Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przyklejony: 38
Autor Wiadomość
usgrant2
Kapral

Wysłany: Nie 18 Maj, 2014   

Witam. Wczoraj zakupiłem najnowszy numer TiSa. Po przejrzeniu zawartości nasuwa się kilka spostrzeżeń. Magazyn jest wydany na fajnym papierze ale niestety tylko w formacie biało czarnym. Z uwagi na sporą liczbę zdjęć nie jest to korzystne dla magazynu, na pewno tańsze. Zdjęcia z rozgrywki w Bydgoszczy stają się przez to nieczytelne. Szkoda iż w tym artykule nie ma szerszego sprawozdania z obu rozgrywek, fajnie się czyta takie rzeczy. Kolorowy magazyn byłby znacznie atrakcyjniejszy. Redakcja z tak długim stażem nie powinna popełniać takich błędów jakie są na źetonach. Mam wrażenie, że mapy robiły dwie różne osoby. Inaczej wyglądają rzeki, lasy, inny odcień ma też teren. To moje subiektywne zdanie ale wygląd wiosek nie podoba mi się. Zabudowania z cegieł i czerwonych dachówek nie pasują do polskich realiów końca XVIII wieku :-) same gry mogą być jednak ciekawe. Szkoda że nie ma mapy do Arden ale trudno, może kiedyś kupię podstawkę. Brak też opisu tej bitwy w magazynie co do tej pory było praktykowane. Tekstów jeszcze nie czytałem zbyt dokładnie ale uderza w nich mało tematów stricte o wojnie i działaniach wojennych. Ciekawi mnie szczególnie artykuł o Izraelu. Według mnie numer średni, zwlasza po tak długim okresie oczekiwania. Swoją drogą coś mała aktywność forumowiczów w tym temacie...

Grisznak
Podporucznik

Bo i numer taki... nijaki. Ardeny by mnie interesowały, ale podstawki nie mam, zostały Racławice/Maciejowice, ale po lekturze uwag na temat tych gier w temacie im poświęconym nie jestem pewien, czy warto nawet w nie grać. Zwykle zakładam na BGGeeku działy dla gier z TiSu (wcześniej z Dragona i z SiT), ale tu dałem spokój, bo z dyskusji na ich temat wynika, że lepiej się nimi nie chwalić.
TiS niestety jest tylko broszurą reklamową wydawnictwa, co mocno go ogranicza w treści. Brakuje tekstów o innych grach, niekiedy o wiele popularniejszych, recenzji, scenariuszy itd. Proponowałem kiedyś pewne zmiany w tym kierunku, ale po początkowym zainteresowaniu ze strony redakcji, nastała cisza.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

usgrant2 napisał/a:
Witam. Wczoraj zakupiłem najnowszy numer TiSa.

Bardzo dziękuję

usgrant2 napisał/a:
Kolorowy magazyn byłby znacznie atrakcyjniejszy.

Całkowicie się zgadzam, Kosztowałby ok. 30 zł, analogicznie jak VaeVictis, a z grą jakieś 60 zł (jak VaeVictis) – Idziemy w tym kierunku? Jeden Arkusik sztancowany – ok. 100 żetonów i mała mapa.

usgrant2 napisał/a:
Redakcja z tak długim stażem nie powinna popełniać takich błędów jakie są na źetonach.

Całkowicie biorę to na siebie, mój błąd

usgrant2 napisał/a:
Mam wrażenie, że mapy robiły dwie różne osoby.

To może ja coś wyjaśnię. Mapy, żetony, pudełka, Instrukcję i wszystko inne. Robię SAM (słownie SAM). Robię to bo lubię. Cena gazety nie zmieniła się od 2002 roku (dwanaście lat).
Czerpie przyjemność z grania. I liczę na teksty podesłane do redakcji. NIKT na tym nie zarabia. Ale jełsi pan coś podeslę, na pewno zamieszczę.

usgrant2 napisał/a:
Swoją drogą coś mała aktywność forumowiczów w tym temacie...

Kupię kilku piśmiennych i będziemy nabijać posty 

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Grisznak napisał/a:
Bo i numer taki... nijaki.

Subiektywna opinia, ale dozwolona

Grisznak napisał/a:
Ardeny by mnie interesowały, ale podstawki nie mam

Czy powinienem dołączać gry pudełkowe do każdego systemu?

Grisznak napisał/a:
zostały Racławice/Maciejowice, ale po lekturze uwag na temat tych gier w temacie im poświęconym nie jestem pewien, czy warto nawet w nie grać.

Proponuję zagrać. Dyskusja prowadzona w ramach reklamy konkurencji zawsze jest obciążona subiektywnymi opiniami. Ja znam kilku krytyków, nie grających w gry, proponuję do niech nie dołANczać :)

Grisznak napisał/a:
Zwykle zakładam na BGGeeku działy dla gier z TiSu (wcześniej z Dragona i z SiT), ale tu dałem spokój, bo z dyskusji na ich temat wynika, że lepiej się nimi nie chwalić.

Za co jestem niewdzięcznie wdzięczny, ale pana opinia rozmija się z opinią innych zachodnich czyteników. Oni na szczęście (mimo licznych prób ze storny kilku Polaków) nie czytają polskiego piekiełka  i już są zainteresowani tymi dwiema grami. Między innymi do VV.

Grisznak napisał/a:
TiS niestety jest tylko broszurą reklamową wydawnictwa, co mocno go ogranicza w treści.

Alez proszę przesłać jakiś własny tekst, chętnie zamieszczę…

Grisznak napisał/a:
Brakuje tekstów o innych grach, niekiedy o wiele popularniejszych,

A jakie w Polsce ukazały się gry i są o wiele bardziej popularne ? :)
Zdanie z tezą podprogową – nie wypada ….

Grisznak napisał/a:
recenzji, scenariuszy itd.

Polecam się

Grisznak napisał/a:
Proponowałem kiedyś pewne zmiany w tym kierunku, ale po początkowym zainteresowaniu ze strony redakcji, nastała cisza.

Po prostu niczego pan nie przesłał, no ale mogę się mylić.
Ja mam ok. 50 maili z propozycjami. Po jakimś czasie propozycje umierają. A nadesłanych tekstów jest 1 może 2… Jak żyć, jak żyć? :)

Grisznak
Podporucznik

Cytat:
Po prostu niczego pan nie przesłał, no ale mogę się mylić.

Wysłałem swego czasu tekst na temat "Bitew Westeros". Po kilku miesiącach i braku jakiegokolwiek odzewu tekst poszedł gdzie indziej.
Cytat:
A jakie w Polsce ukazały się gry i są o wiele bardziej popularne ? :)
Zdanie z tezą podprogową – nie wypada ….

Zaglądając do sklepów z grami planszowymi nie widzę tam gier wydawanych przez TiS. Widzę Memoir 44, Neuroshimę Hex, Stronghold, Grę o Tron, itd. To samo na konwentach - choć tu akurat faktycznie Pańskie gry się nie sprawdzają z racji czasu rozgrywki i komplikacji zasad. Do gry w podstawkę Neuroshimy zawsze można wziąć nawet kilka zupełnie zielonych osób, 5 minut tłumaczenia zasad i gramy. Pod koniec ubiegłego roku wyszło świetne "7 Dni Westerplatte". Czy TiS o tym pisał?
Cytat:
Oni na szczęście (mimo licznych prób ze storny kilku Polaków) nie czytają polskiego piekiełka  i już są zainteresowani tymi dwiema grami.

Owszem, czasami nawet dostaję pmki, gdzie można znaleźć np. angielskie zasady do nich, bo ktoś był w Polsce, kupił grę i nie ma pojęcia, jak grać. A tłumaczenie komuś via mail nawet podstaw zasad aktualnej wersji B-35 to robota na tygodnie (ze starszą by się jeszcze jakoś dało...)
Tu się pojawia kolejna kwestia. Na koniec wakacji zapowiedziane jest BXXIW. Ta gra wręcz się prosi o większą promocję poza naszym TiSowym światkiem, bo jest aktualna tematycznie. Jakieś reklamy czy filmiki adresowany do fanów współczesnych militariów, polityki itd byłyby na miejscu.

The super-dreadnought fitted with Western technology at Vickers in England, Kongou has arrived!
Even in the Pacific Theatre, I'll use the power of my speed to be of great use! Look forward to it!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ja nie dam rady z tym wszystkim. Jestem sam. Każdy ma pracę, rodzinę, wakacje. Ja też czasami muszę odpocząć.
PS
jak ktoś pyta z BGG, to bardzo proszę przekazać mój mail, ja ZAWSZE odpowiadam na maile
(wzalewski@o2.pl)
i ta droga jest zdecydowanie najszybsza

Robert E.Lee
Plutonowy

Khamul napisał/a:
Czy ktoś już rozegrał Ardeny 1940, czy jak ja czekacie na erratę?

No to może ja napiszę jakie miałem wrażenia z rozgrywki (8 etapów) sam na sam zanim moja małżonka po sprzeczce nieco inaczej i bardziej fantazyjnie ułożyła żetony na planszy.
Po pierwsze super, że dane nam jest zagrać na większą skalę Belgami i Francuzami, że przenosimy się do walk z 1940r. to pozytywne dla mnie wrażenia. Lubię takie nowinki. Tu duży plus. Miło by było gdyby w najbliższych numerach TiS udało się wydać żetony do plansz z północnego fragmentu działań mam na myśli plansze Holandia i Antwerpia”.
Po drugie fatalnie wydrukowane żetony do gry tak do końca w zasadzie zupełnie nie przeszkadzają w grze, można z tym sobie poradzić i tolerować ten fakt. Niemniej uważam, że jeśli wychodzi jeden na rok numer pisma to takie niedopatrzenie jest wręcz skandaliczne i nic nie jest w stanie usprawiedliwić takiego niedbalstwa. Nikt mi nie wmówi, że potknięcie na tak dużą skalę bo jest to naprawdę duża grupa żetonów jest w jakikolwiek sposób dopuszczalne i wytłumaczalne. W końcu ktoś w drukarni zanim wciska enter drukuj powinien sprawdzić to co drukuje. Tu bardzo duży minus, tym bardziej że tego typu wpadki są od lat i nic nie da się z tym zrobić? Nie wierzę!!!
Po trzecie co rzuciło mi się tak w oczy w stosunku do Arden 1944-45 to wolniejsza i co za tym idzie wlekąca się w nieskończoność (około 6 etapów do strefy przyfrontowej) piechota, być może też (nie sprawdzałem tego w stosunku do Arden 1944-45) posiłki, które wchodzą w tamtej wersji gry pojawiają się częściej z północnych i południowych sektorów, lub położonych bliżej linii frontu stąd owo wrażenie. Fakt faktem to co niby stanowi trzon sił Francji czyli piechota posuwa się wolno i być może warto było by jednostki te spowolnić dodatkowo lotnictwem tak by ich marsz jeszcze się przedłużył i ich pojawienie się w strefie walk było jeszcze późniejsze (tego rozwiązania nie sprawdzałem). Sądzę, że takie działanie wymagało by wykorzystania wszystkich sił lotniczych by przyniosło spodziewane efekty, bo posiłki francuskie wchodzą w różnych miejscach planszy w tym piechota też. Tu plus bo można stosować różne strategie i pomysły.
Po czwarte to już jak porządkowałem żetony to kolor jednostek francuskich, w terenie czystym mają tendencję do zlewania się z planszą. Niby nic, ale przypadkowo można gdzieś nie zauważyć zabłąkanej jednostki i „naważyć sobie tym samym piwa”. Mimo to kolor tła Francuzów jest klimatyczny. Jak już to doprawdy niewielki minus a nawet minusik.
Po piąte, to tak z owej mojej gry to odnoszę wrażenie, że przez jakieś trzy cztery etapy Belgowie utrzymują jakieś 2/3 linii frontu, na dodatek przyjmują tym samym główne ciosy Niemców, radzą sobie z tym dobrze bo teren sprzyja obronie a ewentualne umiejętne okopywanie się dodatkowo niweluje przewagę wroga. Ponoszą mimo to straty, co w połączeniu z faktem, iż ich jednostki są dużo słabsze i mniej liczne niż niemieckie wymusi na graczach (w przypadku podziału na gracza belgijskiego i francuskiego) silną współpracę i chęć współdziałania oraz asekuracji słabnących Belgów przez posiłki francuskie. Nie sądzę by można sobie było powiedzieć tu jest granica strefy obrony belgijskiej a tu francuskiej i sobie nie pomagamy. Ani minus ani plus ot taka obserwacja.
Po szóste punkty zwycięstwa wymagają rozegrania chyba mniej więcej całej gry i wydają się być dobrze zbalansowane. Tu jednak pojawia się moje pytanie czy za Liege dostajemy jeden punkt zwycięstwa za cale miasto czy też po jednym punkcie zwycięstwa za każde pole miejskie Liege? Tego nie sprawdziłem w praktyce, ale daję plus, mam dobre przeczucia co do tego elementu gry.
I po siódme posiłki niemieckie. Ja osobiście dotarłem w owym ósmym etapie Niemcami do następujących punktów terenowych patrząc od południa planszy: Martelange, Bastogne (tu zatrzymało się na dobre moje natarcie na południu jak nigdy w Ardenach), Baraque (Belgowie świetnie sobie radzili na linii dróg prowadzących z tego miasta do Houffalize i Vielsalm, głównie na skrzyżowaniu traktów), Aywaylle, oraz równina w widłach strumieni Vesdre i Ambleve (to tu w ataku na osamotniony pułk belgijski aż cztery moje dywizje uległy dezorganizacji). O co chodzi mi z owymi posiłkami, otóż w trzecim rzucie niemieckim możemy dowolnie wprowadzić ze wschodniej krawędzi planszy jednostki ma to podwójne znaczenie z jednej strony pomiędzy dywizjami pancernymi Niemców bywają spore różnice w sile jak i w czarnych gwiazdkach to ważne w przypadku gdy wyjdziemy już na teren czysty i gdy nasze niemieckie siły będą już osłabione, ów bonus w gwiazdkach może mieć duże znaczenie, a po drugie można rzucić większość posiłków w jednym wybranym odcinku i uzyskać lokalną przewagę lub po prostu każdą z gier rozegrać inaczej. Zatem plus.
Po ósme dla zainteresowanych. Niemcy posiadają 92 jednostki o łącznej sile 417 punktów (artyleria liczona w ataku), w tym 12 sztabów, 11 artylerii, 15 dywizji piechoty i 7 pancernych co daje 22 dywizje potencjalnie zdolne do bonusu za ich koncentrację. Francuzi i Belgowie to 98 jednostek i siła 380 punktów. Dysponują 6 sztabami i 8 jednostkami artylerii. Mają również, 15 dywizji piechoty (w tym słabsze kolonialne i belgijskie) oraz 3 dywizje piechoty zmotoryzowanej. Co daje nam 18 dywizji zdolnych do ewentualnej koncentracji. Wydaje się zatem, że Niemcy mają niewielką przewagę, którą alianci spokojnie niwelują na wzgórzach ardeńskich. Po stronie Niemców jest też, fakt że ich posiłki szybciej wejdą jak pisałem wcześniej w kontakt bojowy z wrogiem, z drugiej strony to minus dla gracza tą stroną bo ciężko manewruje się Masą wojsk na wąskich traktach w Ardenach.
Po dziewiąte koniec dziękuję za uwagę!!!

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

No to bardzo dobrze musieli ci Belgowie stawiać opór takiej przewadze, ale widziałem takie rozgrywki - gratuluję.

kyniu8
Kadet

Wysłany: Śro 21 Maj, 2014   Racławice

Witam.
W nr: 38 zamieszcono grę Racałwice i pisze, że jest to rozwinięcie do gry Borodino czyli zasady z tej gry. Niestety nie posiadam jej, czy bardzo się różnią zasady od Borodino od zasad do gry Ostrołęka bo w sumie to jest ten sam system.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Śro 21 Maj, 2014   

spokojnie można grać na zasadach od gry Ostrołęka
to ten sam system

Grisznak
Podporucznik

Ale czworoboków, jak podejrzewam, tworzyć nie można? Bo właśnie rozłożyłem sobie tę grę. Swoją drogą, gdy patrzy się na rozstawienie wojsk w Racławicach, to faktycznie, nawet Montgomery mógłby to wygrać Polakami.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

no nie do końca, jak na południu pojawią sie Rosjanie, to juz nie jest tak łatwo

stanley
Porucznik

Ardeny 1940
Jest możliwość zdradzenia sposobu obliczania siły dla niemieckich jednostek:
pułków pancernych
pułków piechoty zmotoryzowanej

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

BRAŁEM CHYBA (bo musiałbym sprawdzić) 20 CZOŁGÓW ZA 1 ps
ale tu jeszszcze uwzględniałem różnice "taktyczne" pomiędzy Niemcami i Francuzami.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

http://niehorster.orbat.c...fv_40-05-10.htm

za tym wykazem

Motyla Noga
Porucznik

Wysłany: Czw 22 Maj, 2014   

Można grać we Francje 1940 posiadając mapę z arden ale tych z dragona :grin:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

można, ale trzeba przyjmować jakoś pola identycznie

stanley
Porucznik

1. Panzer-Division- 247 cz
1pcz (7-4) 2pcz(6-4) po 2 bcz
2. Panzer-Division- 266 cz
3pcz (7-4) 4pcz (7-4) po 2 bcz
5. Panzer-Division- 314cz
15pcz(7-4) 31pcz(8-5) po 2 bcz
6. Panzer-Division- 223cz
11pcz(6-4) 3 bcz
7. Panzer-Division- 225 cz
25pcz(6-4) 3 bcz
8. Panzer-Division-212 cz
10pcz(7-4) 3 bcz
10. Panzer-Division- 265 cz
7pcz(8-5) 8pcz(brak) po 2 bcz

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

stanley napisał/a:
1. Panzer-Division- 247 cz
1pcz (7-4) 2pcz(6-4) po 2 bcz

247 CZOŁGÓW = 13 ps
ok 20 czołgów = 1 PS
czy o to chodziło
czy też, że mają być w skali batalionowej - oj to byłaby przesada chyba...

stanley
Porucznik

Wysłany: Pią 23 Maj, 2014   

Czyli n/w jednostki pancerne powinny miedź siłę około:
6. Panzer-Division- 223cz
11pcz(6-4) 3 bcz------ 11PS
7. Panzer-Division- 225 cz
25pcz(6-4) 3 bcz------11PS
8. Panzer-Division-212 cz
10pcz(7-4) 3 bcz--------10PS
10. Panzer-Division- 265 cz
7pcz(8-5) 8pcz(brak) po 2 bcz-----13PS