Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[ Muzyka ] Lao Che - Powstanie Warszawskie
Autor Wiadomość
preclo
Kapitan

Wysłany: Śro 16 Mar, 2005   [ Muzyka ] Lao Che - Powstanie Warszawskie

Lada dzień ukaże się płyta płockiej kapeli Lao Che pod tytułem "Powstanie Warszawskie"
Oto co o płycie pisze sam zespół:

Lao Che napisał/a:
Powstanie Warszawskie to zjawisko tak bardzo osobliwe, że trudno przypisać mu jakiekolwiek analogie. Dla nas - bez względu na różnorodne kontrowersje, które ten temat powoduje - jest to okres historyczny przede wszystkim przesycony romantyzmem.

Postanowiliśmy napisać płytę o owym czasie, czasie prób człowieczego morale. Bestialstwo kontra uniesienie młodzieńczej odwagi, przyjaźni, współistnienia w warunkach tak dalece ekstremalnych, że niemożliwych do pełnego odczucia przez nas - ludzi teraźniejszości. Jedyne co możemy to iść drogą wyobraźni.

Powstanie Warszawskie to płyta-słuchowisko złożona z 10 kompozycji, których najważniejszym zadaniem jest pokazanie poprzez dźwięki owego świata. Układ płyty oraz aranżacje utworów odpowiadają realiom historycznym, które miały bardzo duży wpływ na nasze tworzenie. Postaraliśmy się aby scenariusz przedstawiał się dokładnie tak jak faktyczne zdarzenia owych dni. Chcielibyśmy, aby słuchacze poczuli choć namiastkę tamtych emocji.

Do pobrania ze strony zespołu są fragmenty kompozycji, a także jeden utwór w całości "Zrzuty"
http://www.laoche.art.pl/index.php?opcja=muzyka

Zespół znałem już z pojedyńczych utworów przed tą płytą.
Po pierwszym przesłuchaniu Zrzutów pomyślałem "nic szczególnego", jednak po kolejnym zaczęło wciągać. :) Muza jest troszkie zakręcona i co by nie mówić ambitna.
Po przesłuchaniu fragmentów utworów stwierdzam, że płyta zasługuje na bliższe jej obejrzenie i pewnie się w nią zaopatrzę niedługo. A później może skrobnę recenzję, choć mocny w tym nie jestem :)

Zamieszczam ten temat, bo tematyka płyty bądź co bądź pokrewna naszym zainteresowaniom :)
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Luciao
Chorąży

Wysłany: Nie 20 Mar, 2005   

BRZMI CIEKAWIE :)

Barbaross@
St. szeregowy

Wysłany: Nie 20 Mar, 2005   

Słuchaj Londyn, nam nie trzeba audycji,
My żądamy amunicji!

Co tam u was? - jest spokojnie jak na wojnie,
Tu pier..lnie, tam pier...lnie i znów spokojnie.

:twisted:

Rewelacja

7TPje
Chorąży

Wysłany: Pon 21 Mar, 2005   

Powiem tak.Właśnie słucham i aż żałuje że nie mam kasy na płytke 8)

preclo
Kapitan

Wysłany: Pon 25 Kwi, 2005   

Z płytą zapoznałem się już jakiś czas temu, ale przez wydarzenia z początku kwietnia zapomniałem podzielić się z Wami wrażeniami.
Płyta jest NIESAMOWITA, fragmenty dostępne na stronie nie oddają nawet w 10% klimatu płyty.
Nie jestem biegły w mowie i piśmie, więc nie będę rzucał wyszukanymi epitetami, tym bardziej, że muzykę zawsze trudno oddać słowami.
Cała płyta to dosyć mocna muzyka, dla wielbicieli rokowego grania w sam raz. Mamy tutaj miejscami punkowe klimaty, trochę jakby folku (?).
Na teksty składają się cytaty przemówień z epoki, teksty piosenek z epoki, współczesne cytaty m.in. z KSU, Siekiery, czy Chłopców z Placu Broni. Do tego fragmenty wierszy Baczyńskiego. Całość spięta do zgrabnej "kupy" słowami chłopaków z Lao Che.
Płyta zawiera 10 kawałków łączących się w jedną spójną całość.
Każdy utwór opowiada o innym epizodzie z powstania.

Opiszę po krótce.
Płytę otwiera utwór 1939/Przed burzą rozpoczynający się fragmentem przemówienia z epoki:
"W imieniu Rządu Jedności Narodowej witam państwa,
We wrześniu 1939 roku wojna była dla Polski ..."
... a potem już tylko muzyka gra i obrazy same przed oczami płyną.
Poprzez kilka dźwięków, nieartykułowany krzyk i gromkie "Hurra!" przed oczami przepływa cały wrzesień. Może mam zbyt bogatą wyobraźnię, ale autentycznie tak jest.
Później utwór nawiązuje do czasu przed powstaniem -> Gazeciarz krzyczący "nieudany zamach na Hitlera ...", przemówienie Fischera, malowanie kotwic na murach, wreszcie czerwoni zbliżający się do stolicy i decyzja o podjęciu powstania.
Mało słów, dużo treści.
"Do broni bracia Polaki,
Polsko Walcząca, Rodaki,
Ruszaj na Germańca,
Ruszaj na Germańca jak do tańca!"

To tylko preludjum.
Dalej nie będę opisywał, bo nie jestem w stanie oddać słowami tego wszystkiego.
Muzyki pełnej emocji, energii, refleksji.
Wspomnę tylko we fragmentach.
Ściskający za serce, wyśpiewany pełnym ekspresji, rozpaczliwym głosem fragment wiersza Baczyńskiego w "Godzinie W".
K.K.Baczyński napisał/a:

I wyszedłeś jasny synku z czarną bronią w noc,
i poczułeś jak się jeży w dźwięku minut zło,
zanim padłeś jeszcze ziemię przeżegnałeś ręką,
czy to była kula synku, czy ci sercie pękło?

Zagrane z mocnym, dynamicznym podkładem, a jednak ściska za serducho.

Podobnie niebanalne.
K.K.Baczyński napisał/a:
Nam jedna szarża - do nieba wzwyż,
I jeden order - nad grobem krzyż

Zrywający z krzesła ...
Cytat:
Słychać krok, miarowy krok,
Szkopy w bok, bo Grupy Szturmowe idą ławą
A tu zęby mamy wilcze, a czapki na bakier,
Tu się Prusakom siada na karku okrakiem.

... fragment "Barykad".

Cytat:
Tygrys, do budy tygrys !

Trzaskające płomienie, nucący pieśń "żołnierze" i refleksyjny tekst w "Starym mieście"
Cytat:
"Naprzód Stare Miasto!

Jest sto tysięcy dusz,
a jedna ledwie rura,
żołnierze wychodzą,
cywilom i rannym się nie uda.

Jest jeden wielbłąd,
do jednej igły ucha,
nieliczni zbawieni,
licznych Bóg nie słucha!"

I wyśpiewane z rozpaczą, acz dynamicznie żądanie mieszkańców o dostęp do włazu.
Obrazy, obrazy, obrazy.

Podrywający do biegu początek ze zbiórką drużyn. Oi, oi, oi, oi!
Przejmująca modlitwa harcerzy.
Budzący stado pędzących po plecach ciarek posępny "głos" granatnika.
Pełne napięcia przejście oddziału Morro, przez pozycje niemieckie.
Rozpaczliwe "Zośka nie strzelać, tu Zośka nie strzelać ..." to tylko wierzchołek "Przebicia do śródmieścia"

Posępny "Czerniaków".

Szalony, tak jak i działania Niemców, utwór "Hitlerowcy" - najmocniejszy na płycie.

Smutny, jak i zakończenie Powstania, utwór "Kanały"

I wreszcie "Koniec", całkiem pozytywny kawałek do słów wiersza "Duma Rycerska" Adama Czachorskiego.

Nie wiem czy opis ten będzie w stanie zachęcić Was do zapoznania się z materiałem Lao Che "Powstanie Warszawskie".
Sądzę, że nie, bo ni to recenzja, ni to piękny opis wrażeń z płyty. Piszę tyle ile mogę. Reszty nie jestem w stanie przelać na klawiaturę.
W każdym bądź razie szczerze polecam Wam zapoznać się z tą płytą. Z racji tego iż płyta jest utrzymana w klimatach rockowych, będzie ona łatwiejsza w odbiorze wielbicielom gitarowego grania, ale nie znaczy to, że inni nie powinni po nią sięgnąć. Wręcz przeciwnie.

Jeszcze żadna muzyka nie była w stanie ścisnąć mnie za serducho. Ta płyta to zrobiła.
Czyż może być lepsza rekomendacja? ;)

Czapki z głow Panowie, to Lao Che !

preclo
Kapitan

Wysłany: Pon 01 Sie, 2005   

UWAGA!

Dzisiaj 1 sierpnia 2005 roku o godzinie 21:50 na pierwszym kanale TVP emitowana będzie półgodzinna relacja z koncertu Lao Che, który odbył się w sobotę przed Muzeum Powstania Warszawskiego.

Polecam!

PzKpfw II
Major

Wysłany: Pon 08 Sie, 2005   

Byłem tam,byłem tam,ale i tak uważam,że na płycie, Lao Che ma lepszy sandzik niż na żywo."Stare Miasto,Stare Miasto wiernie Ciebie będziem strzec..."

hospes
St. szeregowy

Wysłany: Pon 22 Sie, 2005   

A ja byłem na Woodstocku...jednak Lao Che...przespałem:( Byłem taaaaaaaaki zmęczony. Mawiają, iż powinienem żałować...to żałuje:) Pozdrawiam

Olsen
Kapral

Wysłany: Wto 30 Sie, 2005   

Mam tą płytę w domu od paru dni i bez przerwy jej słucham.Nawet teraz kiedy pisze ten post. Super klimat, płyta jest warta swojej ceny. Polecam:D

PzKpfw II
Major

Wysłany: Wto 30 Sie, 2005   

Ja mam ją już kilka miesięcy,nabyłem po rozmowie z Preclem i słucham bez przerwy.Naprawdę mocna pozycja,ale nie do opisania na forum,raczej przy piwku i papierosie.Jednym zdaniem,trzeba posłuchać żeby zrozumieć,o co w tym wszystkim chodzi i skąd takie odczucia.

Olsen
Kapral

Wysłany: Śro 31 Sie, 2005   

PzKpfw II który według Ciebie jest najlepszy utwór? Mi sie podoba Hitlerowcy i Zrzuty.

Wojpajek
Major

Ja słuchałem tego co jest na stronie i jakoś mnie nie poruszyło dogłębnie :|

Aetius
Kapitan

ciekawa koncepcja ale zgadzam się z przedmówcą.Słyszałem to u precla (wybacz majorze) i mnie też to specjalnie nie ruszyło
ale przyznaje że jest to ciekawy sposób przekazu informacji powstaniowych :)

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

Wojpajek
Major

Cytat:
Jednym zdaniem,trzeba posłuchać żeby zrozumieć,o co w tym wszystkim chodzi i skąd takie odczucia.

Ja słuchałem i nie zrozumiałem.... wytłumacz Pzkpfw II pls...

PzKpfw II
Major

Wysłany: Czw 01 Wrz, 2005   

Płyta tworzy nierozerwalną całość,całość pełną emocji,które potęguje wyobraźnia.Tutaj pojedyncze dźwięki,słowa,frazy,archiwalne wypowiedzi składają się na obraz i klimat płyty.Dzięki ich umiejętnemu zestawieniu,zabrzmieniu w konkretnym momencie,Lao Che otwiera przd nami bramę umożliwiającą spacer po ścieżce historii Powstania Warszawskiego i umiejętnie,dzięki pierwszemu utworowi,wprowadza w nastrój warszawskiej ulicy bezpośrednio przed wybuchem Powstania.Słuchając płyty można poczuć smak pierwszych dni zrywu,dni zwycięskich i radosnych ("do Brody-byczo jest!"),zdać sobie sprawę z bezduszności bestii tłumiącej Powstanie (kawałek "Hitlerowcy"),przeżywać rozgoryczenie,zapewne podobne do tego z sierpnia 1944 roku,spowodowane postawą Aliantów ("Zrzuty" i "Czerniaków"),usłyszeć monumentalne i dramatyczne "tu 'Zośka'-nie strzelać,tu 'Radosław'-nie strzelać!"(w tym momencie czacha dymi!),by wreszcie zanurzyć się w mroku kanału,być może już na zawsze...I piękne podsumowanie...szesnastowieczny wiersz,żołnierz-rycerz,bohater,zawsze gotowy do poświęceń.Płyty trzeba posłuchać od początku do końca,inaczej nie da się zrozumieć bogactwa jej treści,jej pozornego chaosu,a jednak porządku i zadziwiającego ładu tych niby przypadkowych melodii,faktów,głosów.Olsen,całość jest niesamowita,ale jeżeli miałbym wybrać to wybrałbym "Godzinę W","Stare Miasto" i "Przebicie do Śródmieścia".

Olsen
Kapral

Nie chcę się chwalić, ale mój tato szanowny przewodniczący rady miasta Świdnik , w porozumieniu z kolegą, u którego Lao Che nagrywali płyte Powstanie Warszawskie, zaprosił zespół Lao Che do stołecznego miasta Świdnik. Koncert jeszcze nie wiadomo kiedy się odbędzie, ale sie odbędzie. Co do terminu jak się dowiem to od razu na forum napiszę.

MIH
Porucznik

Oho! Olsen ma niezle plecy 8)
:wink: :wink:

Aetius
Kapitan

jakbyś miał ojca przewodniczącego rady miasta świdnik to też byś miał takie plecy.
Potwierdam wypowiedź olsena bo wujek(olka ojciec) jest właśnie u mnie w domu i gada z moimi rodzicami i potwierdza to co olsen napisał:)

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

Olsen
Kapral

Wysłany: Pią 02 Wrz, 2005   

Aetius potwierdził. Więc zapraszam wszytkich żołnierzy z forum na koncert.

Kosynier
Kapitan *

Wysłany: Pon 05 Wrz, 2005   

Jak będziesz znał termin ot napisz na forum, zapewne sporo osób chciałoby pojechać i posłuchać na żywo.

Odpowiedz do tematu