Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Planszówki - początek przygody - od jakiej gry zacząć
Autor Wiadomość
radek1939
Kadet
radek1939

Wysłany: Nie 01 Lut, 2015   Planszówki - początek przygody - od jakiej gry zacząć

Proszę o propozycje - od jakiej gry zacząć - może Ardeny , Kurs , Stalingrad , - w systemie W 95 - a może system B 35 ( dopiero planuje zakup - i zabawę w tematyce gier planszowych )

Dominik
Sierżant

Wysłany: Nie 01 Lut, 2015   

Z WB-95 z proponowanych "Kursk" z uwagi na najnowszą wersję zasad. Warte uwagi jest też "Charków 1942 1943" bo to również nowe zasady a do tego tego dwie gry w jednej. Może też zakupić same zasady i np. "Wrocław 1945" z odpowiedniego nr TiS - mała gra i przez to przyjazna do nauki.

B-35 to strasznie skomplikowana dłubanina i na początek łatwo byłoby się zniechęcić.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

To tez zależy jakie "kierunki" Cię interesują
Poleciłbym Kursk, ale to zawsze jednak indywidualna decyzja

Grisznak
Podporucznik

Z systemów ogólnie - Średniowiecze albo WB 95. Te dwa są najprostsze. Napoleon to już ciut wyższa szkoła jazdy, a B-35 i B-XXI są najtrudniejsze.
Z WB 95 stosunkowo prosta jest Moskwa. Ze Średniowiecza polecam Bannockburn. A jeśli nie masz doświadczenia z takimi grami i chcesz coś bardzo prostego, co nie zniechęci cię na starcie, to Memoir 44 albo Commands & Colors będą dobrym wyborem.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Maschadow
St. sierżant

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2016   

Doradzam Ardeny ale jak masz z kim grać. Mnóstwo strategii na lanie Amerykanów. Miło się ogląda jak wróg ucieka.

Ew. z prostszych może Suwalszczyzna, Pomorze lub Bzura 39. Bzura z nich największa ale można naprawić błędy zrobione przez Kutrzebę. Dojść od północy do Łodzi. Przytrzymać Armię Thommego w okolicach Skierniewic. Zagrać lepiej niż tchórzliwy Stachiewicz, który zamiast koordynować Bitwę wyjechał do Brześcia. Dał rozkaz do rozpoczęcia bitwy i wyjechał. Tu masz szansę naprawić historię.

B35 raczej nie. a Kursk to troszkę przepychanie na początku. trochę na tym polegała bitwa. Stalingrad chyba fajny.

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Czw 14 Kwi, 2016   

Ja mam Bannockburn i tak jak napisał Grisznak, uważam, że to jedna z lepszych pozycji na start.
Tak samo jak Suwalszczyzna. Na dodatek te gry posiadają kilka map, a także kilka scenariuszy.

GrzegorzCwyl
Kapral

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2016   

Na początek to Ardeny.

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Pią 15 Kwi, 2016   

No tak, ale już niedługo wyjdzie nowy Stalingrad, będzie także reedycja Normandii. Jak już bym miał iść w WB-95, to najlepiej w najnowsze produkcje.

diadelek
Kadet

Wysłany: Nie 24 Kwi, 2016   

Stalingrad to dobra gra na początek?

Grisznak
Podporucznik

Tak, dość proste zasady i mechanika.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Dominik
Sierżant

Na pewno "Wrocław 1945" (TiS 23 + trzeba kupić instrukcję) jest dobry, myślę że niezłe byłoby też Charków 1942-1943.

diadelek
Kadet

Wysłany: Wto 26 Kwi, 2016   

ok to w takim razie kupujemy ;d

Dominik
Sierżant

Wysłany: Wto 26 Kwi, 2016   

Jeżeli kupujesz Stalingrad to wstrzymaj się jeszcze z tydzień na zapowiadaną odświeżoną wersję :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 27 Kwi, 2016   

będzie lada dzień

Aras
Kadet

Wysłany: Wto 17 Sty, 2017   

Nie chcę zaczynać nowego tematu, więc podepnę się pod ten.
W dłuższych planach jest zakup 2-3 gier, najprawdopodobniej 1xśredniowiecze i 2xIIWŚ (WB-95?), ale potrzebuję do tego celu przekonać znajomych do grania :) stąd pytanie: co na początek? Mam gdzieś stare Ardeny, ale chwilowo to za dluga gra, potrzebuję czegoś krótszego (mniejsza plansza do gry): scenariusz na 2-3 godzinki grania, próbowaliśmy grac na połowie mapy, ale to nie to samo.
Czy udałoby się złożyć mi taki zestaw? Podejrzewam że nowa podstawowa gra będzie konieczna (instrukcja + żetony) + do tego jakiś nr TiS?

@E: Myślałem o Normandii + TiS19, dobry wybór?

Grisznak
Podporucznik

Aras napisał/a:
Nie chcę zaczynać nowego tematu, więc podepnę się pod ten.
W dłuższych planach jest zakup 2-3 gier, najprawdopodobniej 1xśredniowiecze i 2xIIWŚ (WB-95?), ale potrzebuję do tego celu przekonać znajomych do grania :) stąd pytanie: co na początek? Mam gdzieś stare Ardeny, ale chwilowo to za dluga gra, potrzebuję czegoś krótszego (mniejsza plansza do gry): scenariusz na 2-3 godzinki grania, próbowaliśmy grac na połowie mapy, ale to nie to samo.
Czy udałoby się złożyć mi taki zestaw? Podejrzewam że nowa podstawowa gra będzie konieczna (instrukcja + żetony) + do tego jakiś nr TiS?

@E: Myślałem o Normandii + TiS19, dobry wybór?

Najkrótsze scenariusze ma, co ciekawe BXXI :) tu są mniejsze plansze i scenariusze na kilkanaście żetonów po każdej ze stron. W większości dużych gier TiS nie ma niestety małych scenariuszy (to jest wada, takie GMT czy MMP dają w swoich grach zwykle kilka scenariuszy, do małych starć po wielkie bitwy), te pojawiają się głównie w magazynie. W grach masz zwykle 2-3 scenariusze obejmujące duży obszar i wiele żetonów.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Lub któraś gra ze średniowiecza z małymi mapami, np Bannckburn czy też Hastings

woj1982
Plutonowy

Wysłany: Śro 18 Sty, 2017   

Bardziej Falkirk niż Bannock :wink:

Goldi
Szeregowy

Wysłany: Pon 20 Lut, 2017   

Przymierzam sie do kupna kilku TiSow.....tylko nie wiem jakich....
Ktos ma liste pełnych gier wydanych w TiS (tylko magazyn, nie wersje pudełkowe)
Tzn przepisy pod jakimi chodzi, nr magazynu, nazwa gry?
Dziekuje

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Pon 20 Lut, 2017   

Goldi napisał/a:
Przymierzam sie do kupna kilku TiSow.....tylko nie wiem jakich....
Ktos ma liste pełnych gier wydanych w TiS (tylko magazyn, nie wersje pudełkowe)
Tzn przepisy pod jakimi chodzi, nr magazynu, nazwa gry?
Dziekuje

W TiS była tylko jedna gra, która miała swoje własne zasady w magazynie - Wojny Okrętów z przedostatniego numeru. Cała reszta wymagała zasad z gier pudełkowych. Tak więc najlepiej zastanów się, jaki system by ci odpowiadał i pod niego wybierz numery, które planujesz kupić.
Listy scenariuszy do poszczególnych systemów są na forum:
Dla Bitew XXI Wieku: http://www.taktykaistrate...opic.php?t=4307
Dla Kampanii drugiej wojny światowej: http://www.taktykaistrate...opic.php?t=4308
Ponadto przegląd rozszerzeń i scenariuszy pod kątem gier, do których one powstały, jest tutaj: http://www.taktykaistrate...?t=3885&start=0

Odpowiedz do tematu