Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[22.3] Dezorganizacja
Autor Wiadomość
Viking
Major

Wysłany: Nie 13 Mar, 2005   

Cytat:
Tak sobie pomyślałem że polskie jednostki panc. powinny znosić modyfikator niemieckich czołgów.
nie powinny, a to dlatego ze jak by to mialo wygladac? kilka tksów rownowazy dywizje pancerna? :)

Piechur
St. sierżant

Wysłany: Pon 14 Mar, 2005   

Ja w piątek przetestowałem nowe pomysły w Piotrkowie i muszę stwierdzić, że Polacy jak mieli przechlapane tak mają tyle, że wiecej jednostek uległo dezorganizacji.

Kragdob
Major

Przechlapane? Polacy? Eeeee... Na Armagedonie pokażemy wam jak walczy się polskim wojskiem. Niemcy dostaną lanie i pognamy do Berlina.

Na poważnie to jak na razie (po 1 grze) nie zauważyłem, żeby Polakom było dużo ciężej, a w końcu dywizja pancerna działa inaczej niż dywizje piechoty. Ci co uważają, że Polacy mają przechlapane to niech sobie w Piotrków dłużej pograją (zarówno długość gry jak i ilość rozegranych) - bo niektóre fatalistyczne komentarze wyglądają jakby pisał je ktoś kto po raz pierwszy widzi rozstawienie wojsk. Sam zresztą tak zareagowałem jak zobaczyłem :wink:

Wojpajek
Major

Musze przyznać że jeśli chodzi o rozstawienie wojsk wcale nie wygląda tak źle. Polacy zawsze mają miuło na początku kiedy to mają jeszcze sporą ilość żetonów, później robi się gorzej i mniej sympatycznie.

Sebastian
Sierżant

Wysłany: Sob 19 Mar, 2005   

powrócę do znoszenia modyfikatora przez wojska pancerne.
O ile dobrze wiem zwykle walczą ze soba zwłaszcza w odwrocie i w obronie ruchowej dosyć niewielkie siły, których zadaniem jest z jednej strony osłona odwrotu z drugiej strony próba rozbicia jednostek tyłowych i atak na wojsko w kolumnach (bo tak się składa, ze tylko walczące jednostki są rozwinięte a zarówno gros sił atakujących jak i obrońców poruszają się w kolumnach marszowych). właśnie w takiej sytuacji polskie wojska pancerne mogą znosić modyfikator niemieckich wojsk ponieważ zarówno atakujący jak i obrońcy wolczą porównywalnymi siłami.

A teraz coś dla prawdziwych kawalerzystów. Piechota niemiecka wykonująca odwrót przed polską kawalerią powinna mieć modyfikator do dezorganizacji (o jeden wiecej)

I jeszcze jeden pomysł. Za ucieczkę przez bagna, za każdy heks o 1 punkt większa szansa na dezorganizację.

Guderian
Sierżant

Wysłany: Sob 19 Mar, 2005   

uważam że nie tylko przez bagna, ale ogólnie przez trudny teren

Kragdob
Major

Wysłany: Pon 21 Mar, 2005   

Pomysł z kawalerią i terenem nie jest zły, trza będzie pogadać z WZ.

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Czw 22 Mar, 2007   

Czy przepis z zwiększeniem szansy na dezorganizację przy użyciu broni pancernej i/lub lotnictwa został oficjalnie opublikowany w jakiejś grze W-39?

Filing
Plutonowy

Wysłany: Wto 12 Lut, 2008   

Z tego co ja wiem raczej nie.

Korab
Podporucznik

Wysłany: Czw 02 Kwi, 2009   

a dodam tu swoje trzy grosze...

uważam że przepis dezorganizacji inaczej powinien działać na wojska regularne a inaczej ON i dywizje rezerwowe...

Na razie jednostki te różnią się tylko obrazkiem na żetonie...

W rzeczywistosci co innego jak na drodze np batalionu czy kompanii czołgów niemieckich stanął batalion piechoty typI wsparty kb UR i np pułkowym plutonym ppanc a co innego gdy to byl batalion On z karabinami Berthier...w 70% batalion ON przestawał istnieć lub rzucał się do panicznej ucieczki...z batalionem regularnym różnie to bywało ale generalnie miał szanse przetrwać i utrzymać pozycje...

Piskor
Szeregowy

Wysłany: Pią 07 Sie, 2009   

Zasadniczo muszę się z Tobą zgodzić. Trudniej było zdezorganizować czynny batalion od rezerwowego czy ON. Obawiam się jednak, że takie "rozdrobnienie" przepisów odcisnęłoby się na grywalności. Utonęlibysmy w tabelach, jeżeli każdy rodzaj piechoty inaczej ulegałby dezorganizacji czy panice.
Nie wiem czy masz grę "Ostrołęka 1831". Dla przykładu - szarża kawalerii... rozgrywana jest w rózny sposób, zależnie od ilości ciężkiej kawalerii biorącej udział w szarży.

" + 3 - jeżeli ciężka kawaleria uczestniczy w szarży ( muszą być co najmniej 4 PS tej kawalerii )
+ 2 - jeżeli ciężka kawaleria uczestniczy w szarży ( muszą być 3 PS kawalerii )
+ 1 - jeżeli ciężka kawaleria uczestniczy w szarży ( muszą być 2 PS kawalerii ) (...)"

itd. itd. itd.

Oczywiście, takie przepisy w większym stopniu oddają realia pola bitwy. Ale grywalność spada drastycznie. W przypadku gier planszowych, moim zdaniem, złotego środka nie ma...

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Sob 23 Sty, 2016   Re: [22.3] Dezorganizacja

Wojciech Zalewski napisał/a:
Nowy podpunkt do Dezorganizacji:
[22.3] wpływ lotnictwa
(...)
W przypadku wycofania B4 - wojska wycofujące dezorganizują
się na 1, 2, 3, 4 i 5. (wpłynęlo tylko 1 lotnictwo)
Rzut kostką 6 zawsze w takiej sytuacji pozwala sie wycofać niezdezorganizowanym[/i]

Chyba wpłynęły dwa żetony lotnictwa:
B4 - 1,2,3
3 żetony lotnictwa to +3, więc mamy 1,2,3,4,5 i byo by 6, ale 6 jest zawsze wycofaniem bez dezorganicacji.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 23 Sty, 2016   

dwa lotnictwa

Odpowiedz do tematu