Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Trzciano 1629
Autor Wiadomość
stanley
Porucznik

Wysłany: Wto 27 Sty, 2015   

Dowódca, i j. piechoty

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Sob 31 Sty, 2015   

Ok, rozegrane wszystkie trzy razem.
Trzciano to trochę gra do jednej bramki, brakowało tu trochę opcji wycofania wojsk szwedzkich po utraceniu przez nie określonej ilości. Bez tego można było nabić pod koniec morale 3 albo i nawet 4 bez problemu. A z takim morale Straszewo zmieniało się już w masakrę. Rozgrywane zaraz potem Pulkowice były najlepsze - ogień szwedzkiej piechoty nieco równoważył przewagę Polaków, dodatkowo obniżyłem na starcie nieco polskie morale, z 4 do najniższego poziomu 3. Dzięki temu ta ostatnia bitwa była bardziej wyrównana.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 31 Sty, 2015   

Odnoszę wrażenie, że ta ostatnia bitwa to w historii już "jechała" głównie na morale :) . Ale cóż tak to wyglądało. No i można przez przypadek wyprztykać się z kopii za cześnie

Baron83
Plutonowy

Wysłany: Nie 01 Lut, 2015   

Automat w 18 etapie, ale grałem sam, więc Szwedzi walczyli dzielnie, a nie wiali gdzieś po krzakach :smile:

Chciałem jeszcze spytać o wpływ terenu: Rzeka, gdzieś było pisane, że przekroczenie +4, a jak z wpływem na walkę (modyfikator, odwrót przez nią...) i strefę kontroli? Także wątpliwości budził u mnie teren pagórkowaty, w Kłuszynie były stoki, a jak w Trzcianie wpływa to na ruch i walkę?

Fajna gra i pomysł!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 01 Lut, 2015   

w Kłuszynie, każde pole to stok, dlatego nie robiłem sztucznych kresek, tylko wszystko pofałdowałem

Korab
Podporucznik

Wysłany: Pon 16 Lut, 2015   

Ciekawy jestem do której wersji przychyla się autor:
czy, że Gustaw Adolf na wyprawę zabrał 1300 piechoty (źródła szwedzkie) czy te 46 kompanii czyli około 5,5 tys piechoty??

Nie wiem czy już ktoś o to pytał, więc zapytam. Nie odnalazłem żadnych dowódców do wojsk cesarskich. Czy tych 4 dowódców polskich ma wystarczyć? Przynajmniej Arnheima znamy z imienia.

Czy dobrze zauważyłem, że w ostatnim scenariuszu Pułkowice chyba zabrakło regimentu Wrangla??

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 16 Lut, 2015   

te 46 kompanii czyli około 5,5 tys piechoty

tych 4 dowódców polskich ma wystarczyć.

regiment Wrangla gdzieś już dopisywałem do tego własnie scenariusza. Tak, tam powinien być.

Korab
Podporucznik

Wysłany: Śro 18 Lut, 2015   

Czyli te 1300 piechoty które bierze udział w grze, to straż tylna tych 5,5tys. wycofujących się do Sztumu?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 18 Lut, 2015   

Powiedziałbym kolumna boczna i jej straż tylna. Ale najchętniej odesłałbym do Taktyki, gdzie to zostało opisane.

Korab
Podporucznik

Wysłany: Czw 19 Lut, 2015   

Wojciech Zalewski napisał/a:
Ale najchętniej odesłałbym do Taktyki, gdzie to zostało opisane.

"Piechota szwedzka znalazła się teraz w poważnym niebezpieczeństwie. Świadomy zagrożenia Wrangel rzucił do walki ostatni regiment jazdy, którym dowodził jego syn Johann. Wspomagany przez oddział niedobitków spod Trzciany Johann Wrangel stawił czoła posuwającej się szybko jeździe polskiej i austriackiej. Walka była krótka (zginął w niej syn feldmarszałka), jednak wystarczyło to, by piechota zdążyła schronić się za umocnieniami Sztumu."

Czy to o ten fragment chodzi? Byłem ciekawy zdania i opinii autora ponieważ źródła są niejednogłośne. A o roli piechoty w bitwie która się znalazła w grze niestety nigdzie nic nie znalazłem w Taktyce.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Przyznam, że nie mam pojęcia o czym już rozmawiamy.
Jeśli pytanie brzmi, czy w grze jest piechota, to odpowiedź brzmi - jest

Korab
Podporucznik

Wojciech Zalewski napisał/a:
Przyznam, że nie mam pojęcia o czym już rozmawiamy.
Jeśli pytanie brzmi, czy w grze jest piechota, to odpowiedź brzmi - jest

Byłem ciekawy roli piechoty w bitwie. Czy te 1300 to część tego zgrupowania 5tys.
Na to pytanie odpowiedziała mi wikipedia w języku angielskim. Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi.

Robert E.Lee
Plutonowy

Wysłany: Pon 31 Paź, 2016   

Witam!
Właśnie skończyłem rozgrywkę „ja kontra ja” w połączony scenariusz Trzciano- Straszewo – Pułkowice. Była to pierwsza moja rozgrywka w systemie Husaria i jestem mile zaskoczony zarówno samym systemem jak i grą.
System wręcz niemal genialny. Moim zdaniem jest taki klimacik husarskich szarż mimo, że nie ma tego w przepisach zawartego to i tak udało się autorom uzyskać i odtworzyć siłę tej „kartonowej” formacji na planszy. Przepisy przystępne jest co prawda parę nieścisłości i niedoróbek, ale nie psuje to moim zdaniem nazbyt ogółu wrażeń z produktu TiSu. Posiłkowałem się tu instrukcją z Beresteczka.
Sama bitwa Trzciano w „wariancie łączonym” dobrze wyważona czasowo i siłowo dla obu stron. Popełniłem co prawda parę błędów w trakcie gry (tak jak mówię pierwsza „dziewicza” gra w tym systemie), ale generalnie nie wydaje mi się, że nie wypaczyło to nadto ostatecznego wyniku rozgrywki. Już po skończonym starciu udało mi się na forum ustalić na przykład gdzie mają stanąć H. Wrangel z jazdą czy tabory lub Streiff i Wrangel.
Pod względem estetycznym piękne ikony husarii czy też szwedzkiej piechoty. Może dragoni polscy 1 – 10 trochę mi kozaków przypominali ale za to kozacy 7 – 12 przypominali mi bardziej dragonów. Ot takie indywidualne wrażenia wzrokowe po grze. Fajnym jest to, że można w miarę szybko rozegrać wszystkie trzy bitwy pod rząd tu plus i to spory. Minus za to, że jak bym chciał np. rozegrać same Pułkowice to nie wiem ile odjąć sił Polakom i jaki przyjąć dla bitwy ogólny wynik morale. Szkoda, że autor nie precyzuje takiej sytuacji.
Dalej same starcia. Trzciano w moim przypadku do trzeciego etapu w miarę wyrównane, potem trochę w takie wybijanie Szweda się zamienia. Niemniej gracz szwedzki ma szanse na to by przytrzymać polaków na tej planszy i zyskać czas. Straszewo zdecydowanie najsłabsze (nie lubię bitew gdzie tak mało jest żetonów) i chyba takie nijakie dla gracza szwedzkiego. Typowe starcie utrzymać się jak najdłużej i nic poza tym. Za to Pułkowice już mocno emocjonujące. Czy uda się Polakom po raz trzeci uzyskać „automat” w starciu czy też pierwszy raz na punkty wygrają Polacy. Fajnie gra się szwedzką piechotą choć ta dopiero w przedostatniej turze zaczęła lepiej celować i dziesiątkować już mocno osłabione szeregi polskiej jazdy. Ja zrezygnowałem z możliwości wycofywania wojsk szwedzkich w tym scenariuszu. U mnie Gustaw II zawierzył dowódcom szwedzkiej piechoty w skuteczność ognia z muszkietów i wartość bojową szwedzkiego piechura.
Ostatecznie wedle moich obliczeń było 67 punktów Polacy i 38 punktów Szwedzi. Na planszy zostało mi siedem jednostek szwedzkich w tym dwie w pełni sprawne i odpowiednio osiem jednostek polskich w tym trzy husarii z jedną chorągwią w pełni sprawną. Zużyłem 42 kopie, duża w tym zasługa tego, że pod Straszewem husaria albo nie weszła na pole bitwy albo nie wdała się z Szwedami w walkę. Reasumując gra dobra i emocjonująca pod koniec dla gracza szwedzkiego, dająca mu w pierwszej jak i ostatniej bitwie możliwość sporego manewru jednostkami na planszy, choć ostatecznie ten kto gra Szwedami skazany jest na ostateczną porażkę przy tej punktacji. Osobiście gdybym miał coś zmieniać i modyfikować w grze Trzciano to dałbym Szwedom dwa punkty za zniszczenie chorągwi husarskiej i zwycięstwo automatyczne pod Pułkowicami gdy np. mają na planszy pod koniec gry więcej punktów siły lub jednostek niż Polacy.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 31 Paź, 2016   

to z jednej storny skomplikowna gra poprzez trzy mapy, ale jakże piekna poprzez niewiadomą poprzediej mapy. Uwielbią takie rozgrywki

Odpowiedz do tematu