Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co do artylerii...
Autor Wiadomość
Kosynier
Kapitan *

Wysłany: Wto 31 Sie, 2004   

Właśnie coś takiego jak koncentracja dywizji powino może zaistnieć we wrześniu na podobnych zasadach jak w Ardenach, tylko taka modyfikacja spowodowałaby pewnie zwiększenie przewagi Niemców.

Gladky
Kapitan

Niestety /dla Polaków/ masz racje Kosynier, dlatego uważam że nie powinno być żadnych modyfikatorów związanych z atakowaniem jedną bądź kilkoma dywizjami. Po prostu trzeba zapomnieć o tym że Polacy są słabsi izbierać punkt do punkta jak już się chce gdzieś uderzyć, nie patrzac na przypisanie do dywizji.

Pablo
Podporucznik

Ja jestem przeciw modyfikatorom pozytywnym za koncentrcje dywizji (była kiedyś dyzskusja, rozwiązanie sie nie broni), natomiast za ujemnymi w przypadku mieszania oddziałów.

Kosynier
Kapitan *

Rozwiązanie z ujemnym modyfikatorem dla "mieszanych" jednostek sprawdzimy na konwencie w Warszawie. Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś propozycje ciekawych modyfikacji to myślę iż też będziemy mogli to zweryfikować jak wychodzi w praniu, oczywiście pod warunkiem iż grający nie będą mieli nic przeciw.

Major Spokojny
Sierżant

Wysłany: Pią 24 Wrz, 2004   

Witam.

Mam sugestię co do przepisu wykorzystującego art. Polową jak p-panc (9.54 mod 1, umocnienia).
Taka sytuacja była na porządku dziennym, ale z tego co wiem dotyczyła armat 75 i 76 kawalerii. Haubice i działa ciężkie są jednak do ognia pośredniego. Skoro więc tak fajnie w systemie podzielone zostały pal, to nic prostszego…. Ja tak będę grać….

P.S. Mam Góry Świętokrzyskie i nie widziałem żadnych żetonów do Pomorza (rozstawienie to i owszem, ale żetony?)

pozdrawiam

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 12 Sty, 2005   

w ramach jednego korpusu jak mniemam
Na dzień dzisiejszy przyjmujemy że
wspieramy się własną artylerią dywizyjną + korpuśna

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 20 Sty, 2005   

dla kazdej kolejnej gry będziemy GO stosować potem postaramy się "wymienić" lub dodać te dywizjony, ale ja się obawiam, że one nie musiały uczestniczyć w walkach a jedynie były zmobilizowane dla danych korpusów, Nie ma ich bowie w wykazach korpuśnych (mnie znanych)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 20 Sty, 2005   

skonsultuję to z SQH, ale aż się boję wprowadić kolejne dywizjony dl a Niemców, Obawiam się bowiem, że to już będzie masakra

sqh
Plutonowy

Wysłany: Pią 21 Sty, 2005   

Darth (ocenzurowany) napisał/a:
SQH => ???'

To ja, dzień dobry :-)

Gość

Wysłany: Pią 21 Sty, 2005   

Ogólnie rzecz biorąc podział pułków artylerii na dywizjony spowodował, że Polacy w ataku nie mają już niemal żadnych szans.
To moja prywatna opinia, zwłaszcza, że niemiecka artyleria i tak była bardzo silna.

Archanioł
Podpułkownik

Wysłany: Nie 23 Sty, 2005   

WZ napisał/a:
dla kazdej kolejnej gry będziemy GO stosować potem postaramy się "wymienić" lub dodać te dywizjony, ale ja się obawiam, że one nie musiały uczestniczyć w walkach a jedynie były zmobilizowane dla danych korpusów, Nie ma ich bowie w wykazach korpuśnych (mnie znanych)

Większość z tych dywizjonów, które są przypisane do korpusów, występuje w składach niemieckich korpusów i jednostek armijnych. Zresztą część z nich jest przywołana np. w "Mławie 1939" autorstwa Kolegi WZ :wink: Niemieckie dac mobilizowane w Prusach Wschodnich były podawane w książce bodaj z 1970 roku o planach walki na Pomorzu (zabijcie mnie, ale teraz nie pamiętam ani autora, ani tytułu); jest dostepna w Płocku w Bibliotece Zielińskich - może Archanioł pamięta, jeżeli ją widział, bo ja ostatnio nie mam czasu żeby tam wpaść i odświeżyć sobie pamięć :(
Natomiast problem jest z tymi jednostkami, które wylistowałem na samym końcu jako "artyleria korpuśna" ale bez ustalonego przydziału. Tych się nie czepiam -bo rzeczywiście nie mogłem natrafić na ich przyporządkowanie. Jeżeli nie ma potwierdzenia ich obecności, to nie powino ich być; co najwyżej dla jakiegoś scenariusza dowolnego 8)
Natomiast te wpisane w korpusy sa na co najmniej 90% pewne

Przeglądałem Twoja liste Darth. Wymieniasz tam 56 dywizjonów artylerii. Tymczasem we wrześniu Niemcy zmoblilizowali 75 dywizjonów artylerii i 12 baterii kolejowych. Oznaczałoby to, że na Zachodzie na bardzo długim froncie byłoby zaledwie 19 dyonów artylerii ciężkiej. Biegański podaje, ze było tam około 30 dyonów. tj 11 więvewj niz z wojego spisu

PzKpfw II
Major

Po ostatniej zajezdniowej rozgrywce we Wrzesień obudziły się we mnie ogromne wątpliwości.Dotyczą one wspierania ataku artylerią,zarówno w przypadku jednej jak i drugiej strony.Dochodzi do absurdalnych sytuacji gdy np.atakujące trzy bataliony z różnych dywizji wspierane są przez 12 dywizjonów artylerii z tychże dywizji.Jest to niestety zgodne z przepisami,ale niezbyt zgodne z realiami pola bitwy w roku 1939.W związku z tym pytam,czy nie można spróbować ograniczyć ilości dywizjonów artylerii wspierających jeden atak?Przecież w tej wojnie nie stosowano takiego skupienia ognia artylerii jak to często ma miejsce na planszy.Wprowadzenie takiego ograniczenia na pewno zmusi graczy do większego kombinowania,a co za tym idzie do uatrakcyjnienia samej rozgrywki.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Myślę, że to powinno być tak
Atakują trzy bataliony z różnych dwyzizji to wspiera je artyleria dywizyjna najsilniejszego batalionu, jeśli są równe to ta artyleria walczy (z tej dywizji) która wyznaczy dowodzący
Nadal w mocy pozostaje wspieranie walk dywizji tylko artylerią dywizyjną

A co do dywizjonmów artylerii ciężkiej
to po konsultacjach wydaje się że te wymienione dac-e weszły w skład pułków artylerii jako IV dywizjony (ciężkie), podobnie jak u nas, gdzie pac-e mobilizowały dac-e, dla tego ich liczba i wyposażenie są bliskie ilości pułków lekiej artylerii

Gość

WZ napisał/a:
Myślę, że to powinno być tak
Atakują trzy bataliony z różnych dwyzizji to wspiera je artyleria dywizyjna najsilniejszego batalionu, jeśli są równe to ta artyleria walczy (z tej dywizji) która wyznaczy dowodzący
Nadal w mocy pozostaje wspieranie walk dywizji tylko artylerią dywizyjną

A co do dywizjonmów artylerii ciężkiej
to po konsultacjach wydaje się że te wymienione dac-e weszły w skład pułków artylerii jako IV dywizjony (ciężkie), podobnie jak u nas, gdzie pac-e mobilizowały dac-e, dla tego ich liczba i wyposażenie są bliskie ilości pułków lekiej artylerii

Powiedzmy sobie tak:
dywizjony artylerii ciężkiej korpuśne i armijne były wyłącznie zmotoryzowane i co do zasady były mobilizowane w ramach pułków (wyjątkiem np. był 445 zmotoryzowany dac przyporządkowany 1 DG Kublera).

Gość

Niemiecka arty;leria ciężka na Westfroncie 1.9.39:

1 Armia:

616, 633 i 643 zmotoryzowane dywizjony ac

IX KA:

II/45, II/51 pac

XII KA:

II/69, II/70 pac

5 Armia:

V KA:

II/61, II/71 pac

VI KA:

II/42, II/62 pac

XXVII KA:

408, 427 zmot dac

XXX KA:

430, 443 zmot dac

7 Armia:

215 i 216 dywizjony artylerii fortecznej

679 dyon art. kolejowej

HG "C"

Grenzkommando Eifel:

II/52 pac, 621, 630 zmot dac

Grenzkommando Oberrhein:

II/41, II/65, II/72 pac, 615, 626 zmot dac

Grenzkommando Saarpfalz:

II/105, II/106, II/108. II/109 pac

HG "C":

620, 649 zmot dac.

To wg Tessina.

Cytat:
Reasumując powyższe i konfrontujc z uwagami Archanioła, można powiedzieć że dywizjony: II/41, II/65, II/72,

Odcinek graniczny Oberrhein.

Gość

O, jeszcze widzę że i 615 dac się znalazł :idea:

Serdeczne dzięki dla Kolegi Zulusa - nie ma to jak dobra informacja :)

Cała przyjemność po mojej stronie.

Archanioł
Podpułkownik

Jeśli tak, to coś się niezgadza. W spisie Dartha jest 56 dyonów, skoro 6 przeniesiemy na zachod a jak wynika z wyliczanki Zulusa było tam 31 dyonów ( tak Biegański) to wyjdzie nam 81. A w ciągu września koledzy Z Wermahtu zmobilizowali 75 dyonów.

Gość

Archanioł napisał/a:
Jeśli tak, to coś się niezgadza. W spisie Dartha jest 56 dyonów, skoro 6 przeniesiemy na zachod a jak wynika z wyliczanki Zulusa było tam 31 dyonów ( tak Biegański) to wyjdzie nam 81. A w ciągu września koledzy Z Wermahtu zmobilizowali 75 dyonów.

Nie dopisywałem, ale cztery dyony były stacjonarne, a kolejne cztery w mojej kopii z Tessina to artyleria Genzschutzu - to nie Wehrmacht.

Archanioł
Podpułkownik

Weź sobie Bryję lub "Artylerię w IIWŚ". Sprawdzę jeszcze w Łosiu, ile on podaje.

Gość

Archanioł napisał/a:
Weź sobie Bryję "Artylerię w IIWŚ"

Jak się u Ciebie zjawię, to zobaczę. :D

Odpowiedz do tematu