Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsk 1939
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 19 Kwi, 2007   

JESLI DOBRZE PAMIęTAM, TO SA TO DYWIZJE ostatniej fali, i jesli tak jest (wysokoie nr) to jest to słuszne zalożenie

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Pią 20 Kwi, 2007   

Nie tylko dywizje ostatniej fali:

8DP

I/28, I/38 - 2PS
I/84 - 3PS

27DP

I/40 - 2PS
reszta pierwszych batalionów po 3PS

7DP

I/19 - 2 PS
I/61 - 2 PS
I62 - 3 PS

1DG

I/98 - 2PS
I/99 - 2PS
I/100 - 3PS.

reszta dywizji piechoty WH ma siłę standardową

Dziwi mnie fakt, że nie ma jednolitej siły w poszczególnych dywizjach(czyli wszystkie pierwsze bataliony mają 2PS, albo wszystkie są wzmocnione i mają 3PS).

Czyli należy stosować PS dokładnie jak jest zamieszczone w tabelach?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 20 Kwi, 2007   

dokładnie , tak jak jest

pawelnstrzelecki
St. szeregowy

Wysłany: Sob 05 Maj, 2007   

Czy w Sląsku powinny być żetony pułków 23 i 55 DP i tylko ja je zgubiłem, czy w ogole nie zostały wydrukowane i ograniczono sie do batalionow?

Paulus
Szeregowy

Wysłany: Czw 17 Maj, 2007   

zakupiłem Sląsk jestem juz po nocy spędzonej na planszy:)
Przeczytałem dokładnie cały temat ale nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania

1. Co to za zagubione miasteczko na heksie 3226 (na pd. od Suchej) bez żadnej sieci dróg

2. (to takie pedantyczne czepiactwo) mam dwa Chrzanowy na mapie jeden zamiast Chorzowa:)

3. Przeczytałem uważnie wszystko co dotyczylo 11 KDP, z tego co ja czytałem (w tej chwili nie podam źródła ale poszperam) to wyładowywała się 3 IX między Bochnią a Brzeskiem, bez 11 dac i który został w Rzeszowie

4. Nie znalazłem w instrukcji gdzie rozstawić 2 BG. Z tego co wiem 2BG, była rozstawiona między Czorsztynem a przełeczą Beskid i podzielona na trzy odcinki
bat. KOP Żytyń i ON Limanowa między Czorsztynem a rz. Poprad
bat ON Nowy Sącz oraz 1 PSP przełecz "krzyżówka" do Krynicy na polu 5631 są zaznaczone fortyfikacje polowe ale nie ma kto ich obsadzić i Słowacy zajmują je 1 IX
trzeci odcinek od Gladyszowa do Gorlic - bat ON Gorlice to chyba juz poza planszą
Czy ktoś lepiej zaznajomiony z tematem może podać mi ewentualne możliwe rozstawienie?

5. Kiedy ewentualnie do gry mogłaby wejsc 3BG?

preclo
Kapitan

Czasem wystarczy poszukać:
Paulus napisał/a:
1. Co to za zagubione miasteczko na heksie 3226 (na pd. od Suchej) bez żadnej sieci dróg

Było o tym już tutaj -> http://taktykaistrategia....ight=3226#61697
ale się chyba nie wyjaśniło.
Na moje oko, orientując po Makowie i Lachowicach na polu 3226 lokowało się zapewne miasteczko Zawoja.

Paulus napisał/a:
2. (to takie pedantyczne czepiactwo) mam dwa Chrzanowy na mapie jeden zamiast Chorzowa:)

http://taktykaistrategia....p?p=61382#61382
a tamże (uwaga, kij w mrowisko ;) )
WZ napisał/a:
Dlatego w 19 TiS będzie mała "wstawka" dla Chorzowian by można ją było nakleić (2x2 cm) w odpowiednie miejsce

a kobyłka dalej stoi u płota ...

Paulus napisał/a:
3. Przeczytałem uważnie wszystko co dotyczylo 11 KDP, z tego co ja czytałem (w tej chwili nie podam źródła ale poszperam) to wyładowywała się 3 IX między Bochnią a Brzeskiem, bez 11 dac i który został w Rzeszowie

http://taktykaistrategia....p?p=61446#61446

Paulus napisał/a:
4. Nie znalazłem w instrukcji gdzie rozstawić 2 BG. Z tego co wiem 2BG, była rozstawiona między Czorsztynem a przełeczą Beskid i podzielona na trzy odcinki
bat. KOP Żytyń i ON Limanowa między Czorsztynem a rz. Poprad
bat ON Nowy Sącz oraz 1 PSP przełecz "krzyżówka" do Krynicy na polu 5631 są zaznaczone fortyfikacje polowe ale nie ma kto ich obsadzić i Słowacy zajmują je 1 IX
trzeci odcinek od Gladyszowa do Gorlic - bat ON Gorlice to chyba juz poza planszą
Czy ktoś lepiej zaznajomiony z tematem może podać mi ewentualne możliwe rozstawienie?

W sprawie 2 BG i ogólnogórskiej tematyki dyskusja zaczyna się tutaj -> http://taktykaistrategia....p?p=61446#61446
a także tutaj -> http://taktykaistrategia....p?p=61336#61336 (o ONach)

Paulus napisał/a:
5. Kiedy ewentualnie do gry mogłaby wejsc 3BG?

http://taktykaistrategia....p?p=61413#61413
Na ten temat zaczyna się tutaj, a kończy - 2 posty dalej.

Nie to żebym się czepiał, ale im więcej będzie takich postów - tym kolejnym osobom nie będzie się chciało szukać (bo się temat rozrośnie) i mamy błędne koło.
A przecież istnieje magiczna opcja "Szukaj" na forum, dzięki której znalezienie przeze mnie powyższych informacji zajęło 15 minut :)
Pozdrawiam
rzep ;)
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

preclo napisał/a:

WZ napisał/a:
Dlatego w 19 TiS będzie mała "wstawka" dla Chorzowian by można ją było nakleić (2x2 cm) w odpowiednie miejsce

a kobyłka dalej stoi u płota ...

wstyd, przepraszam, zapomniałem, poprawie sięw 22 jak słowo honoru, jak nie będzie, to stawiam pączki prenumetorom.

Paulus
Szeregowy

przepraszam leń ze mnie :oops:
do czternastej strony czytałem a potem już wybiórczo
obiecuje poprawe na przyszłość

pawelnstrzelecki
St. szeregowy

Wysłany: Sob 07 Lip, 2007   

Czy ktos ma pomysł, jak powinna zachować się jednostka niemiecka w pościgu wchodząca na pole zajmowane przez Samoobronę Śląska?

I dlaczego Wisła w "Śląsku" jest wielka rzeką od GOP, w w "Liniii Wisły" dopiero od ujscia Sanu?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wisła (dla całego dla niej szacunku :) ) na Śląsku nie jest dużą rzeką, tylko rzeką, taką jak San, Nida i inne rzeki (nie duże)

Von Blaskowitz
St. szeregowy

no a co z samoobroną przejeżdżaną w pościgu?:D bo pytanie jest dobre:D
ja myślałem o konieczności zatrzymania sie na tym polu i niemożności kontynuuowania pościgu...

edit: był jeszcze taki fajny odnośnik kilka postów wyżej, dotyczący 11 DP, jednak ja nieznalazłem odpowiedzi na to pytanie w tym odnośniku a jedynie pytanie innego forumowicza dotyczące tejże dywizji...

W gratisie modyfikacje ustawień i uzupełnień, głównie by Zulus (my mentor :D ) mam nadzieję że to zapobiegnie kolejnym pytaniom...

:arrow: I/1 psph - brak żetonika na mapie
:arrow: III/1 psph - 6233
:arrow: ON Żytyń /2 BG - 4932
:arrow: ON Limanowa /2BG - 5633
:arrow: ON Nowy Sącz /2BG - 6232
:arrow: K.T. A.Kraków - Kraków

Posiłki
:arrow: 24DP - wjeżdża koleją(dodatkowy żetonik pociągu)
:arrow: 22DPG - 2 IX, Olkusz
:arrow: ON Sambor /3BG - 5 IX Nowy sącz(K) (kolejnny żetonik pociągu :D )

:?: OZ Nowy Sącz - ciągle niewiem czy go użyć
:?: 11DP - pisałem wyżej;]
:?: czy ktoś jeszcze wprowadził jakieś zmiany?

edit 2 XD

czy przypadkiem na polu 1605(1) niemiała stać 293DP? a nie w bytomiu? wtedy można obsadzić fortyfikacje i bytom a tak dywizja ta znjduje sie niejako w potrzasku ;]

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

do likwidacji oporu na śląsku Niemcy wyznaczyli calą 259 DP, która nosa po za niego nie wystawiła. Więc to jest chyba ich odpowidź na tak postawione pytanie.

pawelnstrzelecki
St. szeregowy

Wysłany: Pon 09 Lip, 2007   

WZ napisał/a:
Wisła) na Śląsku nie jest dużą rzeką, tylko rzeką, taką jak San, Nida i inne rzeki (nie duże)

no... jest narysowana znacznie grubsza niz np. Nida albo Dunajec...

Jeżeli na polu gdzie stoi Samoobrona pościg musiałby się zakończyć, to możliwa jest sytuacja, że broniący się oddział zajmie pole wraz z samoobroną, wycofa się, a Niemcy beda mogli zdobyć tylko ten heks, gdzie się bronił.
(To pod warunkiem, że przepisy o samoobronie rozumie się, że samoobrona zdejmowana jest z planszy pod koniec fazy - inaczej rozjeżdża ją pierwszy batalion, a reszta dywizji idzie dalej).
IMHO to rozwiązanie jest dobre, w innym przypadku podwójne fortyfikacje śląskie padaja juz pierwszego dnia.

Posiłki w Nowym Sączu 5 IX i to koleją to będzie problem - trudno utrzymac rejon tego miasta do choćby 4 IX...

A propos pociągów: gdzie one własciwie powinny stac na początku i ile ich powinno być?

Von Blaskowitz
St. szeregowy

Wysłany: Pon 09 Lip, 2007   

o pociągach już było czytaj, ten od bodajże 4 ckm i te co opisałem pościk wyżej, przynajmniej ja to tak rozumuję... co do samoobrony, pomysł fajny tylko Ojciec Wydawca ma ten temat inne zdanie niestety;](mówię o pościgu nie o spowalnianiu w fazie, to drugie uznaję za oczywiste;])

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Wto 10 Lip, 2007   

pawelnstrzelecki napisał/a:

Posiłki w Nowym Sączu 5 IX i to koleją to będzie problem - trudno utrzymac rejon tego miasta do choćby 4 IX...

Jest to bardzo dobre pytanie.
Miałem rozgrywkę, gdzie miasto zostało zajęte 3.IX. ustaliłem wtedy z kolegą, że żeton pojawia się koleją w najbliższym mieście od Nowego Sącza.

Von Blaskowitz
St. szeregowy

Wysłany: Wto 10 Lip, 2007   

brzmi rozsądnie;]

pawelnstrzelecki
St. szeregowy

Wysłany: Śro 11 Lip, 2007   

To ja mam jeszcze cos o Wiśle w "Śląsku". Jeżeli jest ona zwykłą rzeką, to w jakim celu są zamieszczone na mapie na niej promy, skoro ich wpływ na grę jest minimalny (jednostki rozpoznawcze zaoszczędzają 1 pkt ruchu), a stosujac przepisy nalezałob uznać, że artylerii (i kawalerii) przeszkadzaja one w przeprawie (za rzekę +2, a za prom +3), ale tylko do 24 pkt siły.

pawelnstrzelecki
St. szeregowy

Wysłany: Śro 11 Lip, 2007   

Propozycja scenariusza:

"Cienka, biała linii 1 IX - 9 IX"

Symuluje walki południowego skrzydła Armii Kraków i jednostek Armii Karpaty z XVIII i XXII korpusami 14 armii oraz jednostkami slowackimi.

Gra toczy się na planszy "Śląsk - wschód".
Stronie niemieckiej zabronione jest przekraczanie Wisły w kierunku północnym dopóki nie zostanie przez nich zajęta płd. dzielnica Krakowa.
Jednostki polskie mogą dowolnie opuszczać planszę po wschodniej stronie, ale nie mogą na nią wracać.

Dowodzący strona niemiecką otrzymuje punkty za zajęcie:
Nowego Sącza do 3IX - 9pkt, do 4IX - 6 pkt, do 5 IX - 3 pkt
Bochnii do 4 IX - 12 pkt, do 5 IX - 9 pkt, do 6 IX - 5 pkt, do 7 IX - 3 pkt
Tarnowa do 4 IX - 20 pkt, do 5 IX - 15pk, do 6 IX - 10 pkt, do 7 IX - 5 pkt
Krakowa płd. dzielnicy do 3 IX - 50 pkt, do 4 IX - 30 pkt, do 5 IX - 15 pkt, do 6 IX - 5 pkt, do 7 IX - 3 pkt

Dowodzący stroną polską otrzymuje punkty za utrzymanie:
Makowa Podhalańskieho do 3 IX - 3 pkt, do 4 IX - 5 pkt
Skawiny do 4 IX - 5 pkt, do 5 IX - 10 pkt

grę rozstrzyga sie po dwókrotnym rozegraniu

Ustawienie:
jak w scenariuszu historycznym na planszy "wschód" (z modyfikacjami zamieszczonymi na tym forum, z z tym że I/1 psg uczestniczy w grze)
OZ Kraków 1 - płd dzielnica Krakowa
OZ Tarnów- Tarnów

OZ Kraków 2 nie występuje w grze

Uzupełnienia
NIEMCY:
2 D Panc 3331 - 1 IX
4 D Lek 3334 - 1 IX
(każdą z tych dywizji można też wprowadzić 2 IX, jeżeli gracz dowodzący stronę niemiecką zdecyduje się oszczędzać paliwo)

sztab XXII KA 3331 - 3 IX
art XXII KA 3331 - 4 IX
pozostałe wg scenariusza historycznego

POLACY:
101 kcrozp, 121 kcl, 16 dam/10 BKZmot Kalwaria Zebrzydowska - 2 IX
51 kcrozp Kalwaria Zebrzydowska - 2 IX

pozostałe (24 DP, art tw. krakowskiej)wg scenariusza historycznego

ponadto gracz dowodzący stroną polska może wprowadzic do walki:

16, I, II/20, I, II/12, II, III/6 pal, 6 dac/6 DP w Kalwarii Zebrzydowskiej (1) - 2 IX kosztem 15 pkt zwycięstwa, lub 4 IX kosztem 5 pkt zwycięstwa

22 DPG - w twierdzy krakowskiej 3 IX kosztem 20 pkt zwycistwa lub w Kalwarii Zebrzydowskiej (1) 4 IX kosztem 10 pkt zwycięstwa

lotnictwo:
NIEMCY 1-4 IX - 2 jednostki
5-7 IX - 1 jednostka
7-9 IX 3 jednostki

punkty reorganizacyjne:
Polacy: Kraków, Tarnów
Niemcy: kazda miejscowość po niemieckiej stronie granicy, ponadto 3331 i 3334

dowodzenie:
jednostki polskie za wyjątkiem 24 DP, elemenów 2 i 3 BGór znajduja się pod dowództwem sztabu Armii Kraków (Szylling)

Niemcy: XVIII KA (Beyer): 2 DPanc, 4 D Lek, 3 D Gór
od 3 IX 2 DPanc, 4 D Lek i 3 D Gor przechodzą pod dowództwo XXII KA (v. Kleist)
a 1 i 2 D Gór pod dowództwo XVIII KA (Beyer)
Słowacy - KA Bernolak

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Nie 05 Sie, 2007   

Czy w grze Śląsk nie powinna zostać uwzględniona możliwość wycofania się wojsk polskich poza planszę z możłiwością uzyskania PZ? Ten pomysł dobrze opracowany był w Piotrkowie 1939 MAG. Sądzę, że dla Śląska wschodnia krawędź planszy powinna umożliwiać wycofanie się poza planszę (dobrowolnie, a nie w wyniku walki). Byłoby to też zgodne rozkazami naczelnego wodza. Oczywiście po wyjsciu za planszę jednostka nie mogłaby już wrócić do gry.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 05 Sie, 2007   

Tylko czy wtedy nie skończy się to "strategicznym wycofaniem"?

Odpowiedz do tematu