Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Beresteczko 1651
Autor Wiadomość
woj1982
Plutonowy

Wysłany: Śro 06 Maj, 2015   

Pytałem bo w instrukcji nie znalazłem.Dziękuję

Baron83
Plutonowy

Wysłany: Pią 08 Maj, 2015   

Mam takie pytanie, przykład:

Poruszam się Tatarami, przejechałem dwa pola wydając 2 PR, kontrszarżę wykonuje przeciwnik, czy mogę go wówczas ostrzelać z łuków? Oczywiście nie strzelałem jeszcze w tej fazie ruchu.

Dopiero zaczynam zabawę, ale gra ma wszelkie dane żeby dostać u mnie 10, a staram się oceniać obiektywnie i maksymalną ocenę daję tylko grom perfekcyjnym, na pewno Ukraina 1941 taką dostała.

woj1982
Plutonowy

Ja gram że strzelają.ale niech wydawca doprecyzuje.również pytanie :piechota i dragoni atakują np jazdę kozacką.(atakują wspólnie)-i czy uwzględniamy współczynnik *2 dla jazdy kozackiej (pkt 6.12)?gram że nie na logikę -piechota zaatakowała jazdę i ją 'przytrzymała'a kawaleria powiedzmy z flanki wieńczyła dzieło(ataki ze strefy frontowej jazdy kozackiej).dobrze rozumuję?

[ Dodano: Pią 08 Maj, 2015 ]
Zakochałem się w Beresteczku :mrgreen: Jest tyle możliwości i kombinacji na ile wyobraźnia pozwala.Gra pełna wigoru a ta husaria...siecze i wbija w ziemię.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Baron83 napisał/a:
Poruszam się Tatarami, przejechałem dwa pola wydając 2 PR, kontrszarżę wykonuje przeciwnik, czy mogę go wówczas ostrzelać z łuków? Oczywiście nie strzelałem jeszcze w tej fazie ruchu.

można, ale uznajemy, ze to otrzał w fazie ruchu.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

woj1982 napisał/a:
Ja gram że strzelają.ale niech wydawca doprecyzuje.również pytanie :piechota i dragoni atakują np jazdę kozacką.(atakują wspólnie)-i czy uwzględniamy współczynnik *2 dla jazdy kozackiej .

nie bo walczy także jazda

Master Yoda
St. szeregowy

Proszę posiadaczy gry o jakieś opisy rozgrywek :) Podstawowe pytanie - czy w grze nie dochodzi do klinczu armii obu stron? Ze zdjęć próbnego rozstawienia wynika, że armie stoją naprzeciw siebie w kilku rzędach. Wygląda, że pozycje obu stron są ciężkie do przełamania, z uwagi na głębokie ugrupowanie, tym bardziej, że po stronie polskiej nie ma też tak dużo husarii (proporcjonalnie do wszystkich oddziałów) co w Kłuszynie. Co zatem z grywalnością?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

w grze znajdują sie 4 scenariusze
Pierwsze dwa są skrajnie manewrowe, działa prawie wyłacznie jazda
Trzeci - walna bitwa, tylko pozornie jest młócką na małej przestrzeni (ale niech wypowiedzą się gracze, nie chce narzucać strategii :) )
Trzeci - obleżenie kozaków na bagnach to także porornie statyczna bitwa. Warunki narzucają Polakom działanie szybkie i zdecydowane.

woj1982
Plutonowy

Yoda sam kupiłem grę z ciekawości odkąd przestały bywać w empiku gry tisu(dotknąć,zobaczyć co chce się kupić..).....z czystym sumieniem polecam.rozgrywam z przerwami trzeci scenariusz wg swoich modyfikacji by sprawdzić system,grę,gry walność...średniowiecze przy tym to zawijas :razz: Gra się lekko,przepisy 8 stron(słownie osiem),wszystko na forum wyjaśnione,przepiękne żetony,grafika,mapa....narzeczoną namawiam bym ją jako Jan Kazimierz wyrwał z haremu Tuhaj-Beja :wink: Co do bitwy.....moja pierwsza gra z tego systemu rozstawiłem 3 scenariusz wszystkimi żetonami (Polacy przygotowani do bitwy Kozacy i Tatarzy przybyli całą siłą jednocześnie).Prawe skrzydło kozackie kruche(nie mówię o taborach,do tego może dojdzie Wiśniowiecki :wink: )Tatarzy falami lewe skrzydło i centrum atakują w poszukiwaniu łupów i jasyru ale powoli spychani.....jest tyle kombinacji ile wyobraźnia przyniesie.na tym polega urok tych gier.Polecam i podpisuję się swoim imieniem i nazwiskiem :wink: Co do husarii....za wiele jej nie jest ale użyta z głową wybija z głowy głupoty Chmielnickiemu.Ta gra to mój faworyt :mrgreen:

Grisznak
Podporucznik

Wysłany: Sob 09 Maj, 2015   

A jest dobrze zbalansowana? Pytam, bo Kłuszyn miał ten problem, że Polacy szli jak burza i jedyne co ich mogło tam powstrzymać to seria wyjątkowo pechowych rzutów kostką, nic poza tym.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

woj1982
Plutonowy

Wysłany: Sob 09 Maj, 2015   

Balans?Chodź zagramy,już nie pamiętam gry gdzie trzeba tyleż myśleć.dosłownie szachownica.siły wyrównane.Fakt trochę przepychanki ale rekompensuje to niewiedza wyniku i konsekwencji.pełna zwrotów akcji.Polecam Krzysztof.

[ Dodano: Czw 13 Paź, 2016 ]
Art.polska nr 4,5,6 awers L, rewers C.Jak powinno być?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 17 Paź, 2016   

4,5,6

woj1982
Plutonowy

Wysłany: Wto 18 Paź, 2016   

Tak nr 4,5,6.stawiam że powinny być L 😊

Robert E.Lee
Plutonowy

Wysłany: Pon 31 Paź, 2016   

Mam kilka pytań odnoście gry.
Ogólnie do gry:
1) Co rozumiemy pod pojęciem obóz. Jest to te siedem pól z domkami na wschodnim brzegu rzeki? Czy też obóz rozciąga się np. do będącego tuż przed zabudowaniami pierwszego stoku.
2) Jaką przyjąć wartość z walki karabinowej w instrukcji str. 11 są tylko dwa wyniki -1 i R a na planszy są trzy możliwe rezultaty – 1 , R oraz R -1.
3) Rozumiem, że samo R to tylko rozbicie bez ponoszenia strat w punktach siły a więc pomijamy tu paragraf 12.4 z instrukcji mówiący, że zdejmujemy jednostkę z planszy umieszczamy na torze rozbicie i jednocześnie odejmujemy jej jeden punkt siły.
Scenariusz 28 czerwca:
1) Jak rozumieć stwierdzenie w rozpisce wojsk polskich „ Pozostałe wojska są dowolnie rozstawiane w obozie (maksymalnie 8 PS na polu).” Wojsk jest sporo dużo więcej niż zakładana tu „pojemność” siedmiu pul z domkami. Rozumiem, że mam sobie wybrać 28 jednostek spośród wszystkich i to je umieścić na planszy. No chyba, że obóz jest do skarpy to wtedy może wszystkie siły polskie znajdą miejsce w obozie.
2) Rozumiem, że zaraz w pierwszej turze powinienem rozmontować te stosy w obozie, tak by jak najszybciej na planszy zapanował porządek i na jednym polu stał jeden żeton no chyba, że artyleria i piechota tu jest zgodnie z paragrafem 13.34 wyjątek.
3) Co w przypadku hipotetycznej straty przez Tatarów stref wejścia Z. I zajęcia ich przez Polaków. Skąd i gdzie wprowadzać uzupełnienia tatarskie.
Scenariusz 29 czerwca:
1) Ponowne pytanie odnośnie obozu a dokładnie jego zasięgu i dodatkowo Houwald – sam wódz w obozie jest wymieniony w rozpisce, ale nie ma nic o zapewne podległych mu piechocie zachodniej, kawalerii, artylerii oraz piechocie węgierskiej. Rozumiem, że też w obozie się znajduje.
Scenariusz 30 czerwca:
1) Strefy rozmieszczenia A oraz C jak rozmieszczać przypisane tam jednostki. Nawet przyjmując, że miałbym uczynić to wkoło zaznaczonych punktów to w jak dużym promieniu (do wyczerpania się jednostek, pola mają jakąś większą pojemność tak jak w scenariuszu 28 czerwca, czy też są jakieś inne pola nie zaznaczone na mapie, na których winny znaleźć się oddziały).
2) I tradycyjnie już o zasięg obozu w odniesieniu do rozmieszczenia polskiej piechoty i artylerii.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

1) 30 pól pomiędzy rzeką a wałami obronnymi
2) z planszy.
3) tak
Scenariusz 28 czerwca:
1) jak w pkt 1.
2) tak
3) nie mają wtedy uzupełnień
Scenariusz 29 czerwca:
1) i tak ma pozostać, nie przewiduje ich scenariusz
Scenariusz 30 czerwca:
1) nie mam mapy przed oczami, ale tych pól jest kilka
2) jak w pkt 1

Robert E.Lee
Plutonowy

Jestem niezwykle mile zaskoczony szybką i dość precyzyjną odpowiedzią na pytania. Zatem idę rozkładać żetony. P.S Niebawem garść pytań w kwestii przepisów ogólnych w systemie husaria.

GrzegorzCwyl
Kapral

Wysłany: Czw 22 Cze, 2017   

Mam pytanie odnośnie zasady opisanej w punkcie 5.24. "Jednostka znajdująca się we wrogiej SK, kosztem wszystkich posiadanych punktów ruchu, może odskoczyć od przeciwnika".
Czy zatem można w tej samej kolejce wejść we wroga SK i później kosztem pozostałych (posiadanych jeszcze) PR wyjść z niej? Czy też wyjście jest możliwe tylko wtedy gdy oddział nie ruszał się wcześniej i wydaje wszystkie punkty ruchu na to wyjście?

stanley
Porucznik

Wysłany: Czw 22 Cze, 2017   

Wszystkie posiadane na początku fazy punkty ruchu.

GrzegorzCwyl
Kapral

Wysłany: Wto 27 Cze, 2017   

Czy walka karabinowa odbywa się przed każdą walką? Tzn. czy oddział z gwiazdką strzela dwa razy w fazie walki przeciwnika i swojej?

woj1982
Plutonowy

Wysłany: Czw 29 Cze, 2017   

Przed każdą fazą walki prowadzimy ostrzał karabinowy.

Gryf
Kadet
Gryf

Wysłany: Pon 10 Lip, 2017   Beresteczko 1651

Witam.
Mam 3 pytania dotyczące gry "Beresteczko" :

1) Czy na mapie występuje teren podmokły , czy bagna ?
2) Rozproszenie: czy punkt 10.13 należy rozumieć tak, iż oddział zajmujący pole wspólnie z dowódcą w żadnej sytuacji nie ulegnie rozproszeniu ?
3) Tatarzy: wpływ terenu na ostrzał z łuków - czy teren / przeszkody nie powinien odejmować wartości modyfikatora od wyniku rzutu ? W aktualnym układzie teren zwiększa szanse Tatarów na zadanie strat.

Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu