Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Góry Świętokrzyskie / Linia Wisły
Autor Wiadomość
Major Spokojny
Sierżant

Wysłany: Wto 16 Lis, 2004   Góry Świętokrzyskie / Linia Wisły

Witam

Pozycje z tematu są chyba najbardziej zabałaganione w całym systemie. Na podstawie opracowań pana Wróblewskiego, męczę się nad korektami. Mam jednak pewne wątpliwości:

1. 3 IX w radomiu zmobilizował się kombinowany dyw. art. Skaładjący się z czterech bat. mi. z II i III dyw 55 pal dla 45 DP. Który żeton zastosować proponuję III 55 pal.
2. kiedy rozpoczęło się forsowanie Wisły ( w scenariuszu brak daty). Z tego co wiem Niemcy uderzyli 11 a 12 były już mosty pontonowe.
3. Kiedy odchodziły dyw lekkie i zmechanizowane do bitwy nad Bzurą?
4. Czy nie można by wprowadzać 40 pal z 36DP (gdzie on walczył?)
5. W armii Prusy z 36 DP walczyły tylko 163 pp oraz I i II/165. jak wprowadzać pozostałe? Walczyły w ramach grupy Sandomierz i Armii Karpaty, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby włączyć je do macierzystej Armii
6. Brakuje bat zbiorczych z 16 DP (wchodzą 3 września)
7. Co to jest art. Kielce? Zgodnie z moimi „studiami” powinien być art. Radom. (part p.1)
8. Dlaczego po przejściu płd zgr. A Prusy na planszę od Piotrkowa Niemcy dostają aż tyle lotnictwa? Rozumiem zagrożenie, ale chyba tak szybko nie reagowali?
9. i wiele innych….

Powyższe informacje są dla mnie niezbędne aby dokończyć poprawki

Serdecznie pozdrawiam

sqh
Plutonowy

Wysłany: Sob 20 Lis, 2004   

Na razie odpowiadam - na pytania dotyczące żetonów - bez książek, zwłaszcza, że gdzieś mi wcięło "Południowe Zgrupowanie Armii >Prusy<" P. Zarzyckiego :-( Więc na razie też bez tytułów i numerów stron. Opieram się na arkuszu Excela, w którym podczas opracowywania każdej gry zestawiam nazwy żetonów, ich charakterystyki oraz dyslokacje w poszczególnych scenariuszach.

Bałagan wziął się stąd, że rozpiska żetonów i ich początkowego rozstawienia była robiona zbiorczo dla całej planszy, a potem musiała zostać pocięta i posztukowana, bo gra ukazała się w dwóch kawałkach. Z tej więc przyczyny jednostki, które zaczynałyby grę na prawej połówce, podczas gry na połówce lewej stają się uzupełnieniami. Nie wykluczam, że na tym etapie doszło do jakichś przekłamań.

Ad 1. Moim zdaniem, ów kombinowany dywizjon mobilizował się właśnie w Kielcach;

Ad 4. Możnaby, taka opcja istnieje m. in. w scenariuszu "wczesna mobilizacja". Natomiast w rzeczywistości niejasne są tylko losy I/40. pal (prawdopodobnie dotarł na obszar operacyjny armii, ale gdzie i kiedy - nie znalazłem), zaś dwa pozostałe dyony działały gdzie indziej;

Ad 5. Losów II/164 i III/165. pp nie udało mi się odtworzyć; w scenariuszu historycznym I/164. pp powinien się pojawiać 6 IX w Rozwadowie, zaś III/164. pp - w Ćmielowie tego samego dnia;

Ad 6. Żetony są, powinny się pojawiać 3 IX w Radomiu;

Ad 7. patrz Ad 1.

Ad 9. Gotów jestem się ustosunkować także do innych :-)

sqh
Plutonowy

Wysłany: Nie 21 Lis, 2004   

Ad 1. jeszcze raz, po zajrzeniu do książki:

Według J. Wróblewskiego (s. 92 i 94-95) w skład kombinowanego dyonu artylerii grupy płk. Glabisza weszły: 4. bateria armat i 7. bateria haubic 55. pal - zaczątki mobilizowanych przez 2. pal II i III dyonu 55. pal oraz nadwyżkowa (?) bateria 2. pal. Organizacyjnie w skład dyonu włączono też baterię p-lotek Boforsa. Ponieważ całość mobilizowana była w Kielcach (por. np. P. Zarzycki, "Plan Mobilizacyjny >W<", s. 73), powstały dyon nazwałem "Kielce".

Major Spokojny
Sierżant

Wysłany: Pon 22 Lis, 2004   

Wielkie dzięki sqh,

Nie ustawaj w wysiłkach. Ja naprawdę się nie czepiam, ale zależy mi na tym scenariuszu.
Rozumiem, że ten nieszczęsny dyw. pojawia się 3 IX w…. Radomiu.
Dalej, co z 51 pal z 39. Z rozpisek wynika że walczyły I i II dyw, nie bardzo wiem gdzie startować….

pozdrawiam

sqh
Plutonowy

Ależ nie ma problemu - jeśli coś podpisuję swoim nazwiskiem, to znaczy też, że jestem gotów przyjąć na siebie krytykę za wszelkie niedopatrzenia :-)

Jeszcze innym problemem jest to, że tabelki z rozstawieniem żetonów były początkowo zaprojektowane na 1 IX, a potem - wobec faktu, że w rozgrywanej samodzielnie "Linii Wisły" przez pierwsze kilka dni na planszy byliby tylko Polacy - przerobione na 4 IX.

Ja chyba przejrzę te pierwotne wersje tabelek i za chwilę zamieszczę je na stronie do wglądu.

sqh
Plutonowy

Tak być powinno :wink: Zapraszam do ewentualnej dyskusji:

http://sqhfoto02.w.interia.pl/prusy.htm

sqh
Plutonowy

Widzę, że się sypie przy otwieraniu - wiersze się nakładają na siebie, a nie powinny... W takim wypadku trzeba naciskać "odśwież", aż do skutku.

Major Spokojny
Sierżant

Wysłany: Wto 23 Lis, 2004   

Wszysko się otwiera, wielkie dzieki!, Teraz postaram się poszperać, ale widzę, że mieliśmy te same źródła. I to nie była zadna krytyka, ale mobilizacja (alarmowa :wink: ). np. wydaję mi się że komp TKS (11) wyjechała też 5 IX razem z dyw art. Ale nie ma pewności, a teraz jest spójnie i grywalnie....

pozdrawiam i jeszcze raz Bardzo, bardzo dziękuję

sqh
Plutonowy

Wysłany: Śro 24 Lis, 2004   

Podobno jednak przyjechała na miejsce koncentracji WBP-M już 31 sierpnia (mobilizowana przez CWBPanc/11. bpanc w Modlinie).

Źródło: A. Jońca, R. Szubański, J. Tarczyński, "Pojazdy WP 1939" s.38.

Odnośnie broni pancernej opieram się na metrykach zawartych w tej książce, zeszytach pułkowych (oczywiście, o ile potrzebny w ogóle wyszedł), oraz klasycznej książce R. Szubańskiego, której notabene nowe, poprawione i uzupełnione wydanie "Bellona" zapowiadała już na październik... :-( Może pojawi się na Targach Książki Historycznej...?

Sebastian
Sierżant

Wysłany: Nie 12 Gru, 2004   Re: Góry Świętokrzyskie / Linia Wisły

Witam

Witam przeczytałm twoją wypowiedz do moderatora, mam pytanie
Potrzebuję map częstochowy i okolic piszę pracę magisterską z 7dp w kampani wrześniowej ale nie mam odpowiednich map czy mógłbyś mi w tym temacie coś pomóc.
Pozdrawiam.

sqh
Plutonowy

Wysłany: Nie 12 Gru, 2004   

Sebastianie - zakładam, że pytanie o mapy było do mnie?

Oczywiście mogę pomóc - przedwojennych "setek" mam komplet, choć uprzedzam, że nie wszyscy dostarczyciele zgodzili się na dysponowanie nimi dalej, natomiast pozycje wyjściowe 7. DP (nie tak w końcu odległe - niestety - od końcowych...) można zestawić nawet na ówczesnych arkuszach 1:25 000, z których te najbardziej mnie interesujące (ufortyfikowane) posiadam.

I służę oczywiście informacją na temat fortyfikacji w pasie działania dywizji - w "Spotkaniach z Zabytkami" czeka aktualnie na druk mój artykuł na ten temat, ale mogę go udostępnić.

sqh
Plutonowy

Wysłany: Nie 12 Gru, 2004   

Aha, już doczytałem - w ogóle nie zarejestrowałem postu Majora Spokojnego :-)

Ale od przybytku głowa nie boli... Służę pomocą :-)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 13 Gru, 2004   

ja kiedys narysowałem te pozycje na 50 000 w skali kompanii musze poszukać może znajdę
Kiedyś opracowywałem te dywizje jako drugą po mojej 8 ulubionej

Kutrzeba
Porucznik

Wysłany: Czw 07 Kwi, 2005   

Mam pytanie odnośnie scenariusza Linia Wisły II zamieszczonego na stronie 13 w 8 numerze Tis-u.
Przy tabeli z punktami terenowymi do tego scenariusza jest zamieszczone zdanie:
Cytat:
W trakcie gry Polacy uzyskują punkty zwycięstwa jeżeli do konkretnego dnia opanują poszczególne punkty terenowe.

Cóż wspomniane punkty terenowe są już w tym scenariuszu w rękach Polaków i jeśli już to powinno raczej chodzić o ich utrzymanie. Kolega grający Niemcami upiera się żę w tekście jest błąd i są to punkty terenowe dla nich. Jak jest faktycznie :?:

Gladky
Kapitan

Kutrzeba napisał/a:
Mam pytanie odnośnie scenariusza Linia Wisły II zamieszczonego na stronie 13 w 8 numerze Tis-u.
Przy tabeli z punktami terenowymi do tego scenariusza jest zamieszczone zdanie:
Cytat:
W trakcie gry Polacy uzyskują punkty zwycięstwa jeżeli do konkretnego dnia opanują poszczególne punkty terenowe.

Cóż wspomniane punkty terenowe są już w tym scenariuszu w rękach Polaków i jeśli już to powinno raczej chodzić o ich utrzymanie. Kolega grający Niemcami upiera się żę w tekście jest błąd i są to punkty terenowe dla nich. Jak jest faktycznie :?:

Nikt się nie upiera. W całym wrześniu punkty terenowe są dla Niemców, więc według mnie jest to błąd drukarski.
Tym bardziej, że większość tych punktów jest w rękach polaków.

Kutrzeba
Porucznik

Galdky napisał:
Cytat:
Nikt się nie upiera. W całym wrześniu punkty terenowe są dla Niemców, więc według mnie jest to błąd drukarski.
Tym bardziej, że większość tych punktów jest w rękach polaków.

No to jak się nie upierasz to niech to będą punkty terenowe dla Polaków :D . W końcu tekst odnosi się do nich. Błąd drukarski mógł równie dobrze polegać na tym że napisano "opanują" zamiast "utrzymają". Tak czy inaczej trzeba ustalić jak jest faktycznie bo to rozstrzyga o zwycięstwie.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Punkty terenowe sa dla Niemców
Oni muszą je opanowac, im szybciej tym więcje punktów

Kutrzeba
Porucznik

Trudno :( Ale pocieszam się faktem że za wiele ich nie zdobędą :twisted:

Gladky
Kapitan

Wysłany: Pią 08 Kwi, 2005   

WZ napisał/a:
Punkty terenowe sa dla Niemców
Oni muszą je opanowac, im szybciej tym więcje punktów

Dziękuję Wojtku. Czasami moi młodsi koledzy bywają nad wyraz uparci i nie słuchają racjonalnych argumentów.

Gramy w scenariusz dowolny ze zmobilizowanymi Polakami. Jest on o tyle trudny wg mnie, że siły niemieckie - zaledwie dwie dywizje piechoty uniemożliwiają przejście rzeki na dłuższym odcinku. Polacy posiadają też bardzo liczną artylerię... i zniszczone mosty. Jest bardzo trudno niemcami przejść linię wiesły, a nawet jeśli się to uda piechotą, to czołgi cały czas są w zasadzie unieruchomione.

Kutrzeba
Porucznik

Wysłany: Pon 11 Kwi, 2005   

Gladky napisał:
Cytat:
Dziękuję Wojtku. Czasami moi młodsi koledzy bywają nad wyraz uparci i nie słuchają racjonalnych argumentów.

Jacy młodsi :lol: :lol: :lol: :?: Jeśli mnie pamięć nie myli to ja jestem z 1984r. ( ukończyłem 5 letnie liceum ekonomiczne ) a ty z 85.

Odpowiedz do tematu