Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Stare ale jare (strategie komputerowe)
Autor Wiadomość
Nico
Pułkownik

Wysłany: Wto 14 Wrz, 2004   Stare ale jare (strategie komputerowe)

Dzis chcialem polecic pare(set) starych, ale jarych gierek :-)

l`Empereur - KOEI 1989 - tytul mowi sam za siebie, jest to point-to-point strategia przedstawiajaca wydarzenia od 1796 roku do....ugralem do 1821 kiedy to Cesarstwo rozciagalo sie od Pirenejow przez cale Wlochy do granic Rosji :-) , Austria, Prusy przestaly istniec :D
W grze mamy mape strategiczna (p-t-p) oraz gdy dochodzi do bitwy pojawia sie mapa taktyczna (dla kazdej lokacji inna i w miare historyczna). Mamy artylerie, piechote i kawaleria. Kazdym oddzialem dowodza historyczni dowodcy i maja swoje zdolnosci - tak wiec Murat bedzie swietnie dowodzil kawaleria, Davout piechota, a Hieronim..jak damy mu dowodztwo to morale i dycyplina bedzie lecialo ;) ). Sa tez nasi: Poniatowski, Dabrowski itd.

Jest tez watek ekonomiczny - zarcie, materialy, infrastuktura, ale bardzo urposzczony. Co pewien czas sa wstawki historyczne - czyli jak zaczynamy kampanie od 1796 to pniemy sie od generala Bonaparte do Cesarza :-) .
Polecam ta gierkie goraco!!:)

Liberty or Death - KOEI 1993 - gierka przedstawia wojne o niepodleglosc ameryki. Mamy St.Zj. (choc jeszcze nie takie zjednoczone) od Kanady do Florydy - mapa podzielona na dystrykty. Naszym zadaniem jest albo przepedzic wojska krola...albo pogonic rebeliantow. W tym pomagac nam beda lokalne milicje patriotow lub torysow. Gdy dochodzi do bitwy przenosimy sie na mape taktyczna. Tak jak w poprzedniej grze, kazdy oddzial to jakis dowodca, ktory ma swoje zdolnosci. Pojawiaja sie wydarzenia historyczne (deklaracja niepodleglosci, przystapienie Francji i Hiszpani do wojny itd). Naplywa pomoc oficerow z Europy lub rekrutujemy Hessow na wojne :-) . Jest tez watek ekonomiczny - zaopatrzenie w zywnosc, proch itd.
Ta gierkie rowniez polecam :D

Pacific Theater Of Opperations II - KOEI 1996 - gra przedstawia wojne na pacyfiku. Moze wcielic sie w Aliantow lub Japonczykow. Budujemy nowe okrety, samoloty, lotniska, bazy, kierujemy zaopatrzeniem. Tworzymy nowe eskadry, przydzielajac statki i oslone powietrzna. Wyslamy desanty itd itd wszystko co mozna sobie zazyczyc, lacznie z ustawianiem szyku eskadr, wybieraniem dowodcow i co miesieczna debata rzadowa na temat ktory ministerstwo (a nasze to marynarki) dostanie kasy. W bitwach decydujemy kto, kogo atakuje, czyli czy poslemy nasze pancerniki na lotniskowce czy krazowniki itp ;) . Mapa od USA do Indii :-) . Polecam gierke !!

Wszystkie gierki dostepne za friko w necie ;P
c.d.n.

Nico
Pułkownik

Wysłany: Czw 16 Wrz, 2004   

American Civil War - Interactive Magic 93,96,03 - jedna z najlepszych strategii symulujacych Wojne Secesyjna. Gracz w ciela sie w prezydenta Południa i Północy. Ustala produkcję i typy broni, buduje fortyfikacje, powołuje nowych rekrutów, buduje okręty, tworzy nowe dywizje, korpusy i armie. Cały smaczek gry polega na tym, ze gracz wskazuje punkt-cel, gdzie ma sie udać/zaatakowac oddział, a jak wykona on rozkaz zależy od cech tego dowódcy. Wpływa na to jeszcze zaopatrzenie, pogoda, zmeczenie i morale oddziałow. Z czasem dowodcy się uczą, przychodzą nowi, jednak niewatpliwie Południe ma tu dużą przewagę. Gracz Unii może blokować porty Poludnia, uniemożliwiajac wywoz bawelny i przywoz materialow wojennych - jest to jedyna wada tej gry, gdyz sposob w jaki jest to zrobiony w grze, meczy gracza, a nie wnosi nic do gry.
Gdy dochodzi do bitwy wybieramy tylko jej intensywnosc, a reszte robia liczebnosc, morale, doswiadczenie i generalowie.
Istnieja warianty losowych zdolnosci generalow, uwolnienia niewolnikow przez Poludnie itp.

Sid Meiers Gettysburg - Firaxis 1996 - jedna z najlepszych strategii ;) RTS jakie istnieja. Gracz w ciele sie w gen. Lee lub gen. Meade`a na trzy dni, by poprowadzic swe wojska do zwyciestwa. Gra obejmuje pojedyczne scenariusze-bitwy z 3 dni oraz kampanie, ktora niewatpliwie jest perelka. Kampania-bitwa zostala rozdzielona na wiele scenariuszy-epizodow bitwy, ktore wlaczaja sie kolejny w zaleznosci, czy gracz wygra czy przegra poprzedni sceanariusz. Miedzy scenariuszami sa wstawki filmowe jak i narracje generalow i pokazane jak wojska nacieraja na ogolnej mapie. Gra moze sie skonczyc zarowna poddaniem sie calej armii Potomacu lub Unii (wykonalne tylko na niskich poziomach trudnosci). Poziom AI jest wysoki !! Grafika cudna 3D (ludziki, dzialka, domy, sady, pola itp) i chociaz jest to RTS mozna zapauzowac i wydac rozkazy swoim jednostkom (pulkom lub calym brygadom). Kto nie gral ;P to wstyd.
Na tym endżajnie zrobiono jeszcze Antietam (slabe), Austerlitz i Waterloo (ok).

Nico
Pułkownik

Wysłany: Wto 02 Lis, 2004   

Dzis RPGowo i przygodowo

Darklands - Microprose 94 - jeden z najlepszych RPGow w jakie gralem. Rzecz sie dzieje w sredniowieczu w "Świetym Cesarstwie Rzymskim" (czyli mamy Niemcy, Austrie, Czechy, Benelux, kawalek Polski, Francji). Grupa bohaterow .... rusza na przeciw przygodom. Wstepu wogole nie ma, gracze zaczynaja (po wykreowaniu 4 bohaterow) w tawernie jednego z miast i do boju. Zwiedzenie miast, starych swiatyn poganskich, walki ze smokami, czarownicami, wszelkimi stworami zapozyczonymi z basni i legend, rabusiami. W miastach mozemy wynajac sie na specjalne zadania, podszkolic sie, pomodlic ;) (kler to wazna sila w tamych czasach, posiadaja jako jedyni biblioteki, uniwersytety). Masa broni, zbroi i innych przedmiotow. Zamiast magii jest alchemia, ktora pozwala stworzyc rozne zabojcze zlewki.
Gra mimo braku poczatku ma zakonczenie, trzeba dojsc i pokonac rycerzy zla, ktorych zamek miesci sie gdzies w Alpach, ale zanim druzyna bedzie do tego gotowa, musi sie sporo podszkolic.
W grze normalnie plynie czas i bohaterowie sie starzeja i z czasem slabna jesli wiek juz bije ponad 40ke.

Gabriel Knight: Sins of Fathers - Sierra 94 - debesciacka przygodowka. Gracz w ciela sie w mlodego pisarza, wlasciciela antykwariatu, w dzielnicy francuskiej w Nowym Orleanie na poczatku lat 90ych tamtego (już!) wieku. W telegraficznym skrócie (bo co tu opisywac w przygodowce) morderstwa Voodoo - zabójcza fabuła - mroczna historia rodziny głównego bohatera - super lokacje - wersja CD z dialogami miód!!!:) Czy ktos wogole nie zna tej gry???

Obie gry to oczywiście 256 kolorów (nie tysiecy) ;)

PŁASKI
Plutonowy

Wysłany: Pią 05 Lis, 2004   

Cannon Fodder ---- to typowa strzelanka w której trup Sciele się gęsto. Kieruje się odziałem od 1 do 6 żołnierzy przez 24 zwariowane poziomy podzielone na od 1 do 6 faz. Za wygranie misji żołnierze otrzymują stopnie podobnie jak na forum. Można kierować kilkoma pojazdami Jeepem, czołgiem, helikopterem a nawet stacjonarną armatą.
Gra ma swój własny klimat i charakter. To coś dla tych co lubią masową żeżnię.

Settlersów ----- chyba nie muszę przedstawiać. Napiszę tylko iż to najlepsza gra ekonomiczna w histori z niepowtarzalną muzyką i klimatem. Doczekała się czterech części i kilku dodatków.

Co do Pirates to niewiele mogę napisać gdyż grałem w nią tylko dwa razy.

Nico
Pułkownik

Wysłany: Pią 05 Lis, 2004   

Pirates (Gold!) - Microprose 1987, 1993 - klasyka klasyki ;) , gracz wciela sie w zadnego przygod holendra, anglika, francuza lub hiszpana. Wybiera specjalna zdolnosc - fechtunek, zdrowie, urok, dobre strzelanie z dzial i cos tam jeszcze, maly stateczek i cale karaiby do zwiedzenia/spladrowania/spalenia/wzbogacenia sie/odnalezienia rodziny i skarbu indian/skarbow pomniejszych/potopienia statkow/ozeniania sie/zdobycia slawy i paru miast dla swego kraju itd itd. PO PROSTU BOMBA :) . Wyszly dwie wersje, 1a w grafice EGA druga piekna VESA SVGA, teraz chyba wyszla trzecia czesc....

Istnieje rowniez poprawiona wersja jedynki, tzn grafika nie zostala zmieniona, za to dodano troche opcji, urealniono, utrudniono. Za darmo paleta sie po necie. Polecam!!:) Na stronie underdogs bedzie do sciagniecia napewno.

slowik
Major

Wysłany: Nie 21 Lis, 2004   

prosze podajcie jak sie da jakies linki gdzie mozna zassac stare gierki strategiczne (bardzo mi sie podobaja te o ktorych pisal nico)

dopis: akurat czytalem jak tam kogos linczowac chcieli za piractwo :) nie oto chodzi , chodzi mi o normalne,legalne dojscie do starszych gier...

co do gierek pamietam : age of rifles czy jakos tak , fajna gra..

Nico
Pułkownik

Wysłany: Pon 22 Lis, 2004   

jedno z serwerow - http://www.the-underdogs.org/

Age of Rifles - strategia turowa. Skala regimentu/brygady, podobna do serii battleground jednak obejmujaca pare kampanii-seria bitew (Wojna Secesyjna, Wojna 1866, Wojna 1870, Wojna 1905 Ros-Jap, kampania Angielska :) i jeszcze cos tam w Data Packu... Swietny edytor map/sceanriuszy/budowania armii (uzbrajanie oddzialow, umundurowanie :D itp.). Jedyny minus to AI. Jest on przypisany do pkt. na mapie co konczy sie ZAWSZE naszym zwyciestwem. Mimo to polecam ta gre jako jedna z najciekawszych turowek.

slowik
Major

masz racje co do AI, ale da sie to ominac a pomoca editora (naprawde jest fajny)....

DN
Szeregowy

Nico napisał/a:
Jedyny minus to AI. Jest on przypisany do pkt. na mapie co konczy sie ZAWSZE naszym zwyciestwem.

o co chodzi z bo nie rozumiem :?:

Nico
Pułkownik

Wysłany: Wto 23 Lis, 2004   

Tzn ze dane oddzialy sa przypisane do obrony danej lokacji (lub zaatakowania jej). Wiec jesli gracz atakuje, to moze wszystkich przerzucic na jedno skrzydlo, a komputer bedzie dalej tkwil w jednym miejscu, nie odpowiadajac na nasza koncentracje.

Ale w edytorze mozemy przypisywac tylko do pkt, wiec co zmienia edytor?

slowik
Major

mozna zrobic w edytorze mapke z tylko 2 heksami zwyciestwa i np. 2 korpusy , kazdy broni po jednym heksie....

DN
Szeregowy

Takie zachowanie zauważyłem, ale nie spotkałem się jeszcze z grą z dobrym przeciwnikiem strowanym przez program.

Shogun
Sierżant

Wysłany: Nie 08 Maj, 2005   

Ja do tego grona gier moge dodać kilka tytułów związanych z firma bardzo zasłużoną na tym polu - TALONSOFT. Oprócz serii Battleground'ów z której większośc mam wersji demo, to mam pozycję niepowtarzalną i godną polecenia każdemu strategowi, który chociaż troche siedzi w II WŚ na wschodzi. Mianowcie grę EAST FRONT. Jest to odpowiednik WEST FRONT'a o którego tak zabiegąłem na tym forum i jeszcze oczekuje. W kazdym razie duża ilośc scenariuszy możliwosć grania w dóch trybach graficznych - typowo strategicznym gdzie mamy do czynienia z kwadracikami i oznaczeniami , oraz drugi gdzie dysponujemy armią dosłownie fiugurego przesuwających sie po mapie 2D dośc dobrej jak na tamte czasy. Możemy walczyć w prawie każdym rejonie Wschodniego Frontu - Niemcy, przez Polskę, Ukrainę, Białoruś , Kraje Nadbałtycjkie az po samą wilką Rosyj(czyli jednym słowem jedno wielkie ZSRR. Gorąco polecam, a co ciekawe moja gra pochodzi o kumpla który dostał ją od WUJKA Z AMERYKI :D , alke nie był zainteresowany wię mi ją dał :lol:

Wojpajek
Major

Potwierdzam to co powiedział Shogun. Gra East Front jest bardzo klimatyczna. Grafika jest całkiem ładna. Poza tym oprawa muzyczna- miodzio... chociaż by dla niej warto jest pograć w tą grę. W grze możemy sobie też wybrac szczebel dowodzenia- bodajże od pluton czy komapni chyba do całej dywizji czy jeszcze dalej. No i po zwycięskiej bitwie ten hymn niemiecki/ rosyjski... aż się chce grać dalej.
Jedynym minusem gry jest niskie AI komputera. Za łatwo można go pokonać.

Nitager
Plutonowy

Dołączam się do przedmówców odnośnie East Front, a od siebie do minusów dodam to, że już na poziomie dowodzenia dywizją rozgrywka wydłużała się niemiłosiernie.
Poza tym gra ok.
Ech... te stare giery...

Shogun
Sierżant

Tak gra rzeczywiście może dłużyć i nudzić szczególnie tych co są przyzwyczajeni do nowych szybkich gier wojennych gdzie zrobisz nalot, nawałe artyleryjską, SZAST PRAST i po wszystkim. Raczej dla tych co lubią wysiadywać długimi godzinami i planować ale ogólnie to miodzio :D

Już sie nie moge doczekac kiedy Archanioł mi WEST FRONT'a przyśle 8)

SSupras
Sierżant

Wysłany: Czw 19 Maj, 2005   North & South

North & South
Pamiętam taką gierkę jeszcze z czasów Commodore i Amigi, ale na Pececie też grałem. Była to pierwsza strategia (? - bardziej zręcznościówka) z jaką się zetknąłem. Przedstawiała wojnę secesyjną. Na głównej mapie przesuwało się armiami, a kiedy dochodziło do bitwy, kierowało się poszczególnymi oddziałami (po jednym naraz). Najlepsze było to, że można było grać z człowiekiem we dwójkę na jednym komputerze i wtedy walki były lepsze od mordobić w Mortal Kombat... Co ja będę opowiadał, trzeba to samemu ocenić... Jeśli kogoś nie zraża grafika z eopki kamienia łupanego, to musi tą grę zobaczyć (pod warunkiem, że znajdzie wersję, która dobrze pójdzie na jego kompie)...

Robert E.Lee
Plutonowy

Wysłany: Nie 22 Maj, 2005   

Dosłownie kilka dni temu z neta ściągnąłem sobie niestety niepełną wersję Sid Meier's Gettysburg. Nie spodziewałem się, że jest to tak fajna produkcja.
Pamiętałem, że jak gra ta była wydawana to zbierała pochlebne opinie, ale nawet dziś mimo upływu tylu lat może się ona podobać. W zasadzie tylko grafika dla wymagających może odstawać na dzisiejsze czasy. Bardzo miło zaskoczyło mnie morale jednostek i to, że chłopcy jak się nimi człowiek „nie zaopiekuje” należycie to mogą wpaść w panikę tego elementu się nie spodziewałem w produkcie sprzed ośmiu czy dziewięciu lat. W zasadzie i nie wiem czy jest to tylko „mój problem” denerwuje mnie jedno to, że nie ma kawalerii z prawdziwego zdarzenia a takowa była przecież w tej bitwie. Tak czy siak to bardzo fajna gierka i gorąco ją polecam.

Pyra
Kapitan

Wysłany: Śro 24 Sie, 2005   

według mnie Panzer General akcja dzieje się podczas II W.Ś piksele są takie jak na commodorę ale klimat pierwsza klasa

Razer
Chorąży

Wysłany: Śro 24 Sie, 2005   

A ja dodam taką starą Polską (!) grę strategiczną : ARDENY 1944.
Wydana przez firme SWORDS.
Nie pamiętam 1993?
Czysta strategia, ale nie na heksach tylko na kwadratach.
Jednostki niemieckie, które wychodziły za planszę (za Mozę) wiązały walką posiłki, które miały wejść na planszę.
I można było grać przeciwko komputerowi (o A.I. nie będę mowił:oops:).
Ja miałem jednak takiego buga: jak zbyt ostro atakowało się niemcami, i około połowy jednostek wyszło za planszę to niemcy nie chcieli potem atakować (robili tylko ostrzały) co było strasznie denerwujące. Bo by się chciały zmiażdżyć aliantów i uciec wszystkimi jednostkami za Mozę a tak to tylko udawało się zmiażdżyć , zostawiając całą artylerię pod Bastogne :wink:

Odpowiedz do tematu