Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pan Wołoszański

Wołoszańskiego oceniam
B. Pozytywnie
49%
 49%  [ 31 ]
Pozytywnie, ale nie do końca
39%
 39%  [ 25 ]
nie mam zdania/obojętnie
4%
 4%  [ 3 ]
raczej nagatywnie
6%
 6%  [ 4 ]
Głosowań: 1
Wszystkich Głosów: 63

Autor Wiadomość
Robert E.Lee
Plutonowy

Wysłany: Pią 31 Gru, 2004   

Ja jestem wielkim miłośnikiem programów Bodzia. Jak dla mnie jest to wzór kogoś kto potrafi "sprzedać" widzom historię, a nie ukrywajmy przez wielu ta nauka jest traktowana jako jedna z najnudniejszych.
Stawiam taką właśnie tezę, bo jakoś nie umiem sobie przypomnieć aby w podstawówce czy liceum był ktoś w kalsie (za wyjątkiem mnie) kto kochałby histę, dla większości było to w najlepszym przypadku zło konieczne.
Woloszański potrafi te może i nudnawe fakty i daty sprzedać pod dość ciekawą, widowiskową, ujmującą "alternatywne" informacje postacią. Nie przeszkadza mi to, że wykorzystuje może nie do końca potwierdzone historycznie fakty opierając się na domysłach czy przypuszczeniach lub kwestiach nie do końca zweryfikowanych, dzięki temu w jakimś stopniu niejako stymuluje milośników historii do dalszych poszukiwań i podjęcia próby potwierdzenia owych "Sensacji".

Panzer
Chorąży

Wysłany: Sob 01 Sty, 2005   

Bardzo możliwe,e jest tak jak mówi RK.W gruncie rzeczy dobrze jest,że jest w TV ktoś taki jak Wołoszański,dzięki temu historia moze w ogóle tam zaistnieć.Czekamy na pojawienie sie programów tematycznych ściśle z nią związanych.
Pierwszy post na Forum w 2005 Roku-juppi :lol: .
Wszystkiego najlepszego!
będziemy o nich pamiętać zawsze,
gdy słońce wstaje i gdy zachodzi"
O Żołnierzach II Wojny Światowej

IF
Szeregowy

Co do programów Wołoszańskiego - to dzięki niemu zainteresowałem się historią. Kropka :)

Panzer
Chorąży

Komentarze wszelakie tu zbyteczne... :wink: Każdy sposób dobry!
będziemy o nich pamiętać zawsze,
gdy słońce wstaje i gdy zachodzi"
O Żołnierzach II Wojny Światowej

SSupras
Sierżant

Wysłany: Śro 08 Kwi, 2009   

Dziwne, że nikt nie poruszył agenturalnej przeszłości Wołoszańskiego i tego, jak zmienił się stosunek każdego do niego po ujawnieniu agenturalnej przeszłości naszego showmana :D .

Ja początkowo byłem zszokowany i chciałem spalić wszystkie jego książki w moim posiadaniu, potem sobie przemyślałem i jeśli nie donosił na kumpli, tylko na kraje kapitalistyczne, to jest to moim zdaniem OK.

PzKpfw II
Major

Wysłany: Śro 08 Kwi, 2009   

Eee,nie czepiajmy się,połowa ludzi w tym kraju to byli agenci,których pan Mazowiecki ułaskawił gruba kreską.Przecież wierzący nie przestaną chodzić do kościoła po tym jak okazało się,że Jankowski to ubol,czy oglądający filmy nie przestaną ich oglądać po tym,jak wyszło na jaw,że Damięcki pasjami pisał kilkunastostronnicowe donosy i raporty,które doprowadziły do aresztowania wielu osób.Nie widzę powodów,żeby palić książki doskonałego sensacjonisty-historyka,jakim niewątpliwie jest Ben,Big Ben.

SSupras
Sierżant

Wysłany: Pią 10 Kwi, 2009   

I tu się mylisz. W momencie, jak dowiedziałem się o Damięckim, zacząłem bojkotować seriale z nim, a na przykład do Fronczewskiego, który się SB nie kłaniał, nabrałem jeszcze większego szacunku.

A jak wybierali agenta Wielgusa na arcybiskupa warszawskiego, to zbojkotowałem pójście na mszę w niedzielę. No ale Wielgus sam zrezygnował, więc bojkot trwał tylko kilka godzin...

Abstrahując, gdyby się okazało, że ktoś podczas naszych spotkań na Puszczyka pisze raporty na to, kto co źle na kogo powiedział, nie odezwałbym się do agenckiej gnidy do końca życia, mimo, że uważałem ją wcześniej za dobrego kumpla.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

popieram
Apropos Fronczewskiego, on w jakimś serialu, chyba Rodzina zastępcza, gra z panem Jędrulą, etatowym współpracowniekiem SB. :) :)
Chichot historii :)

Pan P.
Kapitan

No bo niby skąd taki Jedrula miał kase ?

(\ /)
(O.o)
(> <)

This is Bunny.

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

Karol3414
Major

Kurcze, dawno się nie odzywałem ale jak już grzebiecie w takich starych śmieciach to i ja, emerytowany oficer coś powiem.

Dajcie już wszyscy spokój z tymi obrażaniami się na kogoś kto donosił lub nie. Jak tak dalej pójdzie to będziemy się obrażać na dzieci współpracowników SB i UB, a później na wnuki itd.itp. Nic dobrego z tego nie wyjdzie.
Żaden z nas nie wiem jakby się zachował w podobnej sytuacji, być może komuś grożono, być może komuś porwano żonę, dziecko. Nie zdajecie sobie sprawy człowiek może zrobić by ratować własną rodzinę. Dla człowieka nieraz życie rodziny jest ważniejsze niż własne i wszystko inne na świecie.
A propo, ostatnio słyszałem że ten policjant ze służby więziennej który zabił konwojentów, którzy przywieźli więźnia do aresztu, też ponoć był w sytuacji że grożono jego rodzinie śmiercią.
To jest ogromna tragedia tych ludzi i chcąc ich ocenić musielibyśmy przeanalizować motywy, sytuację a także to jak ta współpraca przebiegała.

Tyle w temacie.

PzKpfw II
Major

SSupras napisał/a:
Abstrahując, gdyby się okazało, że ktoś podczas naszych spotkań na Puszczyka pisze raporty na to, kto co źle na kogo powiedział, nie odezwałbym się do agenckiej gnidy do końca życia, mimo, że uważałem ją wcześniej za dobrego kumpla.
Co innego donosić bezpośrednio,a co innego czytać książki tego,co donosi.Zresztą Ben nie był zbyt gorliwym współpracownikiem,raczej się opierdzielał.Poza tym nie można oceniać merytorycznie wartości napisanych przez niego książek przez pryzmat współpracy z SB.To zupełnie różne rzeczy,nie pisał w nich przecież,że współpraca była super i nie żałuje.A jeżeli chodzi o bojkoty to jakież to naiwne,gdybyśmy mieli być wszyscy tacy prawi i święci to nie kupowalibysmy żadnych amerykańskich,chińskich czy rosyjskich produktów.O tyle absurdalne,że aż nierealne.

Karol3414
Major

Idąc dalej, nie korzystalibyśmy z internetu jak amerykańskiego wynalazku, a i żarówka byłaby be.
Czołem Tomku, ale masz ostrzeżeń, to jakaś nowość :lol:

PzKpfw II
Major

Kopę lat Karolu!Uwzięły się na mnie diabły!Poglądy wyraziste mam podobno :)

Karol3414
Major

Ale to chyba nie grzech, gorzej jeśli wyraziste poglądy przechodzą w wyraziste przekonywania do swoich poglądów lub ręczną argumentację :wink: A jak będziesz miał 4/4 to co? Awans, czy zsyłka na Front Wschodni?

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Sob 11 Kwi, 2009   

Hmmm problem jest w tym, że niektórych szantażowano i bito i godzili się na współpracę, byli też i tacy którzy się nie poddali i szli do więzienia, zabijano ich matki albo ich samych (Popiełuszko, Niedzielak, Zych, Suchowolec).....
Sam mam kolegów którzy za działalność opozycyjną w PRL siedzieli w więzieniu....

Karol3414
Major

Wysłany: Wto 14 Kwi, 2009   

Fanatyk napisał/a:
Hmmm problem jest w tym, że niektórych szantażowano i bito i godzili się na współpracę, byli też i tacy którzy się nie poddali i szli do więzienia, zabijano ich matki albo ich samych (Popiełuszko, Niedzielak, Zych, Suchowolec).....
Sam mam kolegów którzy za działalność opozycyjną w PRL siedzieli w więzieniu....

Tak, oczywiście zgodzę się z Tobą, niektórzy nie dali się złamać i siedzieli. Niektórym mordowano rodziny i też się nie dali złamać ale to nie jest takie proste, nie osądzajmy ludzi którzy siłą zostali zmuszeni do współpracy, bo okaże się że ten któremu zagrozili zamordowaniem teściowej jest bohaterem, a ten któremu zagrożono torturami córki jest zdrajcą.
Skupmy się na tych co to całkowicie świadomie oraz z własnej i nieprzymuszonej woli współpracowali, donosili lub czynnie służyli w formacjach zbrodniczych.

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Wto 14 Kwi, 2009   

No Ci, ktorzy z własnej woli donosili na kolegów, to są poza sporem :twisted:

Nietoperz
St. sierżant

Wysłany: Wto 21 Kwi, 2009   

Ten, kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamień...

Teraz na poważnie. Im dalej w las tym więcej drzew, podobnie z historią, im więcej czasu upłynęło od wydarzeń, tym więcej szczegółów (paradoksalnie zresztą) znamy. Dlaczego? ano dlatego że chcemy na siłę uwiarygodnić swe tezy, a mogą to zrobić tylko szczegóły, które będą wszystko sklejać w logiczną całość, problem w tym, że historia nie zawsze bywa logiczna, a proste rozwiązania są najlepsze. Życie kocha prostotę, a historia nie lubi wyważania otwartych drzwi.

Sprawa kolejna, Jakiś czas temu, gdy gruchnęła wieść o Wołoszańskim, telewizja polska szumnie i dobitnie rozwiązała z tym Panem współpracę, by później zapomnieć o tym, przy okazji "Twierdzy szyfrów" powód? kasa.
"Czterej pancerni i pies" ; "Stawka większa niż życie", były przez jakiś czas emitowane przez stacje komercyjne po tym jak TV publiczna wyrzekła się zaplutych karłów komunizmu, by potem spokojnie odebrać prawo do emisji stacjom komercyjnym i samemu na tym zarabiać. Narobili wokół tego szumu, a później walnęli się w głowę że pieniądze oddali.

Dlatego Panowie, tzw. honor na który zwykło się powoływać jest przeliczany na złotówki. I to smuci. Właśnie takie przykłady pozwalają właściwie ocenić sytuację.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Nietoperz napisał/a:
tzw. honor na który zwykło się powoływać jest przeliczany na złotówki. I to smuci.

Wg mojej skromnej opinii, honor jest wartością nieprzeliczalną.
Kto raz sie splami, choć mu wybaczysz, zawsze splamiony będzie.
Coć... sa przypadki "odzyskania" honoru.

Nietoperz
St. sierżant

Ładnie mi posta "przycięto" choć wiem dlaczego, to zastanawiam się dlaczego dlatego... Teraz groch z kapustą czytający odbiera.
Przeca to tylko żart był.

Cytat:
Wg mojej skromnej opinii, honor jest wartością nieprzeliczalną.
Kto raz sie splami, choć mu wybaczysz, zawsze splamiony będzie.
Coć... sa przypadki "odzyskania" honoru.

I właśnie o to chodzi, tak być powinno.

Odpowiedz do tematu