Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
POCZĄTEK GRY/Od jakiej gry zacząć
Autor Wiadomość
sugeknight2
Szeregowy

Wysłany: Śro 23 Lut, 2005   POCZĄTEK GRY/Od jakiej gry zacząć

jak to wygląda wszystko ?? czy rozgrywka w którykolwiek system wiąże sie z jakimiś papierkowymi czynnościami ?? czy używa sie kostek do gry??:D

Wojpajek
Major

Wysłany: Śro 23 Lut, 2005   

Początek gry jest przeważnie ten sam: najpierw rozdzielasz żetony (lub masz już je posegregowane- wtedy możesz ten punkt ominąć).
potem je rozstawiasz- czynność różna w zależności od ilości elementów w grze. MOże trwać 10 minut, lub w większych bataliach zdecydowanie dłużej (zależy też od biegłości graczy w orientacji w elementach gry (czy znają mapę, jednostki...) oraz od strategii- jeśli ktoś już ma gotową koncepcję to oczywiście szybciej się rozstawi niż gracz który improwizuje).
no i się gra. Gra nie musi być szperaniem po tabelkach, choć czasem może: mamy tyle różnych systemów że czasem tabelki są wymagane a czasem ich ilość jest znacznie ograniczona.

Ciasteczkowy
St. szeregowy

Czym mniej więcej różnią się zasady w W-39 a w B-35??

Wojpajek
Major

Potworze Ciasteczkowy :wink: (Ulica Sezmakowa), patrzę na twój obrazek i widzę w nim że tobie spodobal by się B-35.... wrzesień, jest dziwny, naprawdę.... natomiast B-35 to troszkę operacji, i troszkę taktyki.

PzKpfw II
Major

Wojpajek napisał/a:
wrzesień, jest dziwny,naprawdę...natomiast B-35 to troszkę operacji i troszkę taktyki.
Wydaje mi się raczej,że więcej taktyki jest w W-39,a B-35 to dłubanina i tyle,choć ciekawa w większości przypadków.Wiadomo,różne są gusta.Odsyłam nowego kolegę do działu recenzji,lepiej zapozna się tam z niektórymi systemami i sam wybierze coś dla siebie :wink: .

Wojpajek
Major

Wysłany: Czw 24 Lut, 2005   

Cytat:
Wydaje mi się raczej,że więcej taktyki jest w W-39,a B-35 to dłubanina i tyle,choć ciekawa w większości przypadków.Wiadomo,różne są gusta.Odsyłam nowego kolegę do działu recenzji,lepiej zapozna się tam z niektórymi systemami i sam wybierze coś dla siebie .

B-35 jest dłubaniną bo ma wiele tabel, no nie fajne zasady walki Ogniowej, ale po za tym jest lepsze, jak już mieliśmy okazję udowodnić to w odpowiednim temacie, kożystając z naukowych tez i twierdzeń. :wink:

Ciasteczkowy
St. szeregowy

Wysłany: Sob 26 Lut, 2005   

A co według Was jest lepsze W-39 czy b-35 ??? Odpowiedziami ułatwicie mi zakup nowej gry :D

Wojpajek
Major

W sumie to forumowicze już udowodnili w niezależnej i nietendencyjnej ankiecie że B-35 jest lepsze.
Ale ciasteczkowy tak na poważnie to dla mnie B-35 jest lepszy ale trudniejszy. Trudniejszy bo: ma naprawdę bardziej złożone zasady, przez co jest więcej tabel i gra się wolniej.
Ale z drugiej strony masz:
- naprawdę dobre zasady. Jest to system oryginalny, nie ma takiego na świecie.
- w grze masz walki całego wachlarza sprzętu jaki wykorzystywano (chodzi mi tu o czołgi, artylerię i inne pojazdy)- jest to naprawdę wielka zaleta gry bo poza zwykłymi punktami siły wszystkie oddziały są inne.
- poza tym gra jest poczęści operacyjna a poczęści taktyczna. Dowodxzisz zarówno batalionami jak i całymi dywizjami i korpusami.
- no ale największą zaletą tej gry jest nie ograniczona ilość scenrariuszy. Wrzesień jest historyczny ale przez to ograniczony. Ile można tkwić w jednej kampani. Ja ostatnio jechałem obok Westreplatte- miałem straszną ochotę na W-39. ALe z drugiej strony wrzesień to jeden z epizodó wojny... a jeśli nie jesteś fanatykiem września to lepsza będzie gra pozwalająca na walki w różnych okresach. Ja mam oba systemy, ale powiem CI że częściej gram w B-35. Mam tu i Arnhem i Normanddię i walki w Ardenach i pustynie... wszystko co chcę plus masę scenariuszy hipiotecznych. Niedługo ukazuje się edycja III B-35, i ja bym kupił właśnie ją. Bo tu masz gry wyrównane (bardziej lub mnie) a we wrześniu to raczej niemcy są górą, jeśli wogóle mają z kim walczyć.
No i na koniec nie był bym sobą jak bym nie zaznaczył że moimi ulubionymi grami w tym sytemie jest Falaise i Normandia.... są naprawde świetne... ten kilmat walki pancerne, walki w bocage.... uf... Moje najlepsze gry jakie posiadam... i jestem z nich dumny 8)

preclo
Kapitan

RK dobrze prawi.
Od każdego dostaniesz przede wszystkim subiektywna opinię i rekomendację.

Ja powiem tak. Lubię oba systemy, więc polecam oba :D
Wszystko zależy od tego jaki dokładnie okres drugiej wojny Cię interesuje.
Jeśli pasjonuje Cię początkowy etap wojny i chciałbyś się wcielić w obrońce naszej Ojczyzny to takie możliwości da Ci tylko W-39.
Jeśli zaś wolisz późniejszy okres wojny to rozwiązania są dwa B-35, lub ewentualnie WB-95 (o który co prawda nie pytasz, a skoro nie pytasz to rozwijał nie będę, choć powiem, że też system ze swoimi urokami)
B-35 oferuje możliwość stoczenia walk w latach '43 (ostatnio nawet '42) do '45.

Jeśli chodzi o skalę obu systemów to:
W-39 -> heks ok. 3 km, skala batalionowa (chociaż chyba dokładniej pułkowa z podziałem na baony)
B-35 -> heks ok. 1 - 1,5 km, skala batalionowa.

Rodzaje "formacji":
W-39 -> piechota, kawaleria, zmotoryzowane, pancerne, artyleria, dowództwa, ckmy (bez specjalnych przepisów), rozpoznawcze (bsp), lotnictwo, cykliści ;) , pociągi transportowe
B-35 -> piechota (w tym desantowa), zmotoryzowane, pancerne (podział na wiele typów czołgów), artyleria (podział na polową, plot, ppanc), dowództwa, ckmy (z własnymi przepisami), rozpoznawcze (zwp), lotnictwo (szturmowe, bombowe, myśliwskie, transportowe, rozpoznawcze - do wszystkiego 'szczegółowe' przepisy), kawaleria, pociągi (pancerne, transportowe), nawet siły morskie i jeszcze trochę tego jest.

Ilość formacji świadczy na rzecz B-35 jednak:

Skomplikowanie przepisów:
W-39 -> dosyć proste (nie znaczy wcale, że prostackie, ubogie :!: ), łatwe do przyswojenia i zapewniające dosyć dobrą grywalność.
B-35 -> bardzo rozbudowane, nie ma co ukrywać, że bardziej skomplikowane niż W-39, jednak ich zaletą jest to że różnicują jednostki na różne typy i poszczególnym formacjom przydzielają specyficzne cechy. Saperzy mogą na przyklad stawiać miny, ckmy skutecznie hamują piechotę itd.
Opanowanie przepisów do B-35 wymaga większego nakładu sił, niż przepisy W-39, ale B-35 charakteryzuje się trochę większą dynamiką.
Jednak tym co stoi zdecydowanie po stronie Września (W-39) jest Klimat rozgrywki (można nawet napisać wielką literą). Klimat, a także możliwość rozegrania całej Kampani Wrześniowej (obecnie większej części, w przyszłości całości). B-35 z racji swojej skali umożliwia odzwierciedlenie na pewno mniejszych wycinków frontu.

Jak już napisałem wszystko zależy od tego jaki okres drugiej wojny światowej preferujesz. Zależy też od tego jak bardzo zaawansowanym graczem jesteś. Jeśli początkującym (lub coś koło tego) to polecam na początek W-39. Jeśli zaawansowanym to możesz ruszyć na B-35, ale radzę zwrócić kiedyś uwagę także na Wrzesień.

A obecnie, choć jak wspominałem lubię oba systemy, to jednak większą sympatią darzę Wrzesień. Choćby na przekór Wojpajkowi ;) :twisted: :lol:

PS: Który to już temat gdzie jesteśmy proszeni o przedstawienie opini o grach/systemach?
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...
Ostatnio zmieniony przez preclo Sob 26 Lut, 2005, w całości zmieniany 1 raz  

preclo
Kapitan

Wojpajek napisał/a:
Ale z drugiej strony masz:
- naprawdę dobre zasady. Jest to system oryginalny, nie ma takiego na świecie.

A Wrzesień (W-39) nie jest oryginalny? Ciekawe skąd Ojciec Redaktor ściągnął pomysł ;)

Wojpajek napisał/a:
- poza tym gra jest poczęści operacyjna a poczęści taktyczna. Dowodxzisz zarówno batalionami jak i całymi dywizjami i korpusami.

To można powiedzieć, że i Wrzesień jest taktyczny i operacyjny zarazem bo też dowodzi się batalionami i całymi dywizjami i korpusami, ba, nawet armiami :twisted: ;)
Wojpajek napisał/a:
- no ale największą zaletą tej gry jest nie ograniczona ilość scenrariuszy.

Z tym się zgodzę. Jest to niewątpliwie zaletą, bo Wrzesień ogranicza się w zasadzie tylko do ziem polskich (choć jest przecież możliwość zrobienia Francji 1940, lub Finlandii 1939) i narazie tylko do 1939 roku.

Wojpajek napisał/a:
Niedługo ukazuje się edycja III B-35, i ja bym kupił właśnie ją. Bo tu masz gry wyrównane (bardziej lub mnie) a we wrześniu to raczej niemcy są górą, jeśli wogóle mają z kim walczyć.

Oj zdziwiłbyś się Wojpajek, Wrzesień wcale nie jest taki "proniemiecki".
Zresztą na Manewrach Lublin pokaże co potrafi dzielny polski żołnierz.

Wojpajek
Major

Ja w ciągu 5 minut naliczyłem drugi. Idź preclo do B-35 do tematu założonego przez Rangera :D .
Widzisz Ciasteczkowy, preclo powiedział że w W-39 możesz rozegrać calą kampanię wrześniową. Powiedział to tak jak by plansza był formatu A4 żetonó było 4 a ty dysponował byś nie ograniczonym czasem :wink: . ALe w żeczywistości do kampani wrze sniuowej a raczej wycinak (front pólnocny) czyli wybrzeże, Suwałki, Mława, Pomorze używano stłu do Pingponga- drugie tyle ma być wkrótce. Czy masz tyl;e miejsca. Poza tym rozegranie jednej gry czyli np. Piotrkowa może ci zająć sporo czasu- cała noc lub jeszcze więcej.
Teraz postaw sobie pytanie ile razy w miesiacu będę grał w kampanię wrześniową? Ile razy w roku rozegram sobie całą kampanię? Pojedyncze gry też są dobre, ale wiesz jak było we wrześniu: hordy germańców na jednego białego orzełka. Może i jest to ciekawe na poczatku, ale potem za 100 razem.... B-35 jest bardziej zrpownoważony i ma jak dla mnie bardziej logiczne zasady.
I jeszcze raz się powtórze- B-35 to masa bitew i kampani, Wrzesień to jedna kampania w której Polacy szans nie mają. :)

preclo
Kapitan

Wojpajek gadasz jak domokrążny sprzedawca B-35. A ja nie lubię akwizytorów ;) :twisted: :lol:

PzKpfw II
Major

Wysłany: Nie 27 Lut, 2005   

Powiem krótko,Ci co grali najmniej w W-39 najgłośniej krzyczą,że to system "proniemiecki".A jak było we wrześniu 1939 koledzy?Kto kogo gonił?Od razu chcielibyście do Berlina kawalerią wjechać?Ludzie,o czym Wy mówice?Gra ma za zadanie przedstawić sytuację w miarę obiektywnie,w zgodzie z prawdą historyczną.Jak się nie podoba,że Niemcy mają przewagę (bo na przykład marzy się Polska od Atlantyku do Pacyfiku) to postawcie sobie na mapie ze dwie dywizje niemieckie (nie więcej broń boże,bo jeszcze wygrają) a naprzeciwko nich ze trzy armie polskie i gońcie szkopów do woli.Po to jest W-39 żeby Polacy mieli ciężko,bo mieli w 1939!Nowemu koledze polecam oba systemy,ponieważ oba są ciekawe.Naukę podstaw proponowałbym jednak zacząć od WB-95 ponieważ jest to system zdecydowanie łatwiejszy i umożliwi bezproblemowe przejście na B-35 czy W-39,które tak naprawdę w ogólnym zarysie nie dobiegają od WB-95.B-35 jest tylko bardziej szczegółowy,ale ogólne zasady ruchu,strefy kontroli (kluczowe dla każdej gry) poznasz najlepiej rozpoczynając granie od WB-95.Nie słuchaj ludzi,którzy na siłę starają się przekonać kogoś,co do słuszności jednego tylko systemu.Zagrasz-sam ocenisz.Po kilku rozgrywkach sam stwierdzisz,który system Ci się podoba,który najlepiej "czujesz".Zapraszam wszystkich utwierdzonych w przekonaniu o jednostronności W-39 do Lublina,sami będziecie mogli się przekonać jak wielka jest "potęga" Niemców i "słabość" Polaków.
Ostatnio zmieniony przez PzKpfw II Nie 27 Lut, 2005, w całości zmieniany 2 razy  

Mozart
Szeregowy

Chyba jednak zdecydujesz się na B-35. Lubisz złożone gry pozatym widze że ludzie uważają ją za lepszą :) ale ile taka może kosztować?

Grohmann
Porucznik

Zerknij na stronę TISa do działu Sklep, tam znajdziesz podane ceny gier , w złotych ;)

Wojpajek
Major

Cytat:
Powiem krótko,Ci co grali najmniej w W-39 najgłośniej krzyczą,że to system "proniemiecki".A jak k[...] było we wrześniu 1939 koledzy?Kto kogo gonił?Od razu chcielibyście do Berlina kawalerią wjechać?Ludzie,o czym,Wy mówice?Gra ma za zadanie przedstawić sytuację w miarę obiektywnie,w zgodzie z prawdą historyczną.Jak się nie podoba,że Niemcy mają przewagę (bo na przykład marzy się Polska od Atlantyku do Pacyfiku) to postawcie sobie na mapie ze dwie dywizje niemieckie (nie więcej broń boże,bo jeszcze wygrają) a naprzeciwko nich ze trzy armie polskie i gońcie szkopów do woli.Po to jest W-39 żeby Polacy mieli ciężko,bo mieli w 1939!

COś mi się zdaje że to była analogia do mnie :wink: Musze to sprostować... W-39 bardzo dobrze symuluje kampanię Wrześniową. Ale rozumiem że Ciasteczkowy chce sobie kupić pierwszą grę. Więc uważam że bardziej mu się opłaci wydać pieniądze na coś w czym obie strony mają w miare wyrównane szanse. Napoczątek to chyba lepsze, niż kupić np. POmorze gdzie Polacy raczej żadnych szans nie mają. Tak mi się wydaje. Znam oba systemy, w oba się nagrałem ale Wrzesień to system klimatyczny. Gdyby nie kampania Wrześniowa to ciekaw jestem kto by się tym tak bardzo zachwycał przy takiej dysproporcji sił?

Mozart
Szeregowy

W takim razie jaka zabawa jest w W39 jeśli tam zawsze wygrywają Niemcy :?

BTW - Wiem że zabawa jest zawsze ale nie ma takiej rywalizacji bo zawsze wygrywają Niemcy :?

preclo
Kapitan

Mozart napisał/a:
W takim razie jaka zabawa jest w W39 jeśli tam zawsze wygrywają Niemcy :?

BTW - Wiem że zabawa jest zawsze ale nie ma takiej rywalizacji bo zawsze wygrywają Niemcy :?

Powiem to może zbyt górnolotnie, ale do Września trzeba dorosnąć. Poważnie ;)
Kiedyś mi też ten system wydawał się bez większego sensu, ale później się do niego przekonałem.
A w sympatii do tego systemu utwierdziły mnie rozgrywki na KULu w Piotrków. Pozdrawiam ekipę ! :)

Wojpajek
Major

Żeby nie robić burzy na forum powiem że NIemcy nie zawsze muszą mieć taką łatwą droge do zwycięstwa. Ale wszysyc wiemy jaki może być wynik bitwy gdy na drodze armii staje dywizja lub dwie? Moim zdaniem zabawy tak przedniej nie ma gdy zaczynając partię jeden gracz myśli jak by tu przegrać mniej, a drugi fantazjuje jak rozjechać przeciwnika.
Mnie się wydaje że cały smaczek tego systemu leży w umiejętnym planowaniu ucieczki (strona polska) i umiejętnym wybieraniu linii obrony. Żaden punkt nie może się zmarnować.
No i ja myślę że do gier się niedorasta. One poprostu są takie jakie są, a to czy dana gra jest dobra zależy od różnych czynników i nastrojów, które w danej chwili w nas panują.

PzKpfw II
Major

Kolego nowy-na początek polecam Stalingrad,szczerze.Jak opanujesz przepisy i spodoba Ci się będziesz mógł brnąć dalej w ten świat.Wojpajek,to co opisałeś to jest właśnie smak W-39!O to chodzi w tym systemie.Polacy muszą umiejętnie wycofywać się (z szansą na lokalne sukcesy),Niemcy próbować się przełamać (co łatwe nie jest,zaręczam).Wrzesień trzeba odnieść mocno do realiów Kampanii Wrześniowej,bez jej zrozumienia nie można w pełni docenić zalet W-39.Nie w każdej grze czy scenariuszu są wyrównane siły,a mimo to ludzie grają w Stalingrad,Smoleńsk czy Piotrków.Bo nie o to chodzi,by zawsze wygrać,ale także o to,by pięknie przegrać.

Odpowiedz do tematu