Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
El-Alamein 1942
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 26 Kwi, 2004   

nie ma ich tam gdzie pozycje niemców i aliantów schodzą się do sąsiedniech pól (południowy odcinej frontu)

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Pon 26 Kwi, 2004   Line zaop i bazy

1.Nie ma sensu zmniejszac zasiegu przedluzania przez sztab linii zaop odpowiednio do straty PS przez sztab bo to przeciez nie sztaby sensu stricto przedluzaly a podporzadkowane im a nie wystepujace jao osobne zetony kolumny transportowe. Sztab traci PS ale przeciez to nie znaczy ze kolumna transportowe tez ponosi straty.
2. Co do przejmowania baz- system karteczkowy znacznie skomplikowalby rozgrywke. Proponuje cos innego- na Armagedonie zagralismy w Al-Al i zalozylismy,ze po zdobyciu bazy wszytkim jednostkom szybkim, ktore moga poprowadzic linie zaop do zdobytej bazy dopisuje sie 3 punktu do limitu paliwa. To rozwiazanie sie sprawdzilo:-))) Podobnie mozna zrobic z amunicja- po zdobyciu odpowiednio dopisac np. 10 jednostek ognia.
Pozdrawiam!

Vort
Szeregowy

WZ napisał/a:
nie ma ich tam gdzie pozycje niemców i aliantów schodzą się do sąsiedniech pól (południowy odcinej frontu)

Dzięki za info. 8)

Mam prośbę do WZ o ustosunkowanie się do propozycji naliczania limitów paliwowych i ich eksploatacji.
Czy zaproponowana forma jest przekombinowana :?:

Czerwona Świnia
Chorąży

Witam,
Kg Grau, w odniesienu do Twojego maila:

ad. 1)
Masz rację, że nie sztab fizycznie rozwozi zaopatrzenie. Natomiast napewno odpowiada za synchronizację i organizacje całego procesu logistycznego. Toteż straty wpłyną na funkcjonownie tego procesu po stronie danego sztabu.
ad. 2)
Na pewno skomplikuje, ale nada również elastyczności, co w przypadku braków w zaopatrzeniu (paliwo i amunicja art.) nabiera znaczenia. Chodzi mi o to by gracz sam mógł w pełni zarządzać posiadanymi zasobami, tak jak to dzieje się obenie z artylerią.
Obecne rozwiązanie jest o tyle nieszczęśliwe, że zakłada jednakowe zużycie paliwa, bez względu na skalę aktywności w etapie.

Oczywiście oba rozwiązania mogły by funkcjonować jako alternatywne (z opcją wyboru na początku rozgrywki).

Pozdr.

KG Grau
Kapitan

co do wplywu strat sztabu na dlugosc linii zaop to sie nie zgadzam bo mala szansa,ze zgina/sa ranni akurat sztabowcy odp za zaop.
alternatywa- ten pomysl jest OK

Vort
Szeregowy

Wysłany: Wto 27 Kwi, 2004   

Co do sztabów i przedłużania zaopatrzenia - moim zdaniem przeginamy :roll:

Zostawmy sztaby jak są, zasięg dowodzienia zależny od siły i starczy.

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Wto 27 Kwi, 2004   OK

zgadzam sie z Vortem. Te komplikacje bylyby juz jednak przesadzone. Kwestie mozliwosci przejecia paliwa i amunicji przez Niemcow w zdobytej bazie dobrze byloby jednak rozwiazac.Osobiscie jak gram to zmieniam to tak jak przedstawilem na forum ale fajnie byloby wypracowac jakas oficjalna wersje.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 27 Kwi, 2004   

oficjalna wersja tej zmiany znajdzie się (już jest) w najbliższym (10) TiSie

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Śro 28 Kwi, 2004   Zminana

No to fajno :)
Czekam z niecierpliwoscia!

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Sob 01 Maj, 2004   Pytanka

Witam! Czas na kolejna porcje pytan:
1. czy jednostka bez paliwa(wyczerpala limit) moze sie okopywac?
2. czy sztaby moga samodzielnie atakowac i czy maja wtedy modyfikator za dowodzenie
3. czy jesli mam w swojej SK oddzial wroga i samotny sztab wroga na innym polu- 1. moge zaatakowac tylko wroga jednostke(sztabu nie);2. jesli zadeklaruje atak na sztab i oodzial czy moge wejsc na sztab (jako walka nie ruch) i go zniszczyc
4. czy spadochroniarze wloscy (elita!!!) tez traca PS od stosu za wycofanie- wydaje mi sie,ze nie powinni
Pozdrawiam!

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Nie 02 Maj, 2004   pytan cd

1. czy 185DSpad (wloska) ma artylerie i p-lot- sa w tabeli ale nie ma zetonow, choc sa np. nadmiarowe zetony artylerii chyba z 25 albo 27 DP
2. jaka sile przyjac dla jednostek w SpW atakujacych bez zaopatrzenia-cala czy 1/2
3. jak CKM-y modyfikuja SpW
Pozdrawiam!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 03 Maj, 2004   

185 ma wszystkie siły wymienine w tabeli dopiero w scenariuszu El-Alamein, we wcześniejszych jej artylerie posiada dywizjia piechoty (chodzi o 185 AR).\
bez zaopatrzenia można się okopać, nie można się ruszać
2 pełną siłę należy przyjąć, tylko do samej walki używamy połowy
proponuje El-Alamein 7.2.3 przykład

Wojpajek
Major

Wysłany: Nie 23 Maj, 2004   

Czy przypadkiem w innych egzemplarzach El Alamien nie brakuje żetonu alinackiego z 9 BPan, a mianowicie 14 ? Jeśli nie to proszę napisać jaki to jest typ jednostki (mam nadzieję że go niezgubiłem po pierwszej grze :cry: )

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 23 Maj, 2004   

JEST NA 100000% 14/9

Wojpajek
Major

Wysłany: Pon 24 Maj, 2004   

Wczoraj chciałem sobie rozegrać pierwszy scenariusz do El Alamein, rozstawiłem żetony i popatrzyłem na bazy zaopatrzenia dla obydwu stron:
i tu mam problem grając Niemcami nie wiem jak dostarczyć zaopatrzenie (z pola 100) na planszę B tak by Niemcy mogli tam swobodnie manewrować ( nie odcinając się od zaopatrzenia). O pomoc doświadczonych graczy prosi zrozpaczony dowódca DAK. :roll:
A i jescze jedno: jaki wpływ na ruch mają szlaki pustynne?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

zobacz zaopatrzenie i jak jest przedłużane przez sztaby
szlaki pustynne nie mają wpływu na zaopatrzenie, jedynie pomagają wjeżdzać i zjeżdżać na skarpy

Wojpajek
Major

Przy przedłużaniu zaopatrzenia przez sztaby dostaję gratisowo ok 21 PR, co oznacza że mogę wjechac DAKiem jedynie na małe kawałki pn. części planszy B.

Czerwona Świnia
Chorąży

Witam.
Mam nr. 10 "TiS". A tam zmodyfikowane zasady o zaopatrzeniu dla wojsk osi w grach "pustynnych".

Co o nich myślicie ?

Pozdr.

Piechur
St. sierżant

Wysłany: Wto 25 Maj, 2004   

Jest to rozwiązanie urealniajace grę. W moim kółku wojennym poszliśmy jednak w trochę innym kierunku. Stworzyliśmy tabele zużycia paliwa dla każdej jednostki w dywizji. Co wg. mnie jest dobrym rozwiązaniem. Idąc tokiem myślenia historycznego, a dokładniej niejakiego Rommla, nie da sie nie zauważyć, że często wykorzystywał on pułki pancerne z DAK samodzielnie, rzucając 5 i 8 w całości na punkt ciężkości. Uznaliśmy, że jest to realniejsze gdy np. batalion piechoty pozostaje w obronie statycznej to nie zużywa paliwa. Myślimy też nad kwestią przekazywania paliwa pomiędzy jednostkami dywizji. Ale to za chwilę.

Czerwona Świnia
Chorąży

Wysłany: Wto 25 Maj, 2004   

Ja myślałem o puli paliwa dla całej dywizji, coś takiego jak z artyleią - ale tylko w ramach dywizji.

Jak to się u Was sprawdza i jaki przyjeliście limit na jednostkę?

Pozdr.

Odpowiedz do tematu