki,17 VIII do godz. 9.00
132.       Mińsk Mazowiecki,17 VIII do godz. 20.00
133.       Chełm, 16-18 VIII
134.       Białystok, 22 VIII
135.       Drohiczyn, 18-20 VIII
136.       Zamość, 25-28 VIII
137.       Zamość, 29-31 VIII
138.       Zamość, 1-2 IX
139.       Zamość, 28-31 VIII
140.       Chodorów, 5-6 IX
141.       Chodorów, 7-8 VIII
142.       Lwów, 14-17 VIII
143.       Lwów, 18-21 VIII
144.       Lwów, 20-28 VIII
145.       Chodorów, 26-29 VIII
146.       Bełz, 30 VIII – 1 IX
147.       Gródek, 5-8 IX
148.       Hrubieszów, 2-7 IX
149.       Hrubieszów, 7-13 IX
150.       Brześć – Kobryń, 8-15 IX
151.       Bug, 10-12 IX
152.       Krwawy Bór, 28 IX
150.       Brześć – Kobryń, 8-15 IX
151.       Bug, 10-12 IX
152.       Krwawy Bór, 27-28 IX
153.       Krwawy Bór, 28 IX
154.       Dytiatyń, 16 IX
155.       Płock, 17 VIII
156.       Płock, 17 VIII
157.       Płock, 18 VIII, do godz. 13.00.
158.       Płock, 18 VIII, do godz. 20.00.
159.       Niemen, 21-22 IX
160.       Niemen, 22-23 IX
161.       Niemen, 24-25 IX
162.       Niemen, 26-27 IX
163.       Niemen, 28-29 IX
164.       Niemen, 30 IX – 1 X
165.       Mińsk, 4-15 X
166.       Mapa używana w czasie negocjacji w Rydze
167.       Mapa sieci Polskich Kolei Państwowych 1920