Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Planszówki dla najmłodszych - Wasze propozycje :)
Autor Wiadomość
pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   Planszówki dla najmłodszych - Wasze propozycje :)

Takiego tematu chyba jeszcze nie było, a myślę że jest dość istotny w kontekście wychowywania kolejnego pokolenia planszowych strategów ;)
Jakie gry strategiczne polecilibyście - z własnego doświadczenia - do zakupu i wspólnego grania z najmłodszymi? Tak na początek, a nuż się tym zainteresują na dłużej? ;)

Baron83
Plutonowy

Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

Po pierwsze - na pewno bez tabelek. Po drugie bez zwrotów - pamiętam jak byłem dzieckiem to gry gdzie wykonywało się zwroty to był dla mnie koszmar nie do przebrnięcia :lol: , zamiast przyjemności była matematyka i jakieś myślenie nad kontami. Najlepsze zdecydowanie są dla młodego pokolenia Wielkie Bitwy II WŚ. To był pierwszy system przez który przebrnąłem - ale pamiętam jak w Ardenach kombinowało się własne zasady i spadochroniarzy dosłownie się "zrzucało" :D .

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Czw 22 Gru, 2011   

Odpowiedź na 2 części gry ogólne i TiSowsko Dragonowskie:

Ad.1 szachy, warcaby, Magia i Miecz gry Encore Bogowie Wikingów, Gwiezdny Kupiec. Odkrywcy Nowych Światów
Ad. 2 Ardeny, Tannenberg, Bzura.

Ale moje dzieci zaczynają od szachów, Talisman, Ticket to ride, Mr Jack

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pią 23 Gru, 2011   

Myślę, że początkowo odłożę typowo wojenne gry na później i zacznę od jakichś "cywilnych" ;)

Wolentalczyk
St. szeregowy

Wysłany: Pią 23 Gru, 2011   Jak rozpocząć przygodę z grami

Na początek można młodszą młodzież :wink: wabić grami typu "Grzybobranie", "Forteca" czy "Wyścigi", aby oswoić ją z planszą jako taką. Na taktykę i strategię przyjdzie czas później :)

dixie
St. sierżant

Wysłany: Pią 23 Gru, 2011   Re: Jak rozpocząć przygodę z grami

Wreszcie jakieś głosy rozsądku :twisted:
Sytuacja jest nieco podobna do tematu o graniu z dziewczynami/narzeczonymi/żonami. Podobna w tym, że gdy przywalimy z grubej rury, to na 99% spalimy temat i możemy do niego nie wracać.
To, że my się podniecamy przesuwaniem żetonów po planszy mając w głowie całą historyczną podbudowę danej gry, nie znaczy, że inni ludzie też tak mają.
Dla dzieciaków gra musi być na tyle wciągająca, żeby nawet gdy czeka na swoją kolejkę, to z wypiekami na twarzy obserwował ruch przeciwnika.
Taką grą może być "Wyprawa śmiałków" z serii "Kajko i Kokosz". Mechanika oparta o karty rozkazów zagrywanych w sekwencji gwarantują konieczność planowania z góry kilku ruchów i przewidzenia ruchu przeciwnika. Emocje do samego końca, nawet większe niż poważnych grach systemowych.
Z takich okołowojennych, to świetne jest 303 z IPNu. Ktoś napisał (nie pamiętam już gdzie), że tu nie ma wielkich możliwości strategicznych, a po kilku rozgrywkach robi się nudno i powtarzalnie. Z mojego doświadczenia kilkudziesięciu rozgrywek stwierdzam, że to bzdura. Nawet grając z komputerem trudno powtórzyć rozgrywkę.
Mój 5 letni bratanek ogrywa regularnie ojca, którego nie posądzam o aż takie dawanie forów. To chyba świadczy, że nie można lekceważyć potencjału tej gry (no, chyba, że jest się fanatykiem super realistycznych symulacji historycznych na kilka wieczorów i w prostsze grać już nie potrafi, ale to nie dla dzieci :idea: ) zwłaszcza w aspekcie wychowania młodego planszówkowego pokolenia.
Słowem, najpierw mechanika, a tematy przyjdą w swoim czasie.

Przy okazji kupiłem mojemu dwulatkowi używane B-35. Masa kolorowych żetonów, to coś co dzieci uwielbiają. I nie zmuszam go do jakiegoś sensownego grania, po prostu oswajam z żetonami. O dziwo żadnego nie zjadł :o choć bardziej woli bawić się żetonami z Wielkiego wyścigu (też K i K).

Pozdrawiam wszystkich uparciuchów wierzących w młody narybek i życzę wytrwałości i sukcesów!

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Pon 26 Gru, 2011   

dwulatek w B35? To jakiś geniusz, mi si ę nie chce przeczytać 40 stronnicowej instrukcji, a co dopiero grać :oops:

dixie
St. sierżant

Wysłany: Pon 26 Gru, 2011   

Fanatyk napisał/a:
dwulatek w B35? To jakiś geniusz, mi si ę nie chce przeczytać 40 stronnicowej instrukcji, a co dopiero grać :oops:

Ech, chyba za dużo świątecznego makowca :P (no, ja czasem mam z tym problem :lol: ) Napisałem, że nie zmuszam go do jakiegokolwiek sensownego grania, bo to niemożliwe. Po prostu bawi się chłopak żetonami, bo kolorowe i dużo, ot co. Ale powolutku oswaja się też i z mapą.
To będzie baaardzo długi proces...

Krzysztof
Porucznik

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011   

Chińczyk jest dobry dla 5-6 latka. Dawaliście przykłady gier dla dzieci w wieku 9-12 lat. Ja zaczynałem od chińczyka. No w karty dla 5-6 latka z dobra trochę zapomniana gra w wojnę. Jest taka zapomniana zabawa w "pchełki" ćwiczy palce dziecka Trzeba rozdzielnie najpierw uczyć gry na planszy i jednocześnie uczyć gry w karty. Jak dziecko dorośnie to samo połączy obie zdolnośći. Bierki to dobra gra dla 6-7 latka. Ma juz na tyle sprawną motorykę rąk. Mnie się jednak wydaje że dzieci w wieku 3-7 lat po pierwsze powinny przebywać dużo na powietrzu i bawić się z rówieśnikami na placu zabaw w piaskownicy. Musi być dużo ruchu bo wtedy u dzieci tworzą się zawiązki mięsni szczególnie wążne jest to dla chłopców Nie można tęz przesadzić z ruchem bo wtedy dzieckko będzie slabo rosło .Gry to tylko w jak jest zła pogoda i dziecko się nudzi. W wieku 7-10 lat dobre są klocki lego i figurki. Jak znam życie to dzieci zagrają z rodzicem w jakąś gre ale tak naprawdę to wolą po pierwsze towarzystwo rówieśników. Im dziecko mlodsze tym bardziej kolega musi być dostosowany wiekowo do dziecka. np. Rożnica w poziomie rozwoju motoryce np między 6-latkiem a 7 latkiem jest ogromna. Sa też zabawy ruchowe dziecka z rodzicem które małe dzieci bardzo lubią 'Ważyła sroczka jagiełki" "Jedzie pan kapitan" , mata i fikanie koziołków. Z nastolatkiem gdy jest miejsce w mieszkaniu ojciec może robić razem poranną gimnastyke. Jeśli chodzi o zabay grupowe dzieci to "głuchy telefon", "Kalambury" ale tylko te z pokazywaniem nie z pisaniem, "Państwa-miasta. chłopcy w wieku 8-11 lat nie będą bawić się z dziewczynami to dla nich najgorsze poniżenie choć nie ma reguły. Jest to naturalny odruch biologiczny chłopców i który jest naturalny dla tego wieku. Dziewczyny w tym wieku też nie będą sie chciały bawić z chłopcami bo róznica poziomu rozwoju jest ogromna na korzyść dziewczynek

A jeśli chodzi o gry wojenne to najstarsza dragonowska bzura z 1991 roku w folijce i satre dragonowskie ardeny i Arras 1940 z Magi i Miecza . Najlepszy chyba byłby arras. Ale to dla 15-16 latka

LGadrin
Szeregowy

Ja mojemu wówczas 8-letniemu synkowi sprawiłem na początek "Bogów Wikingów".Głównie dlatego że była to również moja "pierwsza" strategia.Wciągnęło go od razu :) Teraz po 2 latach przeszliśmy już na poziom WB-95(Moskwa-jest dość przejrzysta jak dla małolata-stratega);)Zaznaczyć muszę jednak że system WB sam sobie wybrał po przeglądnięciu instrukcji innych systemów :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

NAJLEPSZą DORGĄ JEST METODA MAŁYCH KROKÓW, ZERO PRZYMUSU, CHOĆ TO CZASEM POMAGA :)

Fanatyk
Podpułkownik

Wysłany: Śro 28 Gru, 2011   

Kod:
Napisałem, że nie zmuszam go do jakiegokolwiek sensownego grania, bo to niemożliwe.

No ja sobie nawet nie wyobrażam myśli, żeby zmuszać dwulatka do gry w B35! :lol:

Fanti
Plutonowy

Wysłany: Sob 11 Lut, 2012   

Ja mojej bratanicy kupiłem Okawango. To coś w stylu chińczyka. Gra dla dwóch do czterech graczy w wieku od 5 lat. Wszystko wykonane z grubego kartonu. Od 13 elementów planszy po 40 żetonów kłód.
Celem gry jest dotarcie własnymi trzema zwierzątkami do mamy. Na zmianę ciągniemy kłody i układamy z nich drogę po rzece. Na początku mojej bratanicy gra spodobała się średnio, ale jak starsza kuzynka pokazała jej że można zamiast robić sobie drogę przeszkodzić przeciwnikowi … :twisted:
Teraz to mam przerąbane. Co przyjdzie do mnie bratanica to przynosi ze sobą grę i naciąga na granie tyle osób ile tylko jej się uda.

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Pią 16 Mar, 2012   

A czy słyszeliście może o jakiejś planszówce dla najmłodszych zahaczającej o tematykę kolejową?

Odpowiedz do tematu