Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
gra w 39 rozegrana w całości
Autor Wiadomość
Paweł Sulich
Podporucznik

Wysłany: Nie 02 Mar, 2014   

Ale wtedy pokój się robi za mały :P

mrtomek99
Szeregowy

Wysłany: Nie 02 Mar, 2014   

Dlatego tak bardzo lubię jeździć do wujka na wieś. :mrgreen:

Piotr Wodtke
Kapitan

Wysłany: Czw 06 Mar, 2014   

Większym problemem od umiejscowienia mapy jest kwestia zachowania ścisłej kontroli nad czasem rozgrywki na tej ogromnej połaci planszy.
Doświadczenia wskazują na konieczność obecności gracza, który realizuje zarówno funkcje głównodowodzącego jednej ze stron ale również zapobiega powstawaniu opóźnień czasowych na niektórych odcinkach fronu.
Podczas rozgrywki lublińskiej strona polska miała swojego "Śmigłego-Rydza", z którym konferowaliśmy skrycie (w toalecie męskiej :wink: ) jeadnak brakowało kontroli nad czasem rozgrywki i doprowadziło to do sytuacji gdzie na północy był już ranek 5 września a na południu jeszcze wieczór 3 września. :shock:

mrtomek99
Szeregowy

Wysłany: Czw 06 Mar, 2014   

Ja nawet na małej planszy nieraz gubię się, jaką mam teraz turę i kto już wykonywał ruch :mrgreen: .

Jacek II Nowy
Plutonowy

Wysłany: Śro 02 Kwi, 2014   

Dlatego ja już niejednokrotnie, przy różnych okazjach i grach wieloosobowych podnosiłem ten problem i chciałem coś ustalić. Brałem lata temu udział w tej Lublińskiej rozgrywce (może za dużo powiedziane, dowodziłem sobie spokojnie Słowakami nic w zasadzie nie robiąc poza obserwowaniem naprawdę ciekawej rozgrywki).
Wtedy proponowałem, że każdy ma na wykonanie wszystkich ruchów np 10 min. Nie zdążyłeś się ruszyć wszystkim? Twój problem, widać jesteś kiepskim dowódcą i nie wysłałeś wszystkich rozkazów. Że źle się ruszyłeś? Że czasu za mało? To wojna, nie? Na nic nie ma czasu.
Poza wprowadzeniem elementu większej nerwowości i realizmu znacznie usprawniłoby to rozgrywkę. Pomysł znalazł zrozumienie u kilku osób ale większość zbyła go milczeniem lub niechęcią. Oczywiście najgłośniej protestowali ci, którzy potrafili po 15min zastanawiać się nad przesunięciem 1 żetonu...
Zresztą ten problem występuje w wielu grach, przypadkach.

Z innej beczki - na moim stole zmieszczą się standardowe cztery mapy TiS-owskie :) (np. te cztery mapy tworzące pd. Polskę z Września zmieściłyby się)
Np. spokojnie mieści się Holandia, Ardeny i Nordwind, ba! Jest pełno miejsca na tabele instrukcje itp. Do tego lampa kreślarska, plus dwie dodatkowe ruchome biurkowe.
Plansze przykrywam 2mm taflę pleksy, przez co żetony układają się ładnie i równiutko. A jestem maniakiem, jeśli chodzi o porządek na planszy :)

Tak tylko się chwalę :) :) :)

mrtomek99
Szeregowy

Zafascynowałeś mnie tym pleksi :grin: , teraz juz wiem co zrobić, by mapa była równa :mrgreen:
Co do ograniczeń czasowych, to z punktu widzenia widza pomysł doskonały, w grze sam na sam zostanę przy tradycyjnych rozgrywkach. :mrgreen:
Do szczęścia już tylko stołu mi brakuje :mrgreen:

Jacek II Nowy
Plutonowy

No sam na sam to nie ma znaczenia czas, aż tak bardzo :)
Jednak jak się gra z kimś, a zwłaszcza na konwencie czy czymś podobnym to już ma i to bardzo.

Pleksi jest super :)

mrtomek99
Szeregowy

Wysłany: Wto 24 Lis, 2015   

Witam,
Wstawiam uzupełnioną o Kock1939 mapę wszystkich map z systemu W39.
Pełna jakość: https://drive.google.com/file/d/0B4mQtYYKUr_DLUFXSDFwSm9JMWc/view?usp=sharing

Pozdrawiam:-)

Bormac
Sierżant

Wysłany: Wto 24 Lis, 2015   

Pięknie.

Aż się prosi o dołożenie brakujących Prus Wschodnich i Lwowa. :)

dixie
St. sierżant

Wysłany: Śro 25 Lis, 2015   

...i Wilna. Historycznie, to był tam obciach i granda, zwłaszcza w porównaniu z Grodnem, który w przeciwieństwie do pierwszego miasta jakąś wybitną warownią nie był, ale to obiecujący temat na scenariusze hipotetyczne.

Odpowiedz do tematu