Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
[ Gamebox/WB-95 ] Ardeny 1944
Autor Wiadomość
preclo
Kapitan

Wysłany: Pon 31 Sty, 2005   [ Gamebox/WB-95 ] Ardeny 1944

Oto dzisiaj pojawił się na stronie Taktyki i Strategi moduł do Cyberboarda do najbardziej chyba klasycznej gry wojennej wydanej na rynku polskim, do gry Ardeny 1944.
http://taktykaistrategia....tent=cyberboard
Cyberboard ( http://cyberboard.brainiac.com ) to program dzięki któremu możemy rozegrać planszową grę strategiczną na odległość, przy niewielkiej pomocy komputera. Zresztą co ja tutaj będę tłumaczył - sami zobaczcie, naprawdę warto.

Gamebox Ardeny 1944 powstał pod koniec września 2004.
Inspiracją do powstania programu była rozgrywka mailowa z Mariuszem (Merlinem). Rozgrywkę w Ardeny rozpoczęliśmy standardowo na biurku. Jednak po kilku etapach męczące i czasochłonne stało się przepisywanie ruchów i ich nanoszenie, więc postanowiłem skorzystać z dobrodziejstw Cyberboard'a. Gamebox powstał szybko, a co najważniejsze został w pełni wykonany ręcznie włącznie z mapą (taka odrobina przechwałki :) ).
Pierwszym betatesterem poza autorem był oczywiście Merlin, dzięki pomocy którego zostało dopracowanych sporo szczegółów. Co prawda nasza jedyna jak dotychczas rozgrywka nie doszła jeszcze do końca, z powodu nawały zajęć to po jednej, to po drugiej stronie, ale kilkuetapowy bój przy pomocy Cyberboarda, pozwolił na dopracowanie gamebox'a.
Dzięki Merlin.
Późniejsza wymiana opinii z Grohmannem przyniosła poprawę kilku kosmetycznych niedociągnięć i osiągnięcie wersji ostatecznej, a teraz dzięki życzliwości Pana Wojtka Zalewskiego będziecie mogli pogrywać w jedną z najlepszych gier strategicznych :)
Narazie dostępny jest tylko scenariusz historyczny, ale niebawem pojawią się inne scenariusze, które ukazały się na łamach TiS'a

Na stronie oprócz gamebox'a zamieszczona jest dosyć jasno, mam nadzieję, napisana instrukcja do Cyberboarda, która powinna umożliwić każdemu rozpoczęcie przygody z tym programem.

Cyberboard, jest świetnym narzędziem, dzięki któremu będziecie mogli zagrać z ludzmi odległymi od Was nawet o setki kilometrów, ale powiem szczerze z doświadczenia, że nic nie zastąpi rozgrywki z żywym przeciwnikiem face to face. Nic nie zastąpi tego klimatu jaki unosi się nad rozłożoną na biurku mapą. Nie ma to jak własnoręczne kierowanie oddziałów do boju. Cyberboard może być co najwyżej rozpatrywany jako swego rodzaju ersatz, choć mimo wszystko podobnie jak rozgrywka nad planszą da Wam chwile radości i chwile złości :)

Pozdrawiam, miłego grania życzę i do zobaczenia na placu boju.

PS: Chętnie poznam opinie o gameboxie. Jak podobają Wam się "natowskie" żetony? Jak mapa? Co Wam się nie podoba? Wszelkie uwagi przydadzą się na przyszłość.
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...
Ostatnio zmieniony przez preclo Śro 27 Kwi, 2005, w całości zmieniany 1 raz  

rom_mel
St. szeregowy

Wysłany: Pon 31 Sty, 2005   

A ja właśnie kończe Krete pod cyberboarda tylko pod ver. 3.0 Beta7 ta wersja ma jedną róznice można wcinsąć już pełną palete kolorów a nie tylko 16, wtedy to jush naprawde wyglada łądnie ;]

Z encyklopedii XXII wieku:
Hitler Adolf - drobny tyran epoki stalinowskiej.

rom_mel
St. szeregowy

a co do gameboxów to mam pytanko do naczelnego które tytuły można przenieść do wersji cyfrowej??
a) żadnej
B)niektóre (które)
c)wszystkie ;]

Ja nie powiem wole grać twarża w twarz ale brak czasu (nowy członek rodziny :>) predysponuje mnie do rozgrywek przez kompa ;]

KG Grau
Kapitan

ech...no to sie bede musial usmiechnac do Grohmanna i w koncu ruszyc z Cyberboardem!

Wojpajek
Major

A Budapeszt można by wrzucić na CB?

Gość

Wysłany: Wto 01 Lut, 2005   

Sto lat dla Precla - moduł jest zrobiony wspaniale.

A niedługo nasz Mistrz Grohmann skończy Galicję i dopiero wtedy będzie.

preclo
Kapitan

Wysłany: Wto 01 Lut, 2005   

Dzięki Zulu za słowa uznania. Dzięki RK.
Trafiło mi się widzieć to co Grohmann przygotowuje (nie karzcie za to generale ;) ) i powiem, że jest na co czekać :)

Jak tylko zaliczę semestr, to obiecuję, że nie będę siedział bezczynnie ;)

merlin
St. szeregowy

Wysłany: Śro 02 Lut, 2005   

Miałem tą wielką przyjemnośc grania i patrzenia jak Ardeny na CB się rozwijały dzięki wysiłkowi PRECLO i mojej naprawdę tylko skromnej pomocy. Co prawda nic nie zastąpi grania " na żywo" to jest to na pewno jakies rozwiązanie dla osób poszukujących graczy i dla osób, które nie są w stanie wygospodarować za duzo czasu w ciągu dnia. Jedno muszę powiedzieć z napięciem oczekiwałem na kazdy mail z posunięciami PRECLO. Czego i wszystkim życzę. Wielkie dzięki Paweł . Dzieki temu po paru latach znowu mogłem zagrać.

P.S. Z uwagi na fakt, że postów zwiazanych z CB będzie coraz więcej postuluję wydzielenie miejsca na forum tylko dla CB.

hubertok
St. szeregowy

Panowie a jak rozwiazujecie rzuty kośćmi.
Macie jakieś odnośniki do stron z automatycznym losowaniem rzutów.
Bo rzucanie kosćmi w domowym zaciszu i komunikowanie wyników graczowi to nie dla mnie...
Z natury nie ufam innym (ale najbardziej sobie :wink: )

zdrówko

Gość

hubertok napisał/a:
Macie jakieś odnośniki do stron z automatycznym losowaniem rzutów.
Bo rzucanie kosćmi w domowym zaciszu i komunikowanie wyników graczowi to nie dla mnie...
Z natury nie ufam innym (ale najbardziej sobie :wink: )

zdrówko

Gramy z Grohmannem i jakoś nie ma mowy o jakichkolwiek szwinldach - z ciepów kością wynika dość oczywiście, że żaden z nas nie kiwa bliźniego.
Gdyby miało do tego dojść, zaraz przerywam grę.

Kiedryn
St. sierżant

Moge zrobić formatkę w exelu która będzie generować tylko rzuty kostką. Będą zapisywane na osobnym arkuszu i jak ktoś je będzie próbował zmienić to będzie to pokazane ...

hubertok
St. szeregowy

To już coś. Ta formatka to dobry pomysł - Przezorny zawsze ubezpieczony.
W ten sposób mozna grać - tym bardziej że Ardeny uwazam za jedną z lepszych w tym systemie jeśli nie jedną z najlepszych ze stajni WZ :wink:

rom_mel
St. szeregowy

co do rzutów to polecam
http://acts.warhorsesim.com/

generator rzutów kostką gdzie serw generuje zut i wysyła na maile do graczy wyniki więc nie ma możliwości ani powtórzenia żutu ani oszukania :]
to uważam za idealne uzupełnienie cybeboarda

preclo
Kapitan

hubertok napisał/a:

Ja korzystam z tego generatora jaki oferuje Cyberboard. W zupełności wystarczy. Przeciwnik zawsze może potem prześledzić przecież te rzuty, czy były faktycznie takie jak podaliśmy :!:
Zresztą tak poza tym trzeba mieć trochę zaufania.
Kiedy zaczynaliśmy z Merlinem rozgrywkę jeszcze na planszy, nie było mowy o jakimś kombinowaniu z generatorami rzutów. Rozegraliśmy w ten sposób bodaj 3 etapy i wszystkie rzuty były "na wiarę". Fakt, że niektóre mogły mi się trochę nie podobać, ale czemu miałbym podejrzewać, że druga strona oszukuje?

Dla mnie możliwości Cyberboarda (jeśli chodzi o rzuty) są wystarczajęce, chociaż jeśli ktoś rzeczywiście potrzebuje jakiegoś programu do generowania rzutów bez możliwości nadużyć to napisałem kiedyś prosty programik w pascalu (na potrzeby niedoszłej rozgrywki w B-35 via gg z generałem Areckim). Nie jest to aplikacja sieciowa, ale jeśli gracze korzystają z gg, bardzo sprawnie będzie działać.

PS: A przypomniała mi się jeszcze fajna sytuacja z rzutami z rozgrywki z Merlinem. Akurat wtedy graliśmy już na CB.
Miałem w jednym etapie dwie dosyć ważne walki, obie wypracowane na 4:1 (czy coś koło tego) i byłem pewien, że uda mi się odrzucić Jankesów.
A tu jak na złość pod rząd wypadły dwie dwójki (graliśmy na nową tabelę walk 2xK6) :shock: Uwierzyć nie mogłem normalnie :) , ale nie ma mowy o "drukowaniu".

rom_mel
St. szeregowy

widzi wszystkie ruchy, a ile wcześniej było podejść tego nie wiesz :>

preclo
Kapitan

rom_mel napisał/a:
widzi wszystkie ruchy, a ile wcześniej było podejść tego nie wiesz :>

Mówimy o rozgrywce via mail, czy via gg?
Zgodzę, się że przy graniu via mail możemy trafić na kombinatora, który będzie sobie przeprowadzał do skutku starcia i wybierze najkorzystniejszą sekwencję. Ale nie wiem komu by się chciało tak bawić.
Jeśli chodzi o rozstrzyganie walk via gg to takie kombinowanie staję się niemożliwe. Pojawia się przede wszystkim kwestia prawdopodobieństwa powtórzenia wcześniejszej sekwencji rzutów, które już przeciwnik zna.
Grającym via gg wystarczy cyberboard, chyba, że ktoś mi wykaże, że i w takim wariancie można oszukiwać.
A ci, którzy tylko mailują mogą się podpierać zewnętrznymi generatorami, jeśliby ich to miało uspokoić :)

rom_mel
St. szeregowy

no i włśnie acts daje większą swobode ty decydujesz kiedy sie ruszasz a nie kiedy obie osoby sie stykną na gg

preclo
Kapitan

No ale do ruchów rzuty koścmi nie są potrzebne (chyba, że mówisz o innym systemie niż WB-95, gdzie trzeba rzucać podczas ruchu).
Do ruchów gg nie jest potrzebne.
Natomiast same walki o wiele lepiej jest rozgrywać "na żywca" przez gg.
Dzięki gg uzyskuje się "zaskoczenie" przeciwnika w fazie walki, bo nie zna naszych przyszłych planów ataku (chodzi przede wszystkim o przyporządkowanie artylerii, lotnictwa). Lepiej też wykonuje się ucieczki, pościgi itp.
Fakt, że trochę trudniej się spiknąć na gg, ale zdecydowanie lepsza rozgrywka IMHO.

Kiedryn
St. sierżant

Wysłany: Pią 04 Lut, 2005   

http://kiedryn.w.interia.pl/Kosci.rar

Program kosci, autorem jest Artur Kwiatkowski. Można losować dowolne liczy, dowolną ilość razy. Zapisać wyniki losowania i wysłać je mailem. Wylosowanych liczb nie można zmienić!! do gry przez net jak znalazł.

Karol3414
Major

Wysłany: Pią 04 Lut, 2005   

Kiedryn napisał/a:
http://kiedryn.w.interia.pl/Kosci.rar

Program kosci, autorem jest Artur Kwiatkowski. Można losować dowolne liczy, dowolną ilość razy. Zapisać wyniki losowania i wysłać je mailem. Wylosowanych liczb nie można zmienić!! do gry przez net jak znalazł.

CB też ma swój generator, który zapisuje wynik i nie ma możliwości zmiany. Jest natomiast możliwość zapisania gry przed rzutem i w razie niezadawalającego wyniku, wczytania stanu i poprawki.
W Twoim programie pewnie ten sam problem wystąpi, natomiast jeśli chodzi o serwer ACTS czy jak mu tam, to jeśli dobrze zrozumiałem rzuty są zapisywane na serwerze automatycznie i przeciwnik ma wgląd we wszystkie wykonane rzuty.

Odpowiedz do tematu