Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
T-72 i jego potencjał modernizacyjny i bojowy

Jakie możliwości na dzisiejszym polu walki posiada T-72
W dalszym ciągu duże
24%
 24%  [ 13 ]
Średnie,konstrukcja już ma swoje lata
50%
 50%  [ 27 ]
Małe,prawie muzealne
15%
 15%  [ 8 ]
Żartujesz,to ma jeszcze jakieś?? :)
9%
 9%  [ 5 ]
Głosowań: 0
Wszystkich Głosów: 53

Autor Wiadomość
Spooky:)
St. szeregowy

Wysłany: Czw 28 Sie, 2008   

Wiesz wiem co za ludzie pracują np. w szefostwie Bumaru i powiem tak płacenie komuś za siedzenie na tyłku i chlanie gorzały to raczej nie w moim stylu :lol:

Karol3414
Major

Spooky:) napisał/a:
Wiesz wiem co za ludzie pracują np. w szefostwie Bumaru i powiem tak płacenie komuś za siedzenie na tyłku i chlanie gorzały to raczej nie w moim stylu :lol:

To trzeba tak robić żeby zmienić tych co tam pracują, bo jak raz rozwalimy przemysł to już go nie odbudujemy.

Tomasz Kornaszewski
Plutonowy

Ależ to nie o to chodzi kto siedzi w zarządach.

Błąd tkwi w fundamentalnym założeniu, które rządzi polskim przemysłem zbrojeniowym, a zwłaszcza handlem jego produktami. Niestety handel tego typu jest domeną jednej, państwowej firmy, którą jest łatwo tak pokierować aby praktycznie nic nie sprzedawała.

To nie moje opinie, a dyrektora MESKO. Opracowali parę ciekawych produktów, mieli klientów gotowych wykładać gotówkę na zakup produktów, a nawet na modernizację części maszyn aby zwiększyć możliwości produkcyjne ale nic z tego nigdy nie było bo po przejściu przez tą agencję handlu cała sprawa zawsze się rozmywała. Rozmawiałem z nim kilkakrotnie o nowych projektach, które tam opracowywali, i mimo, że osiągi techniczne były bardzo dobre, to towaru się nie dało sprzedać.

St. szeregowy

Wysłany: Pią 29 Sie, 2008   

Nie wiem czy pamiętacie cykl programów medialnych o Fundacji ks. Jankowskiego na saskiej kempie w Warszawie. Wszystko to co tam było to prawda a nawet część pomineli... w każdym razie głównym "bohaterem" tego cyklu byl prezes fundacji... no i fundacji nie ma a pan prezes przeniósł się do Bumaru gdzie dostaje kase i robi mniej więcej to samo co w fundacji... DLATEGO nie chce rzeby pieniądze z moich podatków szły na utrzymanie Żadnej firmy należącej do skarbu państwa. Te dobrze zarządzane same sie sfinansują jak np PPL czy PAŻP a reszte w cholere sprzedaćbo to strata kasy...

Karol3414
Major

Nie wiem czy pamiętacie cykl programów medialnych o Fundacji ks. Jankowskiego na saskiej kempie w Warszawie. Wszystko to co tam było to prawda a nawet część pomineli... w każdym razie głównym "bohaterem" tego cyklu byl prezes fundacji... no i fundacji nie ma a pan prezes przeniósł się do Bumaru gdzie dostaje kase i robi mniej więcej to samo co w fundacji... DLATEGO nie chce rzeby pieniądze z moich podatków szły na utrzymanie Żadnej firmy należącej do skarbu państwa. Te dobrze zarządzane same sie sfinansują jak np PPL czy PAŻP a reszte w cholere sprzedaćbo to strata kasy...

Zbrojeniówka nie może być własnością prywatną, są firmy które muszą być własnością państwa.

St. szeregowy

Super jesli chcesz takich ludzi jak napisałem utrzymywać to twój problem... :lol:

Viking
Major

W Polsce wychodzi na to że decydenci świadomie doprowadzają polskie firmy zbrojeniowe do bankructwa po to by sprzedac je np amerykanom poniżej wartości a nawet kosztów bieżącej produkcji. Pamiętacie artykuły ze Skrzydlatej Polski?Altair tez o tym pisał....

W normalnym kraju lepiej aby zbrojeniówka była państwowa, w kraju nad Wisłą lepiej było oddac ją jakimś polskim biznesmenom którzy by o to dbali.

Bo jak tak dalej pójdzie to za parę lat zostaniemy wyłącznie z MONTOWNIAMI Black Hawków i serwisownią Leopardów.Które oczywiście w każdej chwili będzie można zamknąc i przenieść np do Rumunii.

Karol3414
Major

Wysłany: Sob 30 Sie, 2008   

Viking napisał/a:

W normalnym kraju lepiej aby zbrojeniówka była państwowa, w kraju nad Wisłą lepiej było oddac ją jakimś polskim biznesmenom którzy by o to dbali.

Znaczy komu? Kulczyk, Gudzowaty, może Ci od Art B?

Zbrojeniówka musi być państwowa, ale trzeba coś zrobić z zarządzaniem tym przemysłem. Przede wszystkim trzeba zlikwidować takie durnoty jak różne ustawy ograniczające zarobki w budżetówce i zorganizować jakiś nadzór nad tymi firmami, tak by wiedzieć czy dana firma wypracowuje zyski czy straty i rozliczać zarządy.

Pan P.
Kapitan

Wysłany: Sob 30 Sie, 2008   

No u nas te ustawy zabraniające pensji ponad jakiś tam pułap to jednak plus.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

J E Y T
Podporucznik

Wysłany: Nie 31 Sie, 2008   

Problem jest też taki, że nasze wojsko nie chce też polskiego sprzętu... tzn. istniej pewnego rodzaju "pociąg" do sprzętu zagranicznego (sprzęt zagraniczny - lepszy)
Brak też pewnej ciągłości i konsekwencji... (wyrażamy np. zainteresowanie danym sprzętem, popracujemy tochę nad nim i rezygnujemy) Tu przypomina się historia prób zrobienia "szturmowego" tzn. uzbrojonego Sokoła...

P.S. Porównywanie T 72 - czołgu II generacji (niektórzy mówią, że II i pół ) do M1A... - czołgu III generacji zawsze będzie przypominało konfrontacje Pzkpfw V z Shermanem...
Trzeba być świadomy o jakim czołgu mówimy...

St. szeregowy

Wysłany: Nie 31 Sie, 2008   

Cytat:
No u nas te ustawy zabraniające pensji ponad jakiś tam pułap to jednak plus.

Jaki plus :?: :lol: taki że do zarządów wsadza się panów wedłóg klucza "BMW" :lol: ale nawet zniesienie ustawy nic nie da bo co ekipa to wsadza swoich i to bynajmniej nie wedle kwalifikacji...

Cytat:
Problem jest też taki, że nasze wojsko nie chce też polskiego sprzętu... tzn. istniej pewnego rodzaju "pociąg" do sprzętu zagranicznego (sprzęt zagraniczny - lepszy)
Brak też pewnej ciągłości i konsekwencji... (wyrażamy np. zainteresowanie danym sprzętem, popracujemy tochę nad nim i rezygnujemy) Tu przypomina się historia prób zrobienia "szturmowego" tzn. uzbrojonego Sokoła...

Obawiam się że Polska jest dobra tylko wódka... choć przyznam że ostatnio pity przeze mnie Bimberek z Puszczy Knyszyńskiej bije wszystko na głowę :lol: A tak poważnie to co ty teraz polskiego kupisz nawet Wedel jest zagraniczny... :lol:

J E Y T
Podporucznik

Wysłany: Pon 01 Wrz, 2008   

A tak poważnie to co ty teraz polskiego kupisz nawet Wedel jest zagraniczny... :lol:

Buty?
A tak na poważnie chcesz bym wymienił polskie produkty przemysłu zbrojeniowego, oczywiście uwzględni fakt iż niektóre podzespoły mogą byś zagranicznych firm - co jest rzeczą normalną (patrz w Abramsach wykorzystuje się lufy opracowane przez Rheinmetall... )

TKS
Plutonowy

Wysłany: Sob 02 Sty, 2010   

Odgrzewam starego kotleta...

http://www.altair.com.pl/start-3382
Co o tym myślicie? (dla mnie projekt mało realny - bardziej realny jest CV 90 120T)
Nie mniej nie chodzi mi o sam projekt tylko o to czy to jest sposób na "uzupełnienie luf" w naszej armii? tj. na zastąpienie starych T 72...

Sirias
Porucznik

Na pewno jest to jakiś pomysł na wyciągnięcie naszego przemysłu zbrojeniowego ze sporych problemów w jakie popadł ostatnimi czasy (choćby patrząc na "moje własne podwórko" czyli Bumar-Łabędy).

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Oby tylko nie byl to pomysl na pomysł
Myjuż mamy taki pomysł na korwetę i śmigłwoiec

TKS
Plutonowy

WZ napisał/a:
Oby tylko nie byl to pomysl na pomysł
Myjuż mamy taki pomysł na korwetę i śmigłwoiec

i na PZA, modernizacje BWP, armatohaubicę które może "łaskawie" kupią w kilku sztukach...

Ja rozumiem kryzys - ale pieniądze wydane w własnej zbrojeniówce można zaliczyć jako pakiet pomocy kryzysowej

Pytanie czy warto robić to (znaczy ten czołg lekki) samemu? - ile takich czołgów mogła by Polska (100 tysięczna armia) kupić?
Wszak ile batalionów czołgów zostanie - 6?, 8?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To są pytania filozoficzne, gdyż jeżeli koszt takiego czołgu kupionego to 1 zł a własnego to 2 zł, to może lepiej dać fabrykom ten oszczędzony 1 zł i niech może coś wymyslą, a tak kupisz coś za 2 zł a potem okaże się, że nic to nie warte.
Ale ja nie deprecjonuje tego projektu - brzmi ciekawie, tylko wskazuję, że takich projektów od 20 lat mamy kilka i nic z nich nie wychodzi.

TKS
Plutonowy

Dlatego ja sądzę, iż ten ambitny plan nie jest realny i proponowałbym skupienie się np. na wspomnianym CV 90 120 - Szwedzi są/byli zainteresowani kooperacją z Bumarem - moglibyśmy produkować takie wozy u nas (spolonizowane). Bo, jak sam Pan wie (jako wydawca), chodzi o cenę która jest uzależniona wprost proporcjonalnie od długości serii ... To dlatego są (Szwedzi) zainteresowani min. naszym rynkiem...
(tak nawiasem mówiąc optymalne by było wymienić BWP na właśnie pojazdy rodziny CV 90)
I pytanie: Czy opłaca się opracować od podstaw czołg który będzie wyprodukowany w liczbie nie większej niż 100 - 150 sztuk?

U nas (tj. w Polsce) największym problemem jest konsekwencja - przykład Głuszec => Huzar => Salamandra - wiele czasu milionów zmarnowanych...
(ciągłe przerywanie, zamrażanie, anulowanie projektu/projektów)

To tyle dywagacji... (Jak mówię to nie jest realne - przynajmniej w najbliższej dekadzie)

Seba
Kapral

Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

Mi pmysł zbudowania uniewersalnej platformy + różne rodzaju dobudówki się podoba. Jest kilka powodów, przytoczę te najważniejsze:
1) W współczesnym polu walki, pojazdy bardziej ruchliwe z dużą siłą rażenia są obecnie najbardziej poszukiwane na współczesnym polu walki (siły szybkiego reagowania)
2) Pojazd lekki - niższe koszt transportu, mniejsze spalanie, niższy koszt wytworzenia i eksploatacji
3) Standaryzacja - stała platforma umożliwia zmniejszenie zapasów części zamiennych, ponieważ części będa zunifikowane
4) POLSKA KONSTRUKCJA - jeżeli będzie udana to można ją eksportować, rozwój własnego przemysłu

Jestem za tym pomysłam, tylko ciekawi mnie jak ten pomysł się dalej potoczy ...

Pan P.
Kapitan

Wysłany: Nie 03 Sty, 2010   

Potoczy sie jak zawsze, czyli kupia maksymalnie pare sztuk i koniec, a pewnie nawet i do tego nie dojdzie.

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Odpowiedz do tematu