Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ostrołęka 1831 i nowy system dla lat 1750-1850
Autor Wiadomość
Panzerfan
Chorąży

Wysłany: Czw 06 Sty, 2005   

Przeczytalem twój post RK i tak sie zastanawiam czym on będzie się różnił od systemu Waterloo? Możesz coś więcej powiedzieć na temat twego systemu. Gra bedzia miała system tabelkowy tak jak np. b-35, czy wartości będą zapisane na żetonach?
Robię właśnie Borodino 1812 do zasad z Waterloo, i jestem żywo zainteresowany nowymi zasadami.

Wojpajek
Major

No no to się zapowiada gra. Mam jednak kilka próśb co do wydania Ostrołęki. Fajnie by było by znalazł się na końcu zasad komentarz autora, który choć trochę przybliża nam filozofię jaką się kierował przy tworzeniu gier. Dla mnie jest to bardzo ważny element. Uwielbiam sobie czytać założenia i komentarze twórcow Squad Leadera. Pozwala mi to lepiej zrozumieć dlaczego jest tak a nie inaczej. Dodatkowo rozbraja to pewne wątpliowści i sprawia też że gra sama się broni...
Poza tym miło by było gdyby te kilka scenariuszy było trochę bardziej zróżnicowanych od tych, które były w Waterloo. Czyli nie lewe skrzydło, prawe, bez wejścia Prusaków, Kampania i walki z Prusakami. Jest to moim zdaniem prostackie rozwiązanie. Ciekawie by było gdybyśmy dostali kilka scenariuszy z różnych momentów biwy, co nie wyklucza też rozbicia całej wielkiej bitwy na kilka skrzydeł, dla tych co nie mają czasu.
Ważna też jest dla mnie mapka albo nawet dwie lub trzy oraz rys historyczny. Dla mnie bowiem epoka Napoleońska jest mało znana i przed grą chciałbym sie wprowadzić w klimat bitwy przy użyciu materiału który mam w grze anie szukać go po pułkach.
Myślę że dzięki temu gra była by inna od tych które wydaje nam się w Polsce. Na zachodzie w tych grach z którymi się zetknąłem komentarze historyczne (całkiem spore) oraz myśli autora są podstawą. Wzobgaciło by to Ostrołękę, napewno zwiększyło o 2 lub 3 złote cenę gry (jest to cena piwa lub koli- dla tych co lubią bezalkoholowe)- nie podnosi to znacznie ceny końcowej produktu a sprawia jedynie że gracz ma wrażenie że wydawca nie porzuca go z samym produktem końcowym bez żadnych informacji, któe mogą pomóc mu zrozumieć dlaczego bitwa była taka a nie inna oraz dlaczego są takie współczynniki morale a nie inne.
Też mam pytanie i obawę czy nie jest to zbyt podobne do Waterloo. Waterloo już znam i teraz mimo podobnych starć chciał bym dostać coś troche innego, mniej konwencjonalnego.
Bardzo dobrze że został rozwiązany aspekt dowodzenia. Ale żeby też nie sprowadzał się jedynie do tego że jednostka bez dowódcy to nie może się ruszać albo ma mniej punktów ruchu.TO jest prostactwo.... można pomyśleć dłużej i stworzyć jakąś strukturę dowodzenia z punktami aktywacyjnymi i innymi tam.
TEraz tak też sobie pomyślałem że może było by ciekawie i już naprawdę oryginalnie gdyby przed grą gracze mieli możliwość wejść w kontekst kampanijny samej bitwy. Czyli nie tylko żeby byli ograniczeni do samego starcia, ale może żeby rzucvali w tabeli i patrzyli na wynik, który był by efgektem jakiś manewrów operacyjnych typu, cofnij kilka żetonów o tyle i podprowadź wroga o tyle. Albo np. jakieś oddziały zwiadowcze przybywają na pole bitwy pierwsze dzięki czemu dostają turę zerową do pognębienia przeciwnika zanim ustawią sowje wojska.... to są takie bajery, niby szczegóły a już np. można sprawdzić co by było gdyby jakieś oddziały sie spóźniły na pole bitwy, albo w wyniku poprzednich starć jedna strona by została uszczupolna. Tą są najprostrze przykłądy.
I końcowe pytanie: jakiej wielkości są heksy w waterloo i jaką skalę mają tam jednostki. NIe pamiętam już tego a jestem ciekaw jaka jest różnica wzgledem ostrołęki. :)

Panzerfan
Chorąży

Wojpajek napisał/a:
I końcowe pytanie: jakiej wielkości są heksy w waterloo i jaką skalę mają tam jednostki. NIe pamiętam już tego a jestem ciekaw jaka jest różnica wzgledem ostrołęki. :)

Heks to ok. 120 metrów terenu, 1 punkt siły to 120 żołnierzy, a artyleria to 6-8 dział.

Wojpajek
Major

Dzięki Panzerfanie 8)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Z tego co się orientuję, to :
1. Gra ma znacznie bardziej dopracoane zasady w porównaniu do dragonowskiej.
2. Sposób rozwiązywania starć jest zupełnie inny dzięki zastosowaniu rzutów 2 i 3 kostkami, zlikwidowano w ten sposób losowośc na korzyść algorytmu logicznego.
3. Wszelkie walki kawaleryjskie odbywają się w oddzielnych fazach i są powiązane z całością sytuacji na planszy.
4 Dowodzenie - oj to zupełnie nowy rozdział i nowa jakość.

Wojpajek
Major

Ja w B-35 nigdy nie gram na maskowanie i też jest to uciazliwe szperanie po tabelach by znaleść parametr jakiejś jednostki. Jednak jesli w bitwie nie będzie tego zbyt dużo to ok. Żetonów podkładanych też nie lubię bo się tworzą nie wygodne stosy.

Panzerfan
Chorąży

RK napisał/a:
Siła będzie w tabelach - jak w B-35. Długo się zastanawialiśmy nad tym, ale ostatecznie tak zdecydowaliśmy. Natomiast pozostałe współczynniki będą na żetonach. Powiem tak: dla mnie różnica między podkładaniem żetonów a skreślaniem w tabelach jednostek jest w praktyce niewielka. Jak ktoś będzie chciał i ma gry z żetonami siły, to może sobie podkładać zamiast skreślać w tabelach - na jedno wyjdzie. Część osób może być niechętnie nastawiona do tabel jednostek w oparciu o doświadczenia z B-35, ale ja uważam, że zasadnicze utrudnienie polega na tym, że tam jest maskowanie i trzeba szukać tych jednostek pod rewersami, a w Ostrołęce wszystko będzie na wierzchu i będzie od razu widać.

Według mnie system tabelkowy to dobry wybór. nic mnie tak nie denerwuje jak w waterloo stos wysoki jak Pałac Kultury :D , z czego połowa to żetony pomocnicze, a tak tabelki i po sprawie. 8)

RK napisał/a:
Nasz kolega również ma rozpracowane Borodino. Sam myślałem, że możnaby jedną grę zamieścić na stronie TiS do ściagnięcia dla wszystkich i myślałem włąśnei o Borodino, bo jest to raczej za duża bitwa na pojedynczą grę - boję się, że mogłąby być mało grywalna ze względu na ogrom. Za to jej fragmenty świetnie by się nadawały. Jako całość mogłąby być dobra do rozegrania na Armagedonie, gdzie jest wielu graczy i można coś takiego zagrać, bo każdy weźmie po dwie-trzy dywizje i będzie tym w stanie dowodzić. Tak, że w przyszłości myślę, że spokojnie można coś takiego zrobić.

No Borodino w całości to ze 3 mapy 97x66 a to dużo. Ja tutaj mam na myśli rejon najważniejszych walk o rosyjską redutę, i spokojnie sie mieści na jednej dużej mapie.

Wojpajek
Major

Panzerfan skąd ty te mapy i siły obu stron bierzesz?

Panzerfan
Chorąży

Wojpajek ze wszechobecnego internetu...jak dobrze poszukasz to wszystko znajdziesz :D . A co się tyczy dane o strukturach z danych walk to już bardzo długie poszukiwanie, ale możliwe do znalezienia, no może dane o ruskich czasami nie da sie odnaleźć :?

Wojpajek
Major

Panzerfan a czy mógłbyś mi przesłać niektóre linki do map i odb na priva w wolnej chwili. Albo zamieść je w odpowiednim temacie. Muszą być na pewno super te liniki. Ja szukam i szukam i nic nie mogę znaleść.

Wojpajek
Major

NIe muszą to być losowe wydarzenia. MOgą to być jakieś konretne zabiegi które gracze sami podejmą. Może to być też zbliżone do np. Squad Leadera gdzie przy każdym scenariuszu mamy kilka opcji dla tego samego scenariusza.

Wojpajek
Major

Cytat:

Prosta sprawa:
Rzucasz kostką i tam jest kilka opcji, z których coś wybierasz.
Nawet podobne do kart, tylko kart robić nie trzeba, a wystarczy porządna tabelka i parę kostek - jest więc na pewno taniej

Zawsze wiedziałem że taki generator z dobrą tableką może zastąpić karty. I ja wolę nawet bardziej takie rozwiązenie 8) .
JA myślałem tez nawet nie już o samych rzutach kością, ale np. o jakiś punktach kampanijnych któe by gracz sam przydzielał do jakiś opcji i z tego by mu wychodziła jego sytuacja w bitwie.

Wojpajek
Major

No to ja już czekam na tą grę z utęsknieniem. Chciałbym też żeby ukazała nam się jakaś bitwa z wojny secesyjnej.

Panzerfan
Chorąży

Wysłany: Pią 07 Sty, 2005   

RK napisał/a:
Punkty kampanijne to jak będziemy mieli kilka gier i będzie kilka bitew, a na razie mamy jedną bitwę i trzeba ją doprowadzić do końca. Ale pomysł na przyszłość jak najbardziej 8) .

Z jednej może powstać więcej, jak grzyby po deszczu. Jak bym wiedział cos więcej na temat nowego systemu to mógłbym za chwile coś zacząć bazgrać. Siedzę raczej w epoce napoleońskiej tak więc system pasuje jak ulał. W kolejce czekają Smoleńsk, Tarutino i kilka mniejszych bitew z kampani rosyjskiej 1812, Wagram.
A tak nawet nie wiem jaki wygląd mają żetony, ich parametry. Wspomniałeś coś o dowódcach jakieś nowości, różne kolorowe gwiazdki u kawalerii itp. Mógłbym wspomniane gry dostosować do nowego systemu. Jeśli byłbyś zainteresowany współpracą daj znać.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

żetony przykładowe były w 12 Taktyce

Panzerfan
Chorąży

Przynajmniej powiedz czy jesteś zainteresowany i czy coś z tego będzie, mógłbym za ten czas skompletowć materiały :wink:

Pan P.
Kapitan

Aaa wkoncu sie doczekalem news-ow :)
super, gra bedzie zawierac wszytko to co chialem zawrzec w poprawionym austerlitzu, tyle ze bedzie pewnie lepsza :)

Panzerfan
Chorąży

[...]
Scenariusz nie będzie zawierał terenu całej bitwy lecz najważniejszy, tereny wokół rosyjskiej reduty.
A co sie tyczy skali to heks = 130 m, 1 PS to 120 żołnierzy, przy założeniu że niektóre jednostki nie brały udziału w bitwie (gwardia napoleona) to wcale nie wychodzi aż taka "dłubanina". coś w wielkości Waterloo, przy prawdopodobnym szybkim wykrwawianiu się sił (szturmy francuzów na ufortyfikowane tereny) i ewentualne uzupełniena za planszy nie powinny "zamulić" gry.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Nie 09 Sty, 2005   

A kiedy mozna się spodziewć tego nowego systemu ??

Panzerfan
Chorąży

Wysłany: Nie 09 Sty, 2005   

Według tego co napisał autor na początju tematu, to termin ocyluje około marca.

Odpowiedz do tematu