Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload


Poprzedni temat «» Następny temat
[A] "Kircholm 1605"
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Sob 09 Paź, 2004   [A] "Kircholm 1605"

O tym jak Belzebub Szwedom kota pogonił.

KIRCHOLM 1605
Planszowa gra taktyczna w czasie rzeczywistym


Graliście już w jakieś gry wojenne? Tak?
To zapomnijcie, czego się dotychczas dowiedzieliście.

Zagrajcie w „Kircholm 1605” wydawnictwa Dragon, a wtedy zobaczycie, na czym polega gra planszowa w czasie rzeczywistym.

Jakub Sobieski, ojciec chyba najwybitniejszego żołnierza na polskim tronie, o zwycięstwie wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego pod wodzą starego wodza Jana Karola Chodkiewicza nad armią Karola Sudermańskiego króla szwedzkiego pod Kircholmem dnia 27 września 1605 r. powiedział, iż „bardziej się temu zwycięstwu potomne wieki dziwować, aniżeli wierzyć będą.”

Armia Chodkiewicza starła w proch wojska szwedzkie korzystając z przewagi wspaniałej jazdy nad nasyconą mocno bronią palną szwedzką piechota i rajtarią.

Gra Wydawnictwa Dragon „Kircholm” 1605” moim zdaniem do tego stopnia wiernie odzwierciedla ówczesne pole walki i własności bojowe poszczególnych oddziałów, że śmiało można ją nazwać taktyczną grą planszową czasu rzeczywistego.

Jedyna gra Dragona, porównywalna pod względem skomplikowania i nieco pod względem mechaniki, to wspaniałe „Waterloo”.
Tam jednak autor nie posunął się chyba w mechanizacji gry aż tak daleko jak tutaj.

Skala gry, jak na grę symulującą bitwę lądową, może nieco zaskakiwać.
1 heks to ok. 50 m terenu, 1 etap to 6-10 minut czasu rzeczywistego, jeden oddział kawalerii to 100-150 ludzi, poddział piechoty to 240 do 360 ludzi, zaś jednostka artylerii to 2-3 działa.

Mapa nie robi nadzwyczajnego wrażenia ani kolorystyką ani też ukształtowaniem terenu. Ot płynie sobie Dźwina (jej kawałeczek widać po jednej ze stron mapy), wojska stoją na przeciwległych brzegach starorzecza – głębokiej doliny o brzegach schodzących do jej dna stopniowo.
Na północnym brzegu starorzecza rozsiadła się wioseczka Kircholm, Litwini po swej prawej stronie, z tyłu, mają troszkę lasu. I tyle. A może aż tyle.
Żetony estetycznie są niemal identyczne z żetonami z „Wiednia”. Dodano tylko troszkę ikonek, oczywiście szwedzkich, ale też litewskich.
Każdy żeton oddziału nieartyleryjskiego zawiera współczynnik siły walki wręcz, współczynnik siły ognia oraz ruchliwość.
Na tym kończy się podobieństwo żetonów do tych wiedniowych. Tamte na rewersach mają symbole dezorganizacji (z małymi wyjątkami, np. dragonów). Tu zaś rewersy posłużyły do odzwierciedlenia szyku jednostki (jak w „Waterloo”).
Należy bowiem zwrócić szczególną uwagę na reguły dotyczące szyków jednostek. Wprawdzie piechota, zarówno litewska, jak i szwedzka, są co do szyków podobne, to jednak poszczególne rodzaje kawalerii posiadają własne, szczególne szyki.
I tak piechota może uszykować się muszkieterami z przodu, pikinierami z tyłu bądź na skrzydłach. Taki szyk autor nazywa strzeleckim. W każdym momencie gry (także w fazie ruchu nieprzyjaciela) piechota może jednak cofnąć część muszkieterów i wysunąć do przodu pikinierów. Wprawdzie rośnie w dwójnasób siła w broni białej, jednak maleje możliwość uczynienia przeciwnikowi krzywdy przy pomocy muszkietów. Dodatkowo piechota nie może się poruszyć bez zmiany szyku na powrót na strzelecki.
Za to kawaleria…. Esencja tej gry. Większość jazdy litewskiej, reprezentowanej przez husarię, pancernych, arkebuzerów i rajtarów litewskich może tworzyć aż trzy szyki (rajtarzy
i arkebuzeria nawet cztery).
Podobnie jak w „Waterloo”, od rodzaju szyku zależy zarówno siła jednostki, jak i jej ruchliwość. Dwa z szyków uwidocznione są na samych żetonach jednostek, a mianowicie szyk podstawowy (rzec można manewrowy, marszowy) oraz zwarty, a w przypadku kawalerii z bronią palną (rajtarzy i arkebuzerzy) podstawowy i strzelecki.
Pod tym względem szwedzka rajtaria nie odbiega niczym od litewskiej. Ale tylko pod tym względem.
Cała niemal (bo z wyjątkiem Tatarów i wolentarzy) jazda litewska może tworzyć jeszcze szyk uderzeniowy. Jako jedyny wymaga użycia dodatkowego żetonu w postaci paska na szerokość dwóch heksów. Szyk bardzo specyficzny: po rozwinięciu się do niego każda jednostka jazdy zajmuje właśnie dokładnie dwa heksy. Spada manewrowość (o jeden punkt ruchu mniej, zwroty kosztują 1 punkt ruchu, oddział zajmuje dwakroć więcej miejsca (co jest dla Litwinów plusem – nie jest ich za dużo) i w dwukrotnie rośnie siła jednostki. Szyk ten ma jeszcze jeden wielki plus: jest najmniej wrażliwy na ostrzał muszkietowy i artyleryjski. Dość powiedzieć, że szarżująca husaria w szyku uderzeniowym jest w stanie rozpędzić dosłownie 4 oddziały szwedzkiej rajtarii, a piechota, jak nie zmieni szyku na obronny, fruwa na boki jak błoto spod husarskich koni.
Husaria i pancerni mogą tworzyć jeszcze jeden szyk, a mianowicie zwarty. Siła oddziału
w tym szyku rośnie trzykrotnie, może jednak przejechać w nim tylko dwa heksy, po czym należy zmienić go na podstawowy. Jest także najbardziej wrażliwy na ostrzał, ale za to siła…
Już sama siła oddziału jest trzykroć większa, a żeton szarży ją podwaja.
Tak więc trzy chorągwie husarskie, w szyku podstawowym posiadają po 6 punktów siły,
w szyku zwartym po 18 punktów siły, zaś po zaszarżowaniu siła jednego oddziału wynosi ni mniej ni więcej 36 punktów siły. Standardowa jednostka szwedzkiej piechoty posiada
w szyku obronnym posiada 4 punkty siły w broni białej. Zatem dla zrównoważenia rozpędzonej jednej takiej jednostki husarskiej trzeba byłoby aż 9 jednostek piechoty szwedzkiej.
Z reguły uderza się na dwie, więc nie trzeba nic więcej. A nie mówiłem, że fruwają na boki? Jest jedno ale: trzeba do tej piechoty się dorwać, a to nie jest proste.
Część jazdy litewskiej, a więc rajtarzy, arkebuzerzy i Tatarzy mogą prowadzić ostrzał podobnie jak rajtaria szwedzka, są jednak od niej pod tym względem nieco słabsi (ale w sile ognia, nie w możliwościach). Piechota litewska jest nieco silniejsza od szwedzkiej, ale za to gorzej walczy z jazdą (autor tłumaczy to mniejszym odsetkiem pikinierów w armiach Rzeczypospolitej).
Artyleria jest właściwie ozdobnikiem – w Kircholmie ładowanie armat trwa jeden pełny etap (dopiero początkiem w trzeciego etapu od oddania salwy są gotowe do ponownego użycia), tak więc za bardzo się litewskie puszki nie nastrzelają (jeden etap na odprzodkowanie i zajęcie stanowisk). Szwedzka artyleria ma więcej roboty, ale do szczególnie groźnych nie należy.

Najważniejszą cechą tej gry jest czas. Za wszystkie dosłownie czynności oddziałów płaci się czasem. W grze planszowej oczywiście jest on odwzorowany punktami ruchu. Czyli za wszystko płacimy punktami ruchu.
Żeby było śmieszniej, także punktami ruchu przeciwnika.

Mianowicie w fazie ruchu wojsk litewskich jednostki gracza litewskiego mogą wydawać punkty ruchu na: zmianę heksu (czyli ruch w znaczeniu tradycyjnym), zmieniać szyk, zmieniać ukierunkowanie, prowadzić ogień.
Zwyczajnie: wszystko kosztuje czas, a czas to wygrana. Wprawdzie w fazie ruchu przeciwnika nie można przesunąć jednostek, ale za to piechota może zmienić szyk na obronny i oczywiście można ostrzelać przeciwnika, akurat wydającego punkty ruchu.
O ile zatem w mojej fazie ruchu moja piechota, mająca na początku ruchu 3 punkty ruchu może kosztem jednego punktu ruchu oddać salwę, drugi punkt zużyć na przesunięcie się o jeden heks do przodu, trzeci zaś punkt ruchu wydać na kolejną salwę, o tyle piechota przeciwnika w mojej fazie ruchu, po wydaniu przez moją piechotę jednego punktu ruchu może oddać do niej salwę, po wydaniu kolejnego punktu ruchu (czyli po przesunięciu żetonu) oddać kolejną salwę. Oczywiście w ramach posiadanego przez przeciwnika limitu salw,
o czym poniżej.
Żeby było jeszcze ciekawiej, wskutek ostrzału przez przeciwnika także można utracić punkty ruchu (piechota 1 albo 2, kawaleria 2 albo 4), więc jak mówiłem: wszystko kosztuje czas.

Studiując przepisy i rozgrywając pierwsze partie należy baczną uwagę zwrócić na szyki, ukierunkowanie jednostek, zwroty oraz na to, gdzie się ma strefę kontroli. Tutaj bowiem, odmiennie jak w „Waterloo”, nie ma oddziałów o okrężnej strefie kontroli.
Niezwykle istotne są także przepisy regulujące kwestię ilości punktów ruchu przy zmianie szyków (bowiem inaczej niż w „Waterloo” co szyk, to inna ruchliwość).

Walka ogniowa została skonstruowana tak, że każdy rodzaj oddziału wyposażonego w broń palną ma swój limit salw w danej fazie ruchu (tak swojej jak i przeciwnika): piechota w szyku strzeleckim (a więc z muszkieterami na przedzie) posiada 2 salwy, czyli we własnej fazie ruchu może ostrzelać dwie jednostki, wydatkując dwa punkty ruchu, w fazie ruchu przeciwnika może również oddać 2 salwy do oddziałów przeciwnika, z których piechota wydała co najmniej 1 pr, zaś kawaleria co najmniej 2 pr (oznacza to, że do tego samego oddziału ta sama piechota może oddać salwę, jeśli cel wyda kolejny jeden albo dwa punkty ruchu). Piechota w szyku obronnym (pikinierzy na przedzie) posiada limit jednej salwy na fazę ruchu), kawaleria w szyku strzeleckim 2 salwy (jeśli szyk strzelecki podwójny, czyli jedyny wypadek stosu, wtedy każdy z dwóch oddziałów tworzących szyk ma odrębny, swój limit dwóch salw), Tatarzy limit jednej salwy.
Powtórzę się, ale nie bez konieczności: limit salw przysługuje na każdą fazę ruchu, czy to moją, czy przeciwnika. W swojej fazie ruchu za salwę płacimy punktami ruchu, zaś w fazie ruchu przeciwnika oddajemy salwę po wydatkowaniu przez jego oddział stosownej ilości punktów ruchu.
Czas to koszt.

Wyniki ostrzału są skonstruowane w ten sposób, że oddział możemy zdezorganizować, możemy spowodować, że zacznie uciekać, a możemy także powstrzymać go niejako odbierając mu punkty ruchu. To dopiero nieszczęście, jak husaria nie zostanie zdezorganizowana, ale nie da rady dojechać do piechoty szwedzkiej, a w następnym etapie, jak przeżyje ruch szwedzki, aby nabrać prędkości będzie musiała się odwrócić, odjechać od Szweda i rozpędzić na nowo. Oczywiście każde dwa punkty ruchu - a zwrot o 180 stopni kosztuje 3 pr - to szwedzka palba muszkietowa i fajno jest. A najfajniej wtedy, gdy husaria nie da rady wskutek utraty punktów odwrócić się na powrót frontem na Szwedów. Wtedy dopiero rajtaria szwedzka będzie miała ubaw, atakując zady husarskich rumaków.
Każdy rodzaj ognistych oddziałów ma swój zasięg strzału – inny piechota, inny arkebuzeria, inny rajtaria, a jeszcze inny Tatarzy (ci to dopiero mają tatarski zasięg – wszyscy strzelają przed siebie, a Tatarzy mają kąt ostrzału równy 180 stopni).

Po ruchu i walce ogniowej, jeśli przeciwnikowi zostały jeszcze jakieś niestrzelające oddziały, one także (ale już bez zwracania uwagi na to, czy przeciwnik się poruszył) mogą oddać swój limit salw. Czas biegnie.

Walka wręcz co do zasady nie różni się niczym od innych gier – zliczyć siły, porównać ich stosunki, wprowadzić modyfikatory szarży, kopii husarskich, wodzów i terenu.
Różnice poważne dotyczą wyłącznie ukierunkowania oddziału atakującego i będącego celem – problem poważny zwłaszcza wtedy, gdy atakuje albo jest atakowana jazda litewska w szyku uderzeniowym.
Radziłbym zwrócić baczną uwagę na te przepisy – są skomplikowane, a ich niewłaściwa interpretacja powoduje, że wypacza się wynik gry (czyjeś oddziały są za mocne albo czyjeś za słabe).
Wyniki walki są dość standardowe: utrata jednego poziomu bojowego (czyli albo dezorganizacja albo wywołanie ucieczki, utrata dwóch poziomów bojowych (czyli albo dezorganizacja, a jeśli celem był oddział już zdezorganizowany – eliminacja), eliminacja automatyczna oraz w każdym wypadku wycofanie o 1,2 albo 3 pola.
Atakujący może wykonać oczywiście pościg, ale ma do dyspozycji tyle punktów ruchu, o ile pól cofnąć się musiał przeciwnik. Jeśli jest ich więcej jak 1, musi obowiązkowo wejść na pole, na którym stał przeciwnik, dalsza droga pościgu jest dowolna. Każde pole w pościgu kosztuje 1 pr, także każdy zwrot. Oddział musi zmienić szyk na podstawowy (piechota na strzelecki), z wyjątkiem oddziału w szyku uderzeniowym – ten może zostać w dotychczasowym szyku.

Artyleria, jak pisałem, jest mało istotnym elementem walki, niemniej jednak funkcjonuje.
Należy zwrócić uwagę na regulacje dotyczące ładowania dział, ostrzału bezpośredniego oraz walki wręcz.

Reorganizacja oddziałów oraz dowódcy nie wymagają omówienia – przepisy te są dość proste w zastosowaniu.

Autor gry zaproponował trzy scenariusze: historyczny przed starciem, historyczny
w momencie rozpoczęcia batalii oraz dowolny.
Warunki zwycięstwa – jak w każdej normalnej bitwie: im więcej przeciwnikowi się wyeliminuje ludzi, tym większa wygrana.

Gra jest dość trudna, przepisy skomplikowane, jednak kilka udanych (czyli z rozumieniem reguł grą rządzących) rozgrywek powoduje, że Kircholm mocno wciąga i zachęca do robienia własnych gier w tym systemie (wielka szkoda, że tylko na tej jednej się skończyło).

Gra bowiem doskonale oddaje ówczesne pole walki: albo ja, albo Ty. Nie ma mowy o drugim oddechu.

Zulu von Auffenberg
Ostatnio zmieniony przez Gość Wto 12 Paź, 2004, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Karol3414
MajorDołączył: 19 Kwi 2004
Posty: 1639
Skąd: 60 Pułk Piechoty Wielkopolskiej, Ostrów WLKP.
Wysłany: Wto 12 Paź, 2004   

Ja mam jeden komentarz, myślę że Zulu jest bardzo płodnym recenzentem :lol: ale zauważyłem że lubi zawsze coś skrobać już będąc jego adiutantem :lol: .
Pozatym nikt nie chce się narażać pułkownikowi, jeszcze w odwecie by awanse torpedował.
_________________
Za gruzy naszych miast,
za braci naszych krew.
Ostatnio zmieniony przez Karol3414 Wto 12 Paź, 2004, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
 
Gość

Wysłany: Wto 12 Paź, 2004   

Cytat:
Tyle, że w praktyce grając daną jednostką tak dużych możliwości nie mamy, bo w danej sytuacji pewne rzeczy się w dość oczywisty sposób nie opłacą.


Ryśku, wszystko się opłaca.
No może wykorzystanie przez litewskich rajtarów i arkebuzerów szyku podwójnego strzeleckiego jest mało sensowe - lepiej wykorzystać ich w szyku uderzeniowym do trzymania kawałka frontu, ewentualnie arkebuzerów jako quasi-dragonię do ostrzału.Ale to tylko z uwagi na to, że samych żetonów litewskich jest mało i łatwo przy nieuwadze doprowadzić do obejścia flanki przez liczniejszych rajtarów szwedzkich.
Nie zmienia to faktu, że wykorzystanie szyku strzeleckiego podwójnego przez litewską rajtarię i arkebuzerię jest mało sensowne nie z uwagi na sam szyk, ale wyłacznie na realia tego akurat konkretnego pola bitwy.

Pozostałe szyki wykorzystuje się w 100 %:

husaria i petyhorcy do momentu szarży poruszają się w szyku podstawowym, bo mają 7 punktów ruchu i mają tani zwrot.
W momencie rozpoczęcia szarży powinni przejść na uderzeniowy, bo jest najbardziej niewrażliwy na ogień, przy czym trzeba też sobie dobrze tą szarżę ustawić, bo zwrot o 60 stopni w tym szyku to połowa punktów ruchu, więc nie ma już wtedy szans na jakiekolwiek finezje.
Po zbliżeniu się na jeden heks od przeciwnika zmienić szyk na zwarty i liczyć, że się uda dojechac cało w nim do linii szwedzkiej piechoty i rajtarii. A jak się uda, to ratuj się luterski kacerzu, kto może.

Szyk strzelecki kawalerii litewskiej jest wykorzystywany, choć jak napisałem jest to mało przydatne, jesli chce się szarżować.
Za to litewska rajtaria i arkebuzeria tworzy szyuk uderzeniowy, więc w tym nie obiega od jazdy przełamującej.

Rajtaria szwedzka co do zasady działa w szyku strzeleckim, gdyż może sobie wtedy postrzelać - szyk podstawowy przyjmuje do ruchu (więcej punktów ruchu) albo do szarży (więcej punktów ruchu i chyba wieksza siła w broni białej).

Piechota ochoczo stosuje obydwa szyki, w zależnośc od tego, kogo akurat ma przed frontem i jak ewentualnie chce się bronić.
W każdym bądź razie gracz szwedzki zarówno wykorzystuje swoje salwy w litewskiej fazie ruchu zarówno na ostrzał, jak i zmianę szyku w odpowiednim momencie. Widziałem już takie ustawienie linii szwedzkiej piechoty, gdzie co druga jednostka była w szuku obronnym - zwiększało to siłe obronną linii, a jednoczesnie pozbawiało mniejszej ilości salw.
Można oczywiście całą linię ustawić w szyku obronnym, ale wtedy szanse na obronę są niewielkie - tu jednak trzeba próbować strzelać, bo z szarżująca husarią wręcz się nie powalczy.

Nie Panie Ryszardzie, Waterloo pod tym względem jest jednak mniej wyszukane co do kawalerii, choć bardziej co do piechoty (więcej szyków).

Na koniec serdeczne dzięki za miłe słowa - staram się jak mogę, a że grę bardzo lubię, jakoś tak wychodzi.
 
 
Gość

Wysłany: Wto 12 Paź, 2004   

Karol3414 napisał/a:
Ja mam jeden komentarz, myślę że Zulu jest bardzo płodnym recenzentem :lol: ale zauważyłem że lubi zawsze coś skrobać już będąc jego adiutantem :lol: .


Znaczy czyim adiutantem?
:D
 
 
Viking
MajorDołączył: 24 Mar 2004
Posty: 1912
Skąd: Białystok
Wysłany: Sob 29 Sty, 2005   

recenzja bardzo dobra,tylko ze mi sie wydawało ze tam walczyli Polacy,ewentualnie wojska polsko-litewskie :) ,akurat w tamtym czasie litwin to było bardziej pojecie geograficzne :wink: , sama recenzja bardzo dobra i fachowa jak wsziekszosc tego co Zulu pisze :)
 
 
 
Gość

Wysłany: Wto 01 Lut, 2005   

Viking napisał/a:
recenzja bardzo dobra,tylko ze mi sie wydawało ze tam walczyli Polacy,ewentualnie wojska polsko-litewskie :) ,akurat w tamtym czasie litwin to było bardziej pojecie geograficzne :wink: , sama recenzja bardzo dobra i fachowa jak wsziekszosc tego co Zulu pisze :)


Nie wnikałem Vikingu z skład narodowościowy, bo to i tak sensu by nie miało.

Nie zmienia to faktu, że Chodkiewicz dowodził armią Wielkiego Księstwa (był Hetmanem Wielkim Litewskim).
 
 
Domin
PlutonowyDołączył: 06 Maj 2005
Posty: 127
Skąd: Żyrardów
Wysłany: Pią 06 Maj, 2005   

Poszukuję od jakiegoś czasu tej gry, a po tej recenzji juz wiem, że muszę zintensyfikować starania i ją znaleźć.
 
 
 
Gość

Wysłany: Pią 06 Maj, 2005   

Domin napisał/a:
Poszukuję od jakiegoś czasu tej gry, a po tej recenzji juz wiem, że muszę zintensyfikować starania i ją znaleźć.


Nie wiedziałem, że mam taki dar przekonywania :oops:

Na poważnie to jest dobra i trudna gra.
 
 
pablo8019
Podporucznik


Dołączył: 27 Paź 2005
Posty: 673
Skąd: Markuszów
Wysłany: Pon 31 Paź, 2005   

Zgadzam się z tym, że gra jest dobra i zarazem trudna (uważam, że im bardziej skomplikowane zasady tym bardziej realistyczna jest sama gra) - zarówno dla Polaków i Litwinów, bo muszą ekonomicznie gospodarowac swoimi siłami jak i dla Szwedów. Grając tymi ostatnimi największe problemy ma się gdy spora częśc jednostek jest zdezorganizowana i wymaga reorganizacji, która może nastąpic m.in. tylko wtedy, gdy znajdują się one w odpowiedniej odległości od jednostek koronnych - a w sytuacji gdy te zbliżą się zanadto do "szwedzkiego" brzegu planszy może powstac dośc poważny kłopot. I tu jest wyzwanie dla dowodzącego Szwedami - graj tak aby Polacy nie uzyskali przwagi bo w przeciwnym razie będziesz miał na tyłach szpital własnych jednostek, które nie będą mogły odzyskac pełnej sprawności bojowej...
 
 
 
Korab
PodporucznikDołączył: 13 Lip 2008
Posty: 699
Skąd: Katowice,Wiedeń
Wysłany: Śro 15 Kwi, 2009   

Gra Kirchol jest cudowna...tylko uderza mnie jeden fakt...
Polska jazda pancerna(czy litewska) walczyła ogniowo czyt.karakolem...może nie tak skutecznie jak zawodowa rajtaria szwedzka ale na pewno mogła oddać salwę...w Kircholmie niestety nie może... :( :( a szkoda :(
_________________
Deus lo vult!
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Strona wygenerowana w 0,05 sekundy. Zapytań do SQL: 8