Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Boreml 1831
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Pon 21 Mar, 2011   

Na częśc "cyfrową" odpowie zapewne autor.
Ja odniosę sie do czegoś innego co potocznie nazywam "złudą ilości żołnierzy".
Zapewne w różnych epokach bywało analogocznie, ale odniosę sę do tej, która znam jako tako. Otóż w DPanc. SS było w Normandii 20 000 ludzi. W Brytyjskiej dywizji wspartej BPanc. było podobnie. Ale czy można jedynie ilościowo podejśc do tematu? Chyba nie, dlatego w tabelach sił jdne wojska mają więcej PS a inne mniej. W B-35 dodaliśmy pośrednie PS.

Khamul
St. sierżant

Wysłany: Pon 21 Mar, 2011   

Moim zdaniem w związku z istnieniem tabeli strat po walce Punkty Siły w systemie Napoleon to tak w 50% też punkty wytrzymałości na zmęczenie. Bo jakość to chyba bardziej powinna mieć odzwierciedlenie w morale. Zobaczymy co napisze autor :) .

Mikołaj ;)
Kadet

Wysłany: Wto 22 Mar, 2011   

Po pierwsze punkty siły artylerii, oprócz ilości wziąłem pod uwagę przewagę w wyposażeniu obu armii, stąd dodatkowe 2 PS.
Jeśli chodzi o dokładną liczbę żołnierzy po obu stronach źródła podają naprawdę różne liczby, opierając się na książce Pana Ostapowicza, z którym miałem przyjemność konsultować tekst i grę pozostałbym przy liczbie do 4500 ludzi (taka liczba także pada w tekście). Co do sił rosyjskich danych jest niezwykle mało, ale w naliczaniu PS brałem pod uwagę także wyposażenie, o którym możemy przeczytać w książce o bitwie pod Stoczkiem wydawnictwa Bellony.

usgrant
Chorąży

Wysłany: Wto 22 Mar, 2011   

Cytat:
ale w naliczaniu PS brałem pod uwagę także wyposażenie
Nie chcę się czepiać szczegółów ale... W instrukcji jest jasno napisane, że jeden punkt siły to 100/200 ludzi bez wzmianki o tym w co byli wyposażeni i jak wyszkoleni. W opisie do tabel ognia artyleryjskiego wyraźnie jest napisane, że 1 PS to 4 do 5 dział. O wyposażeniu i wyszkoleniu informuje nas współczynnik morale. Dzięki niemu mamy modyfikatory w walce. Jest przepis, który pozwala zmodyfikować ostrzał artyleryjski jeśli ostrzeliwany oddział ma siłę 8 punktów, czyli jest na tyle liczny, że stanowi dogodny cel. W tej grze, oddział otrzyma większe straty ponieważ był trochę lepiej uzbrojony i wyszkolony. System ma pewne założenia i powinno się ich trzymać tworząc w nim nowe bitwy. Wystarczyłoby stronie polskiej dać wyższe morale i lepsze dowodzenie aby uzyskać ten sam efekt.

morvael
St. szeregowy

Wysłany: Pią 01 Kwi, 2011   

Według mojej wiedzy w siłach Dwernickiego znajdowały się czwarte bataliony pułków piechoty. Tymczasem tutaj są nazywane pułkami, a jeden znich jest dzielony na 3 jednostki nazywane batalionami, które raczej są kompaniami. W grze to nic nie zmienia oczywiście, ale wydaje mi się, że nazewnictwo jest mylące. Może to dlatego, że w tej kampanii nasze bataliony miały liczebność pułków francuskich z takiego Borodino :)

usgrant napisał/a:
Do Brandy Station są dołączone tabele ostrzału artylerii. Czy obowiązują one też do Boremla? W BS jest dalekiego, średniego i konna. W Boremlu jest ciężka, lekka i konna. Artyleria dalekiego zasięgu nie zawsze jest ciężką więc te tabele ciężko przyporządkować. proszę o jasną wykładnię :)

Tak w ogóle to dla artylerii dalekiego zasięgu w TiS 33 tylko dla 1PS jest podany wynik dla odległości 6, tabelki dla 2 i 3+ PS mają "krótszy zasięg". Mniej dział strzela dalej :)

Soldier of Fortune
Kadet

Wysłany: Czw 07 Kwi, 2011   

Jestem nowy w Napoleonie
Czy przez Styr można przechodzic? :?:

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Czw 07 Kwi, 2011   

w tej grze tylko po mostach

Odpowiedz do tematu