Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Polska Marynarka Wojenna w W39
Autor Wiadomość
Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Pon 13 Sty, 2014   Polska Marynarka Wojenna w W39

Witam

Mam pewien pomysł idąc za ciosem dodatku w postaci Pociągów Pancernych. Co Wy na to aby rozbudować system W39 o marynarkę wojenną. W LOW pojawiły się nawet jednostki niemieckie, ale są one rozpatrywane tylko jako artyleria nawodna. Jeśli chodzi o wsparcie piechoty to całkiem słusznie. Ale mi chodzi o możliwość w zakresie:

1 - walki z wrogimi jednostkami nawodnymi
2 - walki z wrogimi jednostkami podwodnymi
3 - walki z udziałem jednostek podwodnych
4 - minowanie akwenu wodnego
5 - wykonywanie zadań z zakresu op-lot

Dodatek w swojej prostocie byłby prosty bo wymagałby mapy z wodą do pn części LOW i miejsca gdzie jest tabela i dodatkowo żetonów.

Żetony:

Niszczyciele polskie i niemieckie (Wicher, Burza, Błyskawica, Grom, Leberecht Maass, Wolfgang Zenker). Okręty podwodne (Sęp, Wilk, Ryś, Orzeł i jeszcze jeden którego zapomniałem). Trałowce - Czapla, Mewa, Rybitwa, Jaskółka. Pancerniki już są. Nie wiem jak w przypadku takich jednostek jak Mazur - kwestia dogadania.

Co Wy na temat tego pomysłu sądzicie? Warty zainteresowania?

Piotr Marciniak
Plutonowy

Wysłany: Wto 14 Sty, 2014   

Bardzo ciekawy temat , ale jak wiemy prawie cała nasza marynarka utknęła w Gdyni i w porcie wojennym koło Helu, a w morzu były tylko nasze u-botym ciężko mi sobie to wyobrazić , ale jako scenariusz alternatywny gdzie polska marynarka wyszła w morze aby stawić czoło Kregmarine lol , raczej było by to pojedynek arty v arty tylko ze na wodzie .

Ale można zawsze coś zrobić , czemu nie ale z umiarem :)

dixie
St. sierżant

Walka z Niemcami sprowadzałaby się do punktu 5 - działania opl, czyli historycznie :mrgreen:
Rycerskie pojedynki 1x1 (lub coś koło tego), to raczej w filmach, a nie na wojnie, gdzie regułą jest by to przeciwnik zginął za swój kraj, a nie my :twisted:

Cała reszta już jest czysto hipotetyczna, bo np. po co niszczyciele miałyby zostawać na Bałtyku? (vide: plan "Peking"). Flota podwodna też nie miała nic konkretnego do roboty poza polowaniem na swoich myśliwych (były takie akcje!), bo fracht do Prus Wsch. zakończył się przed wybuchem wojny.
Pomijam już kontekst wpływu na cały Wrzesień (bo go nie ma :cry: ).

Moim zdaniem dużo ciekawszą jest realizacja planów (no, powiedzmy, że to były plany) na wypadek wojny na "ścianie wschodniej".

Oooo, Gangutkillery na pozycjach wyczekujących, Gryf* z OP typu Wilk minuje Zatokę Fińską, niszczyciele eskortują konwój ze sprzętem wojskowym do Gdyni...
To fajnie byłoby zobaczyć, bo lotnictwo niekoniecznie decyduje o wszystkim i jest szansa na nawodną przepierkę art.
Tylko jak miałoby się to do reszty systemu? Myślę, że prędzej wyszedłby jakiś uproszczony Orzeł Morski, którego druga edycja nie może się od kilku lat ukazać, niestety.

BTW: brakuje OORP Gryf i Żbik.
* Gryf i jego 20 węzłów, hmm...., aberacja jakaś...

Mucha
St. szeregowy

Słuchajcie, podejmuję temat. Jestem w trakcie pisania zasad do walki morskiej. Mam pewną koncepcję i jestem ciekawy jak to wyjdzie w praniu. Myślę, że w ciągu 3 tygodni zaprezentuję gotową instrukcję "jak pływać w W39". Ocenicie i będziemy dyskutować czy jest to sensowne czy będziemy coś zmieniać, czy może w ogóle nie przypadnie to Wam do gustu. Jeśli macie jakieś sugestie lub pomysły - to jestem otwarty. Jestem tego typu osobą, która lubi wyzwania (tak ja gram tylko Polakami :mrgreen: ) więc jak coś powiedziałem to słowa dotrzymam. 3 tygodnie bo mam dziecko w drodze na ten świat i jeszcze remont mieszkania więc do kompa siadam wieczorami. O imprezie wrześniowej z W39 nie wspomnę :mrgreen: . A zatem biorę się do roboty coby sobie z gęby cholewy nie zrobić

Piotr Marciniak
Plutonowy

Wysłany: Śro 15 Sty, 2014   

Powodzenia
Z miłą chęcią to zobaczę i skomentuje.

Najbardziej będzie mnie interesować kwestia modyfikatorów ognia i ich odległość.
A i najlepiej będzie zrobić oddzielną tabele ostrzału artylerii morskiej okręt v okręt, ale na razie to trzeba zrobić zasady i testować, testować .

Ja obecnie testuje moje Pociągi pancerne na mapie Sląsk :mrgreen:

Mucha
St. szeregowy

Piotr - myślimy tak samo. Okręt vs okręt będzie zupełnie inaczej rozpatrywane niż w przypadku wsparcia piechoty.

dixie
St. sierżant

Piotr Marciniak napisał/a:
Powodzenia
Z miłą chęcią to zobaczę i skomentuje.

Też chętnie potestuję, jeśli dzieci pozwolą, bo dwójka na tym świecie robi to skuteczniej niż remont :evil:
Najbardziej będzie mnie interesować kwestia modyfikatorów ognia i ich odległość.

Donośność dział jest z grubsza znana, wielkość heksu też, więc odległości łatwo wyliczyć.
Ale te modyfikatory... :roll:
A i najlepiej będzie zrobić oddzielną tabele ostrzału artylerii morskiej okręt v okręt.

To już bardziej, bo modyfikatory, są bardziej dodatkiem, a tu walka art. będzie esencją tej zabawy.
Pomyślałem nawet o adaptacji Walki Ogniowej, bo mamy tam parametry ognia i pancerza, moim zdaniem kluczowe w walce między okrętami. Jeśli dojdzie jeszcze manewrowość..., tylko wyjdzie z tego gra mocno taktyczna, więc nie ta skala.
Ale WO by sprawdził w pierwszej kolejności, bo to nam zredukuje wpływ kostki (tak myślę :razz: ). I to na starych zasadach, gdzie były takie fajne tabelki. Przy ograniczonej liczbie jednostek, to nie powinno obciążyć płynności gry jakoś szczególnie mocno.

To czego na pewno brakuje w obecnych przepisach, to okręty podwodne (albo nie pamiętam, że są w B-35). Opcja storpedowania "delegacji" do Kłajpedy jest bardzo kusząca :twisted:

No i lotnictwo. Nie pamiętam, czy w grach z obszaru Pacyfiku było wyszczególnienie lotnictwa morskiego (sprawdzę w domu), ale jak historia nauczyła, to był główny aktor tego teatru. Czy obecne przepisy są wystarczające (czyli nie są zbyt ogólne) i na ile trzeba je modyfikować, to pewnie wyjdzie w testach.

Sam pomysł wydaje mi się ciekawy, bo mocno klimatyczny, a lubię takie. Choć jak pisałem, scenariusz PMW v Kriegsmarine '39 (nawet bez Luft-u), to moim zdaniem będzie masakra. Chyba, że coś z lat wcześniejszych. Taka demonstracja ORP Wicher w Gdańsku na ten przykład.

Mucha, jeśli potrzebujesz grafikę do żetonów, albo wsparcia w ich opracowaniu, to służę. Mam oryginalną :mrgreen:

Piotr Marciniak
Plutonowy

Najlepiej zrobić scenariusz historyczny nawet jak Polacy dostaną po tyłku- ale da to podstawę do innych wariantów.

Wymagane będzie

1- Lista wszystkich statków obecnych w obrębie działań wojennych ,(nawet ORP Jaskółka :mrgreen: )
miejsca ich postoju w 1939 1września . rozłożyć mapę LOW i popatrzeć no i czytać wszystko co się znajdzie na temat danej jednostki a potem można pisać zasady.

Ja osobiście kiepski jestem z historii z PMW ale jak chcesz to weżnę kilka okrętów i wybiorę naj potrzebniejsze dane .

Bynajmniej ja tak robiłem przy tworzeniu instrukcji do PP.

Mucha
St. szeregowy

Witam

Praca nad PMW trwa. Obecnie kończę dział "minowania". Mam już pomysł na przemieszczanie okrętów podwodnych bez zaznaczania ich położenia na planszy. Rozmiar instrukcji zaczyna mnie zastanawiać... Z tego wychodzi osobna instrukcja W39 wersja na wodzie. Ale czuję, że będzie fajnie.

Dixie - ja opracuję zasady a Ciebie jak masz chwilę poproszę o pomoc w żetonach. Ponieważ kończę temat minowania, spróbuj wymyślić grafikę następujących żetonów:

1 - pole minowe (polskie)
2 - pole minowe (niemieckie)

Do wszystkich zainteresowanych - z ustaleniem składu jednostek po stronie polskiej nie ma problemu. Gorzej z siłami wroga. Jakie jednostki pływały po naszym pięknym morzu do 3 sierpnia 1939? Dwa pancerniki, na pewno dwa niszczyciele i co jeszcze? Jeśli ktoś potrafi to ustalić proszę o pomoc bo w oparciu o te jednostki za parę dni będę tworzył zasady poruszania. Jakie U-booty i ile było w tym czasie na Bałtyku?

Wszelkie info będzie mi bardzo pomocne.

dixie
St. sierżant

Najlepiej zrobić scenariusz historyczny nawet jak Polacy dostaną po tyłku- ale da to podstawę do innych wariantów.

Wymagane będzie

1- Lista wszystkich statków obecnych w obrębie działań wojennych ,(nawet ORP Jaskółka :mrgreen: )

Okręty podwodne: OORP: Orzeł, Sęp, Wilk, Ryś, Żbik
Niszczyciele: ORP Wicher
Grupa minowców: OORP Gryf, Jaskółka, Mewa, Rybitwa, Czajka, Żuraw, Czapla.
Kanonierki: OORP Generał Haller, Komendant Piłsudski.
voila
Reszta nie miała większej wartości bojowej, a często nawet marnego Maxima na pokładzie.

miejsca ich postoju w 1939 1września . rozłożyć mapę LOW i popatrzeć no i czytać wszystko co się znajdzie na temat danej jednostki a potem można pisać zasady.

Mam to gdzieś w paru książkach. Oczywiście bierzemy pod uwagę, że rano wszystko stało grzecznie na kotwicy, a wieczorem podwodniacy docierali już do sektorów dozorowania, a flota nawodna leczyła rany po pierwszej w historii DWS bitwie powietrzno-morskiej.
Tak niestety wyglądała historia :(

Mucha
St. szeregowy

Witam

Czy ktoś może zidentyfikować czy okręty tego typu brały udział w kampanii wrześniowej po stronie niemieckiej:

1. Niszczyciele - TAK
2. Trałowce - ???
3. Pancerniki - TAK
4. Krążowniki - ???
5. Okręty podwodne - ???
6. Torpedowce - ???
7. Kanonierki - ???
8. Okręty artyleryjskie - ???

Ile i jakie do 3 października?

Mucha
St. szeregowy

Wysłany: Czw 16 Sty, 2014   

Padam na twarz ale z zasad ruchu zostały mi tylko okręty podwodne.

Dixie - pomyśl jeszcze nad dwoma żetonami:

Znak nawigacyjny (pol i niem). Mają to być znaczniki ułatwiające ustalanie pozycji na mapie. Mała ściąga dla grającego i żeton symbolizujący zatopiony okręt

Mucha
St. szeregowy

WOW - awansowałem na szeregowca!

dixie
St. sierżant

Mucha napisał/a:
Witam

Czy ktoś może zidentyfikować czy okręty tego typu brały udział w kampanii wrześniowej po stronie niemieckiej:

To pytanie mnie zaniepokoiło :roll:

Mucha napisał/a:

1. Niszczyciele - TAK, kilka
2. Trałowce - Tak, dużo
3. Pancerniki - TAK, ale szkolne, więc się nie liczy. (jak Schlesien wyłapał jeden 152 mm kuferek z baterii Laskowskiego, to coś mamrotal, że rodzice na obiad wołają :razz: )
4. Krążowniki - NIE, choć były przewidziane w planie. Odmeldowały się po wykonaniu Pekingu przez nasze niszczyciele.
5. Okręty podwodne - TAK, ok. 10 szt.
6. Torpedowce - tak, dużo
7. Kanonierki - NIE,
8. Okręty artyleryjskie - Podobnie jak krążowniki.
10. Poławiacze min - TAK, dużo
Ile i jakie do 3 października?

Mam stan tylko na 1 września. Dokładne liczby podam później, bo nie pamiętam
Dokładnych danych dla 2 i 3 należałoby poszukać na niemieckich stronach (że mają, to prawie pewne.)

darrek1988
Szeregowy

Mogę trochę pomóc z ikonkami okrętów.

Mucha
St. szeregowy

Jak dzisiaj dobrze pocisnę to zakończę temat poruszania się jednostek. Darek - jeśli masz fajne sylwetki okrętów to dogadajcie się z Dixie. Na dzień dzisiejszy potrzebujemy żetonów:

polskie pole minowe
niemieckie pole minowe
żetony z polskimi niszczycielami (uwaga - jedna sylwetka niszczyciela aby nie było wiadomo która z jednostek gdzie się znajduje bo to będzie miało duże znaczenie w grze)
żetony z polskimi okrętami podwodnymi
żetony z trałowcami
żetony nawigacyjne polskie i niemieckie - znacznik, marker (będzie to żeton który pozwoli skojarzyć coś ważnego na mapie) np w obrębie 3 pól pole minowe albo sektor OP

Na razie tyle - co do reszty dam znać

Magon
Plutonowy

To chyba trzeba brać na warsztat historię każdego okrętu i dociekać gdzie były 1 września 1939? W sumie nie było ich tak wiele... :razz:

dixie
St. sierżant

Magon napisał/a:
To chyba trzeba brać na warsztat historię każdego okrętu i dociekać gdzie były 1 września 1939? W sumie nie było ich tak wiele... :razz:

Zależy o której godzinie. O świcie wszystko, co wartościowe, stało na Helu, tyle, że przy różnych nabrzeżach. Wieczorem, to już była inna bajka...
A co do pozostałych dni, to wątpię, by ktoś miał kasę i czas na grzebanie się w archiwach, bo nie wiem, czy wszystko już opublikowano z tego co zdeponowano w londyńskim Instytucie im.Sikorskiego, a dotyczyczyło '39.
Bo przy analizach rozbieżności dotychczasowych opracowań emocje gratis :twisted:

Przy okazji, coraz większe wątpliwości nachodzą mnie co do skali.
Na ten przykład ORP Jaskółka dystans Gdynia - Hel pokonywała w godzinę na pełnym gazie.
W przeciągu jednej tury może znaleźć się daleko poza wodami terytorialnymi. W skali W-39 to będzie wyglądać, jak walki lotnicze: rozstawienie w swojej fazie -> walka -> sprzątanie bajzlu.
Bardziej wyrafinowane akcje jak próba nocnego minowania 1/2.09 będzie wyglądała jak dwuklatkowy slideshow.
Ale nic to, czekam na przepisy...

Mucha
St. szeregowy

Dixie mogę Cię uspokoić - zakończyłem przepisy odnośnie poruszania się jednostek. Przy prędkości max - jest tak jak mówisz. Niszczyciel i 30 węzłów i jesteś poza mapą. Ale jest parę trybów poruszania się. Jak chcesz dokładnie sprawdzić teren to pożera to punkty ruchu, trałowanie - płacisz ruchem. Niebawem zobaczycie. To będzie miało ręce i nogi. Teraz ślęczę nad walką a tego też jest parę rodzajów. Jako zajawka:

Walkę możemy podzielić na poszczególne tryby:

1. pojedynek artyleryjski
2. atak torpedowy
3. atak bombami głębinowymi
4. obrona p-lot
5. wspieranie jednostek piechoty

Więcej Wam na razie nie pokażę :mrgreen:

Dixie - zacznij powolutku szukać ładnej grafiki bo mam dobre tempo. Darek też chciałby pomóc z żetonami jakby co. Jak wymyślę zasady do tego co teraz robię to zostanie mi kosmetyka.

Magon
Plutonowy

Ja nie chciałbym mieszać za bardzo marynistom -ostatnio poniosło mnie już nieco przy zagadnieniach XVII-owiecznych :mrgreen: i starczy, ale jeśli chodzi o wojnę morską we wrześniu 1939 roku, to podzieliłbym to wszystko na:

- całą kampanię; tutaj interesujący byłby pobyt okrętów 1.IX
- poszczególne scenariusze; tutaj, w gruncie rzeczy, też najważniejsze byłoby miejsce stacjonowania danych okrętów 1.IX. No bo polska flota i tak była u siebie (ewentualny wątek, to ten "Pekin") a Kriegsmarine albo u siebie - najwyżej w nieco odleglejszych portach, albo jak, na przykład, niektóre lekkie krążowniki ("Königsberg") wykonywały zadania na Morzu Północnym czy jak "Admiral Graf Spee" wyruszyły już na rajdy korsarskie. Krótko mówiąc, interesujące byłyby te okręty, które były przeznaczone do działań przeciw Polsce i te, które mogłyby wejść do działań w każdej chwili. Nie ma tego tak dużo i idzie to w miarę łatwo ustalić.

Kwestia skali. A może trzeba pomyśleć o dwóch rodzajach map. Jedne, powiedzmy operacyjne, byłyby w małej skali a drugie, gdzie dochodziłoby do walki okrętów, w dużej skali? Słowem, Pan kolega dixie, poruszył istotne zagadnienie.

Odpowiedz do tematu