Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Rycerze i rycerstwo

Czy uważasz,że wartości niesione kiedyś przez rycerstwo (wiara,honor,odwaga,wierność,kultura) istnieją w dzisiejszym świecie?
Tak
51%
 51%  [ 18 ]
Nie
48%
 48%  [ 17 ]
Głosowań: 0
Wszystkich Głosów: 35

Autor Wiadomość
pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Śro 19 Kwi, 2006   

No to mamy remis bez wskazania na kogokolwiek :wink: Bo twierdzenie, że żyjemy w czasach totalnego barbarzyństwa obyczajowego wydaje mi się nie do przyjęcia...

andrzejm
Plutonowy

Wysłany: Wto 25 Kwi, 2006   

Sam fakt dyskusji o tak ważnych rzeczach świadczy o tym, że może jednak coś z tych wartości da się uratować lub wskrzesić. Jest szansa, może niewielka ale jest. Oby tylko nie na dyskusjach skończyć.

werny
Szeregowy

Zapominacie mości panowie, że cechą rycerską jest skromność! Największym grzechem w średniowieczu była pycha. Człowiek wierzący, honorowy, prawy, kulturalny jest skromny. Dlaczego wydaje się , że w dzisiejszym społeczneństwie nie ma tych cech? Bo tacy ludzie w telewizji nie występują, nie chełpią się swoimi dobrymi radami na wszystko w gazecie i nie opisują po stacjach radiowych jacy to oni są kulturalni bo byli ostatnio w operze.
Ludzie rycerscy są skromni:
- to ci, którzy dają jałmużnę i nie wołają, patrzcie ile dałem
- to ci, którzy nie twierdzą, że koncert był piękny bo on na nim był
- to ci, którzy wierzą, ale boga przez siebie wysławianego noszą w sercu a nie na czole
- to ci, którzy wartości, w które wierzą (wierni!) potrafią bronić odważnie łamiąc własne słabości;
- to ci, którzy po dobrze rozegranych Ardenach 1944, w których ich pięść pancerna złamała obronę aliancką nie mówią "jak cudownie zagrałęm" ale "jak mężnie się broniłeś" :D
Dopiszcie sobie ile chcecie podobnych sentencji mniej lub bardziej pompatycznych.
Takich ludzi jest wokół mnie tysiące, ludzi bez tych cech kilku. Dlatego głosowałem na TAK.

" Nasz naród jak lawa
z wierzchu czarna twarda brudna i plugawa
lecz wewnętrznego ognia i sto lat nie wyziębi
plwajmy na te skorupę i stąpmy do głebi"
cytat z pamięci, przepraszam za ewentualne błedy

wujaw
Podporucznik

Pozwolę sobie zauważyć, że z wartościami niesionymi przez życie przez rycerzy jest jak z wartościami, które mają reprezentowac księża.Nie chcę w żaden sposób upolityczniać dyskusji tylko zwracam uwagę, że postulaty swoją drogą, a życie swoją.Każde społeczeństwo zawiera jakiś odsetek idealistów, ale można się chyba łatwo zgodzić, że to nie jest wielki odsetek.Wartości rycerskie to przede wszystkim megalomania i ogólnie zaprzeczenie idei równości człowieka.To przekonanie o istnieniu grupy wybrańców, których łączą urodzenie(po pierwsze i najważniejsze) i wspólne wartości osadzone w konkretnej epoce, w którym zwykły człowiek był w praktyce jak niewolnik w starożytnym Rzymie "instrumentum vocale"(rzeczą mówiącą).Cała reszta dla mnie to sztafarz mający uzasadnić pozycję społeczną.

J E Y T
Podporucznik

Wysłany: Czw 27 Kwi, 2006   

Wybaczcie znowu się wtrącam... Ale skoro tu jestem - najmłodszy :wink: i do wielu z was powinienem mówić na per pan to się wypowiem jeszcze raz jak ja to widze, jak widzą moi ruwieśnicy itp. Są ludzie idealiści jak już wczesniej ktoś wspomniał, ale niechcą wyrażać swych poglądów, nie chcą się odchylać... Powiem szczeże nie jestem idealistą ( bynajmniej nie za trakiego się uważam ) jednagrze wielu z moich kolegów nierozumnie moich zachowań jeśli np. mając jakiś zakaz, czy nakaz wykonuje go samemu nie trzeba nademną struża. Albo kiedy coś obiecam z góry niekożystnego dla mnie... Teraz u ludzi ( młodzieży młodszej :wink: ) liczy się wygoda, wygoda dla siebe, a maoralność tyczy własna potrzeba.
A jeśli tyczy własna potrzeba to i odwaga jest kiedy wygodnie...
Rycerz cechował się bezinteresownością - której dziś nie ma, podobnie jest wiarą ,w co wierzymy? w Boga czy może pieniądz? Ale przykład idzie od górnie, przyjżyjmy się kościołowi w Polsce. Wiem że zbaczem z tematu ale to możebyć jeden z elementów...

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Czw 27 Kwi, 2006   

J E Y T czy chciałeś zaszyfrować swój post tyloma ortografami? A odnosząc się do samej treści to z większością się zgodzę - wśród dzisiejszej młodzieży znaleźć mozna wiele przykładów zaprzeczeń rycerskości. Ale nie można negować tego, że są wśród nas ludzie, którzy rycerskimi wartościami w dużym stopniu się kierują. Ale tacy bardzo rzadko trafiają do mediów, więc "przykład z góry" może być rzeczywiście nie najlepszy, chociaż gdyby dobrze poszukać...

Odpowiedz do tematu