Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Uzbrajanie jednostek w sprzęt
Autor Wiadomość
Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Czw 13 Cze, 2013   Uzbrajanie jednostek w sprzęt

Mam pytanie do ludzi którzy są bardziej obcykani :) w temacie niż ja.
Z jakich źródeł korzystacie by dowiedzieć się w co poszczególne pułki bataliony były uzbrojone, chodzi mi o drugą wojnę

Krzysztof
Porucznik

Wysłany: Czw 13 Cze, 2013   

a o jakiej strony wojska chodzi ja znam tylko sowieckie

Справочные материалы по оргструктуре сд в период ВОВ
Etaty dywizji strzleckich sowieckich w latach 1941-1945 podręcznik
http://www.soldat.ru/files/3/27/61/

a jak konkretnie dana dywizja w danym czasie jęsli chodzi o NKWD to już grzebanie w archiwach jest taka jedna strona
http://forum.patriotcenter.ru/ może nie działać

http://www.pogranec.ru/forumdisplay.php?f=430

kliknij Документы Секретарита зам.НКВД (по войскам)
Dokumenty Sekeretariatu zastępcy NKWD ds wojsk

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Pią 14 Cze, 2013   

Cytat:
a o jakiej strony wojska chodzi ja znam tylko sowieckie

Dzięki za sowieckie wskazówki :) , ogólnie chodzi o sowieckie niemiecki oraz aliancki, czy tylko podczas ustalania faktycznego stanu jednostek korzysta się z internetu, czy jest to tylko jedno źródło wiedzy, może jakieś ciekawe książki ktoś zaproponuje :roll:

Krzysztof
Porucznik

ty pytałeś o żródła żródła dla historyka to archiwum W Polsce mamy Archwum Akt Nowych Centralne Archiwum Wojskowe gdzie są dokumenty spisane w danym czasie lub krótko po nim są i zródła publikowane to też dokumenty ksiązki to inna rzecz one też są oparte na żródłach dokumentach ale nie tylko autor do pisania ksiązki używa wiedzy pozazródłowej zasłyszanej od Ojca cioci brata by wypełnić wstawki pomiędzy dokumentami Podam przykład jest taka obiegowa opinia w Polsce którą niczym nie potwierdzją żródła że nad Ussuri Rosjanie powsztrzymali Chińczyków laserem miało zginąć od klkanaście do kilkudziesięcui tysięcy Chińczyków Wygładała to tak jak Chińczyk próbował strzelać strzełał to wyparowywał po prostu Ja w to wierzę Moja mała prywata na moim blogu jest moja ksiązka w której jest kilka struktur sowieckich Jęsli chodzi o niemców struktury jest tylko taka jedyna ksiązka Tadeusza
Sawickiego Front Wschodni jednostki dokładnie tytułu nie pamiętam jest jeden egzemplarz w IHUW na Uniwerku

Krzysztof
Porucznik

Biblioteka Narodowa
Niemieckie wojska lądowe na froncie wschodnim : czerwiec 1944 - maj 1945 : (struktura)
Sawicki, Tadeusz (1923-1999).
Warszawa : Państ. Wydaw. Naukowe, 1987 (Pozn. : UAM).

LOKALIZACJA SYGNATURA UWAGA STATUS
MAG KS II 1.142.206
MAG KS II 1.321.446 A

Tytuł jest mylący są struktury z lat 1943 i całego 1944 Ksiązka już za mioch czasów była kompletnie wykserowana

Chcesz więcej o Niemcach jedż do BA-MA w Frieburgu
Ostatnio zmieniony przez Krzysztof Pią 14 Cze, 2013, w całości zmieniany 1 raz  

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

mam ją, była białym krukiem już za wydania

Krzysztof
Porucznik

ja wiem że Pan z niej korzystał przy opracowywaniu pierwszej wersji najlepszej B-35 XIV Kpanc niem 16 Dpanc 17 Dpanc Dywizja Forteczna pamiętam jak przed starym buwem wyłamywałem te żetony ze sztancy były to żetony sztancowane po raz pierwszy krok milowy

Odpowiedz do tematu