Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
El-Alamein 1942
Autor Wiadomość
Grohmann
Porucznik

Wysłany: Pon 19 Kwi, 2004   

Jak to jest , czy sztaby włoskie też się zaliczają do jednostek tracących punkty podczas ucieczki?

Czerwona Świnia
Chorąży

Witam.
Mam kilka wątpliwości dotyczących tej edycji B35.
1) Brak kompletnych przepisów.
W instrukcji w części dot. nocnych nalotów jest mowa o zniesieniu. Ale niestety klucz do ustalenia kierunku zniesienia jest podany w rozdziale dot. wojsk powietrzno-desantowych, którego w Al-Alamein nie ma.
Dla gracza o jakim kolwiek doświadczeniu nie jest to może problem, ale na pewno będzie to problemem dla nowicjusza.
2) Paliwo.
Z opisu wynika, że ruch choćby jedną jednostką na odległość 1h, powoduje wykorzystanie porcji zapasu dla całej dywizji. A jak jeszcze potraktować jednostki korpuśne, które w chwili obecnej żadnych limitów nie mają?
Wydaje mi się, że można by zastosować w tym miejscu rozwiązanie dot. amunicji artyleryjskiej. Tzn. strona konfliktu miałaby do dyspozycji określoną pulę jednostek paliwa i jeden ruch = zużyciu jednej jednostki paliwa.
W tej konkretnej sytuacji dawało by to większe możliwości stronie niemiecko-włoskiej pod względem wykorzystania posiadanego potencjału. Można by np. oszczędzać paliwo na jednych jednostkach (niekoniecznie włoskich), wykorzystując rezerwę dla innych.
Tym samym okiełznane zostały by oddziały korpuśne.
3) Bazy zaopatrzenia.
Można by przyznać bazom pewne limity składowanego paliwa, amunicji. To na pewno zwiększy ich znaczenie, oraz determinację graczy do ich zdobywania bądź obrony. Ważne może być też znaczenie takiej bazy podczas blokady obszaru na jakim się ona znajduje. Innymi słowy jeśli jedna baza wyżywi 1 odciętą dywizję, to już przy 2-3 może być o wiele trudniej.

To na razie tyle - zostawiam sprawę do dyskusji.

Pozdr.

Viking
Major

zauwazylem w 9numerze TiS ze do El alamein ma byc rozszerzenie -Mersa Maruth -czy beda tam wystepowac nowe jednostki?czy wydana zostanie jeszcze jakas inna gra dotyczaca walk w Afryce?mozna by wydac gre obejmujaca walki w Tunezji ktorych nie ma w Kasserine np na lini Mareth

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 20 Kwi, 2004   

mamy zamiar wydać wszystkie bitwy afrykańskie na bazie elaalamein, ale w Mesa Matruh znajdą się nowe jednostki, którew już bitwie pod El-Alamein nie wzięły udziału (kilka hinduskich brygad piechoty). Jednak bazę stanowić będzie el-alamien

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Wto 20 Kwi, 2004   Zaopatrzenie

Rozumiem,ze mozna przyjac iz jednostki, ktore przeszly pole minowe sa zaopatrzone ale tylko jesli pole zostanie rozmniowane? W innym wypadku nalezy je chyba uznac za nieposiadajace zaopatrzenia

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Wto 20 Kwi, 2004   o pyt. Tescudo

Tescudo poruszyl kwestie,ktora i mnie nurtowala ale wyleciala z pamieci :oops: - jak to wlasnie jest z jednostkami korpusnymi? Mialem sytuacje,ze wojskom Osi paliwo juz sie skonczylo albo skonczyloby sie za etap a jednostki korpusna hasaly sobie w najlepsze i zajely mi bazy zaopatrzenia.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

ROZUMIEM, ŻE WSZYSTKIE 3 JEDNOSTKI TAK HASAŁY - BO ROZUMIEM, Ż ENIE BYŁY TO FLAKI :)
tak - koruśne mają zaopatrzenie
Co do min, owszem blokują one zaopatrzenie, i jeszcze jedno wyobraźcie sobie że musicie posć do szkoły a gdzieś jest tylko jedna mina nie tysiące, o których mówicie, jestem ciekawy ile czasu byście tam szli o ile w ogóle :)

Czerwona Świnia
Chorąży

Cytat:
tak - koruśne mają zaopatrzenie

Czym to jest uzasadnione?

Pozdr.

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Śro 21 Kwi, 2004   Pytanie Grohmanna

Witam!
G pytal czy sztaby wloskie powinny(moga) tracic PS za wycofanie- to wazna kwestia bo moze byc sytuacja,ze przeciwnik odpisze sobie PS od sztabu co bedzie mniej dolegliwe(u Wlochow czest mozna skoncentrowac cala dywizje na jednym polu wiec sztab moze miec tylko 1PS jako ze i tak jednostki beda w zasiegu dowodzenia :lol: ) niz strata z jednostek bojowych!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 21 Kwi, 2004   

sztaby nie odpisują punktów siły podczas ucieczki

Grohmann
Porucznik

a czy sztaby ktorych sila zostanie zredukowana w trakcie gry redukuja rowniez swoj zasieg dowodzenia

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Śro 21 Kwi, 2004   Do Grohmanna

Witam szczegolnie serdecznie :wink:
Redukuja- maja taki zasieg jak aktualna ilosc PS

Grohmann
Porucznik

Tak też myślałem ale chciałem się upewnić- w instrukcji nie jest to jednoznacznie powiedziane- no ale skoro tak twierdzisz... :)

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Czw 22 Kwi, 2004   

Odnośnie nowego przepisu dotyczącego paliwa miałbym propozycje aby może po zdobyciu bazy zaopatrzenia przez Niemcow ich rezerwy paliwowe zwiększały się. Przecież w sierpniowym natarciu Rommla na wzgórza alhalfa (czy jak im tam) jednym z celów było zagarnięcie znajdujących się tam zapasów-co zresztą jest napisane w opisie scenariusza-. Taki sukces na pewno miałby przełożenie na sytuację zaopatrzeniową faszystów.

Vort
Szeregowy

Wysłany: Pią 23 Kwi, 2004   

Właśnie jestem polekturze instrukcji. Robi wrażenie :) .
Co do Paliwa to tak sobie myślałem, może zrobić jak z amunicją?
Moja propozycja brzmi:
- dla każdego korpusu oddzielne PALIWO
- naliczenie ilości PALIWA analogicznie jak AMUNICJI, tj. ilość wszystkich zmotoryzowanych jednostek x ilośc etapów i z tego wyciagnać 70% ( lub 75%)
- zuzycie paliwa - ruch jedną jednastką = 1 jednostka paliwa; pościg, kontratak = 0,5 jednostki paliwa na oddział

Co o tym myslicie?

Vort
Szeregowy

O też o tym myslałem:
Grohmann napisał/a:
Odnośnie nowego przepisu dotyczącego paliwa miałbym propozycje aby może po zdobyciu bazy zaopatrzenia przez Niemcow ich rezerwy paliwowe zwiększały się.

Jeślem jak najbardziej za.
Może przydzielić dla poszczególmych baz zaopatrzenia odpowiednią ilośc PALIWA. ( suma paliwa w bazach = sumie dostepnego paliwa dla wszystkich jednostek w danym scenariuszu) Np. na oddzielnej kartce numer bazy i stan jej zaopatrzenia. W trakcie gry odpowiednio ilosć tego PALIWA się w danej bazie zmniejsza, ale np. po zdobyciu takiej bazy ODDAJEMY :) przeciwnikowi karteczkę z danymi paliwowymi ( ooo, wyszły mi kartki na PALIWO :D ) i od tej pory on z niej korzysta, no chyba że mu odbijemy.
Jesli powiązać to z moją wcześniejszą propozycją to bazy zyskują na znaczeniu.

Co o tym myślicie??

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Pią 23 Kwi, 2004   Watpliwosci

Witam!
1. czy w zasadach od Al-Al nie obowiazuje juz przepis mowiacy,ze sztab bedacy we wrogiej SK nie moze wspierac walki innych jednostek niz te z ktorymi stoi?(tresc 26.2.2 z 2.edycji B35)
2. Co w sytuacji gdy w walce ogniowej przed WzM zniszcze jednostke? Poscig tylko o jedno pole czy jak w przypadku zniszczenia jednostki w walce "normalnej"? To samo gdy zniszczenie nastapi w WO w fazie walki- jaki poscig?
3. Pomysl o zwiekszaniu limitu paliwa po zdobyciu bazy zaopatrzeniowej jest dobry :lol: !!! Moze zrobic to tak,ze w etapie po zdobyciu bazy zaopatrzenia wszystkie jednostki zmot posiadajace limit paliwa a mogace poprowadzic linie zaopatrzenia do zdobytej bazy (niezaleznie czy maja zaopatrzenie z innego zrodla) odpisuja od limitu 2 zuzyte (jednorazowo) ew. jesli zuzyly tylko jeden punkt limitu lub zaden to zwiekszaja limit o 1 punkt (i nie wiecej!). Ew. zdobycie kolejnej bazy zaopatrzenia analogicznie powodowaloby odzyskanie 2 punktow ale wyjsciowego limitu by juz nie zwiekszaly (chyba,ze dla jednostki ktora nie powiekszyla limitu w sposob wyzej podany wczesniej)
Co o tym myslicie?

Czerwona Świnia
Chorąży

Cytat:
od tej pory on z niej korzysta, no chyba że mu odbijemy.

...albo ją zniszczymy:))

Vort - w pełni popieram. Już wcześniej próbowałem zwrócić na to uwagę na taką możliwosć "racjonowania" zapasów paliwa.
Niestety w sprawie nie wypowiedział się jeszcze WZ.

Wpadło mi do głowy jeszcze coś:
- możliwość przedłużania lini zaopatrzenia v. siła sztabów, tj. im większe straty sztabu tym mniejsze możliwości w tym zakresie;
- lotnictwo transportowe [LT] v. możliwości zaopatrywania; może lepszym rozwiązaniem będzie przyzanie LT (w zależności od ich wielkości/siły) limitu jednostek paliwa (może zaopatrzenia wogóle) jakie moze dostarczyć przyczym linie zaopatrzenia funkcjonowały by normalnie (ew. były by skrócone, np. zamiast 20 PR, tylko 15 PR);
- można by też wprowadzić różne zużycie paliwa dla różnych jednostek (ale raczej alternatywnie do wyboru opcji przez graczy) - ale tak by wyróżnić nie więcej niż 2-3 grupy;

WZ - bardzo prosimy o Twoją opinię:)

Pozdr.

Vort
Szeregowy

tescudo napisał/a:
[
- można by też wprowadzić różne zużycie paliwa dla różnych jednostek (ale raczej alternatywnie do wyboru opcji przez graczy) - ale tak by wyróżnić nie więcej niż 2-3 grupy;

WZ - bardzo prosimy o Twoją opinię:)

Np. czołgi zużywały 2 jednostki paliwa

Prosimy WZ o wypowiedź.

Vort
Szeregowy

Wysłany: Sob 24 Kwi, 2004   Miny

Jak to jest właściwie z tymi minami w 3 scenariuszu w El-Al?
"prawie na całym odcinku frontu", czyli gdzie ich nie ma :?:

Odpowiedz do tematu