Taktyka i Strategia - Forum Strona GłównaTaktyka i Strategia - Forum Strona Główna

To forum wykorzystuje pliki cookies do zapamiętywania spersonalizowanych preferencji.
Ustawienia dotyczace plików cookies można zmienić samodzielnie w przegladarce internetowej.
Szczegóły na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogólnie o temacie "Husaria"
Autor Wiadomość
Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Wysłany: Nie 28 Mar, 2010   Ogólnie o temacie "Husaria"

W tym dziale będziemy zamieszczali wszelkie informacje na temat gier związanych z epoką XVII wieku. A ponieważ planujemy w roku przyszłym wydanie Wiednia 1683 i jeszcze jednej gry z tej epoki.
Wpisałem kilka bitew w podtemat, ale chętnie wysłucham propozycji. A może ktoś podejmie się opracowania struktur do któejś z tych bitew.

Gość

Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   

Przede wszystkim pytanie, na ile jest zasadne powtarzanie gier już wydanych przez Dragona - Wiednia i Kircholmu zwłąszcza, że Kircholm jest grą świetną (Wiedeń już według mnie niekoniecznie ale raczej jestem w tym zdaniu odosobniony).

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Przede wszystkim odpowiedź. Nie porównywałbym gier sprzed 20 lat do współczesnych, inny jest Grunwald i inna jest Bzura Dragona od TiSowskiej
Każdej grze taka zmiana robi dobrze (i tu nie jestem ododsobniony w opiniii).
Nie jest wcale powiedziane, że zrobimy Kircholm, jest wiele pieknych bitew tej epoki. Może Kircholm znajdzie sie w Taktyce na przykład.

Dlaczego w naszych genach jest ciągłe poddawanie czegoś w wątpliwość, należy pozytywnie podchodzić do świata :)
Ostatnio zmieniony przez Wojciech Zalewski Sob 11 Gru, 2010, w całości zmieniany 1 raz  

Gość

Ja podchodze pozytywnie :)

Problem w tym, ze gry Dragona na ogol byly grami bardzo dobrymi. Mialem okazje porownac stary i nowy Grunwald i nowy ani troche mnie nie przekonal (nie gralem, widzialem tylko jak sie nad plansza mecza chlopaki z Łodzi). Tego samego się obawiam w odniesieniu do Wiednia i Kircholmu.

Natomiast inne bitwy jak najbardziej - w końcu to epoka wojen i wielkich bitew z udziałem naszych wojsk.

pablo8019
Podporucznik

Ale w tym pozytywnym nastawieniu do wszystkiego należy jednak zachować na wszelki wypadek odrobinę zdrowej krytyki, czyż nie? :wink:
Ogólnie mówiąc uważam że to dobry pomysł by położyć nacisk na tę epokę, która w gry jest bardzo uboga (w porównaniu z mocno nasyconą grami II wojną światową czy Wojnami Napoleońskimi). Zastanawiam się tylko jak dałoby się zobrazować obronę Jasnej Góry czy też ufortyfikowanego obozu pod Cecorą/Chocimiem... Myślę, że dobrym kierunkiem byłoby wydanie 2-3 dużych gier, a resztę jako dodatki. Np. do tych dużych mogłyby się zaliczać np. Warszawa i Kłuszyn. No i Wiedeń, o ile zostałby ponownie wydany...

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Profes79 napisał/a:

Problem w tym, ze gry Dragona na ogol byly grami bardzo dobrymi.
.

No jak dla ciebie to PROBLEM, to ja już nie wiem :)
Profes79 napisał/a:

nie gralem,.

A to jest dość częsta "funkcja" osób które wypowiadają sie o naszych grach niepozytywnie :)

I zamiast polemizować o wszechświecie wróćmy do tematu.

Motyla Noga
Porucznik

Pod Tematem Husaria sporo tytułów sobie redakcja wpisała, wydanie tego wszystkiego zajmie chyba ze sto lat :D

Derenga
Chorąży

Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   Re: Ogólnie o temacie "Husaria"

WZ napisał/a:
A ponieważ planujemy w roku przyszłym wydanie Wiednia 1683 i jeszcze jednej gry z tej epoki.

A co oprócz Wiednia jest planowane? I drugie pytanie czy zasady do tego systemu są już opracowane?

michau82
Szeregowy

Przeglądam forum i nagle widzę dział husaria - przecieram oczy i nie wierzę... WOW!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Pomysł świetny i bardzo się cieszę że TiS podejmie się wyzwania.

Trochę kąsliwej filozofii nie na temat... :)

Gry Dragon'a były dobre, ale nie uważam że TiS nie powinien rozwijać tematu Kircholm i Wiedeń. Wprost przeciwnie!

Nt. nowego Grunwaldu czytałem już wiele i naprawdę nie wiedziałem czy kupić, ale kupiłem pograłem i osobiście uważam że nowy system jest ciekawszy niż Grunwald Dragon'a. Jest trudniejszy do opanowania, zinterpretowania ale zabawa jest ciekawsza IMO. I powiem szczerze, że nie interesuje mnie to czy gra oddaje w 99% czy 56% realia bitwy średniowiecza. Bo żadna gra nigdy nie odda pełni realizmu bitwy. Wiem za to, że mi sprawia niesamowitą frajdę sama zabawa. Podobnie jak miało się to z Grunwaldem Dragona.

Każdy coś może zarzucić, ale zawsze łatwiej osądzać niż coś stworzyć :) Odnoszę wrażenie że to taka nasza Polska przypadłość - narzekać... Nie twierdzę że gry TiS są idealne, powiem nawet że bolączką są niedopracowane instrukcje - widać to po problemach z interpretacją przepisów, błędy... i co z tego, gry kupuję. I kupować będę - i nie dlatego że nie mam alternatywy. Cieszę się że istnieje TiS, że jeszcze chcą gry tworzyć i wydawać w naszej polish reality gdzie własna inicjatywa i biznes to nie taka prosta sprawa. Życzę firmie jak najlepiej - bo dla mnie to oznacza nowe gry do kupienia :)

Wracam do tematu :)

Jeżeli to samo stanie się z Kircholmem (nowa edycja) - będę szczęśliwy.
Jak dojdzie Wiedeń, Beresteczko :twisted: , Chocim, Cecora - to będzie już ekstaza :)
A skoro ma być Cecora, Jasna Góra, to może Zbaraż 1649 tęż dało by się dopisać?

Choć przyznam się że nie wyobrażam sobie jakoś bitwy pod Żółtymi Wodami...

Taki piękny okres w historii Polski, szczyt potęgi - a tak zaniedbany do tej pory. Tym bardziej powinniśmy się cieszyć z chęci, inicjatywy stworzenia takiego systemu. Choć uważam że wyzwanie jest ogromne i skomplikowanie systemu będzie również przytłaczające - tym nie mniej kibicuję i kciuki trzymam!

michau82
Szeregowy

Wysłany: Pon 29 Mar, 2010   Re: Ogólnie o temacie "Husaria"

Derenga napisał/a:
WZ napisał/a:
A ponieważ planujemy w roku przyszłym wydanie Wiednia 1683 i jeszcze jednej gry z tej epoki.

A co oprócz Wiednia jest planowane? I drugie pytanie czy zasady do tego systemu są już opracowane?

Kircholm ?

Wojciech Zalewski
Generał (wydawca)

Z wolna powstają, ale bez najmniejszego pośpiechu.

stanley
Porucznik

Pozdrawiam wszystkich.
Ja też uważam że to świetny pomysł z wydaniem gier z tego okresu.
Trzymam kciuki i już zbieram forsę na nowe gry.

Gość

WZ napisał/a:

Profes79 napisał/a:

nie gralem,.

A to jest dość częsta "funkcja" osób które wypowiadają sie o naszych grach niepozytywnie :)

I zamiast polemizować o wszechświecie wróćmy do tematu.

Odnosząc się do drugiej części - jak zobaczyłem ile czasu chłopakom zeszło na rozegranie trzech etapów gry i jak wygląda mechanika podziękowałem i gry do ręki nie wezmę - znam ciekawsze sposoby spędzania wolnego czasu. W czasie kiedy oni zarzynali się nad tymi trzema etapami Grunwald Dragonowski możnaby było rozstrzygnąć i zakończyć.

michau82
Szeregowy

Profes79 napisał/a:
jak zobaczyłem ile czasu chłopakom zeszło na rozegranie trzech etapów gry i jak wygląda mechanika podziękowałem i gry do ręki nie wezmę - znam ciekawsze sposoby spędzania wolnego czasu. W czasie kiedy oni zarzynali się nad tymi trzema etapami Grunwald Dragonowski możnaby było rozstrzygnąć i zakończyć.

oj lekka przesada... :lol:

najważniejsze,że każdy znajdzie coś dla siebie i że jest z czego wybierać...

WZ - czy dowiemy się jaka może być ta druga gra? :D

czarek0402
Sierżant

Witam,
System"Husaria" super! :shock: 8) Ale nie zapominajmy,ze niedługo Prima Aprilis... :roll:

Ps.A czemu nie system"Kopia i arkebuz"?Z jednej strony triumf husarii jako główna siła przełamująca i jej nieuchronny upadek w konfrontacji z arkebuzerami,bagnetem,umocnieniami i artylerią :roll:

Jan Kochanowski (1530 - 1584)

maciunia
Podporucznik

czarek0402 napisał/a:

Ps.A czemu nie system"Kopia i arkebuz"?

Według mnie to zbyt blisko do "Kupa i arbuz" :wink:
Fajnie, że nowe epoki, szkoda tylko, że nie w skali operacyjnej lub strategicznej :roll:

Nietoperz
St. sierżant

Cytat:
Odnosząc się do drugiej części - jak zobaczyłem ile czasu chłopakom zeszło na rozegranie trzech etapów gry i jak wygląda mechanika podziękowałem i gry do ręki nie wezmę - znam ciekawsze sposoby spędzania wolnego czasu. W czasie kiedy oni zarzynali się nad tymi trzema etapami Grunwald Dragonowski możnaby było rozstrzygnąć i zakończyć.

Zdecydowana przesada. Pierwsza gra w Grunwald zajęła mi tydzień, podczas której wynudziłem się setnie. Dopiero pod koniec udało się zminimalizować ilość podejść do instrukcji, a gra nabrała płynności. Więcej cierpliwości. Wszyscy lubimy gry proste i emocjonujące, ale płynna gra w dość trudną grę również potrafi to zapewnić. Dodam że nie wszystkie rozwiązania zastosowane w Grunwaldzie mi się podobały, ale może jeszcze uda mi się w nich dostrzec głębszy sens, a może nie...
Co do peanów pochwalnych na temat nowego systemu, poczekam na pierwszą grę, ale trzymam za załogę kciuki. Powodzenia Panowie :)
Cytat:
Taki piękny okres w historii Polski, szczyt potęgi

Można dyskutować :)

pablo8019
Podporucznik

Wysłany: Wto 30 Mar, 2010   

michau82 napisał/a:
A skoro ma być Cecora, Jasna Góra, to może Zbaraż 1649 tęż dało by się dopisać?

Na tej zasadzie można by wypisać ze dwadzieścia bitew, które na trwałe zapisały się w historii XVII wieku - tylko po co? Znacznie lepiej wyglądałoby to gdyby wpisane były tylko pozycje już wydane lub te, które na pewno będą wydane - a tak ktoś zobaczy na stronie głównej Trzcianę lub Jasną Górę, wchodzi do środka a tu nic...
Teraz można by zastanowić się jakiej modyfikacji powinny zostać poddane przepisy do "starego" Kircholmu/Wiednia, skoro mają one stanowić podstawę do nowego systemu...

michau82
Szeregowy

w sumie masz rację :)
Na razie nie ma nic...

Choć zakładam że system będzie zupełnie nowy - proszę tego nie odbierać jako atak na Kircholm, którego mechanikę oceniam b.wysoko.

Osobiście pokusiłbym się o ograniczenie możliwości ogniowych piechoty - mam namyśli np. zasięg strzału regimentów szwedzkich ze starego Kircholmu

Ograniczenie możliwości szarży dla rajtarii szwedzkiej (dla Kircholmu obowiązkowo)

Za to mile bym zobaczył podkładki do szyku uderzeniowego :)
Generalnie chciałbym żeby system miał dużo możliwości jeśli chodzi o szyki, ustawienia, szarże... Coś bardziej w stronę Kircholmu i Waterloo niż w stronę Ostrołęki - lecz to kwestia skali oczywiście

Ot taka moja lista życzeń, na gorąco :D

HEj!

Bergman
Kapitan

Najpierw do malkontentów, zresztą pisał juz o tym Bartek.: Chętnych do grania w XVII wiek jest dużo, a na rynku nie ma w sprzedaży nic. Jak znam życie prosta reedycja gier dragonowskich możliwa nie jest z powodu problemów z prawami autorskimi. (Pamiętacie jak było z Tannenbergiem? - autor się nie zgodził i szlus, w przyczyny, mi nie znane nie wnikam)

Poza tym kwestia jakości map chociażby, to już nie te czasy, żeby tak odwzorowywać teren jak w dragonowskim Kircholmie i Wiedniu.

Jak dla mnie pomysł zatem dobry. I proponuję, by rozwój tej epoki szedł dwutorowo. Po pierwsze tradycyjnie , poszczególne bitwy, po drugie kampanie robione na mapach strefowych.
- Porucznik

Odpowiedz do tematu