Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tabelki
Autor Wiadomość
Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Śro 28 Sty, 2015   Tabelki

Nigdy nie ukrywałem, że pomysł z tabelkami punktów siły w grach TiSu niezbyt mi się podoba (dlatego więcej frajdy dają mi generalnie te systemy, gdzie ich nie ma). Pech chce, że o ile w B-35 nie gram i tu mi rybka, tak w BXXI i Napoleonie, które lubię, tabelki także występują. O co chodzi? Ano o to ciągle odkreślanie, mazanie (w przypadku BXXI dochodzi kwestia JA), kserowanie i sięganie co chwila do tabelek, by sprawdzić, ile co ma PŚ (grając ostatnio w Ukrainę 1941 szczerze to znielubiłem). Cóż, potrzeba matką wynalazków, jak mówią, więc postanowiłem poszukać alternatywnych rozwiązań problemu.

Najprostszym i najbardziej oczywistym są markery. Ot, żetony z cyferkami, które układamy pod żetony jednostek, oznaczające ich siłę. Wciąż mam na stanie komplet takich świetnie wykonanych, dwustronnych markerów z Waterloo 1815 Dragona i korzystam z nich w grach z systemu Napoleon. Kłopot w tym, ze owe markery są w przedziale od 1 do 6, co w przypadku wyższych liczb komplikuje sprawę i znacznie utrudnia korzystanie z nich w systemach typu K2 czy BXXI, gdzie jednostki mające po kilkanaście punktów siły to norma.

Drugim sposobem, który znalazłem jakiś czas temu na jednej z zachodnich stron, a który muszę przetestować (acz wydaje się obiecujący) jest zrobienie ksero tabelki z PŚ i laminowanie jej. Używając cienkopisu można nakreślać na niej poprawki, a potem ruchem szmatki je usunąć (co szczególnie wydaje się mieć zastosowanie w BXXI, gdzie mamy te nieszczęsne JA uzupełniane co turę). Jak mówię, to teoria, czy to zadziała w praktyce - muszę jeszcze sprawdzić, jeśli tylko znajdę miejsce, gdzie mi to zrobią (no i dochodzi kwestia ceny).

Trzeci wariant przyszedł mi do głowy po ogłoszeniu niedawno wydania gry planszowej XCOM, na podstawie popularnej serii gier komputerowej. Jej specyfika polega na tym, że wymaga posiadania urządzenia mobilnego, na które ściągamy stosowną aplikację wykorzystywaną w trakcie gry. Sądzę, że wykonalne byłoby zrobienie takiej aplikacji, która pozwalałaby nam na takim właśnie urządzeniu (tablet, komórka, laptop, netbook, komputer) mieć te tabelki i tam wszystko odkreślać i zakreślać. Znika problem kserowania i mazania.

To tyle, jeśli chodzi o mnie - być może ktoś ma jakiś inny pomysł? A może po prostu wszyscy to lubią, tylko ja jeden jestem wyjątkiem? Acz w to ostatnie wątpię, bo czytając opinie na temat gier TiSu dość często spotykam się właśnie z zarzutami (i tu muszę się zgodzić) dotyczącymi nadmiernej buchalterii.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!
Ostatnio zmieniony przez BB Pią 30 Sty, 2015, w całości zmieniany 1 raz  

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 28 Sty, 2015   

No jak jeszcze ktoś zaproponuje załączania IPhonów lub IPadów, to padne :)
Ale markery sa standardem u graczy, to rzecz normalna i banalna do stworzenia. W Polsce 1939 takowe są i można nimi grać.
PS, wydrukowałem duuuże ilości żeotnów JO, i dołączam do gry, dołączę także dla każdego, kto będzie tego sobie życzył przy kolejnym zamówieniu dowolnym.

Grisznak
Podporucznik

Nie ipadów, ale darmowej aplikacji z tabelkami punktów siły do ściągnięcia - to chyba nie jest nic nadzwyczajnego. Wygodniej jest taką rzecz robić na tablecie czy iphonie niż na kartkach, nieprawdaż?
Jak mówię, na świecie takie rozwiązania już się pojawiają, ba, wychodzą planszówki, które obligatoryjnie wymagają posiadania urządzenia z internetem, aby w nie grać. Do tego ostatniego jestem akurat nastawiony sceptycznie, ale jako ułatwienie i uniknięcie problemu mazania i odkreślania wydaje mi się to całkiem sensownym rozwiązaniem.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

łatwiej kupić IPada i malować po ekranie niż ołówkiem?
Amerykanie pracowali 9 lat na długopisem piszących na stacjach kosmicznych
Ruscy zabrali ołówek
Zaczynamy się amerykanizować?
Można zeskanować tabelki i włożyć do znanych sobie aplikacji.

waclaw
Plutonowy

Z doświadczenia wiem, że kartka papieru i ołówek są mniej problematyczne niż nawet najlepsze aplikacje/aplikacje na smartfony etc.

Przetestowałem sporo programów do tworzenia diagramów/schematów przepływów logicznych i najlepszym okazuje się kartka i długopis. O ile tylko nie jest wymagana wersja elektroniczna (czytaj. dokument który potem ma gdzieś iść w "świat") to wolę własnoręczne bazgroły.

Aaaa i żeby nie było, też wolę "odwracane" gry, niż mazanie po tabelkach.

Jako materiał uzupełniający Reguła BUZI (ang. KISS)
http://pl.wikipedia.org/w...8regu%C5%82a%29

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 29 Sty, 2015   

Pozwoliłem sobie umieścić na naszym FejsBuku link do tych map :) (dziękuję)
jakby coś to zdejmę...

Odpowiedz do tematu