Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Suwalszczyzna
Autor Wiadomość
Viking
Major

Wysłany: Pon 18 Paź, 2004   Suwalszczyzna

co myslicie o tej grze? czy warta jest zakupu? i jak wyglada scenariusz historyczny-bo Polacy nie mieli chyba w tamtym rejonie zyt wielu jednostek

Panzer
Chorąży

Wysłany: Pon 18 Paź, 2004   

Powiem tak:Polacy tam zbyt wielu wojsk nie mają,ale i niemcy są tam słabi-2 brygady forteczne ("Loetzen" i "Goldap") + trochę straży granicznej i ew. kilka baonów z 206 DP to wszystko.
Suwalszczyzna jest świetną grą do nauczenia się w-39 i (co bardzo ważne) gra,gdzie można Niemiaszkom bez ósmych cudów świata skopać tyłki.,a co więcej-zająć część Prus Wschodnich.
Warta jest kupna,bo idealna dla 2-4 graczy na kilka godzinek,nie trzeba całych dni,aby dojść choć do połowy (vide Bzura) rozgrywki.
Pozdrawiam
będziemy o nich pamiętać zawsze,
gdy słońce wstaje i gdy zachodzi"
O Żołnierzach II Wojny Światowej

Viking
Major

to pewnie za jakis czas sobie sprawie, bo np w Bzure nie mam czasu zagrac-samo roztawianie zajmuje wojsk zajmuje duzo czasu a jeszcze grac przeciez trzeba :) , dlatego najbardziej lubie takieszybkie rozgrywki

Wojpajek
Major

FOrmat Suwalszczyzny jest całkiem fajny.
Mała mapa , mało żetonów, szybka gra. To co napisał Panzer jest prawdą jednak moja refleksja jest trochę inna.
Obie strony są ufortyfikowane. Zwłaszcza,Polacy. Ale i obie strony mają szczupłe siły, więc wg. jest spora równowaga sił, która prowadzi do małej ruchliwośći i manewrowości wojsk. Dlatego mi się Suwalszczynza tak naprawdę spodobała po połączeniu z Mławą. Wtedy ta mała mapka Suwalszczyzny dostaje pewien kontekst dzięki, któremu nabiera więcej życia. Obie strony (zwłaszcza Polacy mogą w tym rejonie - troszkę szerszym niż na samej suwalszczyźnie ) starać się wyjść Guderianowi na tył. I dopiero w tym momencie mają Niemcy naprawdę duży problem- bo to przełamanie na wschodzie można łatwo uzyskać grając Polakami. A tak na tej jednej mapie Suwalszczyzny to to nie bardzo ma sens bo poco traci i tak wyjątkowo szczupłe siły na jakieś atakowanie bez potrzeby Niemieckich pozycji, jak ci i tak raczej nie są w stanie pokonać Polaków siedzących za murami twierdz.

Viking
Major

to format tej mapy jest taki jak w TiS czy standartowy?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Taki jak w Tisie
i warto chyba koledze dopowiedzieć, że tam równiez grają wosjka sowiecki i litewskie, co daje dość ciekawy obraz wojny na wschodzie i ogromnych dysproporcji

PzKpfw II
Major

Wysłany: Śro 20 Paź, 2004   Chcemy podbić Prusy (do nadejścia Guderiana)

A może dorobić by tak kawałeczek mapy Prus bardziej na zachód,to pozwoliłoby na większą swobodę manewru.Po połączeniu z Mławą bowiem,przemieszczanie się jednostek jest mocno ograniczone i troszkę psuje realność rozgrywki,gdy trzeba "znikać" za krawędzią zachodnią mapy.A tam dalej Lotzen,Johannisburg,Angerburg.Wrrrr :twisted: .

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 20 Paź, 2004   

Ależ myślimy o tych prusiech co by manewr prewencyjny na Królwiec wykonać Myżlimy

Gość

WZ napisał/a:
Ależ myślimy o tych prusiech co by manewr prewencyjny na Królwiec wykonać Myżlimy

Zwłaszcza, jak ten manewr wykona Armia Prusy.
A niech też Pan Generał nie zapomni o niemieckich umocnienia, pono były usilnie rozbudowywane, więc nie będzie łatwo.

sqh
Plutonowy

Zulu von Auffenberg napisał/a:
A niech też Pan Generał nie zapomni o niemieckich umocnienia, pono były usilnie rozbudowywane, więc nie będzie łatwo.

Zapewniam, że w tej materii wszystko będzie pod kontrolą :-)

Ale teraz aktualnie pracuję nad "Śląskiem". Mapa znacznie cięższa od innych - szalenie bogaty teren... Oj, będą się Piotrek i Wojtek męczyli nad rysowaniem :-)

Gość

A zapomniałem, że Ty nad tym czuwasz, faktycznie.
Melduję, że przerobiłem mapę do Galicyi wg Twoich wskazówek.

Winno teraz grać i buczeć, Szymonie Fortyfikatorze von Lublin - Chełm.

Śląsk to faktycznie zabawa, jakiej nie ma na północy - zwłaszcza teren od Pszczyny na południe - górki, laski, pagórki. Gdzie wstawić taką górę, gdzie mniejszą, gdzie większą.
Oj wiem ja Ci to, wie (bo sam rysowałem).

Gdybyś robił mape na wschód od Tarnowa, chętnię posłużę autopsją.

Gość

Wysłany: Śro 20 Paź, 2004   Re: Chcemy podbić Prusy (do nadejścia Guderiana)

PzKpfw II napisał/a:
A może dorobić by tak kawałeczek mapy Prus bardziej na zachód,to pozwoliłoby na większą swobodę manewru.Po połączeniu z Mławą bowiem,przemieszczanie się jednostek jest mocno ograniczone i troszkę psuje realność rozgrywki,gdy trzeba "znikać" za krawędzią zachodnią mapy.A tam dalej Lotzen,Johannisburg,Angerburg.Wrrrr :twisted: .

O, właśnie, właśnie. Przydałoby się jeszcze trochę Prus, bo nie mam gdzie spychać 206 DP :( A tak to Suwalską i Podlaską BK wybrałbym się na krajoznawczą wycieczkę na Mazury... :D

sqh
Plutonowy

Wysłany: Sob 23 Paź, 2004   

Swego czasu myśleliśmy z Kolegą Zastępcą RedNacza o mapie Prus, która pasowałaby do nowej "Mławy", ale na której możnaby było rozgrywać również kampanie z okresu 1941-45, w systemie "Wielkie Bitwy".

Jak na razie, rzecz pozostaje jednak w sferze planów. Kolejność wydawania jest już ustalona i przede wszystkim ukaże się Śląsk jako osobna gra, zaś Wielkopolska, San, tudzież nowa Mława będą w miarę możliwości pojawiać się w czasopiśmie.

Zulu - dzięki za pomoc, jednak nie będę miał chyba większych problemów. A to dzięki własnej autopsji - choćby teraz, na Wszystkich Świętych jadę w tamte rejony do rodziny.

Gość

Wysłany: Sob 23 Paź, 2004   

Nie ma sprawy.

Ja kurcze specjalnie jeździłem, do Krasnika, żeby zobaczyć jak to tam wygląda i niestety nie mam możliwości pojechac np. na Podole. Ale za to znalazłem na jednym z forów zdjęcie Zaleszczyk - te skarpy nieprzekraczalne nad Dniestrem mi się akurat udały - pionowe świany o wysokości kdo trzystu metrów, a w dole Dniestr.
Dowiedziałem się, dlaczego Zaleszczyki były bardzo popularnym uzdrowiskiem przed wojne i dlaczego bardzo łagodny tam klimat.

Pozdrawiam.

August II Mocny
Kapral

Wysłany: Wto 07 Cze, 2005   

jest to g. mnie dealny początek jak ktoś chce grać w gry tej serii-ta rozgrywka musi być pierwsza!!!!!
Ja bardzo ją lubie gdyż występuje tam dosłownie kilka jednostek i w gre gra sie w 5-6 godzin. Szczególnie lubie być Niemcami, chociaż choć mają przewage liczebną to albo przy ciężkich stratach wygrywałaem a nawet pare razy niewielkie odzciały polaków całkowicie zniszczyły ugrupowanie wydzielone z 3 armii

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 07 Cze, 2005   

Tam atrakcją jest udział sowietów i ich pancerneego walca

Gladky
Kapitan

Wysłany: Sob 02 Lip, 2005   

Nie sposób nie zgodzić się z opinią większości graczy, jako że Suwalszczyzna jest najlepsza grą szkoleniową do września. ?choć nie możemy zapominać o Wybrzeżu/. W przeciwieństwie jednak do tego charakteryzuje się niespotykana we wrzesniu różnorodnością wojska.

Ja osobiście najbardziej lubię grać Niemcami bądź Bolszewikami, bo nimi jest najtrudniej dowodzić.
Szczególnie Armia Czerwona to zagadka, bop nigdy nie wiadomo, czy sprzęt się nie popsuje...

:lol:

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Nie 20 Maj, 2007   

W scenariuszu Historycznym wojska Litewskie nie występują?

Czy w tej grze poszczególne strony konfliktu mają sprecyzowane zadania bojowe? Oprócz wojsk Armii Czerwonej w 1939 roku w tym rejonie obie armie miały raczej zadania defensywne.

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007   

Ile w Suwalszczyźnie 1939 występuje żetonów jednostek Armii Czerwonej?

Bernard
St. sierżant

Wysłany: Pon 28 Maj, 2007   

Kupiłem sobie Suwalszczyznę :D

Mapa jest naprawde fantastyczna, a scenariusze idelane na jeden wieczór :) (np taki Śląsk 1939 choć sjest super grą, to się ciągnie cąłymi dniami :D )

Na gorąco sobie przeglądnąłem scenariusze. Od razu mam tu pytanie:

W instrukcji jest wspomniane o karnych punktach dla Polaków:
Jeżeli po 4.IX z planszy nie zostaną zdjęte bataliony 41 p.p. to gracz reprezentujący stronę polską otrzymuje -6 pkt.

Czy 1/29. pal ma oddzielną karną punktację, czy wlicza się do puli 41 p.p.?

W opisie scenariusza "Straż nad Biebrzą" jest wspomnane o karnych punktach za wprowadzenie do walki 3 bc.k.m. Ile zatem trzeba doliczyć karnych punktów za ten batalion? Nie jest wspomniane o tym w instrukcji.

W jednostakch znalazłem uzupelnienie dla Mławy 1939 (jak miło :D ), w postaci kolarzy z 1DP i sztabu G-AK 15.

Tylko brak informacji gdzie je rozstawić.
Gdzie zatem nalezy je umieścić??

Odpowiedz do tematu