Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Parę pytań potencjalnego nowicjusza.
Autor Wiadomość
geraltofpoland
St. szeregowy

Wysłany: Pią 09 Mar, 2012   Parę pytań potencjalnego nowicjusza.

Witam.
Niedawno błądząc w odmętach sieci znalazłem to forum i zainteresowałem się nieco strategicznymi planszówkami (choć po głowie chodziły mi już nieco wcześniej, ale nie te od TiS). Myślę, że nie zaszkodziłoby więc kupić grę i zobaczyć, "z czym to się je", bo a nuż się spodoba. :) Jako absolutny growy świeżak mam jednak parę pytań:
1. Czy kupując grę przez stronę TiS muszę płacić przelewem, czy dostępna jest opcja płacenia za pobraniem, czyli po prostu daję kasę listonoszowi\kurierowi gdy przyniesie paczkę i sprawa załatwiona?
2. Zastanawiam się nad dwiema grami na początek, poczytałem nieco na forum i mam dylemat:
Opcja nr. 1 to Stalingrad. Ponoć ma on najprostszą mechanikę i przyjemną mapę, ale przytłoczyć może ogrom mapy i ilość żetonów. Martwi mnie też, że są tylko 3 scenariusze , ale jako nowicjusz nie wiem,czy ilość "misji" to dobry wyznacznik długości zabawy.
Opcja nr. 2 to Normandia. O niej też czytałem, że jest świetna na dobry początek, a przy tym ma mniej żetonów, ale są różne komplikujące grę niuanse typu żywopłoty i inne rzeczy.
Naprawdę trudno mi wybrać zwłaszcza, że zarówno tematyka Normandii jak i Ostfrontu mi się podoba.
A może pojawiła się jakaś nowa gra nadająca się dla żółtodzioba? Większość postów promujących "Normandię" i "Stalingrad" ma już w końcu parę lat.
3. Czy kupując grę dzięki instrukcji do niej dołączonej zdołam się samodzielnie nauczyć wszystkich zasad systemu, czy jednak warto dorzucić kilkanaście złociszy i nabyć osobną instrukcję systemową?
4. Sporo jest pytań, jak znaleźć partnera do gry. Ja chcę wiedzie, jak kogoś takiego przekonać. Na razie mam na oku jednego potencjalnego partnera do gry, który podziela moją pasję do IIwś , więc do planszy mógłby być cennym nabytkiem. Kłopot z tym, że nie wiem, jak go przekonać. Gdy kiedyś podjąłem temat planszowych strategii stwierdził, że grał kiedyś jeden raz w tego typu grę (notabene przegrał sromotnie) i od tego czasu nie jest przekonany do tego typu rozgrywki i (bezpodstawnie- na zasadzie argumentu "bo tak") uznaje te gry za nudne i na razie nie dał się odwieść od tych poglądów. Czy znacie jakiś sposób, by go przekonać? Jak się do tego zabrać? Podjąć wspólną decyzję o graniu lub niegraniu jeszcze przed zakupem gry, czy kupić grę i postawić go przed faktem dokonanym poprzez zwabienie podstępem\ zaciągnięcie za uszy przed planszę? Jakich argumentów\kontrargumentów użyć by go przekonać (bo uważam, że skreślanie tego typu rozrywki na podstawię jednej porażki sprzed lat jest co najmniej głupie)? Pytam, bo skoro niektórzy z was zdołali zarazić swoją pasja płeć piękną, to na upartego kumpla pewnie też macie sposób :twisted: .
Ufff, rozpisałem się jak na kogoś, kto nawet nie wie jeszcze nawet, czy zacznie w to zabawę. :) Liczę na pomoc i szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pią 09 Mar, 2012   

1. sa dwie oopcje do wyboru, i w sklepie mozna je wybrać: przelew lub za pobraniem
2. zaproponowałebym dwie, każda ma swooje niuanse i każda jest dobra. To jest jak wybór pomidzy blondynka a brunetką, - kwestia gustów i zamiłowań :)
A zdecydowanie Budziszyn jeśli tak podchodzimy do tematu
3. w każdej grze jest pełna instrukcja, ale oczywiście im "nowsza gra tym onstrukcja aktualniejsza, najbowszą grą jest Kursk.
4. Jest jedna super metoda na nowego gracza - musisz z nim przegrac sromotnie :) działa na 100%

geraltofpoland
St. szeregowy

Wysłany: Pią 09 Mar, 2012   

Wow, nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi, zwłaszcza o tej porze. Widzę, że generał zawsze na posterunku gotów nieść pomoc zabłąkanym na polu bitwy rekrutom. :D .
Cytat:
2. zaproponowałebym dwie, każda ma swooje niuanse i każda jest dobra. To jest jak wybór pomidzy blondynka a brunetką, - kwestia gustów i zamiłowań Smile
A zdecydowanie Budziszyn jeśli tak podchodzimy do tematu

Dziękuję za jeszcze większy dylemat :? . Rozumiem, że z Budziszynem chodzi o to, że ani nie ma on ogromnej planszy z gigantycznymi armiami, wielkich hord jednostek, ani specjalnie zagmatwanych reguł? W sumie mógłbym się zdecydować, zwłaszcza, że obecność w grze Polaków może zmotywować patriotycznego kolegę :)
Cytat:
3. w każdej grze jest pełna instrukcja, ale oczywiście im "nowsza gra tym onstrukcja aktualniejsza, najbowszą grą jest Kursk.

Czyli kupując osobną instrukcję niczego nowego się nie nauczę, bo absolutnie wszystkie informacje są w pudełku?
Cytat:
4. Jest jedna super metoda na nowego gracza - musisz z nim przegrac sromotnie Smile działa na 100%

To rozumiem, ale żeby przegrać trzeba zacząć grać, a to to może być największym problemem...
Dziękuję za zainteresowanie i czekam na kolejne pomocne odpowiedzi od WZ i innych graczy, zwłaszcza jeśli chodzi o wybór gry (jakieś dokładniejsze opisy danych produkcji, rozmiar planszy, ilość scenariusz itp.- wszystko, co mi może pomóc). :)
PS. Przepraszam, że sie tak o wszystko dopytuję, ale po prostu wyznaję zasadę, że lepiej zadać nawet bezsensowne pytanie, niż żyć potem w niepewności.

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Sob 10 Mar, 2012   

Mapa ma zawsze 100 na 70 cm. W Taktykach zaś 50 na 70 cm. czasem można je połączyć z całość (patrz Moskwa, gdzie cała mapa ma po połączeniu 70 na 200 cm :) ) czasem są to samodzielne gry (Wrocław 1945).
Przeciwnika trzeba niestety czzasem przyciągnąć za włosy, ale najważniejsze jest to by samchciał się zainteresować,na siłę nic się nie da. No i najważniejsze, przegrać musisz zawsze :) a potem sie kolega wciągai grasz i grasz....

geraltofpoland
St. szeregowy

Wysłany: Nie 11 Mar, 2012   

Ile scenariuszy jest w Budziszynie?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 11 Mar, 2012   

trzy

geraltofpoland
St. szeregowy

Wysłany: Pon 12 Mar, 2012   

Cytat:
trzy

W temacie nt. Budziszyna napisane jest, że są dwa scenariusze: historyczny i hipotetyczny konflikt amerykańsko-radziecki. Jakby co, chodzi mi o scenariusze "pudełkowe", nie o te w gazetach. link do tematu: http://www.taktykaistrate...r=asc&start=360

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 12 Mar, 2012   

skoro tak to sa 2, mój błąd

Odpowiedz do tematu