Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Grenadierzy pancerni w B-35
Autor Wiadomość
KG Grau
Kapitan

Wysłany: Pią 28 Sty, 2005   

ooo!
dobre pytanie!
moze jacys eksperci sie wypowiedza!
trzeba tez pamietac o grenadierach z HG

Gość

Wysłany: Pią 28 Sty, 2005   Re: Grenadierzy pancerni W B-35

RK napisał/a:
Taka mi jeszcze sprawa po głowie chodzi.

Mamy klika dywizji pancernych niemieckich w tym 5 SS i jest w nich różny układ pod względem wyposażenia batalionów w transportery opancerzone.
W 2 SS i 12 SS wszystkie bataliony są na transporterach.
W 1 SS, 9 SS i 10 SS tylko pierwszy z każdym pułku

W DPanc LEHR z kolei są 2 w transporterach i jeden batalion w ciężarówkach.

Pytanie jest o zgodność z realiami i grywalność. Bo zdać sobie trzeba też sprawę z tego, że to się zmieniało na przestrzeni lat.

Właśnie, jaki etat?
Mam wszystkie do 1945, więc w razie czego mogę posłużyć. Ale niestety tylko etatami.

KG Grau
Kapitan

wydaje mi sie,ze nalezaloby porownac etaty z czerwca/sierpnia 1944 i te z konca 44/poczatku 45

DT
Plutonowy

Wysłany: Pią 28 Sty, 2005   saperzy w niemieckich Dywizjach Pancernych

Uważam, że "panceryzacją" powinniśmy objąć również saperów w tych dywizjach (także Wehrmachtu), przecież było tam w sumie 3 kompanie saperów na SdKfz 251 i 2 dalsze na ciężarówkach. (po 1 "pancernej" kampanii w PGrenPanc oraz trzy komapanijny batalion (1 komapnia " pancerna" + 2 kompanie zmotoryzowane)

-T-34, Katiusza i stakan samogonu!!!!!

DT
Plutonowy

RK napisał/a:
Może saperów już lepiej zostawmy - transportery są raczej niekorzystne w tej grze - to jest pewien paradoks.

to dziwne???? przecież juz zeście początek zrobili w korpusie "Grubego Hermana"....

DT
Plutonowy

RK napisał/a:
Ale oceniasz to jako udany eksperyment?

W kontekscie proponowanej zmiany w punkcie 2.0 przy podziale jednostek (osobno) na pancerne lub zmotoryzowane (bez wydzielania rozpoznawczych) to tak....

slowik
Major

zobacze co do realiow , to troche potrwa...

Silvershoot
Porucznik

Zgadzam się co do opancerzenia tych jednostek i etatów ale nie sądzicie że poza punktami ruchu nie różnią się one niczm od zwykłej piechoty ( pamiętam o modyfikatorze ). Ale wydaje mi sie że te jednostki były lepiej wyposażone i z tego powodu powinny mieć jakiś dodatkowy modyfikator :?: :!:

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Sob 29 Sty, 2005   

Jak na mój gust Grenadierzy są silną jednostką, posiadają zazwyczaj sporą liczbę PS w satysfakcjonujący sposób odzwierciedlający ich potencjał. Może trochę więcej PW by im nie zaszkodziło ale to szczegół.

Z kolei jeśli chodzi o WO to moim zdaniem jakikolwiek ostrzał grenadierów powinien zostać zakazany. W zamian należałoby wymyślić alternatywny przepis np. jakaś dzielna siły w określonych przypadkach.
Wiadomym jest jak gracze lubią masakrować te 'biedne' jednostki i dobrze by się stało gdyby położyć temu kres.

Teufel
Szeregowy

usunięte

Silvershoot
Porucznik

Pojazdy dowoziły tylko granadierów na miejce a potem walczyli na piechtę. W związku z tym ostrał WO jednostek które bendą atakowały jest trochę nie na miejscu. A zresztą wogóle ostrał w WO powoduje jej ogromne straty. Chcę również zauważyc że produkowano wersje transporterów z działami różnych kalibrów (np: działa kal 75mm) co powinno być zauważone w WO

Teufel
Widzę że czytaliśmy tę samą książkę

Teufel
Szeregowy

usunięte

slowik
Major

jednostki grenadierow pancernych byly szybkie i dobre w walce z piechota, poza tym byly lepiej uzbrojone niz normalne jednostki piechoty. wszystkie te aspekty sa dobrze ukazane w B-35 (PS, WzP, PR).

no niestety grenadierzy sa ulubionym celem w WO.
sprawa jest taka ze transportery opancerzone byly latwym lupem wszelkich dzial ppanc (no moze poza "cangoroo" czy jak mu tam, sherman bez wiezy).
uwazam ze trzeba sie tymi jednostkami ostroznie obchodzic, w walce z czolgami raczej jako drugi rzut.

KG Grau
Kapitan

powtorze w tym watku moje propozycje (choc zmodyfikowane) nt. ostrzalu grenadierow w WO -
tylko w DSO oraz jesli sa atakowani WzM/OR to wtedy tez BSO.

Mala uwaga - z jednej strony piszecie,ze "walczyli na piechote" a z drugiej, ze byli silniejsi z uwagi na sprzet zamontowany na transporterach - przeciez to jakas totalna niekonsekwencja :twisted:
albo rybka albo...
ich sila obecnie jest zupelnie wystarczajaca, w realu walczyli faktycznie "na piechote" ze wsparciem dzial szturmowych (momentami etatowych!) i specjalnych wersji transporterow (z 37-kami, 75-kami, etc.) ale te byly nieliczne.
Pomysl z grupowaniem "strzelajacych" transporterow - fakycznie nie warto.
Z uwagi na powyzsze przemyslcie jeszcze jedno - ich czarna gwiazdka powinna miec zastosowanie tylko w WzM!

Silvershoot
Porucznik

Ja to myślę że transportery to lepsze mięso armatnie niż piechota w tej grze. No sami sobie zagrajcie i policzcie. Przecież to paranoja transportery powodują większe straty niż pomoc dla jednostek w nich wal;czących. :!:

DN
Szeregowy

Sugerowałbym aby tą "paranoję" zlikwidować, zakazałbym strzelania do transporterów zanim pokaże się 3 edycja bitew.
Nie wiem jak była idea wprowadzenia WO, ale ja to sobie wytłumaczyłem jako likwidację paradoksu, że samobieżne hetzery dzieliły atakującego przeciwnika na pół, a już sztugi, czy inne czołgi już nie.
Wg mnie niedobrze się stało, że można strzelać do transporterów i pojazdów półgąsinicowych, bo jeśli już można to jakbym miał do czegoś strzelać to najlepiej było by wybrać za cel saperów jak tylko się gdzieś pojawią bo to oni mają na wyposażeniu dużo różnego fajnego sprzetu nieopancerzonego nadającego się do łatwego zniszczenia. Jeśli można strzelać do transporterów to należy też do ciężarówek :!:
Ostatnio zmieniony przez DN Sob 29 Sty, 2005, w całości zmieniany 1 raz  

Silvershoot
Porucznik

Twój plan ma moje poparcie. :D :D :D

Silvershoot
Porucznik

Ja wiem czy tych z kalibrem 37mm było tak mało. Przecież tworzyły one samodziełne pułki altyleryjskie po 6 takich pojazdów w każdy. :!:
A co do tej czarnej gwiazdki to sie bym zastanowił bo bądź co bądź mieli oni te działa. :?:

slowik
Major

KG Grau napisal: Mala uwaga - z jednej strony piszecie,ze "walczyli na piechote" a z drugiej, ze byli silniejsi z uwagi na sprzet zamontowany na transporterach - przeciez to jakas totalna niekonsekwencja Twisted Evil

nie o to chodzi, chodzi o silniejsze uzbrojenie tak jak ma to przypadek w elitarnych jednostkach, maja lepszy sprzet. do tego trzeba widziec to tak: wiedzac kogo sie atakuje uzywa sie transporter lub nie. np. walczac z piechota tak,z formacjami pancernymi lub ppanc nie. dokladniej o uzyciu sprzetu przez grenadierow niemieckich bede wiedzial za kilka tygodni, mam zamiar napisac troche o jednostce Panzer-grenadier Regiment 12.....

KG Grau
Kapitan

Wysłany: Nie 30 Sty, 2005   

o to fajnie - ja mam jakies oderwane relacje, roznorodne - zasadniczo wynika z nich, ze uzycie broni wsparcia na transporterach odbywalo sie regularnie ale w malych ilosciach, wg. mnie oddaje to w zupelnosci wieksza sila takich jednostek. Organiczna bron wsparcia mieli jak piechurzy, tyle ze zazwyczaj wiecej mozdziezy i mg, no i sg byly pod koniec czeste - ale dla mnie reprezentuje to wlasnie wieksza sila. Nawet w walce z piechota transportery byly uzywane bardzo ostroznie - dlatego wlasnie postuluje zeby gwiazdka byla tylko przy ataku w WzM - nb. wtedy zakladamy,ze atakuja z marszu, czyz nie? trudno tu nawet przyrownac walke grenadierow z piechota do walki stuartow czy np. sdkfz 231 z piechurami - to juz, bylo nie bylo, "pelnokrwiste" jednostki pancerne a tez maja jedna gwiadke - zrownanie z nimi grenadierow uwazam za nieporozumienie.
a co do WO - wydaje mi sie ze ograniczenie do DSO (regula) ulepszy gre - przecierz z P4 transportery nie beda juz takie slabe a w dodatku zblizy nas to do rzeczywistosci, WO w BSO (wyjatek) przy WzM/OR podkresli wyjatkowy charakter takiej walki i odda wszystkie cechy tych konstrukcji - tj. szybkosc i naglosc nawiazania walki, wtedy przeciez transportery byly naprawde "na widelcu", bezbronne - szczegolnie,ze dzieki temu takie OR-y znacznie zyskaja na wartosci :wink: [/url]

Odpowiedz do tematu