Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
XIX wiek od Wojny Krymskiej.
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Nie 07 Lis, 2004   XIX wiek od Wojny Krymskiej.

Tematy całkowicie nieeksploatowane, choć Kolega Zeka się przymierza do Wojny Krymskiej, czym mnie po prostu uprzedził :wink:

Meine Herren!!!

Mam propozycję:
połączmy nasze siły w celu stworzenia jednolitego systemu bitewnego z realiów tak do wojny rosyjsko-tureckiej 1877-1878.

Proponuję zresztą stworzenie czegoś całkiem nowego u nas:
systemu mieszanego strategiczno-taktycznego.
Z ruchem strategicznym, ale starciami na poziomie taktycznym.

Co Panowie na to?

Zeka
Chorąży

Wysłany: Nie 07 Lis, 2004   

Zgadzam się raz jeszcze z Tobą:) Myślę także, że mój współpracownik (ale to ładnie brzmi :wink: ) nie będzie miał nic przeciwko temu. mam nadzieję, że miło nam się będzie współpracowało:)
Pozdrawiam

Orosn
Kadet

Ten pomysł naprawde mi się podoba i dlatego jako "współpracownik" również się zgadzam. To ułatwi pracę i może dzieki temu stworzymy naprawde cos niezłego. Mogę tylko powiedzieć że mam nadzieję że nam się uda to zrobić jak najlepiej. Pozdrawiam.

Gość

Ja zaczynam powolutku wczytywać się w realia epoki.

Na razie czytam pracę B. Brodeckiego o Szypce i Plewnie.
Mało konkretów, ale coś się daje wyczytać.
Gdybyście Panowie mieli linki do ciekawych stron, podrzućcie proszę.

Arje
Kapral

Wysłany: Pon 08 Lis, 2004   

Myślę, że do walk z tego okresu całkiem dobrym i uniwersalnym systemem jest ten z "Tannenbergu". Podział wojsk, dowodzenie i zaopatrzenie jest zbliżone, trzeba by tylko zmodyfikować artylerię.

Ja z kolei przymierzam się od dawna do zrobienia w tym systemie wojny japońsko-chińskiej (1894/5) i japońsko-rosyjskiej (1904/5).
Cóż, kiedy czasu brakuje... :cry:

Gość

Z tym, że mi chodzi o grę na poziomie taktycznym, a nie tylko operacyjnym. Inna sprawa, że z tą taktyką to wtedy nieco inaczej bywało.

Gdybyś Arje życzył sobie pomocy co do wymienionych przez Ciebie konfliktów (dość powiedzieć, że o wojnie rosyjsko-japońskiej mówię od dawna), zwłaszcza komponentu morskiego, bez którego się nie obejdzie w ogóle, służę uprzejmie.
Ostatnio zmieniony przez Gość Pon 08 Lis, 2004, w całości zmieniany 1 raz  

Zeka
Chorąży

Zulu, czy w takim wypadku Wojne Krymską potraktujemy jako scenariusz do tego systemu? Chodzi mi głównie o to, w jakis psosób się zajmiemy jednostkami wojskowimi. Czy będzie to rozwiązanie na modłe np. Wojen napoleońskich? Bo z Orsonem planowaliśmy swego czasu poustalać historyczne jednostki, ale jeżeli ma powstać cały system może będzie lepiej nieco od tego odejść. Takie luźne uwagi:)
Pozdrawiam

Gość

Wiesz, ja to wiedzę w ten sposób:

tworzymy zrąb reguł pozwalających na rozgrywkę strategiczno-taktyczną, które można odnośnie konfliktów modyfikować.

Jestem jak najbardziej za tym, żeby zrobić coś jak Wojny Napoleońskie, czyli hipotetyczną grę w realiach.

Co do Tannenbergu:

moim skromym zdaniem nie nadaje się on nawet na grę w realiach połowy XIX wieku w skali operacyjnej.

Zaczynam zgłębiać wojnę rosyjsko-turecką 1877-78 i jakoś nie widzę tam systemu brygadowego z nieco niewygodnym systemem walki z kartą odwrót i pościgiem na jedno pole.

Gdyby w tym systemie robić I Plewnę, okazałoby się, że w batalii weźmie udział po około 10 żetonów z każdej strony.
Zresztą taktyka i uzbrojenie jakoś nie pasują.
Wszystkie liniowe oddziały w 1914 uzbrojono w nowoczesne powtarzalne karabiny odtylcowe (Mauser, Mosin-Nagant), gdy tymczasem w 1877 Turcy mieli nowoczesne karabiny Peabody-Martiny (pewnie już odtylcowe), gdy Rosjanie w wiekszości karabiny Krnka, a Berdanki wyłącznie kawaleria i gwardia (grenadierzy chyba też).

No i taktyka nie ta.
W 1914 r. Rosjanie nie stosowali już kolumn batalionowych, zaś w 1877 prowadzili natarcia w iście kutuzowskimstylu (Kula głupia, bagnet zuch), a wyłacznie jedna z pięciu kompanii w batalionie to kompania strzelecka - reszta pewnie nie była szkolona do walki w szyku rozproszonym, w przeciwieństwie do Turków.

Nie studiowałem innych starć, zwłaszcza prusko-francuskich, czy austriacko-włosko-francuskich, ale pobieżna znajomośc realiów wojny secesyjnej skłania do stwierdzenia, że system Tannenbergu po prostu nie pasuje.
kto pod Tannenbergiem stosował szyk en bataille?

Chodzi mi o grę na poziomie taktycznym z możliwością przejścia do ruchu strategicznego.

Skala taktyczna to pewnie batalion piechoty, pułk jazdy i bateria artylerii, więc jak w Waterloo.

Arje
Kapral

Wysłany: Wto 09 Lis, 2004   

Zulu, ale gdzie w Tannenbergu masz kolumny, tyraliery, broń odtylcową i podobne szczegóły? Przecież skala jednostek jest już na tyle duża, że wszystkie te kwestie zostały sprowadzone do dwóch cyfr (liczebność i efektywność). I już.

Mało jednostek? Mnie to nie przeszkadza - już jestem w takim wieku, że nie rajcują mnie gry, w których po każdej stronie szaleją setki żetonów.
Z przerażeniem czytam o pomysłach rozegrania całego frontu wschodniego w tannenbergowskiej skali. Toż to masochizm - po dwóch etapach wymiękniecie.

Co do wojny ros-jap to akurat kwestie floty znam nieźle, gorzej z wojskami lądowymi.

Gość

Arje napisał/a:
Zulu, ale gdzie w Tannenbergu masz kolumny, tyraliery, broń odtylcową i podobne szczegóły? Przecież skala jednostek jest już na tyle duża, że wszystkie te kwestie zostały sprowadzone do dwóch cyfr (liczebność i efektywność). I już.

Mało jednostek? Mnie to nie przeszkadza - już jestem w takim wieku, że nie rajcują mnie gry, w których po każdej stronie szaleją setki żetonów.
Z przerażeniem czytam o pomysłach rozegrania całego frontu wschodniego w tannenbergowskiej skali. Toż to masochizm - po dwóch etapach wymiękniecie.

Co do wojny ros-jap to akurat kwestie floty znam nieźle, gorzej z wojskami lądowymi.

Dzięki za odpowiedź, ale dalej mnie to nie przekonuje.
Zarówno uzbrojenie jak i taktyka w 1914 roku poszły do przodu, nawet w porównaniu z 1904, gdzie Japończycy szturmowali Port Artur w kolumnach pułkowych, nie w rozciągniętych łańcuchach tyralierskich, czy przy użyciu grup szturmowych.

Co do pomocy:

nie ma sprawy, nie zamierzam się narzucać (z niczym, także z Tannenbergiem).

Arje
Kapral

Jak to narzucać się z Tannenbergiem? Nie rozumiem...

Rozumiem, że Koledzy nastawili się na grę dwuszczeblową (strategiczno-taktyczną) i w tym kierunku idą Wasze plany. To może być nawet fajne - vide inne gry tego typu.
W związku z tym nie ma sensu wałkowanie przeze mnie tematu systemu tannenbergowskiego.

Pan P.
Kapitan

No :) fajne plany macie panowie. Z przyjemnoscia bym zagral wojne rus-jap. Mam taki pomysl

- powinny byc 2 mapy
- 1 dla dzialan morskich ( wkoncu bez nich nie da sie symulowac tego konfliktu ) swietnie by bylo samemu rozegrac bitwe "cuszimska" ( moze odbyla by sie gdzie indziej, moze na pomoc nadszedl by dywizjon murmanski ( ? ) czy poloczylo to by sie z wypadem z Port Arthur ?
- 2 dla dzialan ladowych

Mam swietna ksiazke Pawla Wieczorkiewicza, w niej min. znajduje sie opis wojny Rus-Jap. Moge sluzyc pomoca.

Gość

Arje napisał/a:
Jak to narzucać się z Tannenbergiem? Nie rozumiem...

Rozumiem, że Koledzy nastawili się na grę dwuszczeblową (strategiczno-taktyczną) i w tym kierunku idą Wasze plany. To może być nawet fajne - vide inne gry tego typu.
W związku z tym nie ma sensu wałkowanie przeze mnie tematu systemu tannenbergowskiego.

Też myślę, że należy zarzucić taką dyskusję.

Narzucać się z Tannenbergiem?

Piszesz, że nie wyobrażasz sobie tego, więc ja odpowiadam, że nikomu nie zamierzam się narzucać, zwłaszcza że to lekka przesada z tą toną żetonów.

Nie będzie ich aż tak wiele.

Gość

Paweł Puzio napisał/a:
No :) fajne plany macie panowie. Z przyjemnoscia bym zagral wojne rus-jap. Mam taki pomysl

- powinny byc 2 mapy
- 1 dla dzialan morskich ( wkoncu bez nich nie da sie symulowac tego konfliktu ) swietnie by bylo samemu rozegrac bitwe "cuszimska" ( moze odbyla by sie gdzie indziej, moze na pomoc nadszedl by dywizjon murmanski ( ? ) czy poloczylo to by sie z wypadem z Port Arthur ?
- 2 dla dzialan ladowych

Mam swietna ksiazke Pawla Wieczorkiewicza, w niej min. znajduje sie opis wojny Rus-Jap. Moge sluzyc pomoca.

To raczej Arje zaczął pierwszy, więc to Jego pomysł.

Co do działań lądowych są pewnie dobre źródła, zaś do oblężenia i szturmów Port Artura nawet i praca Dyskanta pt. "Port Artur" wystarczy - jest tam sporo szczegółów.
Kiedyś tam, całkiem niedawno, natrafiłem na stronę www o wojnie rosyjsko-japońskiej i jeszcze jednej stronie, z której ściągnąłem plik Adobe ze schematami dywizji rosyjskich i japońskich.

Niestety składu Armii walczących na froncie mandżurskim nie znam.

Zeka
Chorąży

Zulu byłbym wdzięczny jeżeli mógłbys mi podac link do tych stron, a zwłaszcza do tej z schematami.
Ja na razie buszuję na temat sił brytyjskich podczas wojny krymskiej.
Pozdrawiam

Gość

Zeka napisał/a:
Zulu byłbym wdzięczny jeżeli mógłbys mi podac link do tych stron, a zwłaszcza do tej z schematami.
Ja na razie buszuję na temat sił brytyjskich podczas wojny krymskiej.
Pozdrawiam

http://www.russojapanesewar.com/index.html

Ślicznie to zrobione.
Schematy prześle mejlem.

Zeka
Chorąży

Naprawdę ładnie

Gość

Zeka napisał/a:
Naprawdę ładnie

Zeka, bez Twojej emalii nic nie prześlę.
Wyślij priva.

Zeka
Chorąży

Wysłany: Czw 17 Mar, 2005   

Postanowiłem ożywić ten wątek...
Rozszerzenia "Ostatniej wojny cesarzy" o front serbski sam nie dokonam (no chyba, że mi się uda dograć zasady do gry). Mogę podać ODB (o czym już napisałem w innym temacie), dowódców i różne dane na ich temat, coś o strukturze armii, jej położeniu itp.
Natomiast wcześniej wspominaną grę o walkach o Dardanele chyba uda się doprowadzić do szczęśliwego końca (wreszcie udało się odzyskać kontakt z kolegą, który się tym zajmuje).

Odpowiedz do tematu