Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Tożsamość narodowa Polaków

Czy istnieje jeszcze tożsamość narodowa Polaków?
Tak
92%
 92%  [ 13 ]
Nie
7%
 7%  [ 1 ]
Nie mam zdania
0%
 0%  [ 0 ]
Głosowań: 3
Wszystkich Głosów: 14

Autor Wiadomość
hofner
Kapitan

Wysłany: Pią 01 Lut, 2013   Tożsamość narodowa Polaków

Czy istnieje jeszcze tożsamość narodowa Polaków i z czym jest utożsamiana? Proszę o głosowanie i opinie do odpowiedzi...

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Sob 02 Lut, 2013   

Hm, zagłosowałem oczywiście na TAK i zastanawiam się jaka sytuacja skłoniła Cię do zadania takiego pytania...

Warchlak
Szeregowy

Witam.

To jest mój pierwszy post na tym forum, więc witam wszystkich. Do tej pory się nie udzielałem z różnych powodów, chociaż obserwuje Wasze dyskusje już chyba 3 lata. Zainteresowały mnie jednak ostatnie Wasze rozważania i postanowiłem wtrącić swój głos.

Oddałem swój głos na "tak", ale dodam, że jest to z biegiem czasu co raz mniejsze "tak". Patrząc, co się dzieje w naszym kraju, w całej wspólnocie UE, jak zmieniają się moi rodacy uważam, że nie tylko nasza tożsamość zanika, ale zanika ona w całej UE na rzecz... no właśnie, czego? Co raz głupsza młodzież, ludzie co raz mniej związani z ojczyzną, a co raz bardziej globalni, wielokulturowi. Nie żeby to było coś złego (poza tą młodzieżą "inteligentną inaczej" :wink: ), ale tracimy tą tożsamość narodową. Tracimy rodzimą kulturę, pamięć historyczną, dumę z bycia polakami, a w zamian dostajemy co? Zobaczcie co się wyprawia w zachodnich krajach UE, tam gdzie podobny system trwa już ładnych parę lat, a czasem dekad. Mniejszość islamska wprowadza sobie po mału, na terenach gdzie jest ich więcej, prawo szariatu i to bynajmniej nie po kryjomu. We Francji padł pomysł ustawowej zmiany zwrotów "mama" i "tata" na "rodzic 1" oraz "rodzic 2". Co mnie najbardziej oburzyło, to głosy znanych psychologów próbujących wprowadzić w obieg dyskusję na temat nie szkodliwości pedofilii, żeby po mału zasadniczo uznać ją za kolejną oriętacje. Mam poglądy dość mocno na prawo, nacjonalistą raczej nie jestem, raczej dość konserwatywnym prawicowym patriotą. Rasizm, antysemityzm czy homofobia jest mi obca, nie mam nic do ludzi ze względu na ich kolor skóry, wiarę czy oriętacje, ale nie lubię po prostu jak mi się siłą narzuca jakiś pogląd i próbuje mi się udowodnić, że nowe jest zawsze lepsze od starego i już. Nowoczesność, uważam, nie zawszę wychodzi na lepsze, czasem jest krokiem w tył albo nawet upadkiem.

Nie wiem w jakim kierunku zmierza nasz naród i nasze państwo, ale ten kierunek bynajmniej mnie się nie podoba. Może jestem za głupi, żeby zrozumieć zachodzące przemiany, może jestem na nie zbyt staromodny ( w marcu kończę 30 lat, więc stary to raczej nie jestem). Bynajmniej jeśli jako tako nie mam obaw o ekonomiczną przyszłość moją i naszej ojczyzny (w tej kwestii jestem chyba zbytnio optymistyczny), to w kwestii tożsamości narodowej, poczuciu jedności narodu i wspólnoty państwowej to mam głębokie obawy. A moje obawy pogłębiły jeszcze ponoć ostatnie słowa świętej pamięci Prymasa Józefa Glempa, który życzył nam, żebyśmy "trzymali się razem". Nie uważam się już jakiś czas za katolika, raczej po prostu za chrześcijanina, nie darzę kościoła, kapłanów a szczególnie hierarchów kościelnych sympatią i szacunkiem, ale wierze w Boga i myślę, że może Prymas doznał jakiejś wizji, objawienia od Stwórcy na łożu śmierci i starał się nam to przekazać. Możecie się śmiać, to w sumie dla nie których jak wierzenie w wróżbitę Macieja, ale może coś w tym jest, może On zobaczył coś, co nasz czeka za jakiś czas, a może tak sobie powiedział od siebie. Może?

Się trochę rozpisałem, ale przeżywam ciężki okres w życiu, a po tym co Wam napisałem, podzieliłem się moimi obawami, będzie mi trochę lżej.

Pozdrawiam i czekam na Wasze opinie

hofner
Kapitan

Co skłoniło? Przypadkowa dyskusja która wywiązała się niedawno na forum i jestem ciekaw wyników tej ankiety a szczególnie komentarzy w tym wątku.
Ponadto mam wiedzę czysto teoretyczna na ten temat oraz przeprowadzone badania ankietowe kilkanaście lat już temu a moja hipotez jest taka ,że wiele uległo jednak zmianie a wasze opinie będą przydatne . W każdym zaborze istniała inna podstawa tożsamości narodowej i na tej podstawie wyrosły komponenty naszej tożsamości czy jednak uległy one zniekształceniu?/ jak mam swoją hipotezę ale pozbierajmy rożne opinie.
Z czym jesteśmy najwięcej tożsami co nas wiąże z narodem??

Baron83
Plutonowy

Przykro mi ale głosuje na nie. Coraz częściej załamuje ręce jak co poniektórych słucham.

Przyjeżdża mój kolega z Irlandii, wiadomo kariera, umył dwa garnki i trzy kubki i dostał trochę euro za to. I wali mi tekstem U NAS W IRLANDII jest wszystko inaczej. I zaczyna mi truć jak tam jest cudownie. Albo dziewczyna w barze mi deklaruje, że ona się Polką nie czuje bo przez katolicyzm jesteśmy zaściankiem. No miejcie litość...

Mam 29 lat i uważam, że moje pokolenie jest ostatnim, które miało tożsamość na wysokim poziomie, młodzież, która nadchodzi po nas to dopiero będzie dramat. Przynajmniej tak obserwuje z rozmów. Ale wiadomo Janusz obiecuje legalne palenie to zaraz po odebraniu dowodu na wybory i co z nich wyrośnie?

Wywodzę się ze środowisk kibicowskich i tu tożsamość jest ekstraklasowa. Przynajmniej wśród takich zwykłych szeregowych kibiców, tzw. Ultrasów. Bo odłamy bardziej skrajne (chuligani) to wiadomo. Czasem to zorganizowana przestępczość, co z patriotyzmem mi się gryzie. Ale zwykli kibice robią wiele dobrej roboty w tym temacie :!:

hofner
Kapitan

Więc jak widzę po Twojej wypowiedzi dwa komponenty mające wpływ na poczucie tożsamości uległy wg Ciebie rozkładowi: kraj jako ziemia oraz religia. To tak trochę teorii. Takie też jest moje zdanie . Piszcie czekam na dalsze opinie.

pablo8019
Podporucznik

Mi się wydaje że trochę (?) zależy to wszystko od tradycji w jakich zostaliśmy wychowani. Osobiście czułem, czuję i będę czuł się Polakiem niezależnie od aktualnej sytuacji materialnej, jednak nie przeczę iż wiele jest osób które patrzą na sprawę pod kątem tego co jej polskość może im dać. Pytanie jak wiele jest takich osób?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Pozwole sobie na pewną prowokacyjną myśl. czasami bywam po za granicami naszego kraju. To że jesteśmy jakims zaściankiem czy peryferiami, to lekka przesada, NAS tak na prawdę nie ma dla Europejczyków. Na takiej Islandii, dowiedziałem się, że ponoć ktoś u nas zginął, i ze to straszne, ale kto to już nie widział nikt. W Szkocji, pani stwierdziła, że nasz pięny kaj położony pomiędzy JUGOSŁAWIĄ a Niemcami ma ciekawą historię. Niemcy patrzą na nas jak na ludzi z borów i barci miodowych - bez szkoły, jedynie po przuczeniu do prac rolnych.
ALe odwróćmy sytuację, Jedźmy na polską prowicje i zapytajmy, Co wiesz o Portugalii, ide o zakład że nic, a o Serbii czy Monako - zero, że o Estonii nie wspomnę, Ostatnio uczyłem 18 latkę południków :) i zapytałem ja gdzie są Niemcy? taddaammm... nie wiedziała.
I tak jest na całym świecie, ludzie nie dzielą się na białych i czarnych, Niemców i Polaków, ludzie dzielą się na MĄDRYCH i GŁUPICH.
Ja życze każdemu by spotykał tylko tych pierwszych, ale sam miałem wiele okazji spotykac tych drugich, którzy za pierwszych się mają.
Problem jest w tym, że tych głupich jest więcej więc szanujcie TYCH mądrych jak ich spotykacie.
I z przykrością musze powiedzieć, że tożsamość narodowa na swiecie już prawie nie istnieje, im dłużej nie ma wojen a biznes staje się międzynarodowy, tym dalej do "narodów".

Baron83
Plutonowy

To jak już zeszliśmy na zagranicę to powiem dwa zdania o "moich" Włochach.

Oni tożsamość narodową i regionalną (może zwłaszcza) wg. moich obserwacji mają bardzo wysoką. Przynajmniej ja trafiam na takich. Każdy jest dumny z tego skąd jest, opowiada o swoim regionie, o tym co się u nich pije, je, o tradycjach. Każdy Włoch trajkocze o historii, co u nich się działo, jaki znany człowiek pochodzi z ich matecznika, jakie mają zabytki...

A co przeciętny Polak wie o swoim regionie? Regionalizm u nas leży jeszcze mocniej niż świadomość narodowa, ale to może już inny temat...

A bardzo głęboko do serca wziąłem sobie co powiedział mi mój "rodzinny" (maż kuzynki) Włoch. "Jak rozmawiasz z nami to nigdy nie bądź bardziej włoski niż sami Włosi, bądź dumny z tego skąd pochodzisz, a zobaczysz, że moi rodacy wtedy okażą ci sympatię i zaakceptują". I to jest klucz! Całe życie kieruję się tą zasadą.

Nie traktuje mojej polskości jako obciążenia, jestem z niej dumny i zawsze mówię o mojej ojczyźnie z dumą. Uważam, że tego brakuje moim rodakom. Niektórzy mówią, że są z Polski i spuszczają głowy, jakby musieli za to przepraszać.

hofner
Kapitan

Tożsamość wywodzi się ze słowa identycznie.. więc można powiedzieć ja to naród... a wiedza o której powiedział WZ to jeden z komponentów tożsamości i nawet jeśli jest on niski nie oznacza ,ze dany człowiek nie ma tożsamości u takiej osoby tożsamość opiera się na czymś innym może rodzinie?/ Jest wiadomym jednak,że im wyższa wiedza np o Polsce o regionie o wsi ,miasteczku tym silniejsza tożsamość ale brak wiedzy nie wyklucza braku tożsamości.

hofner
Kapitan

Wysłany: Śro 06 Lut, 2013   

Nadal czekam na głosowanie i dalsze opinie.po glosowaniu można podsumować ankietę. Powiem tylko tyle dla Amerykanów w XIX wieku było bardzo dziwne np to,ze Polacy którzy emigrowali z ojczyzny kłócili się dochodziło do wielu pobić i morderstw. Wielokrotnie jak okazywało się często stronami konfliktu były osoby zza miedzy. Tożsamość Polaków na emigracji zanikała do zero. Zaś pod zaborami była bardzo wysoka gdyż związana była z religią ,ziemią, rodziną co nie miało miejsca w Ameryce.

hofner
Kapitan

Wysłany: Wto 12 Lut, 2013   

Tożsamość narodowa w dużej mierze przekłada się na wieź lokalną a ta w przypadku Polaków jest bardzo słaba. Są regiony gdzie więź ta jest silna ale w tych regionach jest zaostrzony podział na swój i obcy...

hofner
Kapitan

Wysłany: Pią 15 Lut, 2013   

No 9 głosów jest ale liczę na więcej. Głosujcie :)
Dziękuje.

TKS
Plutonowy

Wysłany: Sob 16 Lut, 2013   

Ciężko by patriotyzm lokalny był silny wśród polaków - skoro towarzysz Stalin zafundował nam wielką wędrówkę ludów...

A i potem władze miały realny wpływ na strukturę ludności na danym obszarze.

Ja akurat jako mieszkaniec Mazowsza miałem duże szanse na pozostanie w tym miejscu w którym jestem (moja rodzina mieszka w tej samej miejscowości od co najmniej 5 pokoleń :) )
No ale np. u mnie mieszka/ mieszkało więcej przedwojennych warszawiaków niż w stolicy.
Cóż historia...

hofner
Kapitan

Wysłany: Sob 16 Lut, 2013   

Tak migracje w istotny sposób wpływają na tożsamość lokalną jeśli ta opiera się na więzi rodzinnej.Jeśli inny komponent tożsamości ma decydujące znaczenie nie mają aż takiego wpływu.
Proszę też o uzasadnianie odpowiedzi jeśli mamy tożsamość to na czym sie ona opiera ?

Baron83
Plutonowy

Wysłany: Nie 17 Lut, 2013   

O tak, uzasadnijcie. Jako jedyny dałem na nie. Jako rodowity Lubuszanin :lol: nie wiem o jakiej tożsamości wy mówicie. Ja jestem wysoce zniechęcony do dzisiejszych pokoleń młodych ludzi (mam 29 l., a "czepiam" się młodszych od siebie i równolatków). Większość jest zaćpana i świetnie się bawi myjąc gary po innych, a jak przyjeżdżają "z zachodu" to jadą po Polsce ile wlezie. Ale to może mój region tylko taki :roll: .

Owszem są wyjątki, no ale to wyjątki.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

elitarnośc nigdy nie była masowa. Zawsze jednostki ciągnęły kraj ku górze, a większośc była wyczekująca. Nic nie robić jest najłatwiej, mieć ideały - wręcz niebywale, a jeszcze posiadac ideologię - nadprzyrodzone.
Czasem lepiej być wyklętym pośród tłumu idiotów niż idiotą w tym tłumie.

TKS
Plutonowy

Z tym jest różnie... (Jak wszędzie)

Z pewnością sytuacja w jakiej znajduje się jednostka ma wpływ na sposób postrzegania rzeczywistości. (Z drugiej strony patrzenie na ojczyznę przez pryzmat realizowanych lub nie realizowanych zachcianek jednostek, jest bardzo egocentryczne )

Ja mam (z racji wykonywanego zawodu) duży kontakt z ludźmi którzy żyją z pracy swoich rąk - czyli robotnikami.
To są prości ludzie niemniej to właśnie często z ich ust można usłyszeć naprawdę mądre pytania - które nie padają z ust "ekspertów" i znawców.

I pomimo iż nie mają sielskiego życia to o dziwo właśnie oni bardzo interesują się tym co się dzieje w państwie. (I tu wcale nie chodzi tylko o kwestie typu - podnoszenie podatków, VATów itp. )
Inną sprawą jest to że nie mają siły ani chęci by aktywnie brać udział, angażować się w cokolwiek.
Lekcja z Solidarności została przez tą grupę odrobiona

Wydaje mi się, że to właśnie ci b. wykształceni częściej mają stosunek ambiwalentny do ojczyzny - skupiając się tylko na własnym interesie.
Ale to tylko moje spostrzeżenia

Co do tożsamości - to co się dzieje 11 listopada - te marsze na ulicach większych miast to przykład, ze nie jest wszystko obojętne
W końcu jak uzasadnić te tysiące które wychodzą w listopadzie na ulice?

To nie są "narodowcy" (bo ich aż tylu nie ma)
Nie są to sami "kibole" - z reszta oni by się nie zorganizowali sami 11 listopada
Tylko "normalni" ludzie...
Którym się chce...

Ciężko więc mówić o przykładach tożsamości narodowej na co dzień - bo codzienność nie stawia przed nami takich egzaminów.
Codzienność każe nam walczyć o swoje i nie daje czasu ani szans na wykazanie się czymś więcej.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

to ja tylko dopowiem, by nie było nieporozumień, podział w moimm pojmowaniu sprawy nie przebiega na linii wykształcony/niewykształcony
To tak w kwestii niedomówień.

hofner
Kapitan

Wysłany: Pon 18 Lut, 2013   

Ja mam zdanie na nie jak jedna osoba która oddała głos na nie. Tożsamość narodowa opiera się w dużej mierze na tożsamości lokalnej a ta biorąc pod uwagę cały obszar Polski jest niska. Istnieją niewielkie obszary gdzie tożsamość narodowa jest na dostatecznym poziomie i opiera sie na komponencie behawioralnym stanowiącym istotny element postawy wobec państwa i narodu.

Odpowiedz do tematu