Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Śląsk 1939
Autor Wiadomość
Bergman
Kapitan

Wysłany: Czw 23 Gru, 2004   Śląsk 1939

kiedy można się spodziewać wydania Śląska?
Czy pojawia się też oprócz jednostek regularnych oddziały Freikorpsu po jednej i oddziały powstańców i harcerzy po drugiej stronie?
- Porucznik

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 23 Gru, 2004   

ŚLĄSK - mam nadzieję że we wrzęsniu 2005 już będzie, Dopiero tu zapoznacie się z LUKĄ w wojskach polskich, która spowodował, ze jakakolwiek obrona linearna po prostu nie istnieje. Krakowska BK przeci dwóch DP a później przeciw dodatkowym dwóm DLek.
Wpływa to kolosalnie na Piotrków jak i sam Śląsk
Freikorps i powstańcy - mozna pomyśleć ale czy odegrali tak znaczącą role w skali naszej gry trzeb apomyśleć

Bergman
Kapitan

chociażby taką, że juz po wycofaniu regularnych wojsk polskich ze Śląska Niemcy musieli tu zostawić jakieś siły do pacyfikacji tych oddziałów. No i może dac mozliwość działań dywersyjnych, opóźnienie ruch jednostek czy coś, tylko fakt, nie wiem czy to mozliwe akurat w w W39.
- Porucznik

Viking
Major

Cytat:
Freikorps i powstańcy - mozna pomyśleć ale czy odegrali tak znaczącą role w skali naszej gry trzeb apomyśleć
tych batalionów sammoobrony postanczej to chyba ze 20 było...nawet jesli dac im po 1ps to beda jakas sile reprezentowac, a w rzeczywistosci tez chyba niemcom troche krwi napsuli bo Polskie wojsko wycofało sie 3IX a ostatnie walki z samoobrona powstancza trwały tam bodajze do 22IX

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Niemcy pozostawili na śląsku 62 DP zaś na pogórzu 239 I one miały zaprowadzić porządek, można wprowadzić przepis, że trzeba zoistawiać bataliony w dużych miastach by utrzymać porządek - tak zrobimy

Panzer
Chorąży

A jaka będzie wschodnia granica mapy Śląska?Czy będzie tam Debica? :wink: (Leży nad Wisłoką 40 km na wschód od Tarnowa).
Wesołych Świąt wszystkim Braciom Strategom!
będziemy o nich pamiętać zawsze,
gdy słońce wstaje i gdy zachodzi"
O Żołnierzach II Wojny Światowej

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Najchętniej odpowiedziałbym że bezie i Lwów, ale po prostu nie wiem, Szymon przygotowuje podkłąd i to od niego zależy, prosze go "nacisknąć" może zrobi Dębicę :) Ja już drukuje Legionów obok Jabłonnej :)

Kutrzeba
Porucznik

Wysłany: Pią 24 Gru, 2004   

Spieram się z kumplem jak to będzie gdy dojdzie Śląsk. Ja uważam że Polakom będzie łatwiej on, że trudniej a co na ten temat powie sam twórca gry? Pogorszy to naszą sytuację czy poprawi.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Będziedzie znacznie gorzej
wystarczy popatrzeć na likę na południe od częstochowy i w zasadzie od razu należy zwijac front w kieunkach Armii Kraków i Łódź
To na prawdę utrudnia grę Polakami i nie pozawala na jakąkolwiek stratę czasu

Kutrzeba
Porucznik

Obawiałem się takiej odpowiedzi ale pomimo tego będziemy jak zawsze walczyć do końca :wink:

Panzer
Chorąży

Wysłany: Sob 25 Gru, 2004   

Zważywszy praktycznie wszystkie moje rozgrywki wrześniowe (zawsze gram Polakami),mógłbym powiedzieć,że ulubionym zajęciem Polaków jest stawanie na drodze przeważających pod każdym względem pancernych taranó wroga. 8)
...z różnym skutkiem.
Na Śląsku pewnie tez tak będzie,ale jest tam ukochana 11 Karpacka Dywizja Piechoty,więc będzie dobrze.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To będzie sama w sobie gra w zupełnie innym stylu, Tu nie da się przy pewnych trudnościach stawiac oporu linearnego, Tu od 2 września walczy się w przeskrzydleniu, ale za to można gdzie indziej podziałać "oszczędniej". Np w górach i pogórzu (obrona Zakopanbego i Gubałówki :) ) lub wycofać się na południowy brzeg Wisły i pod jej osłoną walczyć i wiązać, Polacy są dość liczni a Niemcy jesli pojada na wschód rozciągnięci, Tak więc można pograć na wiele sposobów

Gość

WZ napisał/a:
Najchętniej odpowiedziałbym że bezie i Lwów, ale po prostu nie wiem, Szymon przygotowuje podkłąd i to od niego zależy, prosze go "nacisknąć" może zrobi Dębicę :) Ja już drukuje Legionów obok Jabłonnej :)

Panzer, do Rzeszowa z ledwością się da zmieścć, o Lwowie nie ma co marzyć.

Panzer
Chorąży

Wysłany: Nie 26 Gru, 2004   

Więc na walki nad Sądową Wisznią (dla niewtajemniczonych-zniszczenie przez 11 KDP Regimentu Zmotoryzowanego SS "Germania") pewnie przyjdzie jeszcze poczekać do wydania "Lwowa".Cóż, ja i tak czekam z niecierpliwością na "Śląsk" by poszaleć 10 BKP i 11 KDP.Nastawiam się na obronę Krakowa łącznie z linią Wisły.(Pewnie mnie postawią przed jakimś trybunałem sprawiedliwości za walki w tak zabytkowym mieście :wink: )
Pozdrawiam

Kutrzeba
Porucznik

Górski teren powinien sprzyjać obronie szkoda tylko że najprawdopodobniej będzie trzeba porzucić umocnienia Śląska :( . Ale cóż tak było w rzeczywistości.

Gość

Kutrzeba napisał/a:
Górski teren powinien sprzyjać obronie szkoda tylko że najprawdopodobniej będzie trzeba porzucić umocnienia Śląska :( . Ale cóż tak było w rzeczywistości.

Sęk w tym, że Niemcy wprowadzili do walki trzy elitarne dywizje górskie, które moim zdaniem powinny szaleć po górach jak dziki - Beskidy dla nich do spacerek.

sqh
Plutonowy

Mapa sięga od Miasteczka Śląskiego na północy (dokładnie po krawędzi "Piotrkowa") do Zakopca na południu (najwyższe szczyty tatrzańskie już się nie mieszczą), oraz od Raciborza na zachodzie po Tarnów na wschodzie (można organizować obronę na linii Dunajca).

Wydaje mi się, że gra rozgrywana samodzielnie będzie miała przebieg historyczny - Niemcy nie mają za bardzo czym obejść Obszaru Warownego "Śląsk" od północy i raczej skierują cały wysiłek na lukę pszczyńską (5. DPanc) i Podhale (XXII KPanc). Ponieważ Polacy 1 IX praktycznie nie mają odwodów (6. DP - ale ta raczej skierowana zostanie do Pszczyny i 10. BKZmot), będą chyba zmuszeni do rolowania frontu.

Z Samoobroną jest problem - liczba batalionów gdzieniegdzie jest podawana za równą 28. Ale nawet gdyby sformowano ich tyle, to na pewno nie miały stanów etatowych, ani nawet nie były równe Obronie Narodowej. Nie wiadomo jednak, jaka była ich rzeczywista liczebność. Widzę tu opcję pojawiającego się np. na odpowiedni rzut kostką żetonu, "przywiązanego" do miasta (jhak partyzanci w "Budapeszcie"), lub - i za tą opcją chyba optowałbym, aby nie mnożyć przepisów - zastosowanie zasad Dywersji Bydgoskiej. Niemcy mieliby kilka żetonów Freikorpsu, Polacy - Samoobrony. Ale rzecz jest jeszcze do dyskusji. Listę żetonów zamieszczę zawczasu w necie, aby kazdy mógł zgłosić swoje sugestie. Boję się tylko, jak zostaną przyjęte biało-czerwone żetony z napisem "Samoobrona"... :-)

Ale w chwili obecnej wykańczam jeszcze wschodnią połówkę "Wielkopolski", która ponoć ma być załącznikiem do najbliższej "TiS".

P.S. Pytanie z zakresu geografii, niekoniecznie wojskowej: jaki był najwyższy szczyt przedwojennej Polski?

Ci, co wiedzą, gdzie jest hak w tym pytaniu, niech na razie siedzą cicho i pozwolą innym pogłówkować :-)

Gość

Ha, jak sięnie mylę........

Ale faktycznie nie będę się odzywał.

sqh
Plutonowy

Ty się nie bawisz z definicji, bo za blisko mieszkasz ;-)

Gość

sqh napisał/a:
Ty się nie bawisz z definicji, bo za blisko mieszkasz ;-)

Za blisko czego????

Może bliżej, ale za blisko?

Powiedz raczej, że skoro wyprokurowałem mapę do Galicji, to jestem rozgrzany.

Odpowiedz do tematu