Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kierunki rozwoju Taktyki i Strategii.
Autor Wiadomość
slowik
Major

Wysłany: Pon 18 Kwi, 2005   

mi sie Tannenberg podobal...

podoba mi sie ze np. jak wyszly scneariusze i gra Market Garden w gazecie byl tez jej krotki opis. podobnie z EL-Alamein itd.

uwazam ze przy jakichkolwiek scneariuszach historycznych lub grach na takim tez podlozu powienien byc maly opis bitwy...

Gość

slowik napisał/a:
mi sie Tannenberg podobal...

podoba mi sie ze np. jak wyszly scneariusze i gra Market Garden w gazecie byl tez jej krotki opis. podobnie z EL-Alamein itd.

uwazam ze przy jakichkolwiek scneariuszach historycznych lub grach na takim tez podlozu powienien byc maly opis bitwy...

Też jestem tego zdania, to dobra rzecz.

Wojpajek
Major

Cytat:
Wojpajek jak masz taką potrzębę to sam to napisz takie opowiadanie wojenne, najlepiej na forum- tu je przeczytam z zapartym tchem, ale zostaw ten nieszczesyny TiS taki, jakim jest.

Hehe ja i pisanie, heheh... :? Teufel nie wiesz co jeszcze mi po głowie chodzi odnośnie TiSa :twisted:
A co do rysów historycznych to uważam że są jak najbardziej na swoim miejscu. Ja a którat to histori nie znam w takim stopniu że wiem że w jakimś roku taki a taki półk miał tylu ludzi i taki i taki numer. W zasadzie to ja mam tylko zapał do wojen i gier wojennych i jak mi ktoś napisze o grze Market Garden lub o Afryce co nieco to z chęcią przeczytam i za to redakcji bardzo dziękuję że jeszcze pamięta o tych co grają a nie znają. :wink:

Dezerter
St. szeregowy

Wysłany: Nie 24 Kwi, 2005   

7TP i Archanioł, napisali to czego i mnie brakuje w TiSie. Opisy kampanii, poszczególnych bitew. Pokazanie jakie zasady sztuki wojennej zostały zrealizowane w danej bitwie / kampanii.
W ogóle artykuły o wojowaniu. Na przykład, gdy myślimy o okrążeniu każdy z nas w pierwszej chwili myśli o szczelnym otoczeniu wroga i odcięciu go od logistyki. A wystarczy nieco poczytać i jest i inna koncepcja okrążenia – otoczyć wroga, ale zostawić mu drogę ucieczki. Gdy zacznie się przez nią wycofywać, zaatakować, wywołać panikę bo powszechnie wiadomo, że największe straty ponosi się podczas niezorganizowanej ucieczki. A z przeciwnikiem, którego okrążyliśmy będziemy musieli pewnie walczyć aż do jego całkowitego wyeliminowania – często gęsto nie jest to takie łatwe.
I już jest to jakiś zalążek tematu na artykuł.

Chciałbym więcej pisania o sztuce wojennej, o zmianach jakie zaszły w ciągu tysięcy lat i o tym co cały czas jest aktualne, o koncepcjach wojen, jakie były drzewiej, jakie są a może i o tych jakie będą?

Przy takim stechnicyzowaniu dzisiejszej wojny, ciekawe by też były artykuły o zmianach jakie przyniosła technika na pole bitwy, ale i na jej zaplecze. Przecież wiele (nie wiem czy nie większość) wynalazków stworzonych na potrzebę dzisiejszej (mam na myśli wojnę XX wieczną) to nie była broń.

Wiem, że pismo jest o grach a nie o historii wojskowości, ale te gry mają pozwolić zabawić się w taktyka czy też stratega. Skoro chcemy odtwarzać bitwy to warto wiedzieć nie tylko jakie są zasady gry, ale zasady sztuki wojennej jako takiej. Twórcy gier chcą, aby były one jak najbardziej realistyczne (wiem, że nigdy pełnego sukcesu nie będzie), więc taka wiedza jest jak najbardziej na miejscu.

Wojpajek
Major

Wysłany: Nie 24 Kwi, 2005   

Cytat:
Chciałbym więcej pisania o sztuce wojennej, o zmianach jakie zaszły w ciągu tysięcy lat i o tym co cały czas jest aktualne, o koncepcjach wojen, jakie były drzewiej, jakie są a może i o tych jakie będą?

Ja też bym chciał o sztukach wojennych mieć wogóle osobną stałą rubrykę.

Bergman
Kapitan

Wysłany: Śro 27 Kwi, 2005   

Nie chodzi o to, by po raz kolejny standrdowo opisawć Stalingrad, czy Arnhem, zreszta, z tego co sie pokazało w TiS , to nam nie grozi, ale własnie podawac w tych artykułach, rzeczy w kórych w innych opracowaniach historycznych trudno znaleźć, chocby taka niby oczywista rzecz, jak OdB w porządnej skali. A o mniej znanych kampaniach, jak chociażby w Birmie, alo w Afryce Wschodniej, to aż sie prosiżeby o tym w TiS poczytać i nawet jeżeli nie ma do tego zaraz gier i scenariuszy to można by na takiej podstawie spróbowac coś wyrzęxbic w domu.

Ogólnie - pisałem juz o tym zresztą, jestem za tym by wszystkie artykuły jednak miały jakieś odniesienie do gier, w taki czy inny sposób. Galeria sylwetek żołnierzy wcale nie jest takim głupim pomysłem, jeżeli mozna by je wykorzystywac do robienia własnych żetonów np. do domowych gier. (oczywiście trza by uzgodnić co z prawami autorskimi)
- Porucznik

dbj
Kapitan *

Wysłany: Śro 27 Kwi, 2005   

Na wzór wykazu scenariuszy wydanych w TiS-ach, który ukazał się w 12 numerze, można by zrobić wykaz wydanych żetonów. Nie koniecznie bardzo szczegółowy, z wszystkimi korektami, ale przynajmniej te jednostki, które ukazały się w Tis-ach poraz pierwszy.

Memnon
Porucznik

Wysłany: Wto 10 Maj, 2005   

Darujcie, że wszystkich postów nie przeczytam, jak kogoś zdubluję, to zrozumcie człowieka, który ma ograniczony dostęp do internetu.

Moje postulaty sprowadzają się zasadniczo do takich kwestii jak:
1. Nie forma ma dominować nad treścią. Ostatni numer to porażka. Żeby nie artykół Sławka Łukasika o Tannenbrrgu, to właściwie nie byłoby tam co czytać. To że pismo jest bardziej kolorowe nie znaczy to takie zatkajdzióry jak "kampanie napoleońskie" niec nie wniosą. Ci których to interesuje juz te rzeczy wiedzą, ci których nie pewnie tego nie przeczytają.
2. Rzeczywiście, mnożenie kelejnych scenariuszy (zwłaszcza fikcyjnych) do B-35 (choć to mój ulubiony system, ale bądźmy obiektywni) nie prowadzi absolutnie do niczego, poza produkcją coraz to nowych żetonów (przydałby się artykół jak je pakować, żeby się nie pogubić).
3. Więcej artukółów o sztuce wojennej, a zwłaszcza o taktyce. Przecież użycie wojsk na polu bitwy to wspaniała działka, interesująca i obfitująca w tematy.

Karol3414
Major

Memnon napisał/a:

1. Nie forma ma dominować nad treścią. Ostatni numer to porażka. Żeby nie artykół Sławka Łukasika o Tannenbrrgu, to właściwie nie byłoby tam co czytać. To że pismo jest bardziej kolorowe nie znaczy to takie zatkajdzióry jak "kampanie napoleońskie" niec nie wniosą. Ci których to interesuje juz te rzeczy wiedzą, ci których nie pewnie tego nie przeczytają.

Nie zgodzę się z Tobą, mimo iż okres ten nie interesuje mnie aż tak bardzo, to bardzo chętnie go przeczytałem. Co prawda widać w nim ręke Nico ale fajnie się czytało :wink:
Memnon napisał/a:

2. Rzeczywiście, mnożenie kelejnych scenariuszy (zwłaszcza fikcyjnych) do B-35 (choć to mój ulubiony system, ale bądźmy obiektywni) nie prowadzi absolutnie do niczego, poza produkcją coraz to nowych żetonów (przydałby się artykół jak je pakować, żeby się nie pogubić).

Właściwie to racja, ze świecą szukać kogoś kto zagrałby w to wszystko.
Memnon napisał/a:

3. Więcej artukółów o sztuce wojennej, a zwłaszcza o taktyce. Przecież użycie wojsk na polu bitwy to wspaniała działka, interesująca i obfitująca w tematy.

Fakt, też bym chętnie poczytał o taktyce i strategii. Był chyba kiedyś dział "logika" ale wypadł.

Gość

Szczerzę sobie zęby na coś o taktyce w czasie wojny rosyjsko-tureckiej 1877-78 i pewnie wyszczerzę (bo to ciekawy konflikt na przełomie dwóch różnych epok - napoleońskiej i I wojennej).

Na razie obiecałem II Bitwę w Cieśninie Otranto, więc o taktyce na lądzie nic z mojej strony.

slowik
Major

no ja jakos od razu zgadlem ze Nico pisal ten artykul o Wojnach Napoleonskich, i trzeba tez przyznac ze powstrzymal sie troche ;)
Mi tam TiS sie podoba jak jest, jasne jest ze raz podoba mi sie lepiej raz mniej ale jeszcze ani razu mnie nie zawiodla jego tresc.

preclo
Kapitan

Panowie mowa o podwójnym artykule "Kampanie Napoleona" ?
Na tyle co zdąrzyłem juz skojarzyć środowisko graczy (nazwiska z nickami) to nie jest to artykuł Nico.
Chyba, że występuje pod pseudonimem Artur Wodzyński ;)

Mniejsza o personalia, artykuł całkiem przyjemny.
...::: [ www.bykom-stop.avx.pl ] :::...

Wojpajek
Major

Uważam że artykuł o Napoleonie był świetny. Może teraz autor albo Nico :wink: napisał by szczegółowo o kampanii Napoleona w Polsce.

slowik
Major

Aha, sorry ,wierzylem Karolowi3414, juz sie nie powtorzy ;)
Artykul bardzo ciekawy, ale np. oceny tak hmm. ;)

Karol3414
Major

Wysłany: Śro 11 Maj, 2005   

Kurde a byłem pewny że to on, choć trochę mnie dziwił fakt że skrytykował armię Napoleona.

Memnon
Porucznik

Dobra, a co sądzicie o tym, żeby zamiast coraz więcej kolorowych stron wprowadzić sztancowe żetony?

dbj
Kapitan *

Powtrzam apel:
dbj napisał/a:
Na wzór wykazu scenariuszy wydanych w TiS-ach, który ukazał się w 12 numerze, można by zrobić wykaz wydanych żetonów. Nie koniecznie bardzo szczegółowy, z wszystkimi korektami, ale przynajmniej te jednostki, które ukazały się w Tis-ach poraz pierwszy.

Memnon
Porucznik

Wysłany: Czw 12 Maj, 2005   

Na pewno zajrzę, ale nie mam niestety tego numeru więc nie wiem kiedy to będzie. Czy mógłbyś mi podać ogólne wnioski jakie wyniknęły w tej dyskusji?

dbj
Kapitan *

Memnon napisał/a:
Na pewno zajrzę, ale nie mam niestety tego numeru więc nie wiem kiedy to będzie. Czy mógłbyś mi podać ogólne wnioski jakie wyniknęły w tej dyskusji?

Ta dyskusja nie jest w 11 TiSie tylko na tym forym w temacie dotyczacym 11 TiSa, dlatego spokojenie mozesz do niej zajrzeć.

Memnon
Porucznik

A na której stronie, bo nie chce mi się szczerze rzekłwszy wszystkich 9 czytać? :D

Odpowiedz do tematu