Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Waterloo 1815
Autor Wiadomość
hofner
Kapitan

Wysłany: Czw 09 Cze, 2016   

wiec 8 jednostek liniowych....i 10 to dowódcy i artyleria.....nie wiem co sądzą inni czy to nie za mało na grę podział na brygady?...Ta gra to system pułkowy..wtedy..będzie ok

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 10 Cze, 2016   

ale jak rozumiem, nie ma zakazu wydanie brygadowego? :)
Dobrze, ze chociaż 18 żeotnów się znalazło, do tego Anglicy i alianci, do tego 4 mapy
no to około 500 żetonów się robi. Jak żyć, jak zyć?

hofner
Kapitan

Nie mam zastrzeżeń co do całej gry Waterlllo jedynie do tej maleńkiej bitwy....Wojtku chyba źle czytasz to co napisałem.. Quarte Bras... to jedynie 10 żetonów bojowych liniowych ( w tym dwie brygady to posiłki) i proszę o odpowiedz w tym konkretnym zakresie gry...i argumentację dlaczego jednak system Brygadowy...bo nie mówię ,że może to jednak lepsze rozwiązanie niż system pułkowy w tej konkretnej bitwie,

Grisznak
Podporucznik

Ja tu się też zgodzę, Quatre Bras ma o wiele większy sens w skali pułkowej. A system pokazał, że jest tu elastyczny, więc uważam, że warto dać te trochę dodatkowych żetonów (nawet do wycięcia i sklejenia, jakby co), aby tę bitwę rozegrać w skali pułku.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

hofner
Kapitan

Potwierdzam..ale i Wavre będzie ten sam dylemat bo jeden korpus pruski i kawaleria
licząc w skali Brygadowej jakoś nie mogę doliczyć sie ok 500 żetonów
w grze dragona było ich okolo 600 a gra była batalionowa.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 11 Cze, 2016   

hofner napisał/a:

w grze dragona było ich okolo 600 a gra była batalionowa.

Ale zważ, że była to tylko bitwa pod Waterloo a tu będą 4 bitwy

usgrant2
Kapral

Jak policzyłem tylko piechotę i kawalerie trzech armii to wychodzi jakieś 125 brygad. Pewnie duża część z nich będzie podzielona na dwa żetony. Artyleria według rozpiski do Quatre Bras to bateria na jeden żeton. Trochę to kłóci się z systemem brygadowym, za duże rozdrabnienie. Do tego sporo żetonów reprezentujących dowódców. Ale jakoś nie widzę tych 500 żetonów.

[ Dodano: Sob 11 Cze, 2016 ]
W sumie po przeczytaniu opise bitwy pod Wavre mam wrażenie że będzie to bitwa statyczna. Francuzi będą próbować przebić się przez umocniony most aż zabraknie im świeżych sił.

hofner
Kapitan

Jest informacja ,ze będzie to system brygadowy a nie podziały na odziały A,B mi tez wyszło okolo 125 brygad....liniowych...a wieć czekamy na konkrety no i jak widać tych żetonów nie bedzie 500 chyba,że Wojtku będzie to systemie pułkowym a nie jak wynika z zapowiedzi Brygadowy

usgrant2
Kapral

Na grafice z żetonami armii pruskiej jest napis A/9, A/12. Z tego wnoszę że cześć oddziałów będzie podzielona.

[ Dodano: Sob 11 Cze, 2016 ]
Artyleria będzie podzielona na baterie czy w większe oddziały zgrupowania?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 12 Cze, 2016   

Oj Hofner Hofner, poczekaj a się przekonasz, od mieszania herbnata nie robi się słodsza...

Francja 168 żetonów
Anglia 84 żetony
Prusy 62 żetony
+20% jeszcze jest dyskutowana

W Borodino system jakoś działa idealnie, a przeciez Poniatowski to tez tylko kilkanaście żetonów

Grisznak
Podporucznik

Owszem, bo w Borodino Poniatowski to element gry, a nie osobna gra. Utica jako osobna gra w tej skali zbyt ciekawa by raczej nie była. Gdyby chcieć ją wydać osobno, to też lepszym wyjściem byłby podział brygad na mniejsze jednostki.
Swoją drogą, tyle gier się robi o Waterloo, a mało kto sięga po Lipsk, który pod względem skali i czasu trwania był większy.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Lipsk mófłbym wydac w 30 dni już danwo mamy zrobiony :)

stanley
Porucznik

To na co czekamy :mrgreen:

Grisznak
Podporucznik

O, to walić to Waterloo, na rynku ich jak mrówków, tylko od razu Lipsk.
Porównałem na BGG - gier o Waterloo wyszło ok. 60, gier o Lipsku - 12.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

ale Lipsk to już dywizyjna skala :)

hofner
Kapitan

Ja nadal nie uzyskałem odpowiedzi odnośnie dwóch małych bitew jako system brygadowy ...nie mówimy o ilości żetonów...o czym mówi też kolega Grisznak i nie tylko on.
Może by wziąć pod uwagę nasze uwagi... Bo Poniatowski jest korpusem w większej bitwie jaką jest Borodino.

Już mówiłem Waterloo jako bitwa w systemie brygadowym jestem za ale dwie małe bitwy Quarte Brass i Wavre przy tym podziale...to 8-10 żetonów liniowych po stronie Francuzów w Quarte Bras i taka sama liczba Prusaków w bitwie Wavre .

usgrant2
Kapral

Wysłany: Sob 18 Cze, 2016   

Ciężko jest uzyskać odpowiedź na pytania.

hofner
Kapitan

Wysłany: Sob 18 Cze, 2016   

To prawda i na jakieś uzasadnienie wyboru. Gdyż brygady trzech armii to około 125 brygad liniowych. A nawet w Waterllo tylko część Armii stron bierze udział w bitwie a duża część wchodzi w bitwie jako posiłki.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 19 Cze, 2016   

wydaje mi się, ż eodpowiedziałem na wszystkie ppytania. Co do przeczuć nie wypada mi się odnośić. I jeszcze raz. w grze będą 4 bitwy o róznej ilości wojsk (dla każdej)

hofner
Kapitan

Wysłany: Śro 22 Cze, 2016   

Kilkanascie zetonow Ponaiatowskiego w Borodino to element bitwy ..a Quarte Bras to cała gra ..i tutaj jest zasadnicza roznica... Powtarzam kolejny raz nie tylko ja ..tak sadze ,ze system pulkowy do tej gry bylby lepszy

Odpowiedz do tematu