Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
El-Alamein 1942
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 16 Mar, 2004   El-Alamein 1942

Ukazała się kolejna gra w systemie B-35, Tym razem pustynia, pustynie i pustynia. Nie ma się gdzie schować a walczyć trzeba - To będzie chyba najszybsza gra.

czycha
Sierżant

Wysłany: Sob 20 Mar, 2004   Pierwsze wrażenia

Właśnie zapoznałem się z grą w praktyce choć tylko jeden scenariusz ale warto :) Pojawiła się ciekawa nowinka PALIWO :?: Każdy musi zagrać.

Stannick
Kadet

Wysłany: Pon 22 Mar, 2004   Ahtung! Ahtung!

Przed rozgrywką nie sugeruj się tym że znasz zasady systemu B-35. Jest pełno nowych przepisów. więc zapoznaj się dokładnie z instrukcją bo inaczej wasz PRZECIWNIK WYKORZYSTA WASZĄ NIEWIEDZĘ PRZECIWKO WAM :) " niektórym to nieźle wychodzi :) ''

ps Pozdrowienia dla najleprzego naginacza zasad "WZ" :wink: kiedy rewanż?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 22 Mar, 2004   słusznie

Że to niby do mnie, tak aluzja, trzeba się naumieć przepisów :)

polak
Kapral

Wysłany: Wto 23 Mar, 2004   

no i mam El-Alamein - wszystko pięknie i cacy tylko dlaczego nie wszystkie żetony są sztancowane? :shock: :shock:

i wybaczcie banalne pytanie: co oznaczają cyfry w nawiasach podane po współrzędnej pola?

poza tym widzę jakieś niedokładności w opisie początkowego rozstawienia aliantów przy pierwszym scenariuszu (z rozpiski wynika że początkowo na planszy ma być ustawiona 7Bryg.Panc (rysunek podpowiada że pochodzi z 7dywizji) - wśród żetonów nie widac oznaczeń 7BPanc; z kolei jako posiłki mają wchodzić m.in. brygady pancerne widoczne na żetonach (i wchodzące w skład 7Dywizji); czy to oznacza, że w początkowym ustawieniu jako 7BPanc mam ustawić pozostałe elementy 7 Dywizji (i to one są tą '7 Bryg. Panc')

a żeby chaos był jeszcze większy to na rysunku widać zamiast 7 Dywizji 1 Dyw. Pancerną - rozumiem, że rysunek należy zignorować i polegać na rozpisce?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 23 Mar, 2004   BRYGADY

witam
W grze El-Alamein brygady pancerne aliantów zmieniały przydział w zasadzie co tydzień, spowodowane to było ciągłymi zmianami pomysłów na rozegranie bitwy. Były co najmnie 4 oficjalne takie plany.
Ponieważ nie było mozliwe wydrukowanie wszystkich kombinacji przydziałowych (np: 4 BPanc należała do 7, 1 DPanc lub była samodzielną Lekką BPanc.) postanowiłem przyporzadakowac je zgodnie ze strukturą ostatniej - największej bitwy.
Co do sztancowania - żetonów takich jest 360. Niesztancowanych ok 40 + pomocnicze. osobiście nie uważam tego za większy problem.
Przykładowo: RB/7 [1] oznacza oznacza batalion 7 Brygady z 1 DPanc.
(2) - oznacza możliwość rozstrawienia w promieniu 2 pół od pola wskazanego.

czycha
Sierżant

Wysłany: Śro 24 Mar, 2004   Włoska artyleria?

Współczuję osobie która atakowała Włochów. Niech będzie że te oddziały mają "przechlapane" przy ropatrywaniu walk ale ilość artylerii jaką posiadają to "masakra" dla aliantów.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 24 Mar, 2004   

ale samą artylerią wojny się nie wygra, raz wprawieni w ruch odwrotowy Włosi dość szybko ulegają rozbiciu. ale cóż i mnie kilka razy odparli

Stannick
Kadet

Wysłany: Nie 28 Mar, 2004   Artylerja Włochów :)

Owszem artyleria jest "Królową pola walki" ale u Włochów na krótko :)
Niewielka ilość amunicji niepozwala wykorzystać tej potężnej siły jaką posiadają Włosi. Tu muszę się zgodzić z WZ samą artylerią bitw nie wygrasz, mam na myśli Włochów którzy w natarciu jakoś sobie dają radę :) Jednak gdy są pozbawieni wsparcia swojej licznej artyleri, zaczynają się kłopoty. Włosi są wrarzliwi na ataki z marszu, kiedy są pozbawieni wsparcia ognia artyleri. Brak wsparcia pancerniaków naraża nacierających na kontratak wojsk pancernych Brytoli :) Jednak skoncentrowany DAK pod dowództwem jednego gracza. Jest rozwiązaniem niektórych problemów i napewno jest zmorom dla aliantów :)
Na dziś to tyle :)

ps: WZ żeby znać przepisy to trzeba mieć instrukcje przynajmniej na dzień przed rozgrywką :) A nie w trakcie rozgrywki dostajesz instrukcje <LOL>

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 28 Mar, 2004   

Stanik to wytrawny gracz, czasami lepszy ode mnie, dla tego zastosowałem stary chwyt gracza, zaprosiłem go na Arnhem na 18. O 18.01 pokazałem El-Alamein, po czym kazałem mu czytać podczas ruchu, dwa, no może 3 razy coś zastosowałemm z końca instrukcji i... można powiedzieć odniosłem sukces, Oj jak ja lubie wygrywać :)

Stannick
Kadet

Wysłany: Sob 03 Kwi, 2004   walki na pustyni

Witam ponownie!

Dziś pragnę zwrucić uwagę po wstępnym przestudiowaniu instrukcji i pierwszego scenarjusza. Rozgrywanie bitwy po stronie panistw Osi :) Podstawom jest przy większwch zmaganiach gdy w rozgrywce bierze udział kilku graczy po stronie niemiecko-włoskiej kluczowym do zwycięstwa albo zmniejszenia rozmiarów klęski :) cały DAK powinien być dowodzony przez jednego gracz. Podzielenie dywizji ( 15 i 21 ) po między graczy nieprzyniesie takich efektów jak pod jednym dowodzącym (wiem z własnego doświadczenia, WZ również wie :) ). Należy też uważać na alianckie jednostki pancerne, gdy zostaną skoncentrowane w jednym miejscu mogą napuścić sporo krwi nawet pancerniakom z DAK. więc gdy uda się dopaść jakikolwiek oddział pancerny, to niepozwul mu uciec (chyba że do twojego obozu jenieckiego :) ) zniszcz go! Gdy skącentrują się, to dopiero zaczynają się problemy.

ps. Poadrowienia dla WZ jak i Czyche :)

Piechur
St. sierżant

Wysłany: Pon 05 Kwi, 2004   

Świetna gra. Właśnie rozegrałem pierwszy scenariusz. Ale jedno pytanie. Jakie są skutki wyczerpania paliwa. W całej instrukcji nie znalazłem wyjaśnienia. Domniemywam :D , że wynikiem jest ograniczenie możliwości poruszania jak przy braku zaopatrzenia, bez innych negatywnych skutków (tzn. połowa siły w ataku itd.).

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 05 Kwi, 2004   

w uwagach jest napisane, że można poruszać się np 6 etapów. Podczas gdy cały scenariusz ma 9. WNIOSEK - nie można poruszac sie w pozostałych 3

Czerwona Świnia
Chorąży

Wysłany: Wto 06 Kwi, 2004   

Witam.
W którymś z postów została poruszona sprawa WO piechoty zmechanizowanej.
Możew ktoś pamięta gdzie to jest, ewentualnie zna szczegóły?

Pozdr.

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Czw 15 Kwi, 2004   

Mam pytania "organizacyjne" . Mianowicie nurtuje mnie dlaczego Flaki mają tak mało pkt ruchu ( z czego to wynika) ? A druga sprawa to dlaczego w pierwszym scenariuszu nie bierze udziału niem. 90 Dlek. Ogladalem u kolegi mape dzialan 1-2 lipca z ktorych jasno wynikalo ze ta dywizja wraz z DAKiem miala byc glownym trzonem sil?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

90 Lek weszła do działań w nocy 2 lipca i to tylko po to by wesprzeć Włochów na nadmorskim odcinku bo 60 DP zaczęła dobrowolnie się poddawać. Dywizja ta był tak "zmęczona" że nie uwzględniono jej w sztabie DAK do pierwszego ataku.

Piechur
St. sierżant

Witam.
Czy włosi tracą także punkty siły przy odwrocie po swoim ataku np. A1.
Czy tylko w wyniku odwrotu w fazie walki przeciwnika?

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Pią 16 Kwi, 2004   

Odwrót to odwrót :) ) Nie ważne kto atakował.

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Pią 16 Kwi, 2004   Garsc pytan

1. czy zaopatrzenie moze biec przez pola zaminowane
2. czy jednostki alianckie (np 4BPanc z 7Dpanc) wyposazone w
np. Humbery czy Stuarty ale zgrupowane w batalionach nie
okreslonych jako rozpoznawcze maja takie wlasciwosci
jak "normalne" jednostki rozpoznawcze, czy sa zwyklymi jedn.
pancernymi wyposazonymi w taki a nie inny sprzet?
3. czy mozna budowac fort pol w liniach umocnionych
4. czy bazy zaop sa fortami?
5.czy w przypadku wloskich strat za wycofanie
przez "beralierzy"(jako nietracacy PS) nalezy rozumiec cala
wloska piechote zmot czy tylko jednostki bersalierow sensu
stricto(tak sie nazywajace)?
Pozdrawiam!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 16 Kwi, 2004   

1 nie, nie może
2 tylko napis rozpoznawcze daje jej takie funkcje