Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kierunki rozwoju Taktyki i Strategii.
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Nie 24 Paź, 2004   Kierunki rozwoju Taktyki i Strategii.

Chciałbym delikatnie rozpocząć temat dotyczący kierunków, w jakie ewentualnie moim zdaniem powinna pójść Taktyka i Strategia.

Nie zamierzam nikomu z butami wchodzić w interes, lecz jedynie wyrazić swój głos jako użytkownik Forum i dawny czytelnik Taktyki i Dragona.

Jak na razie wydaje się, że brakuje poruszania tematów innych niż II Wojna.
Przede wszystkim jednak brakuje gier, nawet w wersji mini, jak wkładka do TiS.
Nikt nie dotyka niemal całego XIX wieku, pomijając już nawet okres napoleoński.

Nikt nie zajmuje ise przełomem wieków XIX i XX, jak choćby Wojną rosyjsko-japońską 1904-1905.
Nitk nie zajmuje się Wojną Secesyjną, Wojnami XVIII-wiecznymi.

Chciałbym zainicjowac dyskusję i skłonić szefostwo Taktyki do refleksji.
Otwarcie przyznaję, że chętnie kupowałbym czasopismo i gry, gdyby nie fakt, że jak na razie ograniczają się niemal wyłącznie (a wkładki wyłacznie) do II Wojny i trzech systemów bitewnych, że je tak nazwę.
Ostatnio zmieniony przez Gość Nie 24 Paź, 2004, w całości zmieniany 1 raz  

MIH
Porucznik

Wysłany: Nie 24 Paź, 2004   

Fakt. Znam kilku ludzi którzy by zaczeli kupować TiSa (albo kupowali i przestali) gdyby nie był taki monotematyczny. Jednak cięzko rozwiązać ten problem nie mająć praw autorskich do danego systemu (albo chociaż zgody ich właściciela na tworzenie nowych gier). WZ jest "ojcem" dwóch wielkich systemów (B35 i W39) i nie ma się też co dziwić, że pismo redagowne przez "Ojca Rwdaktora" s kwestii gier skupia się właśnie na tych pozycjach (plus WB).
Jest kilka gier traktujących o innych epokach jak Kircholm, czy Wiedeń które mogłyby być dobrą bazą systemową dla kolejnych bitew tego okresu ale znowu pojawia sie kwestia mitycznych praw autorskich (mniemam, że Redakcja ich nie ma). Pozostaje więc tylko tworzenie nowych systemów co nie jest łatwe (napewno dobrze to wiesz Zulu 8) ) co już nieśmiale następuje - system 1750-1850 i mam nadzieje, żę tylko na tym nie poprzestanie i powstaną kolejne bo zainteresowanie jest duże - np. średniowiecze.

PS. Czy można wiedzieć do jakich gier Red. ma "prawa" ? tak żeby usystematyzować wiedze :roll:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ależ drodzy koledzy, nic nie stoi na przeszkodzie by rozpocząć nowy etap, pragnę jedynie zwrócić uwagę na ważny FAKT. Nie dysponujemy żadną grą "wcześniejsza" niż II wojna.
Mamy juz prawie ukończony system BITWY NAPOLEONA i ŚREDNIOWIECZE ale potrzebujemy jeszcze z pół roku na ich wykończenie i wydanie. Wtedy jak najbardziej zaczniemy publikowac scenariusze i gry z innych (partyzanckich :) ) epok. Ale uwieżcie ja się nie rozciągne jak guma i nie pociągnę wszystkiego, i nawet z RK nie podołamy wszystkiemu na raz. Ale z czasem na penwo ewolucujnie dojdziemy do innych systemów. Problemu by nie było, gdyby można korzystać z gier takich jak Tannenberg, ale ich autor odmówił jakiejkolwiek współpracy i mimo, że prawa do produktu ma firma DRAGOn (dała nam zgodę na ich użycie) my wolimy nie tworzyć konfliktów i opracowujemy już swoje produkty - a to niestety trwa

Viking
Major

Cytat:
Problemu by nie było, gdyby można korzystać z gier takich jak Tannenberg, ale ich autor odmówił jakiejkolwiek współpracy i mimo, że prawa do produktu ma firma DRAGOn (dała nam zgodę na ich użycie) my wolimy nie tworzyć konfliktów i opracowujemy już swoje produkty - a to niestety trwa
jesli firma ,,Dragon" pozwoliła to ja jednak proponuje olać tego oponenta, nie zebym cos do tej osoby mial ale bez przesady , jesli rynek gier strategicznych ma cierpiec to moze jednak te stare przepisy wykorzystac-przeciez mozna np przepisy do Tanenbergu troche zmodyfikowac dodac troche nowych rozwiązań i stwierdzic ze to calkiem nowy system :wink: (w koncu rozwiazania w wielu grach sa podobne bo ciezko wymyslac cos calkiem nowego)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Trzeba jednak wziąśc pod uwagę dobre imie TAKTYKI i skoro autor wygrażał nam sądem i wszelkimi innymi szykanami, nie zamierzamy promować jego rozwiązań a wybieramy ścieżkę opracowania wlasnych. Systemu II wojny już w zasadzie bronią się same czas na nowe tytuły i zmianę epok

Czerwona Świnia
Chorąży

Może warto się pokusić o opinię prawną w sprawie wykożystania tych materiałów, i ewentualnych skutkach sprawy założonej prze tego jegomościa.
A sama sprawa może przyniesć rozgłos.

Pozdr.

Gość

Właśnie :) Ja z chęcią pograłbym w coś z I Wojny, jak do tej pory, to tylko ,,Tanneneberg'' widziałem, proponowałbym np: bitwę pod Przasnyszem, bitwę pod Łodzią, Gorlice, czy ofensywę Brusiłowa, a z zachodnich to np: Ypres, albo ofensywę Ludendorfa. Proponowałbym też jakiś współczesny konflikt ;) Irak choćby...

Teufel
Szeregowy

usunięte

Gość

Podziałało.
Co do procesów, to ja jestem za tym, żeby ich unikać, a nie ryzykować cokolwiek.
Szkoda zdrowia.

Jeśli można, to jak mają pi razy drzwi wyglądać nowe przepisy do I Wojny?
Na jakim ma to być szczeblu?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

nigdzie nie napisałem niczego o I wojnie to jeszcze nie jest w sferze naszych poczynań zaczniemy po średniowieczu

Gladky
Kapitan

Viking napisał/a:
Cytat:
Problemu by nie było, gdyby można korzystać z gier takich jak Tannenberg, ale ich autor odmówił jakiejkolwiek współpracy i mimo, że prawa do produktu ma firma DRAGOn (dała nam zgodę na ich użycie) my wolimy nie tworzyć konfliktów i opracowujemy już swoje produkty - a to niestety trwa
jesli firma ,,Dragon" pozwoliła to ja jednak proponuje olać tego oponenta, nie zebym cos do tej osoby mial ale bez przesady , jesli rynek gier strategicznych ma cierpiec to moze jednak te stare przepisy wykorzystac-przeciez mozna np przepisy do Tanenbergu troche zmodyfikowac dodac troche nowych rozwiązań i stwierdzic ze to calkiem nowy system :wink: (w koncu rozwiazania w wielu grach sa podobne bo ciezko wymyslac cos calkiem nowego)

Autorem takich zmodyfikowanych przepisów jest Zulus, więc może warto by wesprzeć się na jego pracy i na przykład wydac Galicję jako nowy system :?:
Nie wiem jak wyglądałoby to od strony prawnej, w sensie autor Tannenberga - Zulus - Redakcja TiS-a, ale jesli to mozliwe i nikt nie będzie miał nic przeciwko to czemu nie??
Co Wy na to??

Natomiast jeśli chodzi o tematykę innych gier to byłbym za podjęciem wszelkich starań o jakiś consensus z autorem Kircholmu i Wiednia, bo to na prawdę dobre i grywalne systemy.

A średniowiecze, skoro jest w drodze, to Grunwald mozna by sobie darować.
Jak zapatrujecie się na to??

Gość

WZ napisał/a:
nigdzie nie napisałem niczego o I wojnie to jeszcze nie jest w sferze naszych poczynań zaczniemy po średniowieczu

Słusznie, źle zrozumiałem.

Re Gladky:

Zulus tu nie ma nic do tego.
Jestem co najwyżej autorem mapy, żetonów i scenariusza (na razie jednego).

Bez praw do przepisów nie da się ich wydać, więc sprawa leci.

Gladky
Kapitan

No ale przeciez je zmodyfikowałeś i to ponoć całkiem znacznie więc moznaby to podciągnąć jako nową grę.

Gość

Gladky napisał/a:
No ale przeciez je zmodyfikowałeś i to ponoć całkiem znacznie więc moznaby to podciągnąć jako nową grę.

Nie zmodyfikowałem, tylko zaproponowałem rozwiązania do wykorzystanmia w domciu.

Nie można tego pod nową grę podciągnąć.

MIH
Porucznik

Z tymi modyfikacjami to nie jest tak lekko - popatrzcie na Waterloo. Uzupełnienia i zmiany RK zajmują pokaźną ilość stron ( anadal można by zmieniać i poprawiać), a nadal nie można uznać tego za nową gre.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

sami więc widzicie, ale dla tego właśnie RK przysiadł mocniej i już już kończy nowy system, ponieważ nie mam najmniejszego pojęcie o :) o waterloo od kiedy straciłem w 2 etapie całą francuzką kawalerię, wierzę, że to co robi jest na prawdę super, Mocno mu w tym kibicuje
A apropo średniowiecza, to jako pierwszy tytuł pójdzie stirli - bitwa w polu
Kawaleria lekka, ciężka
piechota łucznicy
dowódcy sztandary
a później ewolucje do Kulikowego Pola , Grunwald, miałby jakieś 3 na 4 metry :)

Gość

To już ten Grunwald lepiej sobie darować.
Choć Szymon w Warszawie się rozkoszował połaczopnymi mapami Tannenbergu, swoją i moją.

Nawet sobie zdjątko zrobił.

Kurcze, a za czas po połowie XIX Wieku nikt sie nie bierze?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

wtedy tylko husyci i Janosik walczyli :) i inni partyzanci

Gość

WZ napisał/a:
wtedy tylko husyci i Janosik walczyli :) i inni partyzanci

W połowie wieku?

Bez żartów.

Ja już nie mówię o wojnie secesyjnej, ale choćby o wojnie prusko-austriackiej.

No i w końcu ktoś wymyśliłby system mieszany strategiczno-taktyczny (coś jak Hannibal).

Rozgrywanie poszczególnych bitew to małe piwo, Nico to pewnie potwierdzi.

Wojpajek
Major

No to zrób coś Zulu sam. JA bym z chęcią w coś takiego zagrał z wcześniejszych okresów, a nawet zrobił sam, ale wiedzę historyczną to mam kiepściuchną więc jestem zdany na innych... hehe

Odpowiedz do tematu