Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
POCZĄTEK GRY/Od jakiej gry zacząć
Autor Wiadomość
hofner
Kapitan

Wysłany: Pon 14 Sty, 2013   

Mówiłem o znanych tytułach a Chmielnik czy Świecino dla nowicjuszy to jakieś tam tylko bitwy :D a może tylko nazwy geograficzne na początek

Dominik
Sierżant

Płowce są znane i były w TiS-ie, nie wiem jak gra wypada w praktyce ale opis jest zachęcający.

Baron83
Plutonowy

To ja się poprawię i zaproponuję Barbarossę Północ. To już chyba dość znana operacja. Ostatnio grałem z nowicjuszem. Rozegraliśmy grę dwa razy za jednym posiedzeniem, każdy zagrał sobie i Niemcami i Rosjanami. Poszło sprawnie, kolega zadowolony. Już planujemy Ukrainę i Polskę pyknąć.

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Śro 23 Sty, 2013   

A może by tak najpierw zorientować się w preferencjach historycznych potencjalnych nowych graczy?

hofner
Kapitan

Te są żadne więc trzeba zainteresować czymś wyjątkowym np tak jak Pejpus (bitwa na jeziorze)

maciunia
Podporucznik

hofner napisał/a:
Te są żadne więc trzeba zainteresować czymś wyjątkowym np tak jak Pejpus (bitwa na jeziorze)

Skoro tak, to trudno w ogóle będzie zainteresować heksami... Powodzenia, trzymam kciuki za Twój klub!

hofner
Kapitan

Liczę się z tym,ze trzeba będzie zacząć od prostej strategii a na heksy przyjdzie pora. Dzieki za trzymane kciuki.

hofner
Kapitan

Wysłany: Nie 24 Lut, 2013   

Niestety próby utworzenia klubu przy bibliotece nie były udane. Już niedługo podejmę próby przy MDK podobnie jak zrobił to maciuna w Wyszkowie.
Jednak na obecną chwilę nie mogę podjąć więcej kroków jak jedynie rozmowy gdyż dom kultury jest w remoncie.

michcio694
Kadet

Wysłany: Śro 04 Gru, 2013   

Którą grę wybrać: Normandia 1944 czy Stalingrad 1942-43

Dominik
Sierżant

Jeżeli to ma być pierwsza gra to żadna z wymienionych. Na początek najlepszy byłby Wrocław 1945 z TiS 23 + instrucja do WB-95. Wrocław jest ciekawy, bardzo grywalny a jednocześnie nie ma tam ogromnej ilości jednostek co pozwala łatwiej się oswoić z systemem.

Jeżeli koniecznie musi to być któraś z dużych gier to pronowałbym rozważyć Charków, Korsuń lub Kursk ze wględu na najnowsze i dobrze zredagowane wersje przepisów. Zarówno w Normandii jak i Stalingradzie będą stare instrukcje które miejscami były niefortunnie sformułowane co powodowało niejasności (opinia z tego forum bo ja w Normandię grałem mając już instrukcję z Moskwy, więc nie sprawdzałem na własnej skórze starych przepisów :) ).

Wreszcie jeżeli w grę wchodzą tylko Normandia lub Stalingrad to ja osobiście wybrałbym Normandię - scenariusz Lądowanie zawiera umiarkowaną liczbę jednostek i początkujacy nie powien się wystraszyć i pogubić.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

michcio694 napisał/a:
Którą grę wybrać: Normandia 1944 czy Stalingrad 1942-43

jest jeden fundamentalny argument wyboru. Normandii zostało 9 a zatem jak nie teraz to być może za chwile ów wybór nie będzie istniał.
Normandia to morze, spadochrony, flota
Stalingrad to stepy czołgi przestrzenie

Krzysiek
St. szeregowy

Wysłany: Czw 05 Gru, 2013   

Wybierz tę grę która Ci się po prostu bardziej podoba :mrgreen:

michcio694
Kadet

Wysłany: Czw 05 Gru, 2013   

Dziekuję za pomoc. Wybrałem normandię. :o

nexus6
Szeregowy

Wysłany: Sob 26 Lip, 2014   

Witam. Jestem ciekaw ile trwa rozegranie jakiejś bitwy w WB95 np. Budziszyn czy Kursk? Do tej pory grywałem tylko w strategie na pc (i kiedyś bardzo, bardzo dawno w pare planszówek jak np Kreta). Jak się domyślam B-35 jest uproszczonym systemem?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

B-35 jest systemem batalionowo - kompanijnym i jest najtrudniejszym spośród naszych. Długość gry zależna jest od ilości wojsk (scenariusza) i wiedzy graczy. Najczęściej trwa od 2 do nawet kilku długich godzin. Ale poprzez zwycięstwo automatyczne może trwać o wiele krócej czasami.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Na początek wybrałbym Kursk

nexus6
Szeregowy

Wysłany: Nie 27 Lip, 2014   

Czyli B-35 jest najtrudniejszy, WB-95 najłatwiejszy, a W-39 pewnie gdzieś po środku. A jak w porównaniu do tych systemów mają się napoleon, husaria i średniowiecze? Ciągnie mnie też do wojen napoleońskich.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 27 Lip, 2014   

od najtrudnieszego:
B-35
W-39
WB-95
Napoleon
Średniowiecze
Husaria
K-2

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pon 28 Lip, 2014   

Oj, nie zgodziłbym się. Jak dla mnie Napoleon to system wyraźnie bardziej złożony od WB-95 (przede wszystkim ze względu na ilość tabelek, na dodatek różnice między nimi, jeśli chodzi o np. bitwy okresu napoleońskiego i bitwy okresu amerykańskiej wojny domowej), który daje więcej narzędzi graczom. Jak dla mnie WB-95 i K-2 to najprostsze systemu (nie znam jeszcze Husarii), choć K-2 może na początku trochę przygniatać rozmiarem i skalą.

Idealnie po środku jest Średniowiecze - system szybki, dynamiczny i nie zasypujący gracza regułami, a przy tym dający pewien posmak, dzięki paru narzędziom, które wymagają umiejętności planowania o kilka kroków do przodu. Co jest też nie bez znaczenia, to nie są gry, które wymagają co chwila sięgania po zasady i sprawdzania, co i jak, bo właściwie po pierwszej rozgrywce człowiek ogarnia już wszystko (o czym w Napoleonie czy B-35 mowy nie ma).

Co do długości - to właśnie system jest istotny - w takim B-35 wlecze się to, bo co chwila sięgamy do zasad i sprawdzamy jakieś specjalne zdolności jednostki takiej i takiej, zaś rozgrywanie walk, bombardowań, nawał itd. też swoje zabiera. W WB-95 to z kolei idzie całkiem szybko i sprawnie. Nie bez znaczenia jest też skala map i gier - K-2 ma bardzo prosty system rozgrywki, ale zajmuje wiele czasu, bo jednostek na planszy jest od cholery i ciut ciut. Stosunkowo szybkie są rozgrywki w W-39.

Generalnie, ja bym startującemu polecił właśnie coś z WB-95 (Kursk czy Normandia są tu dobrymi wyborami, podobnie Ardeny - bo każdy strateg musi rozegrać w życiu chociaż raz bitwę o nie), a potem ze Średniowiecza (ideałem będzie Bannockburn - trzy gry w jednym, na dodatek o różnym stopniu zaawansowania). Następnie Napoleon (bo uczy taktyki całkiem nieźle) i K-2, choć to ostatnie wymaga posiadania odpowiednio dużej ilości miejsca (bo taka "Polska 1939" swoje zajmuje...). W-39 daje już pewną przymiarkę do rozgrywek w B-35, ale jest jednak prostszy i chyba dość dobrze pokazuje skalę kompromisu między złożonością zasad a grywalnością. Zaś B-35 na sam koniec, bo dopiero wtedy da się ogarnąć jego zasady.

I na koniec moja rada - jeśli planujesz iść w planszówki, to polecam od razu zastanowić się nad miejscem do gry. Dobrym rozwiązaniem jest kupić sobie (za grosze w marketach budowlanych) płytę o wymiarach 70-100 (albo ciut większą, jak masz miejsce),, którą można ustawić na jakimś stoliku czy od biedy nawet krześle, a kiedy nie grasz - wstawić za szafę.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

bernard_krk
Kadet

Wysłany: Pon 23 Mar, 2015   

Witam! Mam kilka pytań...
Czy dobrym wyborem na rozpoczęcie przygody z grami będzie wybór Barbarossy 1941 dla młodszego gracza? Jeśli tak to część I czy II? Młody zobaczył Budziszyn 1945 i schował się za monitor grając w kolejną część Call of Duty. Muszę odciągnąć go od komputera wreszcie! Staram się zaszczepić się bakcyla historii w ten młody organizm z marnym skutkiem... :oops:
Jakie są koszty przesyłki instrukcji wraz z jakimkolwiek numerem czasopisma? 5 czy 10 zł?
Z góry dziękuję za odpowiedź!

Odpowiedz do tematu