Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
The Battle for Normandy (GMT)
Autor Wiadomość
cretu
Sierżant

Wysłany: Czw 07 Lip, 2011   

Dwie fazy (nocna i przedpołudniowa) 10 VI ze względu na brak zapasów u Aliantów skutkował niezbyt silnymi atakami.

W Bayeux 50 DP nie zdołała zdobyć kolejnego heksu.

7 DPanc i 3 kompanie kanadyjskie 3 DP powstrzymywały główne siły DPanc Lehr wspartej pułkiem pancernym 12 SS.

Kanadyjska 3 DP i 51 DP zdołały zablokować autostradę Caen-Bayeux bliżej Caen. 51 DP również zlbliżyła się do Caen. Siły 51 i 3 DP dzieli od Caen 1-2 km.

6 DPD nie atakowała - braka zapasów.

Stan na 10 VI po fazie przedpołudniowej...

I na tym grę zakończyłem. Przyzanm, że myślałem iż Aliantom pójdzie trochę lepiej 3 PZ na 8 wymaganych :oops:
Z drugiej strony... muszę sprawdzić jak to było w rzeczywistości bo może po prostu zagrałem "historycznie" :wink:

Mam chrapkę na reozegranie kampani w wersji 3-mapowej (pełna to 5 map) ale będzie problem ze spokojnym miejscem... zobaczymy. Jak coś zagram podzielę się...

Generanie gra przypadła mi do gustu i nie żałuje sporego wydatku. Myślę, że się też skuszę na rozszerzenie :D

cretu
Sierżant

Wysłany: Czw 14 Lip, 2011   

W necie znalazłem taką mapkę (na stronie: http://www.onwar.com)

Wygląda, że faktycznie kiepsko mi poszło na prawym skrzydle (zachodnim).
10 VI Brytyjczycy mieli Bayeux i podchodzili do Tilly-sur-Seulles.

Za to chyba bliżej udało mi się podejść do Caen

cretu
Sierżant

Wysłany: Nie 17 Lip, 2011   

Jaką książkę opisującą kampanię w Normandii poleciliby Koledzy?
Zależałoby mi żeby opisywała nie tylko przebieg kampani ale również jej plany.
Z góry dziękuję za poradę :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Ja nieskromnie polecę swoją książkę:
http://www.taktykaistrate...t=normandia1944
Znajduje się tam mapy w skali batalionowej, opisy każdej plaży i wiele innych ciekawych tematów, jak chociazby zabawki Hobarta

Archanioł
Podpułkownik

cretu napisał/a:
Jaką książkę opisującą kampanię w Normandii poleciliby Koledzy?
Zależałoby mi żeby opisywała nie tylko przebieg kampani ale również jej plany.
Z góry dziękuję za poradę :)

Zależy czego szukasz. Czy czegoś bardziej popularnonaukowego czy jakiegoś studium.
No i czy chodzi Ci o całą kampanię, czy tylko o jakieś jej aspekty czy starcia w ramach tych przeszło dwóch miesięcy.

Cytat:
Ja nieskromnie polecę swoją książkę:
http://www.taktykaistrate...t=normandia1944
Znajduje się tam mapy w skali batalionowej, opisy każdej plaży i wiele innych ciekawych tematów, jak chociazby zabawki Hobarta

Ale Twoja książka jest w zasadzie o pierwszym dniu przecież :)

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

zdecydowanie, bo na 64 stronach napiac o 2 miesiącach byłoby wręcz niemożliwe. To znaczy pewnie ktoś napisał i na 1 stronie, ale w przyjętej przeze mnie skali batalionowej to nie takie łatwe :)

Zygfryd
Kapral

Wysłany: Pią 29 Lip, 2011   

Ciekawe i w przystępnej cenie są książeczki z serii "Wielkie bitwy II wojny światowej". Lądowanie jest opisane w trzech tomach (I - Omaha, II - Utah, III - Sword). Walki o Cean to kolejny tom. Później jest Normandia, Operacja Cobra i ewentualnie Falaise i Wyzwolenie Paryża.

cretu
Sierżant

Wysłany: Wto 27 Lis, 2012   

W I kwartale przyszłego (2013) roku ma się w końcu ukazać rozszerzenie gry.

Umożliwi ono grę do końca sierpnia 1944 i będzie zawierać dodatkowe mapy, 560 sztancwanych żetonów, dodatkowe scenariusze, zaktualizowane zasady

http://www.gmtgames.com/p...-expansion.aspx

cretu
Sierżant

Wysłany: Sob 01 Gru, 2012   Epsom

Informacja o tym, że w końcu ma się ukazać rozszerzenie BfN zmotywowała mnie do ponownego pochylenia się nad grą. Jako, że aktualnie nie mam możliwości rozłożenia nawet 3 map do kampani postanowiłem rozegrać scenariusz pt. Epsom.

Zadanie jakie marszałek Mongomery postawił przed brytyjskiem VIII KA (15, 43, 49 DP, 11 DPanc, 4, 31 BPanc, artylera korpuśna) to zdobycie wzgórza 112 i miasteczka Evrecy (czerwone kropki na poniższym zdjęciu)

Niemieckie siły to I KPanc SS (12 DPanc SS, 901RegGrPanc z DPanc Lehr, 192 RegGrPanc z 21 DPanc, 101 Bat Tygrysów, artyleria korpuśna), które po dwóch dniach wsparte zostają przez II KPAnc SS (9,10 i elementy 1 i 2 DPanc SS). Zadanie Niemców to odbicie miasteczek Fontenay, St. Manvieu i Bretteville - l'Orgueilleuse (zielone kropki).

Scenariusz zaczyna się 26 VI rano i kończy 1 VII w nocy.

cretu
Sierżant

Wysłany: Sob 01 Gru, 2012   

Pierwszy dzień walk 26 VI (dwa etapy) przyniósł brytyjczykom umiarkowany sukces. Zajęli dwa cele Niemców :wink:

Na lewym skrzydle (zachód) 49DP zdobyła Fontenay. Na prawym skrzydle 15DP i 11DPanc zepchnęli Niemców za rzekę Odon.

43DP na skraju prawego skrzydła nie poruszała się w tym dniu (ograniczenie zawarte w scenariuszu).

Innym ograniczeniem jest niemożność poruszania się po Caen.

Niemcy stracili łącznie kompanię Tygrysów, 2 komp. gren.panc. i kopmanię saperów. Alianci stracili kompanię rozpoznawczą.

Stan na koniec 26 VI (po fazie popołudniowej)

cretu
Sierżant

I nastała noc 27 VI.

Brytyjczycy mogli ruszyć 43DP, która przejęła pozycje 11DPanc na prawym skrzydle pod miasteczkiem Brettevile-sur-Odon w którym ulokował się 192 RegGrPanc (21DPanc). 11DPanc zaczęła przesuwać się na zachód. Docelowo ma wejść pomiędzy 15 i 49DP.

Plany Anglików mogą zostać jednak pokrzyżowane przez nadciągające nemieckie posiłki (zaznaczone żoymi kropeczkami). Na lewym skrzydle niemieckim pojawiła się KG z IIKPanc SS (batalion Panter z 2DPanc, 2 bataliony gren.panc. z 2DPanc SS, bat. Nebelwerferów, kompania saperów). KG kieruje się na północ w kierunku 49DP. 2 bataliony gren.panc. z 1 DPanc SS wzmocniły 12DPanc SS.

Jeszcze status zaopatrzenia Anglików (punkty zaopatrzenia bojowego są niezbędne gdy w ataku uczestniczą oddziały stojące na więcej niż jednym heksie). Anglicy startowali z 30 pkt. Jeden złożony atak to min. 2 pkt. Po walkach w dniu 26 VI zostały 22 pkt. Dostawa, która miała miejsce w nocy 27 VI dołożyła tylko 3 pkt. Niestety mgła zredukowała zaopatrzenie i siłę dostępnego lotnictwa (z 15 do 8 ).

cretu
Sierżant

Minął 27 VI (rano i popołudnie).

11DPanc zrealizowała swój plan, weszła pomiędzy odchodzącą bardziej na wschód 15DP i pozostającą na zachodzie 49DP i uderzyła na oddziały 12DPanc SS odrzucając część z nich poza rzekę Odon.

Na wschodzie 15 i 43 DP próbowały sforsować Odon ale poza stratą 3 kompani piechoty nic nie osiągnęły.

49DP musiała stawić czoło kontratakom KG (IIKpanc) i pułku pancernego 12DPanc SS.

cretu
Sierżant

Wysłany: Nie 02 Gru, 2012   

clown napisał/a:
Podziwiam samozaparcie w tego rodzaju grach. Mnie od samego przesuwania żetonów rozbolałaby głowa :)

Toż to czysta rozkosz... :P

28 VI noc - nadeszły kolejne posiłki dla Niemców - 9DPand SS i większość 10DPanc SS oraz 8 Bryg. Nebelwerferów.

28 VI dzień

Na wschodnim skrzydle 15 i 43 DP w końcu odniosły sukces zobywając 3 przyczólki na Odonie (różowe kropki na zdjęciu poniżej). Kontrataki niemieckie nie odniosły sukcesów. Te przyczółki w przypadku nieosiagnięcia przez Niemców żadnego ze swoich celów (najbliżej im do Fontenay) dadzą Anglikom "małe" zwycięstwo (zapomniałem o tym wspomnieć przy opisie scenariusza).

Na zachodnim skrzydle 9DPanc SS i KG cisnęły 49DP próbując odbić Fontenay. Dowódca VIIIKA przyporządkował 31BPanc 43DP (była w 15DP) i zaczął ją przesuwać w kierunku Fontenay.

Jeszcze dwa dni...

cretu
Sierżant

29 VI

Po spokojnej nocy brytyjska 11DPanc odniosła drobne sukcesy odrzucając część 10DPanc SS o 1-2 km. Jednak kontrataki niemieckie były bardziej skuteczne. 6 batalionów Neberwelferów sieje spustoszenie w szeregach brytyjczyków. 12DPanc SS zlikwidowała 2 z 3 przyczółków na rzece Odon w pasie 15 i 43 DP. Na zachodzie 9DPanc SS i KG zdobyły w końcu Fontenay.

Stan na chwilę obecną to remis. Pozostał jeszcze 1 dzień...

Ostatnio zmieniony przez cretu Nie 02 Gru, 2012, w całości zmieniany 1 raz  

Archanioł
Podpułkownik

Bardzo ciekawie, ale jednak jest to ogromna pozycja :)

Khamul
St. sierżant

Z ciekawości, ile trwa jeden pełny etap? Tak mniej więcej.
http://strategie23pal.tumblr.com/

cretu
Sierżant

Wysłany: Pią 14 Gru, 2012   

Khamul napisał/a:
Z ciekawości, ile trwa jeden pełny etap? Tak mniej więcej.

W tym scenariuszu (małym jak na ta grę) jeden dzień (3 etapy) zajmował mi tak między 30 a 60 minut. Zależy ile się zastanawiałem, kombnowałem...

cretu
Sierżant

Wysłany: Pią 14 Gru, 2012   

30 VI i noc 1 VII

Po dłuższej przerwie spowodowanej siłą wyższą (mam L4) udało mi się w końcu rozegrać ostatni dzień (i noc) scenariusza.

Jak pamiętamy sytuacja wyjściowa była remisowa - każda ze stron miała osiągnięty jeden ze swoich celów (Niemcy zajmowali miejscowość Fontenay a Bryyjczycy mieli jeden przyczółek za rzeką Odon). I o te punkty toczyły się najcięższe walki. Noc i przedpołudnie 30 VI nie przyniosły zmiany sytuacji. Natomiast po południu najpierw brytyjski 11 Roayal Scots (147Bryg/49DP) razem z korpuśnymi niszczycielami czołgów Achilles (91/VIIIKA) przy wsparciu korpuśnej artylerii odbili Fontenay. Na nic zdały się zaciekłe kontrataki panther i grenadierów pancernych (I/9 i I/20) z 9DPanc SS. Anglicy utrzymali miejscowość pozbawiając tym samym Niemców szansy na zwycięstwo. Również po południu sytuacja zmieniał się na odcinku niemieckiej 12DPanc SS i brytyjskie 15DP. Atak chłopców z Hitlerjugend (I/12panc i III/26grenpanc) zlikwidował ostatni przyczółek Anglików za rzeką Odon.

Tak więc z racji tego, że żadna ze stron nie zdołała utrzymać punktów terenowych dających zwycięstwo scenariusz zakończył się remisem. Z tego co czytałem jest to mniej więcej wynik historyczny. W rzeczywistości marsz. Montgomery również wstrzymał operację Epsom z uwagi na nieosiągnięcie jej celów i twardy opór Niemców.
Generalnie wydaje mi się, że na początku scennariusza Anglicy grali zbyt ostrożnie. Powinni wykorzystać czas zanim pojawił się IIKPanc SS (chociaż niezbyt długi) i próbować przebić się za rzekę Odon.
Scenariusz mimo, że malutki jest bardzo fajny. Różne cele dla Niemców (na zachodzie) i Anglików (na wschodzie) sprawia, że obaj gracze stają przed dylematem czy przeć w stronę własnych celów czy raczej bronić przeciwnikowi dostępu do jego celów. Myślę, że ten scenariusz byłby szczególnie ciekawy gdy graliby dwaj gracze znający swoje cele ale nie znąjcy celów przeciwnika :wink: 12DPanc SS pewnie od razu ruszyłaby zachodnią flanką na północ a Anglicy rzuciliby wszystkie siły na południe po wschodniej stronie. Fron mógłby się obrócić o 90 stopni.

Na planszy koniec scenariusza wygląda tak...

cretu
Sierżant

Wysłany: Sob 13 Kwi, 2013   

Info od autora gry na temat dodatku... wysyłka w tym miesiącu

"The TBfN expansion will be shipping at the end of this month per GMT. "

Pre-order złożony... :D

cretu
Sierżant

Wysłany: Czw 06 Cze, 2013   

cretu napisał/a:
Info od autora gry na temat dodatku... wysyłka w tym miesiącu

"The TBfN expansion will be shipping at the end of this month per GMT. "