Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co do artylerii...
Autor Wiadomość
Gość

Wysłany: Nie 28 Mar, 2004   Co do artylerii...

Grałem ostatnio ze znajomym w ,,Piotrków 1939". Udało mu się okrążyć i całkowicie zniszczyć polską 7DP :( Z kotła wyprowadziłem tylko artylerię tej dywizji. No i mam pytanie. :twisted: Według przepisów, artyleria może i powinna wspierać tylko ,,swoją" dywizję. Wobec tego, mam zdjąć te żetony z planszy, wycofywać je ciągle, aż znowu dopadną je Niemcy, czy jest jeszcze inne rozwiązanie? :?: :?: :?:

DN
Szeregowy

Wysłany: Nie 28 Mar, 2004   

To w zasadzie pytanie do WZ, ale ja bym proponował przyjąć następujące rozwiązanie: jeśli stan dużej jednostki spadnie poniżej 1/3 to takie oddziały stają się armijne, a te mogą walczyć i wspierać cokolwiek np.:
1. standardowa polska DP ma 3 pułki po 6 punktów siły (razem 18), czyli jak spadnie poniżej 1/3, czyli 5 i mniej to DP staje się jednostką armijną
2. BKaw. jeśli brygada ma łącznie punktów siły:
- 6 to jest armijną gdy suma sił spadnie do 1
- 8 to jest armijną gdy suma sił spadnie do 2
- 10 to jest armijną gdy suma sił spadnie do 3

wojtek może by tak grać? to by było przynajmniej przejrzyste i nie budzące wątpliwości

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

wyjściem jest "przyporządkowanie" wojsk danej Armii, dywizji na początku fazy ruchu. Jest oczywiste, że niczego nie zdejmujemy, tylk przyporządkowujemy innym jednostkom w sposób dowolny.

Panzer
Chorąży

Wysłany: Nie 28 Mar, 2004   Artyleria

Moim zdaniem przepis o ścisłym trzymaniu się artylerii swojej dywizji nie sprawdza się zbyt dobrze w grze.Przykładzik:Polska BK osłania tyly polskiej DP.Polska DP o pelnej ilości punktów walczy na swym zachodnim froncie z niemieckimi jednostkami o sile pułku.W międzyczasie niemiecka DLek. przechodzi na tyly wspomnianej DP.Szykuje się do ataku na polską DP,lecz na jej drodze staje BK,która jest zbyt slaba żeby ją zatrzymać,lecz może chociaż prowadzić dzialania opoźniające.Artyleria DP znajduje się blizej pola walki BK z DLek.I tu wytępuje dylemat:dlaczego grający Polakami nie może wspierać ogniem priorytetowego pola walki (DP nie jest zagrożona od zachodu na tyle żeby potrzebować wsparcia artylerii) :?: Wychodzi z tej sytuacji tyle,że BK nie może otrzymac wsparcia dzial DP.I tu dochodzimy do malej paranoi-"przywiązanie" artylerii do macierzystej dywizji przyczynilo się (pośrednio,ale jednak) do rozbicia najpierw BK,a potem DP. :cry:
P.S.Uważam,ze dobrze byloby wprowadzić choćby małą zmianę w przepisach regulującą to postanowienie.
P.S.2 Pozdrawiam
będziemy o nich pamiętać zawsze,
gdy słońce wstaje i gdy zachodzi"
O Żołnierzach II Wojny Światowej

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Powiem jak na spowiedzi, jak gram w system wrześniowy to artylerię mam ustawiąną gdzieś w szykach piechoty lub za nią. Z regóły trzymam sie ikąłdu dywizyjno brygadowego, ale często zdarza się że niedobrzy Niemcy coś kombinują i trzeba reagować natychmiast. Tworze w takiej sytuacji grypę oddziałó przemieszanych - takie jakie można wyciągnąć i strzelam z nich nie w skadzie danej dywizji. A jak już znajdę sie w okrążeniu to walę z czego się da nawet czasem wystrzeliwuje Demba-Biernackiego. Co by się od niego uwolnić.
Dysproporcja w Artylerii jest tak duża na korzyść Niemców że ci ostatni powinni być tolerancyjni - mówie powaznie - i tolerować walki artyleri w skłądzie jednej armii

Panzer
Chorąży

Wysłany: Pią 02 Kwi, 2004   Dąb-Biernacki

Co do Dęba Biernackiego-zawsze na początku gry zrzucam go Niemcom na spadochronie.Kto wie-może zrobią go niemieckim generalem (gdyby był po ich stronie to wygralibyśmy Kampanię) :lol: :?:
A tak szczerze:hańba na wieki nieudolnemu generalczynie ktory zgubił Armię Prusy. :x
P.S.Chwała bohaterom Piotrkowa i Iłży ['] ['] ['] ['] ['] ['] :cry:

Gość

Wysłany: Pią 23 Kwi, 2004   Dzięki wszystkim :D

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, postaram się skorzystać :D Pozdrawiam kadet Simba :)

Panzer
Chorąży

Wysłany: Pią 23 Kwi, 2004   Podpowiedź

Simba-jeśli grasz Polakami,to zrób z Biernackim to co mówilem... :wink: Twoje szanse na zwycięstwo niepomiernie wzrosną... :P
P.S.Pozdrawiam

Gość

Wysłany: Czw 29 Kwi, 2004   Dąb-Biernacki...

Co do Dęba-Biernackiego,to nie mam do niego specjalnych uprzedzeń :twisted: ale tylko gdy jest w postaci żetonu :D Dziwię się, że nie rozstrzelali go za takie dowodzenie...

Panzer
Chorąży

Wysłany: Pią 30 Kwi, 2004   

Proponuję wprowadzić dodatkowy modyfikator podczas rozrywek w których bierze udział Biernacki-wynik kostki 2,3,4,5,6 oznacza że dowodzi tak jak w rzeczywistości i można go rozwalić pod murem, 1-że można go przynajmniej na jakiś czas zostawić przy życiu...
P.S.Pozdrowienia dla Simby

Panzer
Chorąży

Wysłany: Śro 26 Maj, 2004   

Wracając do artylerii-jakich żetonów używacie do gry? Podzielonych pułków artylerii czy też "całych"?Przyznam szczerze że każda z możliwości ma swoje dobre i złe strony.Tak np. Gdy gra się całymi pal Polacy mają większą możliwość dokopania Niemcom podczas samodzielnych atakow artyleryjskich.Sprawa jest istotna,gdyż Niemcy posiadali przecież miażdżącą (3,5:1) przewagę w artylerii.
P.S.Pozdrawiam

Kamiro
[Usunięty]

Wysłany: Pią 18 Cze, 2004   Walka bezpośrednia artylerii

Mam "Wołomin 1920" i czytam tam, że artyleria z brakiem zaopatrzenia 2 nie może walczyć, czytam także, że artylerię można znisczyć gdy stoi bez innych jednostek niearyleryjskich i bez umocnień. A jeśli artyleria bez zaopatrzenia stoi w umocnieniach, to czy można się po niej "przejechać" czy też ma ona jakąś zdolność bojową?

Panzer
Chorąży

Wysłany: Pią 18 Cze, 2004   

Moim zdaniem używa wówczas modyfikatora ognia (mnożonego przez 6)...
P.S.Pozdrawiam

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 19 Cze, 2004   

walczy 1 PS

Gladky
Kapitan

Wysłany: Pon 09 Sie, 2004   

Gdzie moge znaleźć żetony zreformowanej artylerii do Pomorza.
Mam wszystkie TiS-y, ale nigdzie nie moge ich znaleźć. Może cos przegapiłem????

Już znalazłem w Górach Świetokrzyskich. Sorry za zamieszanie.

Gladky
Kapitan

Wysłany: Nie 22 Sie, 2004   

PYTANIE DO WZ
Jak należy rozstawić i czy w ogóle należy dodatkowe żetony artylerii polskiej w piotrkowie, tzn, artylerie armijna, bo dywizjną wiem....:
11 dan
12dan
13dan
I/6pac
II/6pac
II/3pac
oraz te jednostki:
I/54pal z 44DP
I/13 i II/13pal z 13 DP
3 ckm
Czy ukaże się jakiś poprawiony spid artylerii i dodatkowych jednostek do wydanych juz gier z W39????

Sebastian
Sierżant

Wysłany: Nie 29 Sie, 2004   

Przypisanie oddziałów to kwestia trzymania się realiów historycznych trudno jest zorganizować atak różnych jednostek z różnych dywizji (oddziały nie zgrane nie znająsiebie na wzajem etc.)
co do artyleri, to uważam, że w obronie przypoządkowanie nie powinno mieć znaczenia. W ataku natomiast miałoby znaczenie, ale z takim wyjątkiem, że można oddziały przypożądkowywać ale minimum na 2 dni i to przed rozpoczęciem dnia (np. zapisać na rozpisce, że np art 1 DP jest rzyporządkowana 13 DP etc.).
Możnabyłoby przyjąć to coś podobnego przypadku pozostałych oddziałów (historycznie dowódca wolał dowodzić mniejszą siłą ale zgraną niż większą ale z różnych oddziałów).I tak mam dwie propozycje:
1.oddziały atakujące muszą należeć do jednej dywizji ew. wsparte oddziałami przydzielonymi (łagodniejsza wersja to możliwoś ataku różnymi dywizjami na jeden cel po uprzednim rzucie testującym na dowodzeni)
2.oddział atakujace które nie podlegają jednej dywizji tracą jedno przesunięcie w tabeli walki (mod. -1)
chciałbym aby ktoś się ustosunkował do moich propozycji (wrzestkich z dnia dzisiejszego na tym forum bo tak mnie naleciało aby pogadać o mechanice systemu)

Gladky
Kapitan

Moim zdaniem to za bardzo skomplikowałoby i tak trudną sytuację Polakó.
Najlepiej to byłoby ograniczyć ataki wspólne ale do jednostek z jednego korusu, czy grupy operacyjnej.
Armie polskie bez podziału na GO można własnoręcznie podzielić na 2 czy 3 Grupy Op. i w ten sposób osiągniemy podobny rezultat ale mniej narażając na szwank ewentualne próby polskiego ataku.

Sebastian
Sierżant

Rozumiem, że pkt.1 może być skąplikowany, ale punkt 2 jest raczej nieskomplikowany. Podczas walki patrzysz, czy któraś ze stron ma mieszane oddziały, a jak tak to wprowadzasz modyfikator, to moim zdaniem powinno spowodować ujednolienie frontu, aby dywizje nie były rozciągniete w obronie na kilkadziesiąt kilometrów, ale trzymały się razem.
Moje propozycje dotyczą obu stron nie sądzę aby niemcom było łatwiej.

Gladky
Kapitan

Wysłany: Pon 30 Sie, 2004   

Ja niemcami zawsze tak gram. Moje dywizje sa uporządkowane zazwyczaj pułkowo /niemcy/ i staram się nie mieszać oddziałów. Czasem atakuja np. 2 calę /!/ dywizje i w takiej sytuacji nie widziałbym konieczności wprowadzenia ujemnych modyfiaktorów a wrecz przeciwnie.

Odpowiedz do tematu