Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Front wschodni 1941 - 1945.
Autor Wiadomość
Słowianin
Kapral

Wysłany: Czw 30 Sie, 2007   

Seba napisał/a:
Mi się wydaje że do niepowodzenia niemców przyczyniły się dwie rzeczy:
1) Złe rozplanowanie logistyczne, i to zarówno służy transportowych remontowych jak i wojskowe.

Z prostej przyczyny: a)brak taboru kolejowego z szerokim rozstawem osi;
b)słaby poziom zmechanizowania ludności i w początkowym okresie armii USSR powodował że nie mozna było łatać dziur taborowych niczym innym jak chłopską podwodą; c)"radosna" działalność na tyłach;

stąd dalej uważam że Wehrmaht mógł pokusić sie o doskonałą i szybką operację, ale na wyznaczonym głównym - demoralizującym, a nie rozproszonych trzech kierunkach

QJ
Plutonowy

Wysłany: Czw 30 Sie, 2007   

Moim zdaniem jedną z przyczyn było złe rozplanowanie w czasie a spowodowane było wycieczką na Bałkany gdzie niemcy wybrali się aby wspomóc "dzielnych legionistów" Musoliniego. Nie zapominajmy że były to stracone przeszło trzy mesiące których potem zabrakło. Pierwotnie plan Barbarossa zakładał rozpoczęcie operacji wiosną 1941.

Słowianin
Kapral

Wysłany: Pią 31 Sie, 2007   

Dziękuję QJ, na to czekałem! Właśnie! Najbardziej chyba istotnym faktem była "wyprawa na wakacje do Grecji". Tu ukazała się światu cała słabość włoskiego sojusznika, pomimo jego dobrego przygotowania do operacji o zaczepnym charakterze. Plan przecież przewidywał szybką dwutygodniową akcję przeciwko Grecji, a był otoczony tajemnicą nawet przed Hitlerem. Działania dały banalny efekt, a w momencie gdy decydują się losy bitwy o Anglię Hitler co robi? Podejmuje dyrektywę nr 20, która wpływa na LOS WOJNY. OPERACJA MARITA - oddalenie ostatecznie szans na "angaż w inwazji" na WIELKĄ BRYTANIĘ wygrywa z "LWEM MORSKIM" i tu należy zadać gruntowne pytanie: DLACZEGO?... podajcie swoje zdanie

Słowianin
Kapral

Wysłany: Wto 04 Wrz, 2007   

Czy po zwycięstiwie we Francji Niemcy nie byli od razu gotowi by "odmierzyć prostym" w Brytanię czy ZSRR?

gumiś@6.pl
St. szeregowy

Wysłany: Pią 25 Sty, 2008   

Czy ktoś mi powie , gdzie znajdę coś o walkach na łuku białostockim w 1941 roku ?

kozioł
St. sierżant

Wysłany: Śro 03 Wrz, 2008   

być może jest to gdzieś na forum ale nie mogę znaleźć - możecie mi polecić jakieś opracowania dotyczące wojsk węgierskich w czasie wojny? szczególnie chodzi mi o jednostki okupacyjne w Polsce jak ten korpus co to chciał dołączyć do powstania warszawskiego, było ich więcej?

Seba
Kapral

Wysłany: Czw 04 Wrz, 2008   

gumiś@6.pl napisał/a:
Czy ktoś mi powie , gdzie znajdę coś o walkach na łuku białostockim w 1941 roku ?

Na ten temat to mozna przeczytać trochę w następujących książkach:
"Żukow cień zwycięstwa" Wiktor Suworow
"22 czerwca 1941 czyli jak zaczęła się Wielka Wojna Ojczyźniana" Mark Sołonin

Bardziej polecam tą drugą pozycję.

Odpowiedz do tematu