Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Decisive Campaigns. The Blitzkrieg - From Warsaw to Paris
Autor Wiadomość
Master Yoda
St. szeregowy

Wysłany: Nie 19 Kwi, 2015   Decisive Campaigns. The Blitzkrieg - From Warsaw to Paris

Ostatnio wpadła mi w ręce gra "Decisive Campaigns. The Blitzkrieg - From Warsaw to Paris". Grę wydała Firma Matrixgames, dość znany twórca komputerowych strategicznych gier turowych.

W grze mamy możliwość rozegrania dwóch historycznych kampanii z początku II Wojny Światowej (Kampania Polska 1939 i Kampania Francuska 1940) oraz jednej hipotetycznej (Lew Morski), a także dwóch pojedynczych scenariuszy (Bitwa nad Bzurą, Holandia 1940). Do wyboru mamy strony konfliktu, którymi chcemy kierować oraz kilka dodatkowych opcji wzmacniających daną stronę konfliktu (np. m.in. wczesne załamanie pogody czy ofensywa na zachodzie w Kampanii Polskiej).

Pozwolę sobie napisać kilka słów recenzji, skupiając się przede wszystkim na Kampanii Polskiej 1939, w trakcie rozgrywania której właśnie jestem (komputer gra Niemcami, ja Polakami). Jeden etap Kampanii Polskiej 1939 roku trwa 2 dni (1.9, 3.9, itd.). O zwycięstwie decyduje liczba zdobytych punktów zwycięstwa, Niemcy otrzymują je za zajęcie kolejnych miast, Polacy za ich obronę, przy czym gra toczy się do 1.10.1939 roku. Każda polska dywizja piechoty składa się z trzech żetonów piechoty (nie ma zachowanej historycznej numeracji pułkowej) i jednego żetonu artylerii. Po wybraniu jednostki widać jakiego rodzaju oddziały składają się na dany żeton, widać także ich liczebność. Do tego każda polska armia ma osobny żeton reprezentujący dowódcę, saperów, oddziały sztabowe, artylerię armijną i artylerię przeciwlotniczą. Cała armia polska ma do użycia dwie jednostki lotnictwa rozpoznawczego i 3 jednostki lotnictwa bombowego. W trakcie fazy każda jednostka ma liczbę punktów akcji, które może wykorzystać na ruch, walkę, ostrzał w przypadku artylerii lub niszczenie mostów. Nie ma osobnej fazy walki, atakuje się podobnie jak w Panzer Generalu - wybiera się jednostki atakujące, atakowane i rozstrzyga starcie w tym momencie. Dowódcy dodają odpowiednie bonusy do walczących jednostek, mogą również zagrywać "karty zdarzeń" - opis efektu zawarty jest na danej karcie.

Generalnie polecam grę każdemu miłośnikowi turowych gier strategicznych. Dla fanów Kampanii Polskiej 1939 pozycja niemalże obowiązkowa :) Do plusów gry należy przede wszystkim to, że gra się na komputerze (nie trzeba miejsca na planszę, można zapisać stan gry w dowolnym momencie). W Kampanię Polską gra się dużo szybciej niż np. w Fall Weiss, nie przytłacza taką liczbą żetonów do poruszenia, szybsze jest samo przemieszczanie jednostek. Minusy to kilka niedociągnięć - zmobilizowane są wszystkie polskie dywizje już 1 września 1939 roku (wiele na wschodzie, więc i tak szybko do walki nie wchodzą), błędy w rozstawieniu (11 DP startuje w Krakowie, 8 DP broni fortyfikacji mławskich, a 20 jest w odwodzie, 38 DP w Tarnowie - do wybaczenia), brak całej Polski - obszar obejmuje kilka heksów na wschód od Bugu.

Kilka screenów z gry, trwa bitwa graniczna, 3 września, komputer wykonał już swoje ruchy. Teraz moja kolej :)

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Nie 19 Kwi, 2015   

Aż muszę sprawdzić, bo wygląda naprawdę zachęcająco.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Master Yoda
St. szeregowy

Wysłany: Czw 23 Kwi, 2015   

Po krótkiej przerwie kontynuowałem Kampanię. Grając w tę grę naprawdę można poczuć się jak Rydz-Śmigły (który tak na marginesie też występuje) - z każdym dniem coraz gorsze wiadomości z frontu, poza tym na kilku odcinkach mam prawdziwą powtórkę z historii. Zamieszczam kilka screenów z krótkim komentarzem.

LGadrin
Szeregowy

Wysłany: Sob 09 Maj, 2015   

Mam pytanko,jak w tych grach jest z uzupełnieniami?Czy są one rozsyłane automatycznie do jednostek?

Master Yoda
St. szeregowy

Wysłany: Nie 10 Maj, 2015   

Na tyle ile zdążyłem rozegrać kampanii, to mogę powiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak uzupełnienia. Od początku gry gracz kierujący Armią Polską ma do dyspozycji wszystkie jednostki, z tym, że są one porozrzucane po planszy. Z tego co zauważyłem brakuje tylko 24DP. Nie wiem też co kierowało twórcami przy rozstawieniu początkowym. I tak 5DP zaczyna w Modlinie, 44DP, 1DP, 41DP, 39DP startują po wschodniej stronie Wisły, na południe od Bugu, ale tak na wysokości Warszawy, 3DP, 12DP, 36DP w okolicach Sandomierza, 38DP w Tarnowie, 11DP w Krakowie, 35DP w Białymsotku, 22DP na wschód od Przemyśla, Kresowa BK w Warszawie. Każda dywizja przypisana jest do konkretnego dowództwa armii, nie ma Armii Prusy, jest za to Armia Warszawa kierowana osobiście przez Rydza-Śmigłego. Przydział do konkretnej armii ma znaczenie w grze wieloosobowej, gdzie gracz zostaje dowódcą konkretnej armii i jednostkami tylko tej armii może poruszać. Trzeba dopiero "przekazywać" dywizje z armii do armii (coś jak faza logistyki w grze 1939 firmy Kordyt), ale nie wiem jaki jest tego koszt (np. zakaz ruchu w etapie, w którym jednostka została przekazana).

Jedyne uzupełnienia jakie zauważyłem, to sytuacja, że z uwagi na postęp oddziałów niemieckich w jakimś mieście pojawiał się "emergency batalion" (ON?) o nikłej wartości bojowej. W jednym dniu postarał się też Rydz-Śmigły i w Warszawie powstała 61DP.

Do dyspozycji jest transport kolejowy. Na każdy etap gracz stroną polską ma do dyspozycji punkty transportu kolejowego, za które może przerzucać dywizje. Koszt transportu zależy od wielkości jednostki i odległości. Da się przerzucić mniej więcej 2pp 44DP spod Pragi do Sieradza w jeden etap, a więc bez szału.

Co do samej rozgrywki - nie zdążyłem dokończyć, bo musiałem sformatować dysk i zapomniałem o stanie gry. Sytuacja na froncie nie była dobra, choć gdyby komputer grał bardziej zdecydowanie, to mogło być dużo gorzej. Na południu Armia Karpaty wzmocniona 22DP, 38DP i 10BKZm opóźniała posuwanie się Niemców w kierunku Tarnowa i Dębicy. Oddziały niemieckie odcięły 1BG, 6DP i 21DP, które przebijały się na południe od Krakowa w kierunku Tarnowa. Najlepsza sytuacja była na Śląsku. Na południe od Częstochowy kontratakowała 11DP i 23DP i tam udało się mi zadać Niemcom pewne straty. 55DP została odrzucona na północ tak, że część 14 Armii podeszła pod Kraków i atakowała go od zachodu i północy. 7DP została okrążona w Częstochowie i 36DP i 12DP nie udało się przerwać okrążenia od wschodu. 1 i 2bcz wraz z 13DP zostały zniszczone pod Radomskiem, 30DP poległa pod Wieluniem. Pilicy broniła Wielńska BK. 2DP, 19DP i 29DP walczyły pod Piotrkowem. Środkowa Warta trzymała się nieźle dzięki 10DP, 28DP, 44DP, 25DP i Kresowej BK, a jeszcze dalej na północ koncentrowały się 14DP i 17DP. Atakowany był Poznań broniony przez Podolską BK. 26DP została rozbita pod Gnieznem, większość 15DP na zachód od Bydgoszczy. Z korytarza udało się uratować niedobitki 9DP i Pomorskiej BK, 27DP nie mogła przebić się do Bydgoszczy więc przeszła na wschodni brzeg Wisły. Okrążony był Grudziądz (16DP), a 4DP i Nowogródzka BK cofały się na Toruń i Płock. 8DP została okrążona w Mławie, ale udało się wybić w kierunku Sierpca. 41DP broniła przepraw na Narwii, a 1DP, 18DP, Podolska BK i 35DP walczyły z KA Wodrig na północ od Ostrołęki (drugie miejsce, gdzie osiągnąłem pewne sukcesy). Pod Osowcem walczyły 33DP i Suwalska BK z 206DP i BLotzen. Było to po 5 etapach, a więc 9 września.

LGadrin
Szeregowy

Wysłany: Nie 10 Maj, 2015   

Dzięki za odpowiedź,gram od kilku dni w Decisive Campaigns "Case Blue" i tam co turę jest wiadomość o przysłaniu uzupełnień(a to 400 piechurów,a to 50 ciężarówek itd) ale nie odkryłem wciąż gdzie one trafiają. ;-)

Odpowiedz do tematu