Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
pytanie do zasad
Autor Wiadomość
Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Pon 30 Maj, 2016   

W instrukcji nie znalazłem info o terenie, tylko o nieumocniueniu jednostki. Może to na forum było. Miało to by sens...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Wto 31 Maj, 2016   

jest specjana tabel do "gwiazdek"

Radosław Kotowski
Podporucznik

Pkt 17.1 w instrukscji do gry "Moskwa 1941". Na końcu zasad.

Knjaz
Plutonowy

Moskwy nie mam (niestety:().
Mam tabelkę w Stalingradzie ale tam info terenie nie znalazłem.
Uzupełnie sobie.
Czyli czarne tylko na czystym bez umocnień. Żółte na każdym, o ile ktoś nie ma czarnej, bądź białej. Dobrze?

[ Dodano: Wto 31 Maj, 2016 ]
Czy jednostka radziecka RU maja jakieś specjalne zasady? Np. 77RU z gry Wrocław.

Dominik
Sierżant

Knjaz napisał/a:
Czy jednostka radziecka RU maja jakieś specjalne zasady? Np. 77RU z gry Wrocław.

Nie wiem czy to dotyczy wszystkich gier z systemu, ale w grze Bagration 1944 miały specjalne zasady.

1. Umocnione RU dodają na swoją korzyść modyfikator w walce +1 (w obronie).
2. RU nie mogą dobrowolnie wejść we wrogą strefę kontroli.
3. RU nie mogą też wykonywać ataków.

Pominąłem kwestię przekraczania Wisły :)

Knjaz
Plutonowy

Wysłany: Śro 01 Cze, 2016   

Dziękuję.
Jaki modyfikator maja umocnienia - XXX?
Okopy dają 1, fortyfikacje stałe 3, a polowe logicznie wychodzi, że 2. Tak?
Czy w grze Wrocław 1945 czołgi niemieckie maja czarna gwiazdkę?

Dominik
Sierżant

Wysłany: Śro 01 Cze, 2016   

Knjaz napisał/a:
Dziękuję.
Jaki modyfikator maja umocnienia - XXX?
Okopy dają 1, fortyfikacje stałe 3, a polowe logicznie wychodzi, że 2. Tak?
Czy w grze Wrocław 1945 czołgi niemieckie maja czarna gwiazdkę?

Znalazłem w swojej instrukcji notatkę, że umocnienia xxx dają modyfikator +3, ale bez dzielenia siły atakującego na 2. Pytałem kiedyś o to samo bodajże w temacie o Wrocławiu i tam powinna być odpowiedź :)

Nic nie wiem aby we Wrocławiu niemieckie czołgi miały czarne gwiazdki. To w końcu był już 1945 rok i Niemcy dalej potrafili ugryźć, ale byli już solidnie obici.

Yamato
St. szeregowy

Wysłany: Pią 09 Wrz, 2016   Atak przez most

Jeżeli atakuje przez most to obrońca ma modyfikator za rzekę ? Czy też tylko w sytuacji gdy most jest zniszczy to go posiada? Proszę o wybaczenie ale w instr do Charkowa nie mogę się tego doczytać ( jest o ucieczkach przez most)

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Pią 09 Wrz, 2016   

Zawsze jest modyfikator za rzekę.

Yamato
St. szeregowy

Wysłany: Pią 09 Wrz, 2016   

Skąd ta pewność? :-) Jest gdzieś w przepisach wyszczególnione? czy było na forum omawiane? A może po prostu zawiera się w ten sposób w przepisie, że ja się w nim mówi o ataku przez rzekę w ogóle to właśnie bez znaczenia czy przez most czy bez bo przecież przez rzekę ( w takim kontekście jak mówi się trójkąt to nie ważne trójkąt prostokątny czy równoboczny czy byle jaki? :-) )

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Sob 10 Wrz, 2016   

Yamato napisał/a:
A może po prostu zawiera się w ten sposób w przepisie, że ja się w nim mówi o ataku przez rzekę w ogóle to właśnie bez znaczenia czy przez most czy bez bo przecież przez rzekę ( w takim kontekście jak mówi się trójkąt to nie ważne trójkąt prostokątny czy równoboczny czy byle jaki? :-) )

Dokładnie tak. Jest modyfikator krawędziowy i tyle.

Yamato
St. szeregowy

Wysłany: Sob 10 Wrz, 2016   Dezorganizacja

Rzut na dezorganizacje robi się jeden dla całego stosu czy dla każdej jednostki w stosie oddzielnie?

Radosław Kotowski
Podporucznik

Wysłany: Sob 10 Wrz, 2016   

Dla stosu.

Michał Jakubik
St. szeregowy

Wysłany: Sob 17 Gru, 2016   

hey

Jak sie ma ruch jednostek do mostów kolejowych brak jest calkowicie zadnych informacji w instrukcjach do gry.

PS. Ludzie zacznijcie czytać ze zrozumieniem instrukcje gier bo wprowadzacie chaos na forum tymi abstrakcyjnymi pytaniami. :mad:

Wojtek-kob
St. szeregowy

Wysłany: Sob 17 Gru, 2016   

Faktycznie temat poruszania się i wpływu torów kolejowych w większości gier systemu nie jest wyjaśniony, albo jest tylko mała wzmianka jak np. w Berlinie 1945 ,,ruch po torach - jak po drogach bocznych".

Ja stosuję następujące zasady dotyczące torów kolejowych:
Po pierwsze nie zgadzam się, że ruch wzdłuż torów kolejowych kosztuje tyle samo co poruszanie się po drogach, jakoś trudno mi sobie wyobrazić pędzące po torach ciężarówki czy inne pojazdy z taką samą prędkością jak po zwykłych drogach, tym bardziej, że linie kolejowe w większości prowadzone są na nasypach a to jednak utrudnia w jakiś sposób poruszanie się.

W związku z powyższym przyjąłem zasadę, że ruch wzdłuż torów kolejowych kosztuje tyle samo co ruch w terenie czystym tj. więcej dla jednostek zmotoryzowanych mniej dla oddziałów piechoty.
Przekraczanie rzeki po moście kolejowym, wzdłuż linii kolejowej nie kosztuje dodatkowych PR.

Ponadto z uwagi na to, że tory kolejowe prowadzone są w większości na nasypach uznałem, że powinien być za to jakiś dodatkowy bonus do walki w obronie, więc stosuję następujący przepis:
1. Broniące się na polu z linią kolejową oddziały otrzymują w walce modyfikator -1, pod warunkiem, że atak odbywa się z heksu/ów prostopadłego do linii kolejowej /w poprzek linii kolejowej/ ale tylko z jednej strony torów.
2. Modyfikator nie jest uwzględniany, gdy choć jedna z atakujących jednostek prowadzi atak wzdłuż linii kolejowej.
3. Modyfikator nie jest uwzględniany, gdy atak odbywa się z heksów po obu stronach linii kolejowej.

Dzięki temu możemy organizować obronę wzdłuż linii kolejowej, do czego dochodziło wielokrotnie w historii.

Michał Jakubik
St. szeregowy

Wysłany: Pon 19 Gru, 2016   

W przypadku gry Charków przyjąłem że mosty kolejowe są zniszczone i nie do odbudowy.

W kolejnej grze:
1. Ruch po torach traktujemy jak po terenie w jakim sie znajduja
2. Przejście przez most niezmoty +1 zmoty i czołgi +2
3. Zniszczenie mostu +2
4. Mostu zniszczonego nie mozna odbudować (w 14 dni tyle trwa scenariusz nie mozna przywrócić w praktyce ruchu pociągów)

Zniszcenie sztabu modyfikayor +1 w zasiegu 8 pól. Kolejna dziura w przepisach.

1. W przypadku gdy jednostki znajdują się w zasiegu dwóch sztabów konsekwencje zniszcenia odnoszą sie do jednostek bliżej stojących zniszczonego sztabu.

[ Dodano: Nie 29 Sty, 2017 ]
Pytanie dot spowalniania wojsk przez lotnictwo szturmowe.

Jeśli postawie żeton lotnictwa na wrogim oddziale to traci on dopiero punt ruchu po wejsciu w strefe kontroli działania lotnictwa- tak zrozumiałem przepisy systemu, czyli poruszajac i zaczynajac ruch w terenie czystym (zakładajac hipotetycznie ze jednostka ma 5PR i zamierza się oddalać od lotnictwa za teren wydaje sie 1PR) moze przemiescić sie o 4 pola.

A nie tak jak myslałem 3 pola, uswiadomił mnie mój przeciwnik. Prosze o komentarz troche dziwne ze jednostka bedąca pod lotnictwem z automatu nie traci 1PR a dopiero po wejściu w strefe kontroli lotnictwa.

hofner
Kapitan

Wysłany: Czw 09 Lut, 2017   

Czy przy wyjściu ze strefy kontroli wrogiego oddziału gdy stoimy w fortyfikacjach lub umocnieniach stałych płacimy 1 PR?
Moim zdaniem nie ale nie ma takiego zapisu w najnowszej instrukcji.

stanley
Porucznik

Nie bezpośrednio ale moim zdaniem mówi o tym punkt 9.31

hofner
Kapitan

w tym punkcie jest mowa o wchodzeniu do UP i wychodzeniu z UP
więc nie wychodzeniu ze strefy kontroli

Michał Jakubik
St. szeregowy