Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kierunki rozwoju Taktyki i Strategii.
Autor Wiadomość
Robert E.Lee
Plutonowy

Wysłany: Sob 28 Sty, 2006   

A ja postuluję taki oto kierunek rozwoju TIS by numery pojawiały się w punktach sprzedaży tak, jak jest to w „planie”, czyli jeśli podaje się,w którymś momencie na forum, że TiS jest w EMPiKu do nabycia np. od 15go danego miesiąca to ma tam być.
Nie rozumiem tłumaczenia się grupy wydającej pismo i zrzucania winy oraz szukania usprawiedliwienia odnośnie potencjalnych opóźnień, w formie:
- że drukarze zaspali,
- że żetony się „robią”,
- iż mapa jeszcze nie gotowa itp.
Są przecież trzy miesiące na to by ustalić z dokładnością, co do jednego góra dwóch dni, kiedy uda się skompletować zawartość pisma, a jeśli to aż tak trudne to nie podawać konkretnej daty dziennej a jedynie orientacyjną, że TiS do nabycia na przełomie np. stycznia i lutego, lub w drugiej połowie marca czy jakoś tak unikać po prostu dat dziennych. Względnie podać datę dzienną z terminem aż nadto do przodu nic się przecież nie stanie, jeśli pismo kilka dni już wydrukowane poczeka na wysyłkę. Jeśli myśli się o rozwoju na rynku a sądzę, że taka rola przyświecała np. powrotowi gier do sklepów to trzeba dbać o wizerunek firmy a do wizerunku niewątpliwie można zaliczyć zdolność dotrzymywania terminów.

DN
Szeregowy

Robert E.Lee napisał/a:
Jeśli myśli się o rozwoju na rynku a sądzę, że taka rola przyświecała np. powrotowi gier do sklepów to trzeba dbać o wizerunek firmy a do wizerunku niewątpliwie można zaliczyć zdolność dotrzymywania terminów.

Generalnie się z tobą zgadzam, ale nigdy nie należy zapominać że podstawowym problemem są środki na produkcję. Ich zdobycie jest priorytetem. Wg mnie w tej chwili produkcja gier i pisma nie jest oplacalna. Byłaby gdyby podniesc ceny gdzies z 2 razy i ziekszyc sprzedaz jakies 10 razy. Wtedy mozna by wtedy mowic o jakimkolwiek zysku. W tej chwili wydawanie to wylacznie tylko takie hobbi. Każdy kto uczestniczy w tym procesie nie utrzymuje sie z tego, a pracuje gdzie indziej i po godzinach probuje w czyms pomoc.
Alternatywą jest zawsze likwidacja dzilalnosci, a to jest najgorsze rozwiazanie. Nie sądze aby np. tygodniowe opoznienie mialo jakiekolwiek znaczenie w takiej sytuacji.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Robert E. Lee chyba spóźnił się na bitwę pod Chatanogą a jednak ją wygrał :)
Panowie, przygotowanie gier jest pewnym cyklem, może się zdażyć że to czy inne nie wypali. Ale chyba zauważalny jest postęp. Mamy teraz 4 gazety rocznie, trzy gry. Konia z rzędem temu, kto by to przewidział 2-3 lata temu. Wizerunek firmy kształtuje produkt sam w sobie. A nie data jego wydania.
Oczywiście jest super jak Normandia ukazuje się 6 czerwca
a śląsk 1 września, ale bywa czasem tak, że zdaży się opóźnienie i czy z tego powodu mamy strzelać sobie w stopę za karę?

Nico
Pułkownik

WZ napisał/a:
Robert E. Lee chyba spóźnił się na bitwę pod Chatanogą

Ja w kwestii formalnej :) .
R.E.Lee nie walczyl pod Chattanooga :) , walczyli tam Grant (Unia) i Bragg (Konfederacja).

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Nico błagam zrozum że to był skrót myślowy :)
Na pewno Lee się gdzieś spóźnił :)

Nico
Pułkownik

WZ napisał/a:
Nico błagam zrozum że to był skrót myślowy :)
Na pewno Lee się gdzieś spóźnił :)

Lee sie nie spoznil nigdy :) ha! :P

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 29 Sty, 2006   

Dzimi Lee Kartis ciągle się spóźniał za ściganym :)
Na tamtego Lee też coś znajdę

wujaw
Podporucznik

CYTUJĘ POPRZEDNIKA "W Polsce żyjemy.. I bynajmniej nie utrzymujemy się z wydawania gazety/gier.
Nie mieszkamy w Paryżu, nie nazywamy się VAE VICTIS i nie stać nas na utrzymywanie 45-osobowej redakcji.
Ja na utrzymanie strony muszę wysupłać rocznie około 1000PLN i jak nie zapłacę w terminie to.. nie będziemy mieli gdzie pisać. Muszę zarobić te pieniądze gdzie indziej, dzięki czemu nie mam czasu aby produkować się w gazecie.
A czepianie sie Wojtka jest... (dużo kropek) nieporozumieniem.
Każdy normalny i zdrowo myślącu facet już dawno rzuciłby to wszystko gdzieś. Macie wszyscy cholernie wielkie szczęście, że Mu się jeszcze chce.[/quote]"No właśnie.Tu tkwi sedno sprawy.Czy we Francji jest tylu strategów?Bo nie przesadzę,że polscy stratedzy to prawie sekta.W ogóle się dziwię,że TIS wychodzi kwartalnie(że się udaje).To sukces garstki ludzi.Ci którzy narzekają na drobną nieterminowość powinni przemyśleć realia.Ja zawsze zastanawiam się kupując z przyjemnością TIS-a,czy to nie jest ostatni.Problem jest duży,bo jako miłośnik szachów obserwowałem losy czasopism szachowych.Zostały 2,a nakłady mają takie,że też ze wzruszeniem kupuję nowy egzemplarz.To jest problem rozrywek intelektualnych.Przy okazji a propos kierunku rozwoju TIS-a wspomnę,że myślę,iż jego jedyną szansą jest silniejsze zakotwiczenie gier proponowanych w TIS-ie z tematyką artykułów.Nie mam jeszcze 16 i nie wiem co w niej jest,ale ludzie których znam jako deser do ŚWIENCINA przeczytaliby duży tekst o wojskowości stron konfliktu tych czasów i pozostałych starciach.I tak dalej(artykuł,a do niego scenariuszyk historyczny albo alternatywny).Krótkie scenariusze dają szansę ludziom pracujacym,mającym więcej niż jedno hobby i w ogóle mającym mniej czasu.Relacje jak bawia się inni jak najbardziej.Dobre przykłady zachecają.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Właśnie w tym kierunku chcemy ewoluować
Jako flagowy będzie materiał na temat bitwy zamieszczonej w postaci gry. Będzie o wojskach terenie, i wszystkim wokół. Tego również dotyczyć będzie okładka (tu czasem może być opcja "pochodna". Oczywiście nie ograniczymy się do tego jednego materiału. Liczba scenariuszy oscylować będzie wokół 10, tak by każdy znalazł coś dla siebie
Co raz więcej osób - naszych czytelników i kolegów angażuje się w powstawanie Taktyki i to gwarantuje różnorodne podejście do gier i scenariuszy. Również twórcami gier sa osoby spoza redakcji co gwarantuje nowatorskie podejście do wielu zagadnień
Taktyka się rozwija właśnie dzięki czytelnikom i dla nich jest tworzona
A słowa krytyki chyba muszą nam towarzyszyć, bo mobilizują nas do lepszej pracy :)

Aetius
Kapitan

a powiedzcie nam wy wszyscy którym mało tego co się w kierunku gier strategicznych w Polsce dzieje co to by było gdyby szanowny Wojtek nie wydawał gier???czy znalazłby się ktoś podobny do niego i pasjonat który wydawałby by gry dal nielicznej rzeszy graczy???
i tak mamy szczęście że mamy rodzimego wydawcę i nie musimy ściągać gier zza granicy...pomyślcie co czuje taki gracz np w mongolii który przez przypadek będąc gdzieś w zachodniej europie podjarał się do grania a jak wrócił to nie miał nawet z kim o tym porozmawiać...

Aetius, Otis, Atieus, Ateius, Aietus, Iaietus, Bigos, Helikopter, Kotletius... co dalej? ;)

WASHINGTON
Sierżant

Aetius napisał/a:
a powiedzcie nam wy wszyscy którym mało tego co się w kierunku gier strategicznych w Polsce dzieje co to by było gdyby szanowny Wojtek nie wydawał gier???czy znalazłby się ktoś podobny do niego i pasjonat który wydawałby by gry dal nielicznej rzeszy graczy???
i tak mamy szczęście że mamy rodzimego wydawcę i nie musimy ściągać gier zza granicy...pomyślcie co czuje taki gracz np w mongolii który przez przypadek będąc gdzieś w zachodniej europie podjarał się do grania a jak wrócił to nie miał nawet z kim o tym porozmawiać...

Zgadzam sie z tym w 100% i choc sam nie mam czasu na zaangazowanie sie jakos bardzo w "tworcze" wspieranie TiS, to chociaz kupuje wydawane gry i gdyby Pan Wojtek i Reszta Redakcji dali sobie z ta dzialalnoscia spokoj, to bardzo bym sie zasmucil...

m_kowal
Porucznik

Zgadzam sie z przedmowcami.

A ze mam bujna fantazje i czasami lubie sobie posprawdzac co by bylo gdyby
to ukladam od czasu do czasu scenariusze :D

Robert E.Lee
Plutonowy

W tamtym poście chodziło mi o to, że jest to pewien proces cykliczny na drodze:
- pełen gotowy już komplet materiałów dla drukarni,
- wydrukowanie nakładu,
- jego potencjalny odbiór,
- oraz rozprowadzenie pisma w sieci EMPiK.
Oczywiście wszystko z uwzględnieniem ewentualnych opóźnień i dni wolnych od pracy. Co do dni wolnych to chyba wydawca wie lub powinien wiedzieć, kiedy się pracuje w większości punktów (drukarnia, i „kurier” z prasą do EMPiKu), a mając już na koncie szesnaście numerów pisma z tego jakieś dziesięć w miarę regularnie wydanych można określić czy na tej drodze powstają również jakieś opóźnienia? I o to mi właśnie chodzi ja się nie czepiam tego, że to ma być kwartalnik, że w zeszłym roku miast czterech wydano trzy numery, ale można ze znacznie większą dokładnością biorąc pod uwagę to, co zamieściłem powyżej określić, kiedy pismo jest dostępne do kupienia w EMPiKu.
Wiem, że mogłem zamówić numer przez neta lub przekazem pocztowym i może byłby wcześniej, ale ja często kupuję TiS nawet z sześć do dziesięciu tygodni po premierze. Jednak na tym numerze wyjątkowo mi zależało, bo byłem umówiony z gościem z Katowic na grę zamieszczoną w „szesnastce” i wedle zapowiedzi i zapewnień redakcji numer miał być w sprzedaży pod koniec stycznia a tak się składa, że mój rywal ma wtedy ferie.
Wiem również, że jest to prasa niszowa, ale hobby polega właśnie na tym, że nikt nikogo do niczego nie zmusza. Wprowadzono znacznie lepszej jakości papier i kolorowe strony teraz dwie mapy to są dodatkowe nakłady finansowe a w miarę precyzyjne określenie terminu wydania gry z uwzględnieniem tego, co zamieściłem wcześniej nie niesie ze sobą jakichkolwiek kosztów.
Ja doceniam postęp jaki się pojawił w piśmie od numeru szóstego (mój pierwszy do teraz), a będąc w niszy rynkowej uważam, że warto zwracać nawet na takie szczegóły jak data. Każda forma zwiększenia atrakcyjności i „rzetelności” jest tu jak najbardziej na miejscu.
Widzę że rozpętałem burzę :twisted: :twisted: ale sądzę, iż jest ona w miarę konstruktywna i warta do rozważenia na przyszłość.

czycha
Sierżant

Wysłany: Sob 11 Lut, 2006   

Wybaczcie forumowicze iż ni z tego ni z owego wyjadę z trochę innym tematem. Właśnie po zakupie Arden postanowiłem postudiować w TiS-ie drobne poprawki do tej gry. Przeglądając nr 15 postanowiłem jeszcze raz przeczytać artykuł przetłumaczony z VaeVictis (+Paper wras). To pytanie kieruję bardziej w stronę Ojca Redaktora. Wojtku: Czy Masz wogóle w planach nawiązanie jakiejś współpracy lub drobnej wymiany materiałów z jakimiś gazetami zagranicznymi ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 12 Lut, 2006   

Cały czas "rozmawiamy" z VV - I jesteśmy na dobrej drodze, Ale oni są ogromnym koncernem i podejmują decyzję z pyprzedzeniem 20 miesięcy - nie da sie do nich "wejść" tak z marszu. Na razie o nas piszą. W najnowszym VV jest o Bzurze i Piotrkowie. Wkrótce może ukazać się u nich jakaś nasza gra jako wkładka
Może fragment Piotrkowa lub Pomorza, zobaczymy

caen
Szeregowy

Wysłany: Pon 13 Lut, 2006   

Czy istnieje ewentualność wydawania wszystkich map, rzetonów i kart scenariuszy z danego roku jako osobnego pseudo Czasopisma?

Bardzo chciałbym mieć wszystkie mapy do Września, czy dodatki do WB95.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To byłoby trudne
Ale można pomyśleć o pewnych indywidualnych zammówieniach

czycha
Sierżant

A może Wojtku raz na jakiś czas zbierać zamówienia i robić dodatki do gier (ew. systemów) ze wszystkimi mapami i żetonami jakie się ukazały w TiS-ie ? :)

Gladky
Kapitan

czycha napisał/a:
A może Wojtku raz na jakiś czas zbierać zamówienia i robić dodatki do gier (ew. systemów) ze wszystkimi mapami i żetonami jakie się ukazały w TiS-ie ? :)

jest jeszcze inna możliwość. Zbierać zamówienia i publikować na przykład kompletne gry w oparciu o dodatki z TiSu. Np. ktoś kto nie chce kupować trzech numerów TiSu, a chce mieć Normandię, mógłby ją zamówić i dostać komplet trzech plansz i żetonów za jakąś rozsądną cenę.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ależ takie formy są cały czas realizowane na podstawie prywatnych maili z czytelnikami, więc nie musimy wyważać otwartych drzwi
Była już dyskusja o sprzedawaniu samych instrukcji i... gdy okazało śię że to możliwe, nikt się po samą instrukcję nie zgłosił :)

Odpowiedz do tematu