Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Squad Leader
Autor Wiadomość
Wojpajek
Major

Wysłany: Nie 22 Sty, 2006   

NIe będę pisał o tym samym poraz setny 8) dam linka do oglądania.
Tu są wszystkie dodatki do ASL i SL.
W Polsce poza ASL SK1 są nie dostepne
http://www.multimanpublishing.com/ASL/asl.php

czycha
Sierżant

Wysłany: Nie 22 Sty, 2006   

Wojpajek-u, mam w zawiązku z tym (może dla Ciebie banalne) pytanie:
Czym różni się ASL od SL ? (samo znaczenie słowa advanced znam).
Napisałeś że ASL SK 1 jest osiągalny w naszym kraju. Gdzie ?
Oczywiście allegro przeglądam cały czas i nie widziałem takiej pozycji.

Wojpajek
Major

Wysłany: Pon 23 Sty, 2006   

Różnice:
ASL jest grą opartą na SL dlatego powiela pewne schematy. Jednak jego ogrom, masa nowych zasad sprawia, że gra jest bardzo trudna w opanowaniu. Każdy aspekt SL został rozwinięty, dokładniej wytłumaczony. Cięzko mi jest pisać o róznicach bo ich jest bardzo dużo w pojedynczych zasadach ale np. w ASL mamy nowe nacje. Każda narodowość ma inne zasady. Drużyny mogą być zastępowane przez słabsze oddziały lub lepsze (jedna z najfajniejszych zasad ASL). Zmieniono też fazę ognia defensywnego. Zasady dotyczące szału bojowego. O pojazdach nie wiem za dużo, ale tych zasad jest cała masa. Są szczegółowe- bardzo.
Powiem tak: na boardgamegeeku są ludzie którzy się zachwycają ASL bo jest on bardzo wierny rzeczywistości, jednak każdy z nich przyznaje że zasady są długie a czasem więcej się szpera po instrukcji niż gra. A wszystko to po to żeby wiedzieć, czy np. czołg który wylądował na takim rodzaju piasku nie ugrzęźnie w nim. A jeśli ugrzęźnie to czy ma szanse się wygrzebać...
ASL SK1 jest dostępny tu: www.wargamer.pl

czycha
Sierżant

Wysłany: Wto 24 Sty, 2006   

Wielkie dzięki za info. Na 100 % zakupię. Z opisu na stronie wyczytałem że instrukcja ma 12 stron. W takim razie liczę na to że zasady nie zostały jednak rozbudowane w jakiś olbrzymi sposób.

Wojpajek
Major

Wysłany: Śro 25 Sty, 2006   

Zasady są łątwee, ale nawet tam potrzebna jest erata, i nie doświadczony gracz może potrzebowac FAQ

czycha
Sierżant

Wysłany: Czw 26 Sty, 2006   

Ale rozumiem że zasady z ASL zastępują już zasady ze SL ? Czy odwołują się do zasad ze SL ?

Wojpajek
Major

Wysłany: Czw 26 Sty, 2006   

Traktuj ASL jak nową gre zupełnie.

WoSzy
Kadet

Wysłany: Śro 19 Kwi, 2006   

Według mnie SL to bardzo dobry system, najlepszy w jaki do tej pory grałem. A gralem w wiele gier, przede wszystkim wydawnictwa Dragona, Ardeny, Budapeszt, Burza Zimowa itp... .
7 lat temu prowadziłem we Wrocławiu klub strategicznych gier planszowych (gralismy w stare dobre gry Dragona), przychodzilo troche ludzi, pewnego razu na spotkanie zawitał znajomy z zakupionym w stanach SL. Od razu gra przypadła mi do gustu i tak trwa do dzisiaj. Nie spotykamy się już "na żywo", gramy dzieki programowi VSQL który umożliwia rozegranie każdej pratii on-line.

Jeżeli chodzi o sam system to jest on niesamowicie rozbudowany a dodatki, jak na przykład Cross of Iron, jeszcze bardziej podnoszą poziom realizmu ale i skomplikowania. Nie jest to system prosty ale po opanowaniu zasad można wczuć się w tamte realia i samemu odtworzyć dowolną bitwe.

Jeżeli macie ochotę pograć w SL przez internet to dajcie znać na skrzynke !

bazylicus
Kadet

Wysłany: Śro 28 Cze, 2006   

SL to b.dobra gra! Spędziłem przy niej kilka miłych chwil : podoba mi się jej realizm oraz niski szczebel dowodzenia - koncentrowanie się na poszczególnych drużynach , pojazdach czy dowódcach ( z reguły podanych z nazwiska). No i SL ma jedną ważną zaletę : zajmuje dosyć mało miejsca na stole! Nie da się ukryć , że nie jest to gra dla wielkich strategów , dla których żołnierze to tylko statystyka - tutaj naprawdę widzisz jak "twoi" ludzie giną...To boli (podobnie jak np w Close Combat).

Tomasz
Kadet

Wysłany: Nie 27 Sie, 2006   

grywa ktoś w Wawie w SL. Schęcią bym się spotkał troche pograć.

Wojpajek
Major

Wysłany: Nie 27 Sie, 2006   

Ja grywam :) Może by tak na Smolną spróbować się w piątek wbić ?

Tomasz
Kadet

Wysłany: Pon 28 Sie, 2006   

a co tam jest?

Tomasz
Kadet

Wysłany: Pon 28 Sie, 2006   

już wiem :) jesli masz gg to podeslij mi nr na priva.

czycha
Sierżant

Wysłany: Czw 12 Lip, 2007   

Nie wiem czy ktoś już miał w ręku. Właśnie dotarł do mnie ASL#3. Wygląda całkiem, całkiem. Szkoda tylko iż nie ma map w formie pierwszego SL. Oj nie wiem kiedy znajdę czas na przetłumaczenie :evil:

Wojpajek
Major

Wysłany: Śro 29 Sie, 2007   

Ja mam ASL SK 2. Fajna sprawa. Znowu mnie wzięło na ten system. Jedynym minusem wydania Starter Kitów jest fakt, że instrukcja wygląda bardziej jak opowiadanie a nie jak zasady z prawdziwego zdarzenia z paragrafami. Szkoda- bo ciężko się czyta. Myślę nad złożeniem tego w jedną zwartą całość.
Co do plansz. Nie są złe. Są naprawdę sztywne i eleganckie.
SK3 wygląda jeszcze bardziej smakowicie- sporo żetonów o jeden arkusz więcej. 3 mapy i całe zasady do wszystkich starter kitów. Jak tak sobie porównuję to wychodzi tego nie wiele mniej niż w oryginalnym ASL.

sync
Kadet

Wysłany: Nie 26 Paź, 2008   

Widzę że temat umarł śmiercią naturalną :twisted: jeżeli są chętni to zapraszam do SL przez VASSAL

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 26 Paź, 2008   

Czycha byl fanem SL

Bogus_law
Szeregowy

Wysłany: Wto 28 Paź, 2008   

Na razie nabyłem tylko Starter Kit #1 do ASL , jak przetrawię zasady to może sie skusze na jakieś potyczki w vasalu.

maciejo
Kadet

Wysłany: Czw 08 Gru, 2011   

witam wszystkich na forum :D
Mam okazje kupić tanio gre Squad Leader-wydanie polskie i w związku z tym mam pytanko.
Czy w te gre można pograć sobie solo.Raczej nieczęsto będę miał okazje z kimś grać
Na BGG jest napiane że gra rekomendowana jest także dla 1 osoby.Na pupełku natomiast pisze że jest to gra przeznaczona dla 2 osób.
z góry dzięki za pomoc :wink:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 08 Gru, 2011   

dla 1 osoby to trudno mi sobie wyobrazić, zwłaszcza, że tam są interakcje przeciwnika w naszej fazie ruchu. Ale może jest jakaś "przystawka" (scenariusz) typu St'Nazaire.

Odpowiedz do tematu