Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
inne magazyny historyczne i militarne

jak oceniasz w TiS-ie proporcje atykolow "historycznych" do czesci poswieconej grom?
za malo historii
29%
 29%  [ 5 ]
za duzo historii
29%
 29%  [ 5 ]
w sam raz
41%
 41%  [ 7 ]
Głosowań: 0
Wszystkich Głosów: 17

Autor Wiadomość
KG Grau
Kapitan

Wysłany: Wto 18 Sty, 2005   inne magazyny historyczne i militarne

mysle, ze czas nadszedl na poruszenie tego watku. TiS jest niewatpliwie pismem "niszowym" ale zachaczajacym tematyka swoich artykolow o wiele szersza dzialke, ktora z grubsza mozna by okreslic jako historia wojskowosci, a nawet historia w ogole.
Dletego tez chcialbym postawic Wam dwa pytania:
1. jak oceniacie TiS i artykuly w nim zawarte z innymi publikacjami periodycznymi z ww. dziedzin?
2. jakie znacie inne magazyny militarno-historyczne? Ktore z nich warte sa polecenia? Czego powinnismy unikac?

Ja na poczatek wskaze kilka tytulow:
Mowia Wieki
Oblicza Historii
Wojna!
Militaria
Nowa Technika Wojskowa

to dosyc szerokie spektrum ale przeciez niewatpliwie powiazane tematycznie z TiS-em.
Jakie sa Wasze opinie na temat tych periodykow? Jakie jeszcze znacie?

Grohmann
Porucznik

Wysłany: Wto 18 Sty, 2005   

Moim skromnym zdaniem w TISie jest trochę za dużo historii, a mówiąc dokładniej za mało o grach planszowych. Zreszta zamiast długawych artykułów (vide akcje specjalne brrr) wolałbym krótkie i zwięzłe w dodatku z ciekawymi szcególikami, które powiedzmy nie są ogólnie znane. Albo artykuły nawiązujące bezposrednio do wydawanych gier, tak jak ma to ostatnimi czasy miejsce z El_Al, choć na mój gust i tak za mało.
Słowem to TIS powienien być gazetą przede wszystkim gierkową, bo historię mozna zgłębiać kupując inne periodyki czy wieksze dzieła popularno-naukowe.
To jest moja wizja choc wcale nie oznacza, że obecna formuła jest ZŁA- dla jasności składam wszem i wobec deklarację, że byłem, jestem i będę wiernym czytelnikiem TISy. :D

PzKpfw II
Major

Ostatnio ukazał się bradzo dobry,moim zdaniem,tytuł "Oblicza Historii".Obiektywnie i bez emocji przedstawia się w nim różne wydarzenia historyczne,ale nie tylko.Znalazło się w nim miejsce i dla eksploratorów i dla koneserów innych dziedzin po części tylko związanych z historią.Dużym plusem jest dołączana do każdego numeru płyta CD.Drugim magazynem jest "Druga Wojna Światowa".Tutaj każdy kolejny numer poświęcony jest jednemu wydarzeniu z historii Drugiej Wojny Światowej (ostatni np.przybliża temat Wojny Zimowej).W sumie ciekawie,choć ogólnie,omawiane są tutaj najważniejsze kwestie związane z danym tematem.Ale jedna uwaga:MAM Z NIMI NA PIEŃKU,PONIEWAŻ ZAMÓWIŁEM PONAD MIESIĄC TEMU SIEDEM NUMERÓW ARCHIWALNYCH,WPŁACIŁEM 35 ZŁOTYCH I DO TEJ PORY NIE OTRZYMAŁEM ZAMÓWIONEGO TOWARU.PRZESTALI ODPOWIADAĆ NA E-MAILE.TRANSAKCJE NA WŁASNE RYZYKO.JAK DOSTANĘ GAZETY DAM ZNAĆ.Szkoda,że tak sobie w siuśki lecą,bo na pewno regularnie bym kupował nowe numery,a tak...
Ostatnio zmieniony przez PzKpfw II Wto 18 Sty, 2005, w całości zmieniany 1 raz  

Wojpajek
Major

JA również uważam że więcej powinno byćo grach. Przydały by siejakieś raporty z gier. Ciekawe zagrania z mapami i dokładnym opisem. A także dział dla tych co poraz pierwszy gdize wyjaśniano by stopniowo zasady systemów opisując je na jakiś sytuacjach. Z Historią jest ok. jak dla mnie (zwłaszcza teraz jak jest o napoleonie i rzymie było) ale uważam że mogło by jej być miej.

KG Grau
Kapitan

ano "Oblicza Historii" calkiem fajne, temetyka obszerna, bardzo dobry pomysl z "ukrainskim" czy "niemieckim" punktem widzenia (wypowiedzi ichnych historykow czy relacje uczestnikow walk, wspomnienia, itp)
ale...czasopismo wybitnie prawicowe, trzeba filtrowac!
np.artykol o agresji slowackiej na Polske w 39r. - bardzo ciekawy temat ale pol artykolu to belkot a nie historia.

PzKpfw II
Major

KG Grau napisał/a:
Artykuł o agresji słowackiej na Polskę w 39r. - bardzo ciekawy temat,ale pół artykułu to bełkot a nie historia.
No toś przynajmniej mi wstęp uczynił.Ja jeszcze ostatniego numeru nie czytałem i ocenić tego artykułu nie mogę,ale co do polityczności gazety to uważam dalej, (może po "Agresji słowackiej..." zmienię zdanie) że gazeta jest bardzo obiektywna i stara się przedstawić czytelnikowi suche fakty,bez zbędnego "bełkotu".

KG Grau
Kapitan

niestety nie znam poprzednich numerow - musze zamowic.
aha - jest fajny dosyc (ale tez zabarwiony) film o Hubalu na CD

Karol3414
Major

Wysłany: Śro 19 Sty, 2005   

PzKpfw II napisał/a:
Ostatnio ukazał się bradzo dobry,moim zdaniem,tytuł "Oblicza Historii".Obiektywnie i bez emocji przedstawia się w nim różne wydarzenia historyczne,ale nie tylko.Znalazło się w nim miejsce i dla eksploratorów i dla koneserów innych dziedzin po części tylko związanych z historią.Dużym plusem jest dołączana do każdego numeru płyta CD.Drugim magazynem jest "Druga Wojna Światowa".Tutaj każdy kolejny numer poświęcony jest jednemu wydarzeniu z historii Drugiej Wojny Światowej (ostatni np.przybliża temat Wojny Zimowej).W sumie ciekawie,choć ogólnie,omawiane są tutaj najważniejsze kwestie związane z danym tematem.Ale jedna uwaga:MAM Z NIMI NA PIEŃKU,PONIEWAŻ ZAMÓWIŁEM PONAD MIESIĄC TEMU SIEDEM NUMERÓW ARCHIWALNYCH,WPŁACIŁEM 35 ZŁOTYCH I DO TEJ PORY NIE OTRZYMAŁEM ZAMÓWIONEGO TOWARU.PRZESTALI ODPOWIADAĆ NA E-MAILE.TRANSAKCJE NA WŁASNE RYZYKO.JAK DOSTANĘ GAZETY DAM ZNAĆ.Szkoda,że tak sobie w siuśki lecą,bo na pewno regularnie bym kupował nowe numery,a tak...

Oblicza Historii ciekawe, choć dla mnie zbyt dużo o historii zbyt mało o militariach. Podobał mi sięten film o Hubalu.
II Wojna Światowa, mam ten numer o Wojnie Zimowej, i zastanawiałem się nad zakupem numerów archiwalnych i zrobienia prenumeraty (ale ze względu na to że prenumeruję takie coś jak Radio Control musiałem odpuścić), natomiast jest jeden szkopuł. Nie ukazał się numer grudniowy, choć mamy styczeń, wydaje mi się PzKpfw II że coś jest nie tak z tym wydawnictwem, zresztą nigdy wcześniej, choć regularnie odwiedzałem EMPiK kupując NTW i Militaria XX wieku nie widziałem tej gazety, może to jakiś przekręt.
Co do innych pism militarnych:
Raport - nie polecam, lepiej kupić NTW, brak artykułów, same raporty
Polska Zbrojna - nie kupuję, zbyt zawężona tematycznie (choć gdybym miał większy budżet to pewnie bym kupił)
Żołnierz Polski - kupiłem jeden numer i dalej również mi szkoda kasy

Co do porównania z TiS-em, wyżej wymienione tytuły (również te wymienione przez Was) traktują albo o wojsku albo o historii, porównując więc TiS-a do np. NTW, to za mało o wojsku ogólnie; porównując do "Oblicza Historii" to mamy za mało historii.
Sam TiS oceniam na 4+, historii jest w nim akurat (biorąc pod uwagę że jest przeznaczony dla graczy i mają się w nim ukazywać dodatki, rozszerzenia, erraty, itp.)
W chwili obecnej, regularnie kupuję tylko: TiS-a, NTW oraz Militaria XX wieku, okazyjnie mogą to być też Oblicza Historii czy II Wojna Światowa (choć tu będzie chyba problem).

Bergman
Kapitan

Dla mnie historii za mało, bo...
Brakuje mi krótkich wyjaśnień, opisów itd. do jednostek publikowanych w danym numerze,
Opisów wydarzeń historycznych związanych z daną grą (w ostatnich numerach się to zmieniło, cała kampania afrykańska opisana, super)

natomiast, ponieważ jest to magazyn poświęcony grom, a nie historyczny jak np. mówią wieki (swoją drogą polecam), to wolałbym by artykuły które dot. historii były powiązane z grami tak by można było odnieść się na planszy do tego co jest napisane. Dlatego, choć akcje specjalne Królikowskiego czytało mi się dobrze, to wolałbym je przeczytac gdzie indziej. Podobnie o wyprawie 10 tys. Greków.
- Porucznik

Wojpajek
Major

Cytat:
Dlatego, choć akcje specjalne Królikowskiego czytało mi się dobrze, to wolałbym je przeczytac gdzie indziej. Podobnie o wyprawie 10 tys. Greków.

O wyprawie 10000 Greków możesz też przeczytać w starym dragonie :P

Nitager
Plutonowy

Jeśli chodzi o "Militaria XX wieku" to jest to w miarę nowy tytuł, wyszły trzy numery (w przygotowaniu czwarty).
Pismo podzielone na działy: lotnictwo, okrety, broń pancerna, umocnienia, pojazdy. Artykuły nawiązując do konkretnych typów samolotów, czołgów... itd. opisują różne epizody z udziałem danych broni. Np. w ostatnim numerze są: operacje powietrzne Luftwaffe 1 września '39r, historia pierwszych T-34, czołgi Barbarrossy.
Poziom artykułów różny. Dla ludzi "siedzących" w danym typie uzbrojenia przytaczane fakty są raczej powszechnie znane ale o innych rodzajach broni można dowiedzieć się ciekawych rzeczy.
Generalnie pismo zorientowane w kierunku modelarzy (wydawnictwo Kagero). Dużo zdjęć, rysunki, kolorowe schematy malowań.

Co do historii w TiS, to uważam, że powinno być tak jak jest z tym, że artykuły powinny bardziej nawiązywać do gier i scenariuszy opisywanych w danym numerze.

PzKpfw II
Major

Karol3414 napisał/a:
Natomiast jest jeden szkopuł.Nie ukazał się numer grudniowy,choć mamy styczeń,wydaje mi się PzKpfw II że coś jest nie tak z tym wydawnictwem,zresztą nigdy wcześniej,choć regularnie odwiedzałem EMPiK kupując NTW i Militaria XX wieku nie widziałem tej gazety,może to jakiś przekręt.
Brat mojej dziewczyny ma dwa numery poświęcone Kampanii Wrześnowej,tak więc myślałem,że wszystko jest w porządku,a tu takie kwiatki.Mam nadzieję,że jeszcze wszystko się jakoś wyjaśni i niedługo otrzymam te numery archiwalne.35 zeta to nie majątek,ale po prostu nie lubię być oszukiwany,tak jak nie lubię oszukiwać :lol: .

Gość

Zestaw czasopism:

Nowa Technika Wojskowa - kupuję od pierwszego numeru :) Mam prawie wszystkie :D Gazeta jak dla mnie bardzo dobra, pisze o tym, co ma w nazwie, czyli technika wojskowa we wszystkich rodzajach, osobach, liczbach i przypadkach.

Raport WTO - zacząłem kupować kilka lat temu, i pozostaję wierny do dziś ;) Piszą o szeroko pojętej wojskowości, różnych małoznanych konfliktach, itp. Jak dla mnie, doskonale się uzupełniają z NTW :)

Lotnictwo - mam wszystkie numery :) Lotnictwo we wszelkich odmianach, samoloty wojskowe i cywilne, historia i nowoczesność :)

Morza, Statki i Okręty - jak wyzej, tyle tylko że wszystko o tym, co pływało, pływa, czy będzie pływać po morzach i oceanach :) No i o tym, co na lądzie i w powietrzu, ale ma związek z wodą :)

Forteca - dla pasjonatów fortyfikacji wszelkiej maści ;) Kupuję, bo u mnie wydają, choć z reguły dostają mi się jakieś egzemplarze z niezadrukowanymi stronami :x

Aeroplan - wszystko, co ma związek z lataniem + modelarstwo lotnicze. (Choć muszę powiedzieć, że ostatni numer doprowadził mnie do szewskiej pasji. Wydałem 15 złotych, a w środku ,,Sokół'' odmieniony przez wszystkie przypadki, liczby, osoby i rodzaje... :evil: :evil: :evil: )

Militaria XX wieku - jak na razie mam wszystkie, nawet wygrałem w konkursie :)

Okręty wojenne - to akurat od przypadku do przypadku, jak wpadnie mi w oczy ciekawy artykuł, to kupuję :)

Oblicza wojny - kupiłem pierwszy numer, i nie mogę się zdecydować, czy ciągnąć dalej, czy sobie darować :?

Wojskowy Przegląd Techniczny i Logistyczny - bardzo pożyteczna gazeta, niestety, z powodu uczestnictwa w okupacji Iraku, i związanego z tym braku pieniędzy MON zaprzestało wydawania... :( A to ch... na kaczych łapach w tym ministerstwie... 60 tys. rocznie im było szkoda :evil: :evil:

Kiedyś kupowałem jeszcze trochę innych, ale po głupich numerach, to przestałem ;)

Bergman
Kapitan

Simba napisał/a:
Zestaw czasopism:

Kiedyś kupowałem jeszcze trochę innych, ale po głupich numerach, to przestałem ;)

Masz też xzasopismo Militaria i Fakty?
jeśli tak, czymógłbyś sprawdzić w którym numerze był artykuł o Renault 17 FT i czy jest tam takie zagadnienie, że celowniczy armate naprowadzał ramieniem? Miałem ten numer ( o ile misię nie kicka) ale gdzieś go posiałem a problem pojawił sie kiedys w dyskusjach o broni pancernej i chciałbym to wyjasnić
- Porucznik

Gość

Bergman napisał/a:
Simba napisał/a:
Zestaw czasopism:

Masz też xzasopismo Militaria i Fakty?
jeśli tak, czymógłbyś sprawdzić w którym numerze był artykuł o Renault 17 FT i czy jest tam takie zagadnienie, że celowniczy armate naprowadzał ramieniem? Miałem ten numer ( o ile misię nie kicka) ale gdzieś go posiałem a problem pojawił sie kiedys w dyskusjach o broni pancernej i chciałbym to wyjasnić

Mam kilka numerów, ale akurat są w innym magazynie. Nie jestem pewny, czy to tam czytałem, ale też obiło mi się o uszy, że działko naprowadzano na cel przy pomocy kolby. Muszę sprawdzić w paru rzeczach, jak znajdę, to dam znać, co i jak :0

MMM
Plutonowy

Wysłany: Pią 21 Sty, 2005   

W TiS'ie artykuły historyczne są naprawde dobre- jak dla mnie to troche za dużo II WŚ to chyba dlatego, że gier z tego okresu tez jest najwiecej. Ciekawym pomysłem mogłoby byc stworzenie wychodzacych co jakis czas zbioru "dodatków", chodzi o to zeby kilka dodatkow np. 3-4 ( mapy+żetony+erraty do instrukcji) połaczyc razem i wydac ,chodzi głownie o te archiwalne - bo nowi gracze czesto maja problemy ze zdobyciem tych dodatkow :(
sam zreszta do takich naleze :(

KG Grau
Kapitan

idze,ze rozklad glosow jest niezwykle wyrownany :shock:

moze czas pomyslec o "wydaniach specjalnych"?
np. "Wrzesien"
"Pacyfik"
"Budapeszt"
"Afryka"
etc.

laczacych ciekawe artykuly historyczne i o sprzecie (np. porownania czolgow na danym TDW wystepujacych w omawianym okresie) z dodatkamki, erratami czy rozszerzeniami do gier z tematycznych okresow.

wyobrazcie tez sobie np. ktorys z Konradow w wersji B35 :lol:

Karol3414
Major

KG Grau napisał/a:

moze czas pomyslec o "wydaniach specjalnych"?
np. "Wrzesien"
"Pacyfik"
"Budapeszt"
"Afryka"
etc.

laczacych ciekawe artykuly historyczne i o sprzecie (np. porownania czolgow na danym TDW wystepujacych w omawianym okresie) z dodatkamki, erratami czy rozszerzeniami do gier z tematycznych okresow.

wyobrazcie tez sobie np. ktorys z Konradow w wersji B35 :lol:

Pomysł dobry, a przynajmniej zasługujący na uwagę. Problem jednak w tym kto ma to pisać, z tegoco wiem to WZ robi to obok pracy zawodowej i pewnie większość z redaktorów TiS-a nie jest tylko i wyłącznie związana z TiS-em. Więc nie wiem czy będą mieli czas na to by wydawać dodatkowe numery. Jesli chodzi o sam pomysł to jestem za, podnoszę nawet obie łapki do góry i głosuje jak w sejmie za siebie i za nieobecnych kolegów, którzy uzyczyli mi swej karty :lol:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Przecież nic nie stoi na przeszkodzie byście WY pisali takie teksty choćby porównania sprzętowe, ja dorobę grafikę i po problemie

Karol3414
Major

WZ napisał/a:
Przecież nic nie stoi na przeszkodzie byście WY pisali takie teksty choćby porównania sprzętowe, ja dorobę grafikę i po problemie

W zasadzie czemu nie, numer specjalny nie musi wychodzić za często. Już teraz możemy zabrać się za przygotowywanie numeru o Polskim wrześniu, który wyjdzie we wrześniu. Opisy dowódców, bitew, przebiegu kampanii, porównanie stanu uzbrojenia, ciekawe epizody. Każdy z nas mógłby poświęcić chwilę nad jakimś działem, mogłobybyć ciekawe.

Odpowiedz do tematu