Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Polska Marynarka Wojenna w W39
Autor Wiadomość
Magon
Plutonowy

Wysłany: Czw 06 Lut, 2014   

Ano była słoneczna pogoda.
Nie wiem jak jest teraz, ale dawniej, na każdym apelu z okazji rozpoczęcia szkoły (1.IX), przypominał nam o tym musowo recytowany tekst Gałczyńskiego, Ildefonsa zresztą, zawierający ważne dane historyczne.

"A lato było piękne tego roku."

:mrgreen:

dixie
St. sierżant

Magon napisał/a:
Ano była słoneczna pogoda.
Nie wiem jak jest teraz, ale dawniej, na każdym apelu z okazji rozpoczęcia szkoły (1.IX), przypominał nam o tym musowo recytowany tekst Gałczyńskiego, Ildefonsa zresztą, zawierający ważne dane historyczne.

"A lato było piękne tego roku."

:mrgreen:

Dane historyczno-meteorologiczne owszem, bo reszta, to raczej poezja czysta (albo po "czystej") vide legendarne "czwórki" :mrgreen: .

Mucha
St. szeregowy

W przerywniku analizy balistycznych

Te osławione "czwórki" to nie poezja po czystej ale brak massmediów tamtego okresu. Społeczeństwo było przekonane że po tygodniu walk na tym odcinku kiedy Niemcy wkroczyli do tej składnicy to nikt nie mógł pozostać przy życiu. Z ust do ust szła coraz barwniejsza opowieść o śmierci całej załogi przez co musiał powstać taki wiersz. Zresztą co ciekawe (z opowieści mojego taty) nawet za czasów PRL-u nikt nie chciał podważać bohaterstwa obrony Westerplatte.

Wracając zaś do systemu W39 szkoda że nie można w żaden sposób uwzględnić zaciekłości obrony polskiej w tamtym okresie. Na mapie obrona tego punktu to sprawa 3-4 dni. Ale przy tych zasadach jest to oczywiste. W grze nie mona uwzględnić pewnych rzeczy...

dixie
St. sierżant

Mucha napisał/a:
Te osławione "czwórki" to nie poezja po czystej ale brak massmediów tamtego okresu.

Ależ wręcz naprzeciwnie! To wspaniały przykład jak działały ówczesne massmedia.
Znamy casus Admiral Graf Spee? Toż to niemal w tym samym czasie. Pióro i mikrofon okazały się bardziej zabójcze, niż działa i torpedy.

Mucha napisał/a:
Społeczeństwo było przekonane że po tygodniu walk na tym odcinku kiedy Niemcy wkroczyli do tej składnicy to nikt nie mógł pozostać przy życiu. Z ust do ust szła coraz barwniejsza opowieść o śmierci całej załogi [...].

...co jak wiemy nie było prawdą (że cały tydzień walczyli). Wiedzeli to zwycięzcy, wiedzieli i pokonani (w końcu jednak przeżyli). Obozy jenieckie to także nie czarne dziury, zwłaszcza dla wywiadu. Jedni się nie przyznawali - bo legenda, honor itd., drudzy - bo wstyd.
Ciekawe tylko kto puścił w ruch info, że Westerplatte walczy :twisted: Toż to propaganda live and on line pełną gębą. O ile we Wrześniu to jeszcze skorzystano z tego i zmajstrowano w sumie przypadkiem coś ku pokrzepieniu serc, to...

Mucha napisał/a:
Zresztą co ciekawe (z opowieści mojego taty) nawet za czasów PRL-u nikt nie chciał podważać bohaterstwa obrony Westerplatte.

..tutaj Westerplatte pięknie wpisywało się w nurt uprawiania historii selektywnej przez władze.
Temat rzeka, więc raczej nie w tym wątku.

Poza tym spokojnie, nie od razu temat obrósł w takie piórka jakie znamy dzisiaj. Jest kilka obszernych opracowań tematu. Żadne, o dziwo, nie neguje bohaterstwa obrońców (no może poza jednym takim mało znanym reżyserem i jego "wizją" :evil: ), ale fakty wreszcie wyciągnięte z dokumentów każą się nad kilkoma rzeczam poważnie zastanowić....

Mucha napisał/a:
Wracając zaś do systemu W39 szkoda że nie można w żaden sposób uwzględnić zaciekłości obrony polskiej w tamtym okresie.

Wracamy do problemu skali. Nawet obrona Helu nie jest tu jakoś bardzo kluczowa, niestety.

Magon
Plutonowy

Wysłany: Pią 07 Lut, 2014   

Wyczułem w wypowiedzi szanownego kolegi Dixie, nutkę polityki tzw. "odbrązawiania" historii :o

Praktyka to słuszna, jeśli chodzi o dociekanie prawdy historycznej. Z tym, że ja akurat mam wrażenie, iż niekoniecznym jest jej jakieś dobitne akcentowanie, zwłaszcza w czasach obecnych, w Polsce. Wystarczy, ze pół świata wie, iż KLe zakładali Polacy, których, na dodatek, rola w rozpętaniu IIWŚ jest przynajmniej mocno dyskusyjna - na razie, bo za jakieś 20 lat, sprawcami będą oczywistymi :razz:
Wszelakie narody postronne mają swoje mity, nie walczą z nimi, jeno pielęgnują, to i my sobie zostawmy swoje, w świadomości masowej, rzecz jasna.

Proszę nie traktować tej mojej wypowiedzi jako polemiki z szanownym kolegą Dixie, bo akurat nie o to mi chodziło a i jego racje są ważkie. Pragnąłem jedynie, przy okazji - Forum, jak rozumiem, jest miejscem swobodnych wypowiedzi i dyskusji, zwrócić uwagę na pewne tendencje, obecnie panujące, które, mniej lub bardziej celowo, wylewają dziecko z kąpielą.

dixie
St. sierżant

Wysłany: Pią 07 Lut, 2014   

Magon napisał/a:
Wyczułem w wypowiedzi szanownego kolegi Dixie, nutkę polityki tzw. "odbrązawiania" historii :o

Prawdę pisząc, mam gdzieś głęboko (to nie do Ciebie Magon :) ) o jaki kolor metalu chodzi historykom-naukawcom. Po prostu jakiś czas temu, raczej przypadkowo zacząłem czytać książki trochę mądrzejsze od poręczników i tak się zaczęło. Pozycja bez bibliografi, sygnatur teczek i wiadra przypisów jest dla mnie tylko opinią autora :mrgreen:
Prawda okazała się o wiele bardziej fascynująca od mitów, ale do tej pierwszej trzeba się wpierw dokopać, a to czasem wymaga kopania "pod prąd" :P

Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Wto 11 Lut, 2014   

Panowie!

Wystarczy o wierszach. Poszukiwane namiary na kogokolwiek kto dysponuje mapą morza Bałtyckiego z zaznaczonymi głębokościami. Albo w formie elektronicznej albo papierowej. Jakiekolwiek dokładniejsze opracowania mile widziane. Na necie są dość słabe mapy ale jest tego dużo. Coś mamy ale nie jesteśmy z tego powodu zadowoleni. Szukamy map, albo osób które mają dostęp do takich map. Proszę o wrzucanie linków lub kontaktów.

Z góry dziękujemy za pomoc.

Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Sob 15 Lut, 2014   

Wczoraj minął miesiąc od podjęcia tematu PMW 39 i chciałbym Wam nieco przybliżyć zakres wykonanych prac.

Stworzyliśmy zasady poruszania się jednostek na potrzeby dopasowania do systemu W39. Opracowaliśmy zagadnienia związane z zanurzaniem się okrętów podwodnych. Mamy dopracowane zasady stawiania pól minowych i kontrolowania czy OP w zanurzeniu znalazł się na polu minowym. W ciągu ostatnich dni dopracowaliśmy zasady pojedynków artyleryjskich. Na chwilę obecną instrukcja zawiera około 14 stron zasad i uważam że jest wykonana w około 55%. Mówię o samej instrukcji.

Obecnie pracujemy nad mapą. To zagadnienie pochłonie sporo czasu bo zbieramy materiały aby możliwie jak najdokładniej odtworzyć poszczególne zakresy głębokości występujące na Bałtyku. Jest to o tyle ważne, że w grze bierze udział sporo okrętów podwodnych.

Przed nami

Opracowanie okrętów, modelu zniszczeń, lotnictwa i stworzenie żetonów. Dużo. Jedno jest pewne. Projekt rozrósł się :mrgreen:

Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Sob 22 Lut, 2014   

Panowie

Gorące podziękowania dla załogi dwóch jachtów ze Szczecina za udostępnienie szczegółowych map Morza Bałtyckiego. Dzięki Wam projekt idzie dalej do przodu.

dixie
St. sierżant

Wysłany: Nie 23 Lut, 2014   

Jeśli to się już o "takie buty" opiera, to szczerze proponuję napisać nowy system morski (ew. z dodatkami lądowymi) i nie przejmować się tym biednym, zmaltretowanym W-39. Może coś na kształt B-35 (w znaczeniu: zestaw kilku bitew, zespołów flot itp., czyli tzw podstawka do dalszej rozbudowy w TiSach).
Myślę, że wtedy wzrośnie szansa na wydanie poważnej gry pudełkowej :razz:

bahmattojo
Szeregowy

Zgadzam się z przedmówcą - opierając się o skalę odwzorowania jednostek w W39 to góra 2-3 żetony po stronie polskiej mające jakiś tam wpływ na walkę. Może faktycznie lepiej rozważyć stworzenie nowego systemu symulującego konflikty morskie?

Radosław Kotowski
Podporucznik

Jedno nie wyklucza drugiego , można tworzyć rozszerzenia dla różnych systemów dla bitew morskich i stworzyć oddzielny system dla starć morskich .

dixie
St. sierżant

Ano można, wszystko zależy od możliwości twórców (praca, rodzina, studia v. czas potrzebny na prowadzenie projektu).
Ja po prostu we krwi mam optymalizację w myśl zasady Pareto (80-20), a im krew starsza, tym ściślej się trzymam tej zasady i coraz bardziej mnie te 80% cieszy :mrgreen:

Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Sob 01 Mar, 2014   

Witam

Panowie poszukiwany jest przekrój okrętów podwodnych klasy Wilk. Jeśli ktoś ma rysunki w przekroju lub plany modelarskie i może takowe udostępnić - będę wdzięczny. Ewentualnie przekrój w dobrej rozdzielczości francuskich okrętów klasy Saphir.

Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Nie 02 Mar, 2014   

Kolejna prośba:

Poszukiwane fotografie dowódców poniżej

1 - Kptlt. Günter Kutschmann
2 - Kptlt. Johannes Habekost

Jeśli ktoś namierzy link do zdjęcia danego dowódcy lub ma w jakiejkolwiek publikacji skan fotografii danego dowódcy to poproszę o pomoc. Nigdzie nie mogę ich odnaleźć. Z góry dziękuję.

Ponawiam prośbę o przekrój OP Wilk lub podobnej konstrukcji francuskiej okrętów klasy Saphir z 1928 r. Mam przekrój ale w słabej rozdzielczości i muszę się domyślać gdzie co jest. Jeśli ktokolwiek ma lepszy (większy niż 800X600) proszę o info.

Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Pią 07 Mar, 2014   

I zapadła martwa cisza...

Piotr Marciniak
Plutonowy

Wysłany: Śro 12 Mar, 2014   

Mucha napisał/a:
Kolejna prośba:

Poszukiwane fotografie dowódców poniżej

1 - Kptlt. Günter Kutschmann
2 - Kptlt. Johannes Habekost

Jeśli ktoś namierzy link do zdjęcia danego dowódcy lub ma w jakiejkolwiek publikacji skan fotografii danego dowódcy to poproszę o pomoc. Nigdzie nie mogę ich odnaleźć. Z góry dziękuję.

Ponawiam prośbę o przekrój OP Wilk lub podobnej konstrukcji francuskiej okrętów klasy Saphir z 1928 r. Mam przekrój ale w słabej rozdzielczości i muszę się domyślać gdzie co jest. Jeśli ktokolwiek ma lepszy (większy niż 800X600) proszę o info.

Coś może tu znajdziesz o tych dowódcach .
http://www.uboat.net/men/commanders/k.htm

Jesli chodzi o ten przekrój to ciężko jest.

Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Pią 14 Mar, 2014   

Witam

Ta strona jest świetną bazą ale po wielu poszukiwaniach stwierdzamy, że nie wszyscy zostali uwiecznieni w sieci... To że były zdjęcia jest pewne. Jednak nie każdy z dowódców został w necie zamieszczony. No cóż - trudno.

Pytanie odnośnie ORP Wilk. Gdzie i w jaki sposób miał umieszczone studnie minowe? Na rufie dwie poziomo mieszczące po 5 min. To wiemy. Gdzie i ile pozostałych??? Czy ktoś może wie?

Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Pią 14 Mar, 2014   

Problem jest taki, że plany ORP Wilk nie są ogólnie dostępne. Przekrój francuskich okrętów klasy Saphir tylko częściowo zdradza tajemnicę. A w zasaadzie chyba bardziej zaciemnia obraz. Czy ktokolwiek zna odpowiedź?

Piotr Marciniak
Plutonowy

Wysłany: Sob 15 Mar, 2014   

Mucha napisał/a:
Problem jest taki, że plany ORP Wilk nie są ogólnie dostępne. Przekrój francuskich okrętów klasy Saphir tylko częściowo zdradza tajemnicę. A w zasaadzie chyba bardziej zaciemnia obraz. Czy ktokolwiek zna odpowiedź?

Jedyne co moge zaproponować to wgląd na modele ORP Wilka , ale z tego co widze są tylko dwa wyloty minowe i tylna wyrzutnia torped .

Morze nie było więcej ?

Odpowiedz do tematu